Haber Merkezi

12/05/15

KUDÜS KİMİNDİR?

 

 

RAFAEL SADI

Aynı bağlamda sorsalar  Costantinopolis veya Prenkipos kimindir deseler  ne diyeceğiz?

Ha bir de şu mesele var. Hangi şehir kimin için ne kadar kutsaldır?

Biliyorum ki dindarlar bana çok kızacaklardır ama ben böyle düşünüyorum ne yapalım.

Saygıdeğer dostlar ya dinlerimizi iyi öğreneceğiz ya da bizi salak yerine koyanlara kanıp duracak ve onların oyuncağı haline geleceğiz.

Yahudilik ve İslam'dan söz ediyorum. İki din de bizlere PUTLARA tapmamızı açık bir lisan ile yasakladı. Yanılmıyorsam Hristiyanlık ta bu kuralın yer aldığı 10 emir'e inanıyordur.Her ne kadar tapınma şekillerinde  İsa ve meryem heykelciklerine bir saygı duyulsa da Putlara inanılmadığını da biliyorum.

Gelin şu kutsiyet meselesine bir açıklık getirelim.

Madem ki yüce Tanrı 10 Emir'de :

2-Kendin için oyma put, yukarda göklerde olanın, yahut aşağıda yerde olanın, yahut yerin altında sularda olanın hiç suretini yapmayacaksın, onlara eğilmeyeceksin ve onlara ibadet etmeyeceksin.

Diye emretmiş. O zaman da biz insanlara bu emrin esasına ve lafzi ile ruhuna riayet etmeli ve insan eli ile yapılmış hiç bir şeyi putlaştırmamalıyız. Ne şehirler ve yapılar ne de duvarlar kutsal olamaz. Bunları putlaştıramayız. Bu  durum İslam için de  Yahudilik içinde hatta Hristiyanlık için de geçerlidir.

Yani Kudüs veya isterseniz İbranicesi ile diyeyim Yeruşalayim Kutsal değildir. Olmamalıdır da. Bu kutsiyet masalı nedeni ile yapılan savaşların ölen insanların  saygısına artık vazgeçelim.

Hiç bir yer hiç kimsenin değildir. Kimse bir yerleri kendinin sanmasın.

Ağlama Duvarı kutsal değildir. Kutsal olan o duvarın temsil ettiği içeriktir. Ruhani havasıdır. Yoksa duvarları öpenler resmen 10 emir'e karşı gelmektedirler. Keza başka beton, ahşap veya  bina, türbelere yüz sürüp medet umanlar o mekanlar putlaştırdıklarının bile farkında olmaksızın Tanrı'nın emrine karşı geldiklerini anlayamamaktadırlar.

Tek bir kutsal tanıyorum: İNSAN HAYATI.

Bu kutsala inanmayan ben dindarım demesin . Şehirler mekanlar nedeni ile savaşanlar insan öldürenler kelle uçuranlar değil dindar insan bile değillerdir.

Sayın Davutoğlu  Sayın Demirtaş'ın ''Müslümanlar hacı olmak için Kabe'ye, Yahudiler ise Kudüs'e giderler '' sözlerini seçim malzemesi yaparak  Selahattin Demirtaş'ı yerden yer vurmayı buna sıkı sıkı sarılıp adeta bu seçimlerin en çarpıcı Yahudilik seçim malzemesi  olarak kullanmakta ısrarlı görünüyor. Peki Yukarıdaki sözleri nasıl hafif çarpıtıyor ve neler yapıştırıyor ardına.

Davutoğlu, "Ey Mersin, Kudüs kimin kutsal mekanıdır, bizim. Bu gafile haddini bildirecek misiniz? Kudüs bizim kutsalımızdır diyecek misiniz?" diye konuştu.

 ‘Kudüs Yahudilerindir’ diyen duysun! Kudüs bizimdir, bizim! Toroslar çökmedikçe, Akdeniz kurumadıkça, gök yere inmedikçe hiçbir şekilde Kudüs’ün İslam karakterinin değişmesine izin vermeyeceğiz

Peki bu ifadeler ne kadar doğru , ne kadar gerçekçi ?

Şayet Kudüs İslam içim bu denli kutsal ise neden İslam'ın kitabında adı bir kez bile geçmiyor?

Kanıt mı istiyorsunuz?

