Haber Merkezi

18/10/12

KOPYA ÇEKMENİN DAYANILMAZ KOLAYLIĞI

KOPYA ÇEKMENİN DAYANILMAZ KOLAYLIĞI

 

 

 

Şubat 2012’de Katar'ın Başkenti Doha'da yapılan 'Uluslararası Kudüs'ü Savunma Konferansı'na Türkiye'yi temsilen katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın yazılı açıklaması ile(1), Başbakan Erdoğan’ın Eylül 2012’de El-Quds Universitesinden fahri doktora alırken Filistinlilere yaptığı konuşmada(2) birçok cümle kelimesi kelimesine aynı.

 

Yüreği Filistin aşkıyla yanan usta hatip Sayın Erdoğan’ın « kardeşleriyle » paylaşacak daha özgün söylemler bulamamasına hayret ettik.

 

Neyse ki, tüm yetkililer gibi, Atalay’ın da konuşmasında bulunan « Ortadoğu'daki sorunların merkezinde Arap-İsrail ihtilafının, bunun özünde de Kudüs'ün yattığı bir sır değildir. (…) Kudüs özgürleşmeden ne Orta Doğu'da, ne de ötesinde gerçek anlamda huzur ve istikrar sağlanabilir » tekerlemesi, Sayın Erdoğan’ın metninde yok. Tamamiyle asılsız olan bu değerlendirmeyi, bugün Araplar birbirlerini doğrarken tekrarlamak her zamankinden daha komik olurdu.

 

Farkettiğimiz hoş bir « rastlantı » daha var: Her iki konuşmada yer alan oldukça dokunaklı üç cümleyi, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç da, Sayın Erdoğan’dan 3 yıl evvel, Rabat’ta düzenlenen Uluslararası Kudüs Forumu’nda yaptığı konuşmada kullanmış :

« Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Rabat’ta düzenlenen Uluslararası Kudüs Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Türk halkının kalbi, Kudüs konusu gündeme geldiğinde, daha heyecanla atmakta ve Türkiye bu konudaki tarihi sorumluluğu her zaman omuzlarında hissetmektedir. Müslümanların ilk kıblesi olan bu kutsal şehirde Filistinli kardeşlerinin ne zaman canı yansa, halkımızın da canı yanmıştır. Bu dün böyle olmuştur, bugün de böyledir” dedi. » (3)

 

Konuşma metinlerini birileri mi hazırlıyor acaba?

Yoksa  raflarda  hazırda tutuluyor  ve kimin ihtiyacı varsa alıp kullanıyor herhalde.... Dikkatli gözlerden kaçmıyor ama....

 

BEŞİR ATALAY (Şubat 2012)

TAYYİP ERDOĞAN (Eylül 2012)

 

Kudüs demek, Miraç demektir; Kudüs demek ilk kıble demektir. Peygamber efendimiz Mescid-i Aksa'dan Allah katına çıkarılmıştır.

 

Az önce hocamızın İsra Suresi'nin başlangıcındaki ayetle ortaya koyduğu ve değerli başkanımızın yine aynı ayeti tekrarı ile teyit ettiği Mescidi Haram'dan, buradan Mirac'a yükselmeleri bizler için Kudüs'ü anlamlı kılan şüphesiz ki bir teyittir. Bu anlayış bize tarihimizin bıraktığı mirastır

Türk halkı için Kudüs, bir hoşgörü, barış ve kardeşlik şehridir. Bu anlayış bize tarihimizin bıraktığı bir mirastır.

Türk halkı için Kudüs bir hoşgörü, barış ve kardeşlik şehridir.

Birçoklarının unuttuğu bu noktayı, bugün Sultan Süleyman Han'ın inşa ettirdiği Kudüs Eski Şehri'nin duvarlarında bulunan, ayrıca Yafa Kapısı olarak da adlandırılan "Halil- ül Rahman" (İbrahim) kapısının girizgah kitabesi bize hatırlatmaktadır. Bu kapıdan şehre girenlerin okuyabileceği kitabeye, kelime-i tevhidin yanısıra, adet olduğu üzere, "Muhammed Resulullah" değil de, Osmanlı hoşgörüsünün bir göstergesi olarak, şehrin üç semavi din için de taşıdığı öneme binaen "İbrahim Halilullah" ifadesinin ebediyete kadar kazınmıştır. Bu durum bugün de aynen geçerli olan bakış açımızı yansıtmaktadır.

