Haber Merkezi

17/04/12

AYIP ETTİNİZ SAYIN KARAN

 

AYIP ETTİNİZ SAYIN KARAN

 

 

ALEGRESSE DELAİL

 

 

Ceyda Karan’ın Habertürk’teki 16 Nisan 2012 tarihli, « ‘İsrail’i haritadan silme’ efsanesi nasıl çöktü ? » yazısı (1), Ahmedinejad’ın İsrail ile ilgili yok etme amacını aklayarak kamuoyunda yanlış izlenimler yaratıyor. 6 yıl evvel Radikal’de neredeyse tıpatıp aynı yazıyı yazan Ceyda Karan’ın, bugün halen, İran yönetiminin amacının sadece Ahmedinejat’ın bu cümlesinde saklanamayacak kadar bariz olduğunu bilmemesine imkan var mı ?

 

CEYDA KARAN’IN 2005 YAZISI

 

Sayın Karan Radikal gazetesinde 2005’te yayınlanan ‘Ahmedinecad'daki asıl tehlike’ başlıklı yazısında (2) şöyle diyor : « İran'ın aşırı muhafazakâr Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, geçen hafta "İsrail haritadan silinmeli" deyince ortalık karışıverdi. Oysa Ahmedinecad'ın İsrail'le ilgili sözlerinde yeni birşey yoktu. »

 

Ceyda Karan Ahmedinejat’ın konuşmasından bazı bölümler aktarmış. Örneğin :

«Yüzyıllardır süren bu savaş Filistin topraklarında neticelenecektir. İmam'ın (Humeyni) dediği gibi, İsrail haritadan silinmeli.. İslam ümmeti, tarihi düşmanının kalbinde yaşamasına izin vermemeli. Bir parça toprağı bile bırakmamalıyız.. İsrail'in kimliğini tanıyan, herhangi bir anlaşma imzalayan Müslüman dünyanın teslimiyetine imza koymuş olur. Ümmet içinde İsrail'i tanıyan herhangi bir lider kendi insanının gazabıyla karşı karşıya kalacaktır.. »

 

Bir de eklemiş :

 

« Ve Ahmedinecad'ın sözlerinden -hadi çıkarları uğruna ürettiği yalan dolanı bir yana koyalım- Batı'nın yarattığı evrensel değerleri sahiplenen herkesin korkması gerekiyor. »

 

Anlaşılan, pek çok meslekdaşı gibi, Sayın Karan’da Ahmedinejad’ın sözlerini « İsrail haritadan silinmeli.. » olarak aktarmakta bir gariplik görmemiş. Nasıl görsün ki ? Hele bu tercümeyi 26 Ekim 2005 tarihinde yayınlayan  İran İslam Cumhuriyetinin kontrolündeki İRİB yayın ajansı ise ! (3)

 

 

 

Zaten Ahmedinejad’ın ağzından « İsrail haritadan silinmeli » sözleri, ne İranlı ne de Batılı hiçbir gazeteciyi şaşırtıp İran devlet ajansının haberini sorgulamaya teşvik edemezdi. Çünkü onlar bu sözlerin İran İslam Cumhuriyeti için hiç te istisnai olmadıklarını bilirler.  İsrail’i yok etmek amacının İran’da ne kadar yaygın ve bariz şekilde tekrarlandığını tek bilmeyen Sayın Karan mıdır ki, Ahmedinejad’ın sadece bu cümlesine « akademik » açıdan bakmayı yeğlemekte, üstelik buradan yola çıkarak bir « efsanenin » çöktüğünü iddia edebilmektedir ?

 

Acaba bu “dostane” ifadeler de mi “efsane” sayın Karan?

