Haber Merkezi

16/08/14

Hacibayramdan Suriyeye İŞİD'e katılmaya

 

http://mashable.com/2014/08/12/teenage-islamic-state-recruits/

Emily Feldman

Yaşarın oğlu Ankarada evden kaçıp Ortadoğudaki en ölümcül gruba katıldığı zaman 14 yaşındaydı.

Babasına şehir dışında sebze satmaya gideceğini söyleyerek, dört arkadaşıyla beraber Suriyeye gittiler ve orada İŞİD e katıldılar.

Babasına telefon ettiğinde, Yaşar dehşete düştü, fakat çok şaşırmadı. Epeydir mahalledekiler gençlerin 800 km yok kat edip Suriyede İŞİD’e katılmaya gittiklerinden konuşuyorlardı. Ve oğlu da günde beş kere namaz kılmaya başlamıştı.

Dinle pek alakası olmayan, sosyalist görüşe sahip Yaşar, oğlunun birden edindiği dindarlığa, mahallede çok görülen esrar  bağımlılığına tercih edilir düşüncesiyle ses çıkarmamıştı.

Fakat o zaman durumun ne kadar vahim olduğunu anlamamıştı.

Oğlunun tehlikede olduğunu anlayan Yaşar, eve dönmesi için yalvarmış fakat oğlu reddetmiş. Suriyede aşırı dincilerin kontrolünde olan Raqqa şehrinde zamanını İslam ve Arapça öğrenip boş zamanlarında yüzme ve voleybol oynayarak geçirdiğini anlatmış.

Yaşarın oğlundan aldığı bir sonraki haber, tanımadığı bir gencin Güneydoğu Türkiyede bir hastanenden kendisini arayıp, oğlunun yaralandığını, ve gelip onu eve götürmesi talebi oldu.

Oğlu, yakınlarında patlayan bir bombanın şarapneliyle ayalarından yaralanmıştı. Diğer İŞİD militanları onu tedavi için Suriye sınırında bir hastaneye taşımışlar. Hastaneye yeni takma adı Mehmed el  Mehmed olarak giriş yapınca babasının onu bulması zor olmuş.

Hastaneye polis arapça tercümanıyla gelmiş. “Bu İŞİD militanı arap” demişler, ve Yaşarın onları onun kendi oğlu ve Türk olduğuna iknası kolay olmamış.

Sonunda, babasının nezaretinde ve bir psikologa danışma şartıyla serbest bırakmışlar. Yaşar, eve döndüklerinden beri devletin oğlunu arayıp sormadığını, ve oğlunun da Suriyeye dönmeyeceğine, en yakın fırsatta okula döneceğine söz verdiğini söylüyor.

 

İŞİD gerek kulaktan kulağa gerekse sosyal medyada  çok faal bir şekilde propaganda yaparak Avrupa Orta Doğu ve hatta ABD den binlerce genci Suriye ve ırakta kendilerine katılmaya ikna etmiş. Esad’ı devirmeye kararlı Türk hükümeti, aralarından bir çoğu Türk olan bu cihad gönüllülerine sınırları açmış ve serbest geçiş sağlamış.

 

Fakat beklenen olmamış.  Savaşın bitmesi ve Esadın devrilmesi yerine güçlenen cihadcı gruplar Suriyedeki daha ılımlı sindirmişler, ve Irak’a kadar kanlı gittikleri her tarafı kana bulayarak on binlerce kişinin evlerinden kaçmalarına ve tüm bölgenin dengesini bozmalarına sebep olmuşlar.

Bu aşırı grubun onlarca Türk vatandaşını kaçırması Türk hükümetini nihayet derin uykudan uyandırmış. Olan olduktan sonra şimdi, kendi ülkelerinden Suriyeye İŞİD taraftarlarının geçmesini önlemeye çalışıyorlar.Türk yetkililer, bin kadar Türkün de İŞİD’e katıldığını düşünürken, bölgedekiler bu sayının daha yüksek olduğunu ve her gün daha arttığını zannediyorlar.

Sadece Ankaranın göbeğinde Yaşarın oturduğu, suç oranı yüksek mahalleden İŞİD’e yüz kadar gencin katıldığı tahmin ediliyor. Hacıbayram’a son gidişimdde birçok genç isim vermeye çekindiler fakat açık açık, izinde olan İŞİD’liler olduklarını söylediler.

