Haber Merkezi

14/09/14

Yahudi Aydınlar Bildirisi

 

 

Denis Ojalvo

 

Kaynak: Şalom Gazetesi

 

Geçtiğimiz günlerde "Yahudi aydınlar"ın İsrailin Gazzede yaptığı operasyonla ilgili yayınladıkları bildiriye Denis Ojalvo da yorum yaptı

 

Geçtiğimiz temmuz ve ağustos ayları zarfında İsrail ile özellikle Hamas örgütünün başını çektiği Filistinli militanlar arasında Gazze’de yaşanan çatışmanın ülkemiz kamuoyundaki yansımalarından rahatsız olan, aralarında mühtedi ve ateistlerin de bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bazı Yahudiler ‘İsrail, Gazze ve Yahudi Cemaati’ başlıklı bir bildiri kaleme alma ihtiyacını hissettiler.

30 Ağustos 2014 itibariyle kamuoyuna ‘Yahudi Aydınlar Bildirisi’ şeklinde mal olan bu tutum beyanına ilişkin görüşlerimi siz okurlarla paylaşmak isterim.

Bildirinin zamanlaması

Bildirinin, çatışmaların yaşandığı 50 gün zarfında değil de ateşkesin sağlanmasından sonra yayınlanmış olması olumlu bir şey. Zira daha önce yayınlanmış olsaydı bunun devletin veya kamuoyunun baskısıyla yayınlandığı izlenimi uyanacak, bu da ülkemizin uluslararası imajına gölge düşürebilecekti.

‘Yahudi Cemaati’ konusu

Bildiriyi kaleme alanlar haklı olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yahudilerin başka bir ülkenin (İsrail’in) tasarruflarından sorumlu tutulamayacağını ve bu hususa ilişkin fikirlerini kamuoyuna açıklamaya zorlanmalarının da kabul de edilemeyeceğini vurgulamışlar. İyi etmişler!

Ülkemizde, ibadet, sünnet ve gömü gibi dini hizmetleri; hastalar, ihtiyarlar ve fakirlerin bakımı gibi sosyal hizmetleri üstlenmiş olan bir ‘Yahudi Cemaati’ örgütlenmesi mevcut. Ancak bu örgütlenme sadece hizmete odaklı bir yapı. Kaldı ki devlet nezdinde fiilen var olsa da hukuki bir mevcudiyeti yok!

Dahası, günümüz Türkiye’si hukuku, Cumhuriyet devrimi sayesinde çok şükür cemaat-devlet değil vatandaş-devlet ilişkileri üzerine bina edilmiş. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Musevi dinine mensup Yahudi kökenli vatandaşları balık veya kuş sürüsü refleksleriyle değil sahibi oldukları dünya görüşleriyle ve vicdanlarıyla tutumlarını belirleyen bireylerdir. Diğer bir deyişle, kanun hükümleri haricinde, ‘Yahudi Cemaati’ yöneticileri dahil, hiç kimsenin TC vatandaşı Yahudilere neyi ne zaman ve nasıl yapması lazım geldiğini telkin etme selahiyeti yoktur.

Irkçılık konusu

Irken saf bir Türkiye halkı olmadığı gibi ırken saf bir Yahudi toplumu da yoktur. İkinci Dünya Savaşı ertesine kadar özellikle Yahudilere yapılan ayrımcılık bağlamında kullanım alanı bulmuş olan bu kavram, günümüzde koyu veya sarı derililere yapılan ayrımcılığın tarifi bağlamında bir şey ifade etse de fiziksel özellikleri geniş toplumdan farklı olmayan bireyler arasındaki nefret ilişkisini izah etmekte yetersiz kalıyor. Ülkemizdeki ‘ırkçılık’ sorunu kişilerin fiziksel özellikleriyle değil dinsel ve mezhepsel aidiyetlerine duyulan mantık dışı nefretle bağlantılı bir olgu. Altını biraz kazıdığımızda ortaya çıkan şey ise esas fay hattının yaşam tarzı ve dünya görüşü eksenli olduğu. Bu ayrımın din veya mezhep farkına indirgenmiş olmasının vebali ise maalesef bu konuların kaşınmasından siyasi kazanım sağlayan siyasilerin boynunda.