 

- Cumhurbaşkanı Ahmedinejad : “Siyonist rejim varlık nedenini yitirdi. Filistinliler bugün senin adınla, hatıranla ve yolunla özdeşleşiyor Humeyni. Onlar senin aydınlık yolunda yürüyorlar ve Siyonist rejim tam bir çıkmaza girmiştir. Allaha şükür, dileğin yakında gerçekleşecek ve bu yolsuzluk mikrobu yok edilecek.” (4)

 

 

- Cumhurbaşkanı Ahmedinejad : “Yakında, bu utanç lekesi [İsrail] İslam dünyasının merkezinden temizlenecektir - ve buna ulaşılabilir” (5)

(Ahmedinecad’ın ‘utanç lekesi’ ifadesi ile ilgili olarak İranlı okuyucuların zihninde herhangi bir şüphe kalmaması için, İran Cumhurbaşkanı resmi sitesi, www.president.ir, konuşmayla ilgili haberine  "Esraiil" (اسرائيل) kelimesini de eklemiş. ( 6)

 

 

 - Cumhurbaşkanı Ahmedinejad:Ortadoğu’da, onlar [küresel güçler] bölge halklarına saldırmak için kullanmak üzere Siyonist rejim adında kara ve pis bir mikrop oluşturdular ve bu bahaneyi kullanarak Ortadoğu’yla ilgili kendi planlarıilerletmek istiyorlar.” 

Dini Lider Ayetullah Hamaney: “İlk olarak İmam [Humeyni] tarafından dile getirilen ve yetkililer tarafından birçok kez ifade edilen İran pozisyonu, İsrail denilen kanser tümörünün bölgeden sökülmesi gerektiğidir.”

Dini Lider Ayetullah Hamaney : İslami rejimin temeli İsrail'e muhalefettir, ve İran’ın daimi konusu, İsrail'in bölgeden yok edilmesidir.”

İranlı gazeteci Kasra Naci bu cümleyi Farsçadan şu şekilde tercüme etmiştir: " İsrail’i  bölgenin haritasından silmek İran İslam Cumhuriyeti’nin misyonudur. (6)

 

- Cumhurbaşkanı Ahmedinejad: “Filistin devletinin tanınması nihai hedef değildir. Bu sadece, bütün Filistin’in özgürleştirilmesine doğru atılan bir adımdır” (...), "Siyonist rejim bir mikrop merkezidir ve Filistin’in bir zerresinde tek bir kanser hücresi kalırsa, tekrar harekete geçecek ve herkese zarar verecektir.” (7)

 

- Dini Lider Ayetullah Hamaney: Bundan böyle dünyada Siyonist rejime karşı savaşan tüm uluslara ve gruplara destek ve yardımcı olacağız ve bunu ilan etmekten korkmuyoruz. Siyonist rejim bu bölgeden kesilmesi gereken gerçek bir kanser tümörüdür. Ve mutlaka kesilecektir. (8)

 

 

Ya aşağıdaki resimler ?

 

 

Şahab ​​3 füzesi üzerindeki yazı:  « İsrail kökünden sökülmelidir ve tarihin sayfalarından silinmelidir ». 22 Eylül 2003’te Tahran’da bir askeri törende  (Resim : jcpa.org)

 

 

 

 

Otobüsün üzerindeki afiş : « İsrail yeryüzünden silinmelidir ».  Kasım 2006’da İran’da askeri toplantı (Resim : jcpa.org)

 

 

CEYDA KARAN’IN 2006 YAZISI

 

Sayın Karan aynı konuda, 2006 yılında Radikal gazetesinde «israil'i 'haritadan silen' Ahmedinecad değil, Batı medyası » başlıklı bir yazı yazmış (9). Bu yazısının büyük bölümü dün Habertürk’te yayınlanan yazısıyla aynı. Sayın Karan 2006 yılında, bir evvelki yazısını 'tercümelerin dünyasında oyuna gelmek' olarak tanımlamış ve dünkü yazısındaki gibi uzun uzun Ahmedinejad’ın İsrail’i haritadan silmek değil de, aslında ne demek istediğini anlatmış. Yalnız 2006 yazısının sonu farklı :

 

« Peki Ahmedinecad, bu değerlendirmeleri niçin yapıyor? Kendisi kuvvetle muhtemel ki, İslam davası adına, İsrail'de Siyonist rejimin yıkılması ve Arapların belirleyici olduğu bir Filistin istiyor. Hatta haddimizi aşıp, Yahudilerin kelime-i şehadet getirdiğine tanıklık etmek isteyeceğini düşünebiliriz. »

 

Anlaşılan, Sayın Karan bundan 6 yıl evvel Ahmedinejad’ın amacını biraz idrak etmiş !

