Haber Merkezi

02/08/14

Hamas Ateşkesi neden kabul etti?

 

Alan Dershowitz

Kaynak: JPOST

 

Hamas’ın, tek amacı Yahudilerin ülkesi İsraili yoketmek ve olabildiği kadar çok vatandaşını öldürmeyi amaçlayan yasa dışı bir örgüt olduğunu  bazen unutuyoruz

 

Hamas, ABD ve BM tarafından teklif edilen ateşkesi Kabul ettiğinde birçoğumuz şaşırdı. Bundan önce birçok teklifi reddeden örgüt bu ateşkesi neden kabul etsin ki? Kimimiz, Katarın baskısının işe yaradığını düşündü. Diğerleri, Gazze halkının Hamasa baskı yaptığını.

Şimdi anlıyoruz ki bu tahminler Hamas’ın gerçek kimliğini hesaba almamışlar. Hamasın yasa dışı bir suç örgütü olduğunu bazen unutuyoruz. İsraili imha etme ve olabildiği kadar çok İsrail vatandaşını öldğrme amacını güden ve İslami cihad gibi aynı amaçlı birçok terör grubuyla işbirliği yapan teröristler. Krimineller ve teröristler medeni toplum kurallarına uymazlar. Şimdi anlıyoruz ki Hamas ve suç ortakları ateşkesi sadece İsraili sakinleştirerek savunmasız bir durumda yakalayıp bu çatışmada kendilerine koydukları en önemli hedeflerden birini gerçekleştirmek için kabul ettiler: Bir asker veya sivili kaçırıp tüm istekleri yreine gelene kadar rehin tutmak.

Bazılarının Hamas’ın savaş kurallarını uyacağını sanması basın, Birleşmiş Milletler ve bazı ülkelerin demokratik ve kanunlara uyan bir ülke olan İsraili, tünellerini sivil yerlerde kazıp sivillerin arkasına saklanıp her roket attıklarında çifte insanlık suçu isteyen cani terör örgütüyle eşit gördüğündendir.

Bu çatışma iyi ve kötü arasında, veya canilerle kanunu uygulamak isteyenler arasında değil de sanki meşru talepleri olan eşit iki taraf arasında bir çatışma olarak görünüyor. Hamas bu sözde eşitliği, hiçbir zaman niyeti olmamasına rağmen kurallara uyuyormuş gibi gözükerek kötüye kullanıyor.

İsraile kötü bir ders oldu. Artık hiçbir ateşkesi kabul etmeyecek veya karşılıklı güven gerektiren hiçbir adım atmayacak. Umarız dünyaya da ders oldu. Hamasın iyiniyetine güvenip İsraile baskıyla yaptırımlar kabul ettirmemeli.

Bir askerin kaçırılmasıyla son bulan bu ateşkesi İsraile ABD ve Birleşmiş Milletler kabul ettirdiklerine göre, kaçırılan askerin kayıtsız ve şartsız geri verilmesi de onların mesuliyetidir. Amerika bu mesuliyeti kabul etti. John Kerry bu bildiriyi yaptı:

“ABD, iki İsrailli askerin ölümü ve bir askerin kaçırılmasıyla son bulan bugün yapılan saldırıyı en sert şekilde kınıyor. Gazzedeki güvenlikten sorumlu Hamas bu askeri derhal ve kayıtsız şartsız serbest bırakmalı. Hamasın üzerinde etkisi olanlara sesleniyorum”

Birleşmiş Milletler, üzerine herhangi bir mesuliyet almadı. Güvenlik konseyi kaçırılan askerin kayıtsız şartsız geri verilmesi için herhangi bir talepte bulunmıyacak ve Hamas’ı ateşkesi ihlal ettiği için kınamıyacak.  Bunlar olmayacak çünkü Rusya bu gibi girişimlerde veto hakknı kullanacak.

Hamasın bir suç örgütü olduğunun en iyi ispatı, kaçırdığı askere savaş esiri değil rehine gözüyle bakması. Sorumlu ordular askerleri esir alırlar. Kaçırmazlar. Sorumlu ordular esir alınan askerlerin Kızılhaç tarafından ziyaret edilmesine izin verirler. Suç örgütleri rehinelerle kimseyle görüştürmezler ve haberleşmelerine izin vermezler. Hakiki ordular savaş bitince esitleri geri verirler. Caniler rehineleri fidye talepleri yerine gelinceye kadar geri vermezler. Nihayet, hakiki ordular esir askerlerin hayatlarını korurlar. Suç çeteleri, Hamasın birkaç ay önce kaçırdığı üç sivil çocuğa yaptığı gibi çoğu zaman rehinelerini öldürürler.


Dünyanın Haması artık terör örgütü olarak görmesi, ve yüzyıllarca korsanları ve canilerin gördüğü muameleyi yapması lazım. Çete elebaşlarına uluslararası tutuklama emirleri çıkartılmalı. Polisin mafya veya diğer silahlı çetelerle mücadele ettiği gibi edilmeli. La cosa nostra İtalyan hükümetinde, veya rus bir mafyanın İsrail hükümetinde yar almadığı gibi, Hamasın yeri Filistin hükümetinde veya bir görüşme masasında değil. Filistin halkı, kendine  İsrailden daha çok zarar vermiş bir örgütten kendini kurtaramıyorsa bunu dünyanın yapması lazım. Asıl insani yardım buna denir.

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Yehuda Beit - Halachmi
06/08/14 14:34
ALI Efendi iste simdi beni guldurdun. Filistinli sivillerin olumune sebep olan Hamas teror orgutunun ta kendisidir.Bugun tum dunya (Senin gibilerinden haric) Hamasin firlattigi roketler sivillerin bulundugu yerlerden atesliyorlar ,bunu tum dunya goruyor, bu namussuzlar okul avlulari ,hastahane avlulari,cami avlulari UNRWA tesislerinden hatta yuksek binalarin arasindan atesliyorlar buda sirf Israel vatandaslarini coluk cocuk demeden oldurmek ALLAHA BIN SUKUR'ki devletimiz bizi olumun tirnaklarindan korumak icin roket savarlari icat ettiki kendimizi olumden kurtariyoruz onlar ise fareler gibi toprak altinda saklanip sivil insanlarini atesin icinde birakiyorlar,bu yuzden ISRAEL ordusu roketlerin firlatidigi yerlere misilleme yapinca tabii olarak siviller vuruluyor ,Hamas teroristlerini istedigide budur onlar icin ne kadar sivil vurulursa islerine gelir boylece dunya medyasini velveleye vererek Israel'i isteyerek sivil vurdugunu gostermek ,bunu artik Gazzede bulunan bir cok gazeteci hakikatleri aciklamaya basladilar ,artik hamasin ne pislik oldugunu anliyorlar.Bir kac Gazzede baslarina gelen felaketin hamas oldugunu soyleyen bir gurup gazzeliyi bu caniler gozlerini kirpmadan katlettiler,artik Hamas'in ne bok oldugunu sende anlamalisin hakikatleri Turk medyasi ve EL JEZIRE televizyonunda bulamassin.Dunya artik anlamali kimse Israel'i yok etmekle tehdit edemez,yoksa bize el kaldiranin ellerini kopaririz. Kalin saglicakla.
Ali
05/08/14 18:17
İsrail Filistinli sivil, Hamas İsrail askeri öldürüyor. Hamas devlet gibi, İsrail örgüt gibi hareket ediyor.

Haber Merkezi