Teşbihte hata

Bildiride “IŞİD’in vahşetinden, hareketin içinde bazı Türkler olduğu için bütün Türkiye halkı sorumlu tutulamayacağı gibi, İsrail’in yaptıklarından Türkiye Yahudi Cemaati sorumlu tutulamaz,” deniyor. Diğer bir deyişle, siyasi amaçlar için terörü bir yöntem olarak benimsemiş olan gayrimeşru bir örgütle (IŞİD) kendisi teröre maruz kalmış olduğu için mukabele etmek zorunda bırakılmış meşru bir devlet (İsrail) mukayese ediliyor. Oysa, ülkemiz basını hariç, Arap basını dahil bütün Batı basını, çatışmaların Gazze’den İsrail köy ve kasabalarına yani sivil ahaliye yapılan havan topu ve füze saldırıları yüzünden başladığını yazdı. Çatışma, Mısır’a yönelikkaçakçılık tünellerinden çok daha vahim ve stratejik tehdit içeren İsrail içlerine kazılmış saldırı tünellerinin varlığını ortaya çıkardı. Türkiye kamuoyu ise nesnellik engelli basınımız tarafından eksik bilgilendirildi; İsrail bahane edilerek topluma etkisi yıllarca silinmeyecek bol bol Yahudi aleyhtarlığı aşılandı.

‘Unutulan’ paragraf

“İnsan Olduğumuz İçin İsrail Saldırganlığına Karşıyız” ara başlığı altında “Ama hepimiz, İsrail’in saldırganlığına, militarizmine, genişlemeciliğine ve Filistin halkına uyguladığı şiddet politikalarına karşıyız. Bunun da bilinmesini isteriz” cümlesi çatışmanın sadece İsrail tarafına atıfta bulunduğu için oldukça sorunlu.

Oysa söz konusu bildirideki son paragraf şöyle olabilirdi:

“Bu vesileyle, siyasi amaçları icin özellikle İsrailli sivilleri hedef alan, camileri, okulları, BM tesislerini ve hastaneleri füze rampası, komuta merkezi ve cephanelik olarak kullanarak kendi sivil ahalisini canlı kalkan yapan Filistin örgütlerinin de kınanmasının gereğine işaret etmek isteriz.”