 

Ama bu bilinçlenme, maalesef, bir sonraki cümleden ittibaren Sayın Karan’ın antisemitizm damarının kabarmasına engel olamamış :

 

« Hoş, İran'da İslam rejimi altında yaşayan Yahudiler, İsrail rejiminin zulmü altında inleyen Filistinliler misali yaşamıyor olsa gerek. Büyük zulüm görselerdi, Siyonistler ve ancak kutsal toprakların tümüyle Yahudi hâkimiyetine geçmesi halinde cennete gidebileceklerine kanaat getirmiş Amerikalı Evanjelistler, ellerindeki etkin medyayı kullanıp dünyayı ayağa kaldırırdı. Oysa biz İran meclisindeki seçilmiş Yahudi vekillerin rejimlerini desteklediğini görüyoruz. Buradan hareketle birileri çıkıp, siyonizm hakikaten 'tarihin sayfalarına karışsa' kutsal topraklardaki Yahudilerin de daha huzurlu yaşayabileceğini iddia edebilir. »

 

Ve son darbe :

 

« Benim naçizane fikrim, Arap ve Yahudi halklarının ancak tarihsel husumetlerden sıyrılıp ırk ve din temelli olmayan demokratik bir devlet kurmaları halinde kutsal toprakların huzura erebileceği... Yine ancak bu sayede İslam âlemindeki aşırı unsurların barutunun tükenebileceği... Dolayısıyla Ahmedinecad'la hemfikir olamayacağım. Ama onunla hemfikir olmamak sözlerini çarpıtmak anlamına gelmez. Ahmedinecad'ın sözlerinin bilinçli olarak nasıl çarpıtıldığını görünce, hangisi daha tehlikeli, diye düşünüyor insan. Ahmedinecad mı, Batı medyası mı? »

 

Arap ve Yahudilerin demokratik bir devlet « kurmalarını » öne sürmek ne demektir ? Orada zaten kurulu bir devletin var olduğunu Sayın Karan unuttu mu acaba? Yoksa o da Ahmedinejad gibi, sayıları bugün 5 milyona varan ve sırf İsrail’i yok etmek umuduyla yıllardır komşu ülkelerde mülteci statüsünde tutulan Arapların da İsrail’e gelip hep beraber yeni bir devlet kurmalarını mı uygun görür ?

 

 

CEYDA KARAN’IN DÜNKÜ YAZISI

 

Bu noktada, Ceyda Karan’ın dünkü Habertürk yazısıyla ilgili olarak aşağıdaki iddiaları öne sürmek yanlış olmaz sanırız:

 

1- Ceyda Karan’ın dediği gibi, İsrail yönetimi Batı’daki merkez akım medya ile elbirliği halinde İran’a dair bir efsane yaratmamıştır. Ortada « Yedi yıldır dünyaya yutturulan bir yalan » yoktur.  Eğer Ahmedinejad belirli bir konuşmasında « haritadan silmek » terimini kullanmadıysa, bu, hiç kullanmadı demek değildir. Siyonist rejim yok olacak veya haritadan silinecek demenin aynı kapıya çıktığını artık çocuklar bile biliyor. Sayın Karan bu yazısıyla, İran İsrail için tehdit teşkil etmiyor, bunlar hikaye demeye getiriyor. Tek bir cümlenin yanlış tercüme edilmesi ihtimalini temel alarak bunu İsrail’in İran rejiminin hedefinde olmadığına kanıt olarak ileri sürmeye çalışıyor. Halbuki, verdiğimiz örneklerde de görüldüğü gibi, İran’ın İsrail’i yok etme arzusu gerçektir ve bu gerçeği kanıtlamak için bu cümleye ihtiyaç yoktur.

 

 

Peki, Şubat 2006’da halkının karşısında  marg bar Esraiil  (İsrail’e ölüm) diye böğüren kimdi acaba? Sayın Karan’a göre Ahmedinejad burada da mı başka şeyler demek istiyor ?

 

Kaynak : http://www.youtube.com/watch?v=_B30nii0Fc4

 

 

 

2- Madem ki « efsane » yoktur, Ceyda Karan’ın iddia ettiği « efsane çöküşü » de yoktur.