 

                                              Hacıbayram

Aralarından eski bir alkolik olan sakallı bir adam, Raqqa’da kaldığı yerin beş yıldızı bir oteli aratmadığını övünerek anlattı. Hacıbayramdaki evi ise eşi ve iki küçük çocuğuyla oturduğu bir gecekondu.

Aynı adam, izni bitince ailesini de Suriyeye götüreceğini söyledi. 30 yaşlarında diğer bir genç, İŞİD in onlara kalacak bir yer, yemek, ücretsiz internet ve ufak bir aylık verdiğini de söyledi.

Her ikisi de daha savaşa katılmamışlar. Hala eğitimde olduklarını, zamanlarının çoğunu İslam ve arapça öğrenerek geçirdiklerini ve yakında “Allahın sınırlarını korumayı” ümit ettiklerini söylüyorlar.

Hacıbayram mahallesinin yolu İSİD’e uzanan bir tren istasyonu olması bir günde olmadı. Mahalle sakinleri, suriyedeki savaştan bile önce olan iki olayın sakinleri daha radikal yaptığını söylüyorlar.

Birincisi, tarihi Ankara camiine yakın olan bu alan kensel gelişim planına alınmış. Hükümet buldozerleri etrafa uymayan bu fakir mahalleyi ortadan kaldırmak için gecekondoları, iş yerlerini ve hatta mahallenin tek ilkokulunu toz toprak yığınları haline getirmişler.

Hacı Bayram’da yıkım gerginliği

Birçok aile işinden olmuş, ve çocuklarını kilometrelerce uzakta başka okullara göndermek yerine evde tutmuşlar. Boş ve yarı yıkılmış evler fakir aileler ve Suriyeli  mültecilerle dolmuş, ve  aşırı dinci radikal imamların da favorisi bir yer haline gelmiş.

Mahallede pek çok kişi gayri resmi bir camide vaaz veren bir imamdan bahsediyorlar. Günlerini alkol içmekler geçiren birçok erkek yavaş yavaş sakal uzatmaya ve günde beş namaz kılmaya başlamışlar.

Yaşarın oğlu da, okulu bıraktıktan bir ay sonra dine ilgi duymaya başlamış. Biraz sonra da Suriyeye gitmiş. Yaşar oğlunu bu imamın değil internette dolaşırken rastladığı cihadcıların kandırdığına inanıyor.

İŞİD’in militan toplama stratejsinde sosyal medyanın büyük rolü var. Ortadoğu Stratejik araştırmalar merkezi Oytun Orhana göre Adaylarla birçok dildeki forumlarda temas kuruluyor. Orhan, bu işe birçok sözüm ona yardım vakfının da yardım ettiğini söylüyor.

Yaşar hükümeti mahallesinin aşırı dinci militanlar için çok verimli bir yer  haline getirmekle, ve oğlunun rahat rahat Suriyeye gitmesine izin verimesiyle suçluyor.

“Pasaportsuz 14 yaşında bir çocuk sınırı nasıl geçebilir” diye soruyor.

Anlattığına göre, oğlunun İŞİD2e katılmak üzere evden ayrıldığını yetkililere bildirmiş, fakat terörle mücadele grupları kendisinden daha sağlam deliller istemişler.

Olayı içişleri bakanlığına sorduğumuzda bir yorum yapmaktan kaçındılar.

Oğlunun hikayesini mahallede herkes biliyor fakat Yaşar gene de bizimle konuşmasını istemedi.

Bütün hayatınca Hacıbayramda yalamış başka biri, mahallenin  aşırı dincilerin etkisi altında kalmasında ülkenin İslamcılığa kayan Başbakaın – şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanı suçluyor.

“Eğer İslam devleti istemiyorsa burada Şeriat öğretilmesini önlesin” diyor.

Diğer birçok mahalleli gibi ismini vermekten kaçınan (!) bu adam, militanlara destek verenlerle evlenen aile fertlerinin onunla konuşmadıklarını söylüyor.

“Bana kafir diyorlar” derken, militanların rahatça, sanki komşunun evine gider gibi Suriyeye gidip geldiklerini söylüyor.

Militanların evlerinde otomatik silahlar olduğundan süphelendiğini, fakat eğer cihad’ı Hacıbayrama getirirlerse onlarla savaşmaya hazır olduklarını da söylüyor. “Hepimizi, silahlıyız. Bize dokunamazlar. Allahtan başka hiç birşeyden korkmuyoruz” diyor.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Hasan
15/04/15 22:03
İsrail de El-Nusra, Öso gibi terör örgütlerini destekleyip Suriye halkının üzerine salıyor. Yanılıyor muyum? Aksini düşünen var mı? İsrail'in işgal ettiği Golan Tepeleri bölgesindeki Kuneytra sınır kapısından teröristler kolayca Suriye'ye giriş yapabiliyor. İsrail, Ortadoğu'da satranç oynuyor. Kutsal topraklar safsatasını kullanarak bölgeyi kan gölüne çevirdi. Bu kadar vicdansız olmayın arkadaşlar. Siyonizmin savunulacak nesini buluyorsunuz? İslamcı teröristler size saldırıyorsa sizin de onlara karşılık vermeniz meşrudur. Ancak sivil yerleşim yerlerini bombalamak, çocukları kurşuna dizmek, masum insanlara işkence etmek kabul edilemez. Bölgedeki ülkeleri dizayn etmek isteyen bir İsrail var. Büyük Ortadoğu Projesi haritasında belirlenen şekilde sınırlar düzenlenmek isteniyor. Bu konuda farklı fikirler duymak istiyorum. Merak ediyorum acaba nasıl savunacaksınız İsrail ülkesini? Holokost katliamında çektiğiniz acıları biliyorum. Ancak bu sizlere başkalarına acı çektirme hakkını sağlamaz. Naziler, Yahudileri alenen katletti, bugün ise Siyonistler bölge halklarını gizliden gizliye planlarla katlediyor. Durum bu kadar açık.
Alon
24/08/14 05:46
Ali !!! yazmayayım diyorum ama devamlı olarak şu meşhur cesaret ödülünün tayyibe verildiğini söyleyip duruyorsun...Şöyle bir araştır neymiş bu ödül ??? 2.dünya savaşında soykırıma uğratılan yahudileri kurtaran Türk diplomatlara verilen bu ödülü türkiye adına tayyibe verildi...Yani tayyibin şahsına değil.. Tabii bu sizin uyduruk basınınızda senin dedigin şekilde lanse edildi. Haklısın Sazanlık zor zanaat...
ALi
21/08/14 15:15
yazima cevap bile vermiyorsun Adi belli olmayan nciki arkadasim,,ula benmi verdim Tayip Erdogana yahudi cesaret ödülünü..benmi vardim söyle bakayim,siz yahudiler dün Tayip erdogana yalakalik yapiyordunuz..bense dünde bugunde muhalefet ediyorum,,vicdanim rahat benim..2001 de ne söylemissem aynini söyluyorum..bugunde..Tayip siz cok akilli yahudileride kandirdi...taki mavi marmarada uyandiniz...tayipin bir anti semiinist oldugunu anladiniz...Adiniz oglum sendede 1mm akil yok..anladinmi simdi geçti borun pazarı sür eşeği niğdeye:)))
Adınız
20/08/14 22:42
Ahhh...Ali oğlum sende 1cm kadar akıl varsa ben ne olayım.Yahudi Alaton RTE yi destekliyor diyorsun ve buradan genellemeye gidiyorsun bütün Yahudiler desteklemişlerdir Aristo nun tüme varım mantığı ile. alevi doğan bey de RTE yi seçimde desteklemiştir eski bir akil olarak.ben de şimdi tüm aleviler rte ye destek vermişlerdir diyebilir miyim senin bu ilkel mantığın ile...bence sana göre evet... akp yi senin gibiler seçmişlerdir. Ailende 3 kişi varsa biri de sendin. Kendinde suç bulamadan ben seçmedim diye inkar edemezsin. Dünyadaki 11 milyon Yahudi seçmiştir diyerekten ilkel mantığınla. Senin gibi antilerin problemi bu işte. Kendinde suç bulmamak suçu Yahudi ye ihale etmek. Buna psikanalizde "eziklik" derler. Yani kendini beceriksiz görüp de Stockholm sendromu gibi kendini düşmanının esiri olarak görüp ona hayranlık duymak...bu duyguyu yaşıyorsun evladım ali.
ALI
20/08/14 02:22