Zira, bir trafik kazasında bile kazayı yapanın, kazaya uğrayanın, yol ve hava durumunun mesuliyet payları irdelenir. Akademisyen ve gazeteci ağırlıklı Yahudi aydınlarımızın sadece İsrail’in taksiratına odaklanırken Hamas ve bilumum diğer örgütlerin marifetlerine değinmemiş olmalarını maalesef medeni cesaret ve/veya nesnellik gradolarının bir göstergesi olarak degerlendirmek gerekiyor.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Yehuda Beit - Halachmi
07/10/14 21:52
ISRAEL VE YAHUDI DUSMANLARININ CEVIRDIKLERI PIS OYUNLARIN IKI YUZLULUKLERINI DAHA IYI ANLAMAK ICIN ARASTIRICI YAZAR DROR BEN YEMINI'NIN INDUSTRY OF LIES KITABI ILE ARASTIRICI YAZAR TUVIA TENENBOM'UN ALONEAMONG JEWS (IBRANICE TFOS T'A YEUDI) KITAPLARINI OKUMANIZI BILHASSA HAKIKATLERDEN VE CEVRILEN PIS OYUNLARDAN HABERLERI OLMAYAN TURKIYEDEKI YAHUDI INTELLEKTUELLERIN BU IKI KITABI OKUMALARINI TAVSIYE EDERIM .DUSMANLARIMIZIN VE ONLARA YARDIM EDEN ANTISIMITLERIN BIZLER HAKKINDA OLAN HAKIKI DUSUNCELERINI TUM CIPLAKLIGIYLA BU IKI KITAP ORTAYA CIKARIYOR.
Adınız
30/09/14 21:09
dün netanyahu nun BM de konuşmasını izledim. Salon ful dolu değildi ancak başkanınızın salonu yanında bir kaç kez katlardı. Dolayısıyla oradaki koltukların kabardığını ne yazık ki görmedim. Bu kez insanlar sahiden koltukların üzerine oturmuşlar kabarmasın diye. Sırf kötülüklüklerinden..bibi konuşuyor salonda her paragraf sonunda alkışlardan patlıyordu. Bu bibi dediğimiz adam yüzyılda bir gelen bir insan değil. Genelde bu gibi insanlar İsrail de beş yılda bir seçimle gelirler. Yanlış anlamayın bu adam dünya lideri de değildir. Kendi ülkesinin lideri olmaya çalışan biri. Âmâ bu dünyada ,bakıyorum bir yana bibi nin meraklıları çok, diğerinin ise meraklıları hiç yok.Evet ihsancııım taşralı olmak böyle bir şey galiba. Hep olayları kendi sınırlı kriterlerimizle ölçeriz.ve deriz ki "orda bir köy var uzakta, gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür...lalala aaa lalala aaa...." eskilere gelince Bülent Ecevit en azından şimdikinin Suriye için dediği gibi "tutmayın beni döverim " dememiştir. Aslanlar gibi Karaoğlan lakabıyla Kıbrıs çıkarmasını batıya rağmen yapabilmişti. Üstelik Dünya lideri olarak değil ....
ihsan
29/09/14 19:17
Benim boşver ne olduğumu gerçeklerle ilgilen. sossoyojik vaka sen ve senin gibilerdir.Gerçi israilin vurduklarının %80 den fazlası hamaslı değil ama olsun zararı yok.Sizlerin süper özgür medyasının dediklerinin yanında itiraz etmek ne haddime.BM nin tarafsız raporlarını s..ktir et.En iyisini siz bilirsiniz.Dediği şeye bak erdoğan boş koltuklara konuşmuş bababababa.Biz neler gördük! Bülent Ecevit mesela... Büyük deprem sonrası Washington'a yardım talep etmeye gitmişti. O sırada New York'ta toplanan BM genel kuruluna katılıp da konuşma yapmasın diye kendi hükümetinin Dışişleri Bakanlığı çeşitli manevralarla Başbakan'ını engellemişti. İsmail Cem'i hatırlıyorum; Afganistan harekâtına Türkiye'nin katkısı üzerine konuşacaktı. Kendi bakanlığının BM genel kuruluna dağıttığı yazılı metin kendisi ve konuşması hakkında yanlış bilgiler içeriyordu. Kâğıtları geri toplama çabası genel kurul salonunu birbirine katmıştı. Türkiye bugüne kadar sadece BM değil, bütün uluslararası platformlarda "nemize lazım, aman bir arıza çıkmasın da!" tavrını seslendirmiştir.O ennnn bağımsızlıkçı(!) havaları atan siyasilerimizin dar kapsamlı toplantılarda dahi yabancıların yanında nasıl pek sevimli, pek uslu oluverdiklerini, dişe dokunur hiçbir iddiayı seslendirmediklerini benim kuşağım iyi bilir. O yüzden, Erdoğan'ın BM'deki güçlü ve berrak iddialar taşıyan konuşmasını hafife almak için olmadık taklalar atanlara gülüp geçiyorum. Sosyal medyada atıp tutanlara bakıyorum,: Elli kişilik parti toplantısında bile pısıp lafını yutan adamlar!Tabii içleri huzursuz; çünkü bu nefret duygusu ve itiraz şehvetlerinin kendilerini insan olarak nasıl alçaklaştırdığının farkındalar. Düşünün... Erdoğan BM kürsüsünden Mısır darbesini mahkûm ediyor; BM kürsüsünden BM'nin çifte standartlarını eleştiriyor.Bunlar koltuklar boş muydu, dolu muydu hesabı yapıyor; fotoğraflarla oynayarak kamuoyunu etkilemeye çalışıyorlar sizin gibi.