 

3- Ceyda Karan’ın yazısında cidden tehlikeli olmaya başladığı noktaya gelelim :

 

« Şimdi herhangi bir Amerikan lideri İran’daki molla rejiminin çökmesini dileyebilir elbette. Bunu bütün İranlıları ‘ortadan kaldırmak’ istediğine delil saymak tuhaf olacaktır. İstenmeyen bir rejimin ortadan kalkmasını dilemek için hiç bir dilde ‘haritadan silme’ ifadesi kullanılmaz. Misal ‘çökmesi’, ‘düşmesi’, ‘devrilmesi’ dersiniz. Rejim çöker, başkası gelir. Tabi Batılı medya bu ‘rejim’ meselesini zaten tercüman toptancılığıyla İran liderinin aslında hiç zikretmediği ‘İsrail' ifadesiyle yer değiştirivermişti. Böylelikle resim tamamlanmıştı: ‘İsrail haritadan silinecek’… »

 

Burada Amerikan lideri de nereden çıktı demeyin. Sayın Karan hem konuyla alakasız bir üçüncü devlet başkanını örnek vererek, hem de İsrail yerine molla rejimini yerleştirerek okurunun kafasını karıştırıyor. Eğer bu cümleleri uyduruk özneler kullanarak dikkatleri dağıtmadan yazsaydı, ne kadar anlamsız bir iddiada bulunduğu anlaşılacaktı :

 

Şimdi herhangi bir İran lideri İsrail’deki Siyonist rejimin çökmesini dileyebilir elbette. Bunu bütün İsraillileri ‘ortadan kaldırmak’ istediğine delil saymak tuhaf olacaktır. İstenmeyen bir rejimin ortadan kalkmasını dilemek için hiç bir dilde ‘haritadan silme’ ifadesi kullanılmaz. Misal ‘çökmesi’, ‘düşmesi’, ‘devrilmesi’ dersiniz. Rejim çöker, başkası gelir. Tabi Batılı medya bu ‘rejim’ meselesini zaten tercüman toptancılığıyla İran liderinin aslında hiç zikretmediği ‘İsrail' ifadesiyle yer değiştirivermişti. Böylelikle resim tamamlanmıştı: ‘İsrail haritadan silinecek’… 


Sayın Karan,

 

Burada yaptığınız cidden çok çirkin. İran yetkililerinin « sadece » bir rejim değisikliği arzu ettiklerini ima ederek okurlarınızı yanıltıyorsunuz. İlk cümlenize düzgün özneleri yerleştirince herşey su yüzüne çıkıyor.  İran yetkilileri için Siyonist rejim, bir rejim türü değildir. Yukarıda aktardığımız tüm ifadelerden de anlaşılacağı üzere, Mehdi’yi beklerken başının üzerinde nur halesi gören müvekkiliniz ve şürekası, « Siyonist rejim » dedikleri zaman, bu sadece ve sadece İsrail devleti demektir. Bu terimi tercih etmelerinin sebebi, « İsrail » kelimesini kullanmamak, gayrimeşru ve yok saydıkları bu devlete ismiyle hitap etmemektir. İran rejiminin yetkilileri fıkhlarında mübah olan takiyeye bile başvurma gereği görmeden, açık şekilde Yahudi devletinin imha edilmesinden bahsederken, bunu mevcut İsrail hükümetinin değişmesini istemekmiş gibi göstermek okuyucuları aldatmaktır. Hamas’ın, Hizbullah’ın, İslami Cihad’ın ve Esad’ın destekçileri için Siyonist rejim çöksün demek,  İsrail fiziksel olarak yok olsun demektir, yani haritadan silinsin demektir.

 

Yahudi halkına gelince, en iyi şartlarda öngörülen, kendi anavatanlarında devletsiz yaşamayı kabul edenler için, İslam hakimiyetinde zimmi olarak yaşamaları, kabul etmeyenler için, sürgün edilmeleri (Ahmedinejad Kanada veya Avrupa’yı teklif etmişti), en kötü şartlarda da soykırımdan geçirilmeleridir.

Ahmedinejad Lübnan ziyaretinde bunu gayet net şekilde belirtmiştir : « Siyonistlerin varlıklarının sona ereceğini herkes bilsin. »  (10)

 

 

Yazınızın başında Ahmedinejat’la bir hahamı mutlu bir birliktelik içinde gösteren iğrenç resim, zımmiliği kabul eden bir avuç uçuk dinciden birini göstermektedir.