Girin Diyanet İşleri Başkanlığının  web sitesine  ve  ister Kur'an isterseniz meal kısmına girin ve arama motoruna KUDS Yani Kudüs'ün Arapçasını yazın çıkan sonuç: 0. Yazı ile SIFIR.

Link burada : http://kuran.diyanet.gov.tr/Kuran.aspx#1:1

Bu kez KUDÜS diye yazın sonuç 4 adet , ancak yazan Şehrin adı değil Hz. Cebrail'in adı.

Ruhu'l Kudüs (Cebrail) yazıyor: http://kuran.diyanet.gov.tr/Kuran.aspx#1:1

Ruhu'l Kudüs te yazsanız  çıkacak sonuç değişmeyecektir. 4 adet Cebrail ismi.

Linki ise şöyle: http://kuran.diyanet.gov.tr/Kuran.aspx

Peki Yahudi dini için Yerushalayim ne kadar kutsal . Aynı kriter ile ölçmeye çalışırsak Tevrat'ta bu şehrin adı kaç kez geçiyor diye baksak sonuç nedir?

Tevrat'ta da Yeruşalayim'im bir kaç ismi var. Yeruşalayim en son ismi yanılmıyorsam. Ancak bu şehir İR DAVİD(David'in Şehri) , İr Şalom (Barış Şehri) Savaşlar eksik olmadı çok şükür...

İlk ismin ise İbrahim atamızın verdiği isim olarak belirtiliyor  Yerushalem.

İbrahim bu şehre AR A YARA VE SHALEM ismi ile hitap etmişti ve şehrin ismi YERUSHALEM olarak ifade edildi binlerce yıl.

Hakimler döneminde bu şehrin adı YABOS olarak ifade edildi.

Kral David'in şehri fethetmesi ile şehir SİYON adı ile anıldı.(İşte sevmeyenlerin kulakları çınlasın SİYONİZM'in ağa babası bu şehir)  Siyon aslında Moriya dağının ikinci ismi olup önceleri bütün şehri sonraları da bütün İsrail'in ismi olmuştur.

Başka lisanlarda ise bu şehre verilen isimler arasında Arapça en yaygın olan isim ise El-Quds,İncil'in uygun bulduğu isimler ise Jerusalem ve Urshalim. Arapça günlük lisanda ve basında ise iki isim birlikte kullanılmaktadır bu hatta Arap ülkelerinin kullandıkları lisanda da URSHALİM EL KUDS olarak belirtilmektedir. Dini bağlamda ise Arapçada EL-KUDS A-SHERİF Yani güzel şehir Kudüs kullanılmaktadır. Bir de şehrin latince adı ise oldukça karmaşık.

Roma Tanrılarından JÜPİTER adına  ve Jüpiterin soyadı olan AELIA ile birlikte anılmaktaydı.  COLONIA AELİA CAPİTOLİNA. Yani Aelia Yerleşim birimi başkenti. Bu isim yüzlerce yıl bu şehrin ismi oldu ama sonradan unutuldu.

Peki Bu isimler Tevrat ta kaç kez geçiyor? Kur'an'dan az bir şey daha fazla.

Biraz eğleneyim dedim ve bir kaç ismi aşağıdaki web sitesinde ibranice olarak yazdım.

İR DAVİD (David'in şehri) Tam 634 Kez geçiyor.

Link'i ise şöyle: http://sparks.simania.co.il/bibleSearch.php?query=%D7%A2%D7%99%D7%A8+%D7%93%D7%95%D7%93

YERUSHALEM  sadece 4 kez

Link'i ise şöyle: http://sparks.simania.co.il/bibleSearch.php?query=%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A9%D7%9C%D7%9D

SIYON ismi 99 kez anılmış Tevrat 'ta

Link'i ise şöyle: http://sparks.simania.co.il/bibleSearch.php?query=%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%9F

Diğer isimler ile daha fazla kafanızı karıştırmak istemedim.

Sadece hangi din için neyin daha önemli olduğuna bir açıklık getirmek istedim.

Yeruşalayim şehri 3800 yıllık bir şehir olup 800 yıl kadar Yahudilere Başkent olmuş ve İsrailoğulları dışında hiç bir millete BAŞKENT olmamıştır.

En uzun işgal devletleriden biri olan OSMANLI ise burayı işgal statüsünden öteye götürmemiştir.1517-1917. Kısaca  tarih boyunca sadece Yahudilerin başkenti olan bu şehir halihazırda İsrail Yahudi Devletinin başkentidir.