Adınız
28/09/14 20:04
ihsan o yüzyılda bir gelen büyük dünya lideri insan BM de boş koltuklara hitaben konuştukça inan ki koltuklarımız kabardı. Değil yakın çevremizdeki koltuklar tüm ülkenin koltukları kabardı. Hatta bilem yalnız ulusal koltuklarımız değil BM deki beyaz koltuklar da kabardı. Hatta bir ara aşka gelen o boş koltuklar o büyük insanı alkışlamaya başladılar. , boş koltuklarla tıklım tıklım dolu olduğu salonda Az bir şey değil BM nin beş daimi üyesine posta koymak,...az bir şey değil sisi ye posta koymak boş koltukların ete kemiğe büründüğü, koltuklarının kabardığı bir anda...Buradaki medya o alkışlayan boş koltukları ne yapsa beğenirsiniz. Koltukların kabarmasını önlemek uğruna boş koltuklara insanları yerleştirmişler fotomontajla...Veya ertesi gün gazetelerimizde DERS ALDI...manşetlerine karşılık DERS VERDİ manşetlerinin çıkmaması dünya liderine saygısızlık değil mi? Budur medyamızın hali. Başkanı üzmemek adına DERS gibi manşetler vermek. Özeleştiri yapmamak. Trajik komik bir durum.Boş koltuklar...Kerry den ders gibi dersler...Biden den tehditler...Yahudi lobisinden red...ille de antisemit değilim gibi klasik deplasmandaki sözler...Mısır dan red...Ya kardeşim bir dozer bir ormana dalsa bu kadar ağaç devirmez. Senin gibi saman kafa da bu kadar yalpalamalar karşılık "Bükemediğin eli öpeceksin azizim." demesi inan ki sosyolojik bir vaka. Aynen Hamas ın bunca zayiata rağmen zafer kazandık demeleri gibi. İnan ki bir sosyolojik ve de bir psikolojik vaka. İncelenmeye değersin bir kadavra olarak.
İhsan
27/09/14 17:01
Adsız şahıs sana meydan okuyorum. kafandan aşağıya bir kova buzlu su dök.Böylece hem ALS hastalığı için farkındalık yaratılmasına katkı sunarsın seni kilitleyen hâllerden geriye dönmen için bir vesile yakalamış oluruz.Zaten adımıda yanlış yazmışsın.Bugün Türkiye'de gazetecilerin özgürlüğünü kısıtlayanlar patronun emriyle yazı yazan gazetecilerdir. Patronunun talimatıyla yazı yazan bir gazeteci, gün gelir o patronunun talimatıyla işten el çektirilir.Ayrıca medya-devlet ilişkileri sadece türkiyede sorunlu olduğu tek yer türkiye değildir iyi bilirsiniz.Ne bekliyordunuz kendini öldürecek kadar nefret eden militan kılıklılarla iktidarı paylaşmasını mı.12 yıl öncesinden başladınız.Akp bir seçim kazanınca artırdılar,bir seçim kazanınca daha da arttırdılar,Bir seçim kazanınca bakalım nereye vardıracaklar?Taktitte basit:ver gerilimi sonra suçu tayyip üstüne at.Daha seçimin ertesi günü hemen şaibe aramaya başla,bu tutmayınca erken seçim beklentisi yaratmaya çalış,Gerilimi diri tut, taze tut.Erdoğanın attığı her adımı hemen kendine yont ve dön dolaş onu suçla. "Bunların gizli gündemi var" iddiası kışkırtıcı niteliğini sürdürüyor. seçimi kazanamayınca "hiç olmazsa Çankaya'yı halka kaptırmamak için" çok mücadele ettiler .Yüksek yargının bürokrat hegemonyasını korumak için de çok uğraştılar, darbecileri aklamak için de... Kavganın "kıyasıya" verilmesinde siz ve sizin gibilerin hırçın tutumunun payı büyüktür.Bu halka bir kere olsun saygı duymadınız.Sizler hırçınlaştıkça erdoğan da sinirleniyor. Klasik "İnönü taktiği", bunu Sakarya muharebesinde Prens Andreas'a da