 

 

 

 

Sayın Karan yazısında «haritadan silmek efsanesinin »,  varoluşsal tehdit algısı yaratmak yönünden İsrail’in işine yaradığını da belirtmiş. Bu da yanlış. Emin olun Ceyda Hanım, İsrail’in halkını koruması gerektiğinde, ne efsane yaratmaya, ne bahane bulmaya, ne kimseye gerekçe göstermeye veya kimseden izin almaya ihtiyacı yoktur.

 

Şimdiye kadar hep Sayın Karan’ın metniyle uyumsuzluk belirttik. Yazısında yüzde yüz mutabık olduğumuz bir nokta var : « titiz gazetecilik arayıp bulmak zorlaşıyor (…) kamuoyu mütemadiyen yanlış bilgilendiriliyor, yönlendiriliyor ».

 

 

 

 

 

Alegresse Delail

 

 

 

1-http://www.haberturk.com/haber/haber/734376-israili-haritadan-silme-efsanesi-nasil-coktu 

2- http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=168561

3- http://en.wikipedia.org/wiki/Mahmoud_Ahmadinejad_and_Israel#Translation_controversy

Bkz. http://web.archive.org/web/20070927213903/http://www.iribnews.ir/Full_en.asp?news_id=200247 

4- http://en.wikipedia.org/wiki/Mahmoud_Ahmadinejad_and_Israel#Translation_controversy

5- http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/1510.htm

6- http://jcpa.org/text/ahmadinejad2-words.pdf

7- http://in.reuters.com/article/2011/08/26/idINIndia-58992720110826

8- http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/iran-says-it-launched-satellite/2012/02/03/gIQARNuDmQ_story.html

9- http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=202998&tarih=30/10/2006

10- Video  http://www.youtube.com/watch?v=YTYdZ7gimHw

 « Let everyone know that the Sionists will cease to exist. »

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
mustafa
04/05/12 17:32
bunun bir tercüme oyunu olduğunu dünya alem biliyor.amerikan sokaklarındaki obezler inanır buna ancak.ahmedinecat 3000 bin yıllık geleneği olan bir devletin başkanı öyle bir laf edecek kadar gerizekalı olması ihtimal dışı.ceyda karan hala mantığını yitirmemiş ama hesabına 100 bin dolar yatırırsa yahudiler sözünü geri alabilir bence.
yehuda beit halachmi israel
20/04/12 10:32
Ceyda karana allah akil versin ,eger durust olsaydi bu martavallari yutturmaga calismazdi. Ne yazikki bu martavallara turkiyede inananlar vardir. Yahudi dusmanligi yeni bir sey degidir, asirlar suren bir dusmanliktir.Bunlarla kolay basa cikilamaz ,cunku bu riyakarlar Yahudileri karalamak ve Israel topraklarinin Yahudilere ait oldugunu kabullenmek istemezler.Bunlarla kafamizi yormiyalim cunku Ceyda Sayanlar gibi olanlar hicbir zaman eksik olmiyacaklardir .Biz Yahudiler yolumuza tam gaz devam edelim ve sevgili ulkemizi basaridan basariya yukseltelim ve dusmanlarimiz hasetlerinden catlasinlar. Tum israel'lilerin ve Yahudi camiasini 65'inci ozgurluk ve kurtulus bayramimizi kutlarim. Nice mutluluklar.
Adınız
19/04/12 21:48
sayın ceyda karan a siyonist devlete alternatif olarak mollaların iran islam cumhuriyeti yerine iran zerdüşt cumhuriyeti veya iran kürd cumhuriyeti veya iran azeri cumhuriyeti dense ne derdi acaba?Acaba Ermeni çoğunluğun yaşadığı Ermenistan veya rum çoğunluğunun yaşadığı Yunanistan da niye aynı rahatsızlığı duyma erdemini göstermiyor. Ceyda Karan yeni yetme yazarlardan biri olup politik düşüncesi sözde sol ancak sağdan bakan şoven bir yazardır.Zaten memleketimizde 12 eylül darbesinden sonra solun da cıllığını çıkarmışlar.bu sözde solcular yani yetmez ama evvetçiler sol gösterip sağ vuruyorlar. sol görünüp aşırı sağdan nemalanıyorlar.bunlar boğazda lüks lokantalarda rakı içen sağcı hükümete yaltaklanan sözde entel solculardır.

Haber Merkezi