Tayip Erdogana üstün cesaret ödülünü beni verdim sevgili Yehuda..Alarko Başkanı İshak Alaton, Ak Parti'nin politik ... Alaton'un Ak Parti'yle ilgili desteklerini nette bulabilrsin..Türk müsevi cemaati AKP ye ve Tayip Erdogan tam destek vermislerdir..ABD nin AKP nin kurulusunndaki desteklerini yazmaya gerek duymuyorum,bile.Hamas denilen terör örgtünü kimlerin yardimi ile kuruldu hangi gizli servisler para akitti Hamasa bunu sapsallar bile biliyorda siz bilmiyorsaniz sapsallara sorun ögrenin:))))
Yehuda Beit - Halachmi
18/08/14 16:52
Ali Bey...... Kusura bakmayin ama dediginize sapsallar bile inanmaz. Kendinize sorun Israel Turkiyede nasil olabilirde parti kurulmasinda eli olabilir? AKP yi kuranlar Erdogan gibi politikacilardir.Turk secmenler'de AKP'yi demokratik secimlerle bir degil tam uc defa sizler verdiginiz oylarla tek parti olarak iktidara tasidiniz,bu yuzden Israel'i suclamak komik bir duruma dusuyor. Ikincisi Israel hicbir zaman Turkiyenin dusmani olmamistir,tersine bizlere dusman gozuyle bakanlar AKP rejimi ve dolayisiyle onlara destek veren Turk secmenlerdir. AKP'nin Israel'e dusman gozuyle bakmasi HAMAS VE Musluman kardesler gibi Israel'in varolusuna karsi cikan teror orgutlerinin yaninda saf almasidir .Avrupa ve Amerika hatta bircok Arap devleti bu orgetleri teror orgutu olarak tanimladilar. Siz ve sizin gibi LAIK insanlar bizi suclayacaginiza kabahiti kendinizde arayin. Dedigim gibi Israel ne Turkiyenin nede Turklerin dusmanidir.Bizlere dusman gozuyle bakanlar basinizda bulunanlar ve onlara destek verenlerdir,AKP ve megaloman Erdoganin yanlis politikalari yuzunden basta MISIR bir cok arap ulkesinin sempatisini yitirdi,Erdoganin teror orgutlerinin safinda yer almasi yuzunden bu ulkeler Turkiyeye sirt ceviriyorlar.ERDOGAN YURUTTUGU ORTA DOGUDA YURUTTUGU POLITIKAYLA TURKIYE'YE DUSMAN KAZANDIRMAYI BASARDI.EGER BUNU BASARI OLARAK NITELIYORSA BUGUN ORTA DOGUDA BIR HaMaS VE ONA BAGLI TEROR ORGUTLERIYLE TERORISTLERE DESTEK VEREN KATAR ERDOGAN'A yalakacilik yapiyorlar.
ALi
17/08/14 22:36
Ortadoguda araplarin düsmanligi yetmiyormus gibi birde kendi evet siz isarililer kendi ellerinizlen...Koca bir Türkiyeyi düsman ettiniz kendinize,,,bunuda bilecerek yaptiniz..AKP yi kurduran ve destekleyen kutsal ortaginiz ABD ve sizsiniz...mutlaka bir bildiginiz vardir siyasal olarakta...benim gibi dinci olmayan Laikler korku icinde yasiyor Yeni Türkiyede...Cehenenem kadar yolunuz var... Son nefesimize kadar..Atatürkün Laik Türkiyesi icin savasacagiz her yerde...
Nisim palti
16/08/14 14:12
Ataturk cok ileri goruslu bir sahsiyetti Dinin politikaya karistirilmasinin ne kadar tehlikeli oldugunu anladiginda zamaninda dini politikadan ayirdi ve Turkiyeyi dogru yola koydu ,bugun ise Turkiyede dini politikaya geri sokmaya calisan Hilafet yanlisi megaloman bir rejim var ,Isid gibi teror orgutlerinin Turkiyede yayginlasmalari kolaylasiyor,tabbi her zaman oldugu gibi bu orgutler fakir ve sefalet icinde yasan cevrelerde yayginlasmalari kolaylasir. AKP rejimide Turkiyede fakircevreleri pencelerine alarak onlarin hayat seviyelerini yukseltecek yerde onlara kirintilar dagitarak onlari kendilerine muhtac edip oylarini kazaniyorlar ,gorunuse gore aynen Misirda musluman kardeslerin yapmak istediklerini turkiyeye uygulamak istiyorlar.Fakir cevreler cogunlastikca ISID gibi musluman kardeslerden dahatehlikeli orgutlerin Turkiyede yayginlasmalari beni hic sasirtmaz.

Haber Merkezi