uygulamıştı, sonra Menderes'e de.Fakat eski formüller eski sonuçları vermiyorlar. Ordu olup bitene hiç karışmıyor.Zarar yok, erdoğanın attığı her adımı dikkatle izleyin, nasıl olsa gediğini bulursunuz. Baksanıza, sizin "cenahta" ne kadar zibidi varsa birdenbire hem Fethullahçı hem de Ahmet Kaya hayranı kesiliverdi! İktidar partisini bölmek için de sineklerden yağ çıkar...Olmayacak adamlardan kahraman yarat, sonra onu alaşağı edip yerine yenisini pazarlamak için tezgâhlar kur.Beş yıl süreyle Adnan Menderes'e yapmadıklarını bırakmamışlar, onu yanlıştan yanlışa itmişlerdi. Dört metresi olan, meşru ya da gayrımeşru birçok çocuk sahibi kıranta ve hovarda adamın "kırık" olduğunu ima edip onu sinirden ağlatacak kadar!Sonra ne oldu? CHP tek başına iktidara gelebildi mi?İnönü darbeden sonra yarım yamalak bir "zoraki koalisyonun" başına geçti ve dört yıl da işleri üstünkörü idare etti. Yönetmedi, vaziyeti idare etti. Seçime kalmadan bir "Amerikan darbesiyle" de gitti.Ezcümle saygı karşılıklı olur. Sen beni tanımazsan ben sen sana saygı duymak zorunda değilim.Sınavı kaybedeceğini anlayan yeni yetme öğrenciler gibi kitapçığı fırlat. Üzülme evlat bir yere yerleşirsiniz ya muhtar koltuğunun puanı düşük sırayla oturur ağlarsınız. Garipsiniz çok garip yani o kadar malzeme veriyorsunuz ki sıraya bile koyamıyorum. Bükemediğin eli öpeceksin azizim. Ya tırlata tırlata ya da fırlata fırlata gideceksin. İşte o kadar!
Adınız
26/09/14 23:03
yine anlamadın fahri baba.aşağadaki yorumcu da benim yukardaki de.o kadar motor oldun ki 1948 model Austin gibi zıp zıp zıplıyorsun önüne ve arkana bakmadan Türkiye'de .ben simon gibiler çok var diyorsun da yalnız bizimkiler en iyi gazetelerden postalanıyorlar nedense diyemiyorsun..Açlığa mahkûm ediliyorlar Engin Aysever gibi.Ama ben simon kardeşimiz ödülünü de alıyor adam gibi maaşını da...Ama Emin Çölaşan gibi değerli yazarlar bir günde işine son verilebiliyor. Neymiş efendim? Başkanımızın zoruna gitmiş. Hadi canım sen de. Taşra kafanla demokrasiyi analiz etmen bir çocuğun araba kullanmasına bezer.Taa ki bir yere toslayana kadar..Acaba hiç düşündün mü? Düşünsen zaten kafan çalışacak bir mantık yolu bulacaksın. Âmâ nafile.Nato kafa nato mermer. küçükken ilkokuldayken bir arkadaşım vardı bize hava atardı İngilizce biliyor diye. Van tuuu tri derdi. Daha ileri gidemezdi.Bizde vayyy be ne güzel İngilizce konuşuyor derdik. Açıkçası yerdik. Küçük algılamalarımız bu kadardı.Senin de yaptığın bu.Etrafında küçük beyinler bulup kendini satmaya çalışman.Van tuuu diyerek....ama sitedeki beyinler ne yazık ki sana biraz bi kaç drop büyük gelir.
İhsan
25/09/14 23:03
Anlamayan sensin....Aşağıdaki bir yorumcu türkiyedeki medyanın okuyuculara haberleri işine geldiği gibi verdiğini yazmış(Berbat bir üslüpla).Bu kısmen doğrudur.Ama bir dakka bunu söylerken sen ne yapıyorsun daha beteriini.Yazanın israilli olması neyi değiştirir.Ayrıca türkiyede her ne kadar erdoğan karşıtlığından kaynaklansada Daniel ben simon gibiler çok daha fazla var.Türk medyasındaki bazı yazıları avuçlamaya meraklı siz ve sizin gibilerin farketmemesi düşünülemez herhalde
Adınız
25/09/14 16:43
yine anlamadın ihsan. Yazının sahibi kim?.Daniel ben simon. Nereli?i srailli. nerenin gazetecilik ödülünü almış? israil den. nereyi eleştiriyor Israil. kafalarında hamas ın binlerce roketleri uçarken tel aviv de sol kesim kimi protesto ediyordu? Savaşan İsrail i. Hal böyle olunca bu linki bize niye postaladın ki? sen orayı yazarını başakana biraz karşı çıktı diye postalayan bir ülkenin medyasıyla lütfen karşılaştırma yoksa hayal kırıklığına uğrarsın..hemşerisi olduğun köyün kriterleri ile oradaki köyü karşılaştırırsan pek doğru olmaz sayın ihsan bey.
