Haber Merkezi

23/07/14

Haklı galiba...

 

Tepesi atan birinden...

 

Ne İsrail’in geçmişteki savaşlarını bilir, ne iyi günde Gazze’nin adını ağzına alır. Ne hayatında havada roket görmüştür, ne İsrail’in iç politikasıyla ilgili araştırma yapmıştır. Ne İsrail ordusunun prensiplerini bilir, ne bi kere açıp Hamas’ın geçmişini okumuştur.

Ne İsrail’in Gazze’yi neden vurduğunu anlar, ama en önemlisi ne de Gazze’de yaşayan ya da vurulan o masum sivilleri Hamas’tan ayırabilecek kapasiteye sahiptir. Sonra kalkar Hamas’ı savunur, bi terör örgütünü savunduğunu bilmeden.

Hitler az bile yapmış der, kendisinin birinin ölümünü dilemesinin Hitlerle aynı zihniyette olduğunu düşünemeden. İnsan olun biraz. Gazze’deki o masum insanların ölümüne sinirleniyosanız once Hamas’ı kınamayı bilin. O insanlar Hamas’ı başa getirdiklerine çok pişman çünkü. Oradaki ölümlere sinirleniyosanız önce Arap ülkelerini kınamayı bilin; siz kendi ülkenizdeki kardeşlerinize kafanızı çevirip Hamas’a ağlarken onların umru bile değilsiniz.

Bu yazıyı İsrail’i savunmak için mi yazıyorum? Yo hayır. Ortada bi savaş varsa masum taraf yoktur. Ama biraz objektif olun. Medyanın size her göstediğine koyun gibi inanmayın. Açın okuyun. İnternette bilgi sınırsız. Açın bi de İsrail’e atılan roketlerin videolarını izleyin. Ölü var mı? Hayır İsrail’de ölü yok. Neden? Çünkü İsrail’in Hamas’ın 5 gün içinde attığı 578 füzeyi havada vurabilme kapasitesi var. Çünkü bu kapasiteye sahip olmak olmak zorunda. Ölü olmaması bu 578 füzenin sivillere kasten atıldığı gerçeğini değiştirir mi? Hayır değiştirmez. Yani o zaman bu aslında asıl Hamas’ın masum insanların canına kasti olarak saldırıda bulunduğunu gösterir.

Gelelim İsrail’e. İsrail’de teknoloji ve ordu iyi mi? Yeterince iyi. İsterse Gazze’yi bi gecede ortadan kaldırabilecek kapasitesi var mı? Evet var. Ama hala sadece nokta atışıyla Hamas’ın füze rampalarını yok etmeye çalışan yine İsrail mi? Evet. Her savaşta siviller ölür. Bu ülkede şu anda savaş var. Hamas’ın İsrail’i Tel Aviv hava alanını vurmakla tehtit ettiğini kaç kişi biliyo? Veya dün resmi olarak Hamas’ın kendi ağzından Hizbullahla iş birliği yapmaya devam edeceklerini açıklamasından kaç kişinin haberi var?

Gazze’de insanlar aç, insanlar susuz ve fakir. Hamas bu insanlar tarafından Gazze’de başa gelen “hükümet”. Yani bu insanların fakirliğini gidermekte sorumluluk sahibi olan Hamas’tır, tıpki insanların kendilerini seçmeleri için bulunduğu vaatlerde olduğu gibi. Eğer Hamas kendi insanının açlığını umursamayıp bunun yerine yurtdışından ve Avrupadan gelen bilmem kaç bin dolarla füzeler alıp ve sırf kaçakçılık yapabilmek için bu parayı tünellere harcıyosa, işte ben Gazzedeki insanlara bu yüzden acırım. Yazık ki nasıl ki başlarındaki adamların tek derdi intikamsa, o günahsız insanların tek derdi de ekmek. Allah inşallah hem ordaki hem İsraildeki insanların sağ salim bi an once eski hayatlarına dönmesini, ve bu yazıyı okuyan herkesin Hamas militanlarıyla Gazzeli masumların arasındaki farki anlayabilmesini nasip eder.

                                                                                                    

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi