Haber Merkezi

18/11/12

CEM TOKER : İSRAİL TÜRKİYE'NİN DÜŞMANI DEĞİLDİR

LDP Lideri Cem Toker Hastürktv'ye Konuştu : İsrail Türkiye'nin Düşmanı Değildir. 

 


 

 


LDP Nedir .?
 
Liberal Demokrat Parti
26 Haziran 1994 tarihinde Besim Tibuk başkanlığında kurulan siyasi partidir. Partinin amblemi mavi zemin üzerine oturtulmuş beyaz Yunus Balığı'dır.[2] Partinin kısaltılmış adı LDP’dir.[2] Politik görüşü klasik liberalserbest piyasa ekonomisi ve insan haklarınadayalıdır. Hukuka dayalı, insan hak ve hürriyetlerini birincil koşut kabul eden, yetkileri sınırlandırılmış güçlü devleti savunmaktadır. 
 
Ahmet Metin Güllü - İstanbul 
 
Ahmet Metin Güllü : Sayın Genel Başkan Sizce Mavi Marmara Gemisi Neden Gönderildi ? 
 
Cem Toker : Tahrik amaçlı gönderildi,bildiğim kadarıyla İsrail Hukümeti Kızılay aracılığıyla gönderirsen alırız dedi ancak Türkiye'nin amacı üzüm yemek değil bekçi dövmekti.O gemidekiler devlet eliyle ölüm riski taşıyan bir maceraya yollandılar.Savaş bölgesine yardım amaçlı da olsa,sivillerin gönderilmesi cinayettir.Mavi Marmara mağdurları önce Ankara Hukümetini sorumlu tutmalıdır.Türkiye Devleti gitmeden evvel İsrail Kuvvetlerine karşı direnmemeleri konusunda yolcuları uyarmalıydı. 
 
Ahmet Metin Güllü : Mevcut durum karşısında İsrail özür dilemeli midir ? ve özür ''üzgünüz'' şeklinde gelirse bunu anlayış ile karşılamak ve ilişkileri rayına oturtmak Türkiye'nin lehine değil midir .? 
 
Cem Toker : İsrail'in hatası uluslararsı sulardaki müdahalesidir. Eğer özür ''Üzgünüz'' şeklinde gelir ise Türkiye kamuoyunu ve Ankara'yı tatmin etmez. 
 
Ahmet Metin Güllü : Hamas dünyada terör örgütü olarak kabul edilen bir organizasyondur,AK Parti Kongresinde bir terör örgütü ele başının Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ile kol kola olması sizce Türkyeye prestij kaybettirir mi ? 
 
Cem Toker : Bu tür girişimler Türkiyeye prestij kaybettirir,sadece Hamas değil, Barzaninin de terörü himaye eden bir yönetimin başkanı olduğuna inanıyorum. AKP parçası olduğumuz batı ittifakından çok farklı görüşlere sahip olduğu için bildiğini okuyor,imajımızı zedeliyor,uluslararası arenada dışlanmamıza neden oluyor. 
 
Ahmet Metin Güllü : Efendim,Sizce İsrail Türkiye'nin Düşmanı mıdır.? 
 
Cem Toker : Hatyır kesinlikle değildir, Mavi Marmara olayına kadar iki ülke ve iki toplum tarih boyunca uyum ve barış içerisinde yaşayıp,hiç savaşmamıştır. 
 
Ahmet Metin Güllü : Sizce İsrailde yaşanan olayların Türkiye Yahudilerine olumsuz etkileri var mıdır ? 
 
Cem Toker : Malesef var,çok acıdır. Toplumun yönlendirilmesi,medyada da o şekilde yansıtılması,Yahudi vatandaşlarımızı hedef yapmaktadır. 
 
Ahmet Metin Güllü : Sizce Türkiye ve İsrail'in arası düzelir mi .? 
 
Cem Toker : Düzelmez.Çünkü Türkiyeyi çocukluklarından beri '' Yahudiler lanetlenmiş bir kavimdir'' zihniyeti ile yetiştirilen insanlar yönetiyor, bu çerçevede ilişkiler nasıl düzelir bilemiyorum, halbuki iki ülkenin birbirine çok ihtiyacı var. Özellikle İsrail'in 70'li yıllarda Ermeni terörüne karşı Türkiyeye verdiği istihbarat ve destek , ABD'de Ermeni Lobilerine karşı bize verdiği destek unutulmamalıdır
 
Ahmet Metin Güllü : Son olarak Türkiye'de ve dünyada yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yahudilere mesajınız nedir? 

 
Cem Toker : Türkiye'de hala onların bu ülkeye ve topraklara olan sevgilerini ve bağlılıklarını takdir eden insanlar var. Bugün İsrail ve Türkiye'yi malesef muhafazakar şahinler yönetiyor,bu durum değişince ilişkiler normale döner ve sağduyu galip gelir 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Yasemin Güç
19/02/14 16:59
Doğru...da bunu gel yobaz dincilere anlat.Yalnız kendini bilen dindar lar bu bağnazlar gibi değildir.
antisiyon
06/12/13 18:33
Aaaa! Besim tibuk çok değer verdiğimiz görüşleri olan bir insandı. Yahudi olamaz. Yine de dostluk, kardeşlik her zaman iyidir. Hep Sevelim Sevilelim.Saygılarımla.
tuncay birecik
14/01/13 00:42
besim tibuk u bende çok seviyorduk gerci net holding in sahibi üçkağıtcının teki ama sempatik ve etkileyici fikirleri vardı.demekki yahudide olsa adam sevilebiliyor:)
FETIH
29/11/12 14:40
TEBRIKLER ÇOK IYI BIR YORUM
Toryum
21/11/12 16:48
Sn.Jak Ojalvo,ilk kez bir mantıklı yorum gördüm sizi cani gönülden kutlarım
Jak Ojalvo
21/11/12 09:03
Sayin Cem Toker Yazikki sizler gibi duruma objektif bakanlar cok az. Gercekten iki milletin ve iki devletin birbirine cok ihtiyaci var. Bugunku liderler iki milletinde uluslararasi arenada kinalinmasina, incilmesine yol aciyor. Maalesef Israil de Turkiye de topraklarina goz dikenlere karsi ne kadar hakli olsalar da, liderlerinin tutumlarindan dolayi haklarini ispat edemiyor. Iki sahin liderinden birbirine karsi kisisel kizginliklari var. Iki ulkenin iliskilerinde daha guzel gunler dilegiyle.
Toryum
20/11/12 17:51
Bilgi için teşekkür ederim
Webmaster
20/11/12 17:29
Sayın "toryum" hastürk ün bir bürosu yok. Gönüllüler dünyanın değişik yerlerinden katkıda bulunurlar. İsrailde bugün 100,000 in üzerinde Türk asıllı olduğu tahmin edilir.
Toryum
20/11/12 17:23
sayın yönetici,hastürk israil'in hangi şehrinden yayın yapmaktasınız ve israilde kaç yahudi türk yaşıyor?
Toryum
20/11/12 17:16
özür dilerim,doğrusu Besim TİBUK
Toryum
20/11/12 17:09
LDP kurucusu sayın Besim TUBUK sevdiğim bir kişidir

Haber Merkezi