İhsan
24/09/14 17:51
Basel yorumuna bayıldım gel birde burdan yak..http://www.al-monitor.com/pulse/tr/originals/2014/08/israel-gaza-hamas-war-destruction-media-images-casualties.html#
1897Basel
23/09/14 14:50
Adınız nicki ile yazan şahıs ne Nuh demekte ne de Peygamber,sayın can ile canan.Basit bir anlatımla sizin neyi neden anlamadığınızı açık ve net olarak satırlara dökmüş.Totaliter rejimlerde köleleştirilmiş insanlara bilmeleri gerektiği oranda bilgi akışı sağlanır..O da yarım doğru,yarım yalan.Size cevap yazan kişi,olayı tam da can damarından yakalamış.Açın KudusTv'yi,açın TevhidHaber veya TimeTürk'ü neler yazmışlar okuyun.Ben Gurion hava alanımızın vurulmasından tutun da,TelAviv'in yok edilmesine kadar.Ümmet de mutlu olacağı yalanları duyduğu için de mutluluğunu yaşadığını sanmakta..Sizler İsrael vatandaşı değilsiniz.Sizler burada yaşamıyorsunuz.Sizler burada terör nedir,savaş nedir bilmezsiniz..Sizler İslam'ın gerçek yüzünü de inkar edersiniz.Şükürler olsun ki,Işid denen örgüt ortaya çıktı da,610 senesinden bu yana kan ile yazılan İslam tarihinin gerçek yüzünü dünyaya sundu..Bizleri eleştirmeden önce önce bir aynaya baksanız derim.Kanuni'nin öz evlatlerını ve öz torunlarını öldürdüğünü Tv dizisinden tam 600 sene sonra öğrenen bir sürünün ülkemi eleştirmeye hakkı olmadığı gibi,haddi de değildir..Kalın sağlıcakla...(S.H)
canilecanan
22/09/14 18:03
"Nuh deyip Peygamber demeyen" insanlarla iletişime geçmek gerçekten zor, yine de teşekkürler. Yorumlarınız değerli. "Siz haklısınız" deyip hayırlı günler diliyorum.
Adınız
21/09/14 21:21
bilmem can ile canan Cemal Abdül Nasır ın yarı resmi gazetesi El Ahram ı hatırlar mı?Veya Sovyetler in Pravda sını İzvestia sını bilir mi?Bilmez veya hatırlatmazsa bir hatırlatayım müsaadenizle.Nasır ın 1967 savaşını kaybettiği günlerdi.Mısır ordusu bozguna uğratılmış,hava kuvvetleri yerle bir edilmişti.Ertesi gün El Ahram gazetesi savaşta Mısır ordusunun başarılarından zaferinden manşetler veriyordu.Hem de büyük puntolarla.Mısır ın birkaç bin kilometre kuzeyinde Sovyetler de yaşayan halk okudukları Pravda ve İzvestia gazetelerin etkisiyle dünyanın en ileri ülkesi olduklarını sanıyor,diğer ülkelerin açlık sefalet içinde yaşadıklarını düşünüyorlardı.Ve ne yazık ki eski Sovyet Devletleri vatandaşları yıllar sonra o zamanlar böyle düşündüklerini ve demir perde yıkıldıktan sonra hayal kırıklığına uğradıklarını itiraf ediyorlar.O zamanlar Mısır da karşı çıkanlar yani marjinal var mıydı yok muydu onu bilemem,ancak bu tip marjinal aydınlar sovyetler de vardı.Ama sonları Gulag takım adaları olmuştu.Can ile canan ın anlamadığı veya kavrıyamadığı noktaya geleyim.Son Gazze operasyonunda basınımız aynen İzvestia Pravda ve El Ahram gibi tek taraflı haberler verdi.Varsa yoksa ahhh Gazze vahhh Gazze.Hal böyle olunca Can ile Canan ın tarafsız haber alma özgürlüğü olmadığı gibi buradaki " marjinal " yahudi aydınlar daha tarafsız haber alma özgürlüğüne sahip olmasına rağmen anti marjinallik yaparak bizim pravdalarımız izvestialarımız el ahramlarımız doğrultusunda bildiri vermeye çalışmışlardır.Çalışmışlardır diyorum ,zira bu bildiri hükümletin doğrultusunda olması hükümletin vermiş olduğu dersi iyi çalıştıklarını göstermektedir. Başka bir deyişle Gulag takım adalarına giden marjinal aydın olmayı tercih etmemişlerdir.Can ile Canan ın anlamadığı şey budur.Aydın olmak vatandaşı olduğun devleti eleştirmektir.Yoksa vatandaşı olmadığı devleti eleştirmek için aydın olmak gerekmez,Bunu için yalnızca anti olmak yeterlidir.Aynen Can ile Canan ın İsrail i eleştirmesi gibi "basit bir anti" olmak Aydın olduklarını göstermez.