Peki ya sayın Davutoğlu hangi kurallara riayet ederek bu şehrin kendisine ait olduğunu söyleyebilmektedir? Yahu ister işgal deyin ister FETİH. Yahudilerin yegane devleti olan İSRAİL bu şehri geri almış ve ebedi başkenti ilan etmiş. Bu şehir şu anda İsrail Devletinin başşehridir.Ne zamandan beri bu şehir sizin oluyormuş? Ne zaman fethettiniz Sayın Başbakanım. Ayıp olmuyor mu? Yoksa seçim meydanlarından oy toplamak için İsrail'e savaş açmaya mı niyetlendiniz.

Tanıyorsanız Mustafa Kemal Atatürk  12 Ocak 1920 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırlarını tespit etmiş ve adına da MISAK-I MİLLİ demiştir. Yani şimdi siz Atatürk'ün çizdiği sınırları tanımıyorum hatta YURTTA SULH CİHANDA SULH düsturunu da kabul etmiyorum diyerek bu sınırları ve barış kavramını altüst edip eskiden de olsa dost olduğumuz ve halihazırda da siyasi olmazsa da ticari ve sanatsal ilişkilerimizin devam etmekte olduğu bir ülkenin Başşehrine göz koyacak kadar alçalmış mı oluyoruz?

Bunu açıkça izah edemezseniz  ağır itham altında kalır hatta güzel ülkemizi de  vebal altında bırakırsınız.Gaza geldim seçim heyecanı ile frenler boşaldı fazla ileri gittim derseniz bile olur. Ama aslında olmaz. Bu ülkenin başbakanına yakışmaz. Aslında öğretmeniniz olan kişi bundan beterini de yapmıştı hatta savaş çıkartmayı da denemişti ama tutmadı sadece 10 kişinin ölümüne neden oldu ve eliyle ilişkileri gereksiz bir yere getirdi.

Bayım İsrail'e ve Kutsal Kudüs'e gelmek isterseniz kapılar her turist'e olduğu gibi ardına kadar açıktır. El-Aksa'da namaz kılmak Kubbet-ül Sahra'yı ziyaret etmek Burak Mescidini görmek istiyorsanız kimse sizi engellemeyecektir. Şahsen de size refakat etmekten  onur duyarım.

Ancak bu şehri benimdir diye olmadık ifadeler kullanırsanız bırakın ziyareti saygıyı bile görmeniz  mümkün olamaz.

Türkiyem bu ifadeleri kullananlara layık mıdır ulu tanrım.Neden?
Kim bilir belki de hak ediyoruz.