Birçoklarının unuttuğu bu noktayı bugün Sultan Süleyman Han'ın inşa ettirdiği Kudüs eski şehrinin duvarlarında bulunan, ayrıca Yafa Kapısı olarak da adlandırılan Halilürrahman Kapısı'nın girizgah kitabesi bize hatırlatıyor. Bu kapıdan şehre girenlerin okuyabileceği kitabeye Kelime-i Tevhid'in yanı sıra Osmanlı hoşgörüsünün bir göstergesi olarak şehrin üç semavi din içinde taşıdığı öneme binaen İbrahim Halilullah ifadesi ebediyete kadar kazınmıştır. Bu durum bugün de aynen geçerli olan bakış açımızı yansıtmaktadır.

Bu görünümün bizlere verdiği mesaj, dini ve kültürel miraslarımızın ortaklaşa korunması, şehrin tek bir din ve ulus merceğinden yeni ve suni bir düzenlemeye maruz bırakılmamasıdır.

Bu görünümün bizlere verdiği mesaj, dini ve kültürel mirasımızın ortaklaşa korunması, şehrin tek bir din ve millet zaviyesinden yeni ve suni bir düzenlemeye maruz bırakılmamasıdır.

İsrail, izlemekte olduğu politikalarla, Kudüs'ün binlerce yıllık Müslüman, Hıristiyan ve Filistin tarihini bir hamlede silme çabasındadır. Yürüttüğü kazılar kutsal mekanları tehdit etmektedir.

İsrail izlemekte olduğu politikalarla Kudüs'ün binlerce yıllık Müslüman ve Hristiyan tarihi ile Filistin geçmişini silme çabasındadır. Yürüttüğü kazılar kutsal mekanları tehdit etmektedir.

Filistinlilere, kendi toprakları olan Doğu Kudüs'te inşaat izni verilmemektedir. Kudüs'teki Müslümanlara ait evler bir bir yıkılmakta ya da istimlak edilmektedir.

Filistinlilere kendi toprakları olan Doğu Kudüs'te inşaat izni verilmemektedir. Kudüs'teki Filistinlilere ait evler, bir bir yıkılmakta ya da istimlak edilmektedir.

Doğu Kudüs, bugün Yahudi yerleşimleriyle tamamen çevrelenmiştir. İsrail tarafından inşa edilen Ayrım Duvarı ile Kudüs'ün Batı Şeria ile fiziki, siyasi, kültürel ve sosyal bağlantısı kesilmiştir. İsrail bu şekilde Kudüs'ü diğer Filistin topraklarından ayırmayı amaçlamaktadır.

Doğu Kudüs bugün Yahudi yerleşimleriyle tamamen çevrelenmiştir. İsrail tarafından inşa edilen ayrım duvarı ile Kudüs'ün Batı Şeria ile fiziki, siyasi, kültürel ve sosyal bağlantısı kesilmiştir. İsrail bu şekilde Kudüs'ü diğer Filistin topraklarından ayırmayı amaçlamaktadır.

Amaç, buranın gerçek sahipleri olan Filistinlileri yıldırmak, anavatanlarından söküp atmak, bu şekilde şehrin tarihi yapısını ve dokusunu değiştirmektir.

Amaç buranın gerçek sahipleri olan Filistinlileri yıldırmak, ana vatanlarından söküp atmak, bu şekilde sehrin tarihi yapısını ve dokusunu değiştirmektir.

Türk halkının kalbi, Kudüs konusu gündeme geldiğinde, daha heyecanla atmakta ve Türkiye bu konudaki tarihi sorumluluğu her zaman omuzlarında hissetmektedir.

Türk halkının kalbi, Kudüs konusu gündeme geldiğinde daha heyecanla atıyor ve Türkiye bu konudaki tarihi sorumluluğu her zaman omuzlarında hissediyor.

Bu kutsal şehirde Filistinli kardeşlerinin ne zaman canı yansa, halkımızın da canı yanmıştır. Bu dün böyle olmuştur, bugün de böyledir.

Bu kutsal şehirde Filistinli kardeşlerinin ne zaman canı yansa, halkımızın da bilesiniz ki, canı yanmıştır. Bu dün de böyle olmuştur, bugün de böyledir.