BALATLI LEON
21/09/14 13:59
BIRILERI YINE GEVELEMIS "ORANTISIZLIK" Ne DEMEK YANI? HER ALLAHIN GUNU ISRAEL VE VATANDASLARINI YOK ETMEKLE TEHDIT EDIP ISRAEL SIVILLERINE KASITLI OLARAK ROKETLER ,BOMBALAR YAGDIRIP,ONLERINE CIKAN HER FIRSATTA DAHA COK YAHUDI OLDURMEK ICIN PLANLADIKLARI TEROR EYLEMLERI ,BU DINSIZ IMANSIZ VAHSI YARATIKLARA KARSI ORANTISIZ GUC KULLANMADAN KIM ONLARI DIZE GETIRIP ATESKESE RAZI EDEBILIRDI? BU YUZDEN " ORANTISIZ " KELIMESI GECERLI DEGILDIR. TUM TERORIST GURUPLARI AYNI CINSTENDIR. ORANTISIZ GUC KULLANMADAN BUNLARLA BASA CIKAMAZSIN .HAMAS BIR DIRENIS ORGUTU DEGILDIR.OYLE OLSAYDI GAZZELILERI TUTSAK OLARAK KULLANMAZDI VE ATESKESI CATISMANIN DAHA ILK GUNLERINDE GAZZEYE DAHA ZARAR GELMEDEN KABULLENEBILIRLERDI. NE YAZIKKI BU DINSIZLERIN TEK ISTEDIKLERI ISRAEL DEVLETINI YOKETME ,BUNU ACIKCA SOYLUYORLAR VE BU SITEDE BIRCOK MAKALEDE BELIRTILDI. HAMAS AYNEN HIZBULLAH EL KAIDE VE ISID GIBI CANI TEROR ORGUTLERIDIR,ORANTISIZ KUVVET KULLANMADAN HIC KIMSE BUNLARI DIZE GETIREMEZ . AKLI BASINDA OLAN HER MILLET HAYATTA KALABILMEK ICIN AYNISINI YAPAR.BUNLARIN BARIS ANLAMI BASKA MILLETLERI YOKETMEKTIR.ANLIYANA SIVRISINEK SAZ, HALA ANLAMAKTA GUCLUK CEKENLERE DAVUL ZURNA BILE AZ.
canilecanan
20/09/14 03:41
Aşağıdaki yorumları okuyunca, kimlerin yazdığına bakmasaydım eğer, yorumların ilk başları aynı bizim milli milli milli ve milliyetçi ve ordu sever standart insanımızın yorumu derdim. Milliyetçilik ve bayrak severlik her yerde benzer kafaları yaratıyor oysa... Ülkenizi, topraklarınızı ve insanlarınızı savunmak istemenizi anlayabilirim BALATLI LEON. Size haksızlık yapıldığını düşünüyorsanız bunu anlatabilirsiniz ki Batı basınında İsrail adeta pozitif ayrımcılığa tutulan bir ülke konumunda.. Size göre yanlış veya eksikleri düzeltebilirsiniz ama insanları hedef göstermek neden? O insanlar arasında zaten Yahudi oldukları için burada (Türkiye'de) bunun yükünü taşıyanlar varken bir de siz İsrail'i eleştirdikleri için Hain ilan etmişsiniz. Siz duymak istemeseniz de, "Orantısızlık" İsrail saldırıları ile ilgili en temel eleştiri konusu, tüm dünyada. Bazı Müslümanlara "Hitler az bile yapmış bunlara" dedirten şey yani... Merak etmeyin bir bildiri yüzünden ne İsrail devleti zayıflar ne siz küçük düşersiniz, onların kendi kişisel görüşlerinin beyanı olarak kalır. Bu kadar sivil bir hareket. Osmanlı gibi bir halklar hapishanesinden çıkmış halklar olarak grupların hala birbirinden habersizliği ve yabancılaşmasına karşı bir iletişim kurma biçimi olarak da değerlendirilebilir bu. Kaldı ki sorunları çözmektense, sorunlar hakkındaki görüşlerini dile getiren insanları "aydın", "hain" ya da "solcu" diye suçlamak kötü niyetten değilse acizliktendir. Ve son olarak şu görüşünüz çok köklü ve bir o kadar da sakat bir görüştür; ne devletler ne de milletler asla eleştirilemeyecek, sorgulanamayacak ve yıkılamayacak kadar kutsal ve mühimdir: "HER milletin icinden genellikle kendilerine aydin diyen kisiler kendi millet ve devletlerini aynen dusmanlari gibi kinamaya kalkarlar ve maalesef Israel ve Yahudi dusmanlarinin ekmegine yag surmus olurlar,nedenmi?"
Yehuda Beit - Halachmi
15/09/14 13:17