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
BALATLI LEON
17/06/15 11:27
SAYIN TURK....... COK YANILIYORSUNUZ GOZLERI DONMUS OLAN SADECE ISRAEL'IN VAROLUSUNA KARSI OLAN ARAPLARDIR. ISRAEL'IN ELI DAIMA BARISA ACIKTIR. 1948'DEN BERI BARIS YAPMAK ICIN HER SEYI DENEDIK ,MAALESEF SIMDIYE KADAR BIZLERE DUSMANLARIMIZIN VERDIKLERI SAVAS VE TERORDUR. DUSMANLARIMIZ ISRAEL'I YOKETME DUSUNCELERINDEN VAZGECMEDIKCE VE TERORU BIRAKMADIKCA MAALESEF BIR BARISA VARILAMAZ .BU YUZDEN ISRAEL'I ARAPLARLA BIR SEVIYEDE TUTMAYA HAKKINIZ YOKTUR. ISRAEL KALICI BIR BARIS ICIN HERKESIN BILDIGI GIBI BIZE SAVAS ACTIKLARI HALDE VE BU SAVASLARDA KAYBETTIKLERI TOPRAKLARI BARIS ICIN MISIR VE URDUNE ISTEDIKLERI GERI VERILMISTIR. GAZZE VE BATI SERIADA YASAYAN (KENDILERINE FILISTINLI DIYEN ARAP TOPLUMU'KI HIC BIR ZAMAN BU MINTIKADA FILISTIN DIYE BIR ARAP DEVLETI KURULMAMISTIR) BU TOPLUMUN TEK ISTEGI ISRAEL TOPRAKLARININ TUMUNDE BIR ARAP DEVLETI KURMAKTIR,YANI ACIKCASI ISRAEL VE YAHUDILERE VATAN HAKKI TANIMAMAKTA ISRAR EDIYORLAR VE ISRAEL'I YOKETME ISTEKLERINI ACIKCA SOYLUYORLAR VE ISRAEL ILE BU YUZDEN BARIS YAPMAKTAN KACIYORLAR. ( BASBAKAN EHUD BARAK VE EHUD OLMERT'IN FILISTINLILERE YAPTIKLARI ONERILER FILISTINLI IDARECILER TARAFINDAN REDEDILDI) ISRAEL'DE HICKIMSE FILISTINLI IDARECILERIN AKIL ALMAZ ONERILERI KABULLENEMEZ .(ARAP DEVLETLERINDE YASAYAN FILISTINLILERI ISRAEL TOPRAKLARININ ICINE YERLESTIRMEK ) BUNU ISREL'DE KABULLENECEK TEK BIR KISI BILE YOKTUR. CUNKU BU ISRAEL'IN INTIHAR ETMESI DEMEKTIR. BU YUZDEN BU FILISTINLI IDARECILER VE TEROR CETELERI TIRMANDIKLARI YUKSEK AGACTAN ASAGIYA INMEYIP AKIL ALMAZ ONERILERINDE DEVAM EDERLERSE HICBIR ZAMAN ISRAEL'IN YANINDA KURULABILECEK BIR FILISTIN DEVLETI KURULAMIYACAGI GIBI TUM ISRAEL'I YOK ETME HULYALARIDA KURSAKLARINDA KALACAKTIR.
Türk
16/06/15 22:30
Yahudilerin gözü dönmüş.Vatan için herşey yapılır diye Arapları kesiyorlar.Araplar zaten herkesi kesecek kadar pis adamlar.Aslında bir Türk,Ortadoğudaki herşeyden Uzak durmalı.Ortadoğudaki medeniyet Sami medeniyeti Sapık ve İrkçı Ayrıca Yobazdır. Ben Tanrıya ve Kutsal denen saçmalıklara inanmıyorum.Tevrat ve türevleri iğrenç kitaptır.Tüm dogmatik kitaplar öyle.Kutsal diye diye 3 tane kitabı dünyayı geri cahil bırakmakta kullandılar.Yobaz Yahudilerden ve Yobaz Araplardan nefret ediyorum.Olmasalardı Dinler olmazdı.Dünya daha huzurlu olurdu.Dünyayı 1000 sene geri bıraktılar.Tüm dünya Toplumlarının Cahilleşmesinin nedeni Yahudiler ve Araplardır.
BALATLI LEON
16/06/15 15:05
Sayin realist ....... MADEMKI YERUSALAYIM YAHUDILER ICIN KUTSAL DEGIL NEDEN TUM MUSLUMANLAR YERUSHALAYIM YERINE MEKKEYE HACCA GIDERLER? EGER DEDIGINIZ GIBI ISLAM DUNYASI ICIN KUTSAL OLSAYDI .HICBIR MUSLUMAN MEKKE'YE GITMEK ICIN CAN ATMAZDI. VE IBADETLERINI YUZLERI MEKKE'YE DOGRU CEVIREREK ETMEZLERDI . BU YUZDEN DEDIKLERINIZIN HIC BIRI DOGRU DEGILDIR. YERUSHALAYIM SEVDASINDAN VAZGECSENIZ IYI OLUR .CUNKU YERUSALAYIM KIRAL DAVID'IN KURDUGU SEHIR DAIMA YAHUDILERIN SEHRI OLACAKTIR .
Ersin Süeren
20/05/15 19:27
Yaşadığımız gezegende 'İYİ İNSAN' vardır. 'KÖTÜ İNSAN' vardır. Gerisi zaman kaybıdır. Her kim ki siyasi meczupların sözüne inanmıştır; başına en olmadık felaketler gelmiştir. İnsanlık tarihi en önemli uyarı mekanizmasıdır. Onu ES geçen koca bir SIFIR çeker!!!
realist
12/05/15 17:02
Sayın sadi yüzünü mescidi aksa ya değil, mescidi haram'a dön diye ayet vardır. Kuran da kudus şehrinin ismi geçmemesi müslümanlar açısından kutsal değil de tora da geçtiği için yahudiler için mi kutsal sayılıyor? Yapmayın gerçekçi olun ve kuranda da kudus isminde değil aksa isminde geçtiğini öğrenin ilk önce, sonra eleştiri yapınız saygılarımla..

Haber Merkezi