Bu barış ve huzur ortamının bugün yeniden tesis edilmesi, Kudüs'ün bir küresel barış ve uyum merkezi ve sembolü halinde gelmesi en temel ve samimi arzumuzdur.

Barış ve huzur ortamının yeniden tesis edilmesi Kudüs'ün bir küresel barış ve uyum merkezi haline gelmesi en temel ve samimi arzumuzdur.

2007 yılında Mescid-i Aksa'nın dış duvarında İsrail'in kazı çalışmalarını bölgeye teknik bir ekip göndererek yerinde inceleyen ve tespitlerini ilgili taraflar ve uluslararası kuruluşlarla paylaşan Türkiye, zamanında Kanuni Sultan Süleyman'ın inşa ettirdiği duvarlar içerisinde sağlanabilen karşılıklı saygı ve anlayışın bugün aynı duvarlar içinden tüm bölgeye dalga dalga yayılan bir sel olmasını arzulamaktadır.

Başbakanlığım dönemimde yapılan bu kazılarla ilgili oralara mimarlar gönderdim. Arkeologlar gönderdim. Mühendisler gönderdim ve sanat tarihi elemanlarını gönderdim. Mimarlar, hepsi yaptıkları bu incelemeler neticesinde bir rapor hazırladılar. Bu raporu ilgili bütün vakıflara, sivil toplum kuruluşlarına ve dünyadaki devlet başkanlarına, hükümet başkanlarına gönderdik.

 

Not: Konuyla ilgisi olup olmadığını bilmediğimiz bir haber

 

 

1-http://www.haber3.com/uluslararasi-kudusu-savunma-konferansi-1212849h.htm

2-/israilde_gundem/4353.htm , http://www.habervitrini.com/haber/erdogan-kudus-giderse-baska-kudus-yoktur-633674/   , http://www.akparti.org.tr/site/haber/31417/kazilar-kutsal-mekanlari-tehdit-ediyor VIDEO

3-http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?haberid=423164&detail=1&winmode=pop     29 Ekim 2009

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Siradan vatandas
11/01/13 15:04
Nedir bunun paylasilmasinda ki amac :) Yani bir sey bulamadim ben bari buradan giydirmeye calisayim hevesi mi :D
ihsan yıldırım tarhan
01/11/12 02:33
tarahan değil tarhan
Rudolf
31/10/12 10:49
ihsan yildirim tarahan ''' Boyle fircaya boyle boya...
ihsan Yıldırım Tarhan
30/10/12 21:58
''' Peki siz 20 yil sonra ne halde olacaksiniz umarimki ulkenizi haritada bulmak icin mikroskop gerekecek,,Rudolf anladık atıyosun ama bari yutulur cinsten olsun be oğlum
Rudolf
29/10/12 19:21
Tarih okuyan ''' ufurmek istiyorsan git sultminiz recep el tayibi ufle belki akli basina gelir...
Tarih okuyan
29/10/12 14:40
Alon ben sana bi desteksiz üfürürüm görersin..
Adınız
29/10/12 06:25
intihal mi acaba?
Alon
28/10/12 17:01
Tarih okuyan ,sana küçükken demediler mi ? müneccimlerle, hokkabazlarla,hacılarla,hocalarla, üfürükçülerle, muskacılarla fazla haşır neşir olma diye ? Sana bu işin kestirme yolunu öğreteyim..Törkiş hükümet karar almış ,3 tane Heronu israel e geri vereceklermiş..Sebep, teknik destek falan filan vermiyormuş israel...Bence sana da teknik destek veren yok ki desteksiz atıyon..
Tarih okuyana
28/10/12 14:19
2000 yıldır mevcut olan tek millet hangisi. Bil bakalım.
Rudolf
27/10/12 23:34
Tarih okuyan ''' Peki siz 20 yil sonra ne halde olacaksiniz umarimki ulkenizi haritada bulmak icin mikroskop gerekecek,,
Tarih okuyan
27/10/12 13:52
BUNU ÇOOOOK DUYDUK....1000 yil sonra ne kudüs mevcut nede siz..
Jerusalem Israel devletinin sonsuza kadar sürecek baskentidir
25/10/12 17:40
Gormezano
Akar Duru
18/10/12 11:37
İyi farkına varmışsınız. Adamları beyinleri bin dörtyüz yıldan beri evrim geçirmediğinden dumura uğramış,. Kendilerine özgün bir tek cümle olsun yaratamazlar ki...

Haber Merkezi