Sayin ojalva guzel bir yzi yazmis. Ama genede bu aydin gecinen kisiler soylevleriyle Dusmanlarimizin ekmegine yag surmus oluyorlar.Nedenmi? diyeceksiniz YAHUDILER ISRAEL HAKKINDA BOYLE DUSUNUYORLARSA DEMEKKI BIZIM DEDIKLERIMIZ DOGRUDUR. Bu soylevlerle haksiz olan tarafa destek vermis oluyorlar .YALNIZ TURKIYEDEN DEGIL HEP ISRAEL HAKKINDA TERORE KARSI ORANTISIZ GUC KULLANIYORMUSUZ. BUNUNLA NE DEMEK ISTIYORLAR. YANI ONLARDAN DAHA AZ OLUP YARALANAN VATANDASIMIZ OLDUGU ICINMI BIZLERI SUCLAMAYA KALKISIYORLAR. ALLAHA BIN SUKUR'KI ISRAEL VATANDASLARINI EN IYI BIR SEKILDE KORUMAK ICIN ROKET SAVARLARI ICAD ETTI BOYLECE BINLERCE VATANDASIMIZ OLUMDEN KURTULDULAR . BIR DUSUNSENIZE EGER BU ROKET SAVARLAR OLMASAYDI sadece son catismalarda GAZZE'den ISRAEL SIVILLERINE YONELEN TAM 4500 ROKET EN AZINDAN HERBIRI BIR SIVILI OLDURMUS ve ONLARCASINI YARALAMIS OLSAYDI ,DUSUNMEK BILE ISTEMIYORUM ,VE BU ROKETLERIN BINALARA VERECEGI ZARARLARI BIR DUSUNSEK .O ZAMAN BU AYDINLAR ISRAEL ICIN ORANTISIZ GUC KULLANIYOR DIYEBILECEKLERMIYDI. O ZAMAN ISRAEL ORDUSU GAZZEYI CEHENNEME DONDURMEK MECBURIYETINDE KALACAKTI'KI ALLAHA BIN SUKUR BU MECBURIYETTE KALMADIK .INANINKI EGER DUSMANLARIMIZIN GUCU YETSEYDI BIZLERI BURADAN SILIP SUPURURLERDI. O ZAMAN BU AYDINLAR NA DIYECEKLERDI? BU AYDINLARA DIYECEGIM TEK SEY MAALESEF AKLINIZ CALISMIYOR .MESELE BATI SERIA'NIN %10 BUYUKLUGUNDE (%500 Km karelik) topraklarda kurulmus olan YAHUDI YERLESIM BOLGESI DEGIL . MESELE FILISTINLI ARAPLARIN URDUN NEHRINDEN AKDENIZE KADAR OLAN (1967 HARBINDEN EVVEL ISRAEL) TOPRAKLARINIDA ARAP TOPRAKLARI GORMELERI ,KISACASI YAHUDILERE HIC BIR HAK TANINMAK ISTENMIYOR,OLSUN BIZ HAKKIMIZ OLAN TOPRAKLARIMIZI SAVUNMASINI BILIRIZ. FILISTINLILER VE ONLARA DESTEK VERENLER BU HAKSIZ DAVRANISLARINDAN VAZGECMEDIKCE BURADA HAKIKI VE KALICI BIR BARIS OLAMAZ ,KAYBEDECEK TARAFTA FILISTIN ARAPLARI OLUR.
BALATLI LEON
15/09/14 11:00
HER milletin icinden genellikle kendilerine aydin diyen kisiler kendi millet ve devletlerini aynen dusmanlari gibi kinamaya kalkarlar ve maalesef Israel ve Yahudi dusmanlarinin ekmegine yag surmus olurlar,nedenmi? diyeceksiniz ,dusmanlarimizin karalama ve gayrimesrulastirma faaliyetlerine katkida bulunmus olurlar. ISRAIL ordusu topragimizi ve vatandaslarimizi korumak icin bu barbar teroristlere karsi ,dusmanlarimizin sivilleri vurulmasin diye her onlemi aliyor. (BU SITEDE BIR COK YERDE ANLATILDI) ISRAIL ordusu dunya savas kanunlani en iyi bir sekilde uygulayan bir ordudur,demokratik devletlerin hicbiri Israel ordusu gibi sivillere bir zarar gelmesin diye bu kadar metanetli davranmaz,hatta bu yuzden savaslarda bir cok askerimiz bu yuzden hayatlarini kaybettiler. Diger ordulara bakiyoruz askerlere zarar gelmesin diye birkac teroristi oldururken etraftaki bir cok sivilde vuruluyor .BUNLARI AFGANISTAN,da cok gorduk IRAK'ta da bunlari gorduk ve goruyoruz ,SURIYEDE DERSEN KASITLI BIR SEKILDE SIVILLER OLDURULUYOR, BUNLARA TIMSAH GOZYASLARI DOKUYORLAR. AMA ISRAEL DENINCE DUNYANIN EN AHLAKLI EN MERHAMETLI ORDUSU OLDUGU HALDE DUSMANLARIMIZ VE YALAKACILARI YILAN SOKULMUSLAR GIBI YERLERINDEN FIRLAYIP ISRAEL'I VE YAHUDILERI EN ADICE KINAMAYA VE LANETLEMEYE BASLARLAR. ISRAEL'I YOKETMEGE CALISAN DUSMANLARIYLA YILLARCA VAROLMA SAVASI VERIYOR. ISRAEL KENDINI SAVUNMAK ICIN DUSMANLARINA KARSI YAPTIKLARI AZ BILE .EGER DUSMANLARIMIZIN GUCU BIZLERI YOKETMEGE YETSEYDI BURADA VAROLMAZDIK .DUNYANIN UMURUNDA BILE OLMAZDI. BU YUZDEN ALLAHA BIN SUKUR'KI KENDIMIZI KORUYABILECEK GUCUMUZ VAR. HAKIKATTEN DUSMANLARIMIZA KARSI COK METANETLI DAVRANIYORUZ. BIZLERI SUCLAMAKTAN VAZGECIN CUNKU SUCLU OLANLAR DUSMANLARIMIZ VE ONLARIN YALAKACILARIDIR.
samir
15/09/14 02:19
Anlayışlı tarafsız güzel bir yorum..israili eleştiren yahudileri linç etmiyor en azından.yazarın eksik bulduğu yön hamasın ve destekçilerinin suçlarına atıfta bulunulmaması bu konudada çok haklı fakat bu asıl mesajı gölgelememeli nedir mesaj “Ama hepimiz, İsrail’in saldırganlığına, militarizmine, genişlemeciliğine ve Filistin halkına uyguladığı şiddet politikalarına karşıyız'' diğer tarafı eleştirmemek israilin SUÇUNU HAFİFLETMEZ sadece bildiriyi eksik bırakır.

Haber Merkezi