Haber Merkezi

02/02/12

PAUL AUSTER POLEMİĞİ

"Gelsen Ne Olur, Gelmesen Ne Olur"

Erdoğan,   ABD 'li yazar   Paul Auster 'e "Gelsen ne olur gelmesen ne olur" yanıtını verdi.

Haber: 'Gelsen Ne Olur, Gelmesen Ne Olur'

PAUL AUSTER   Amerikalı Yazar....

AK Parti   Genel Başkanı ve Başbakan Recep   Tayyip Erdoğan , "Hapiste yatan yazar ve gazeteciler yüzünden   Türkiye 'ye gelmeyi reddediyorum" diyen ABD 'li yazar   Paul Auster 'e "Gelsen ne olur gelmesen ne olur" yanıtını verdi.  

Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan   Başbakan Erdoğan , gündemdeki konuları değerlendirdi .  

Muhalefetin basın özgürlüğüyle ilgili eleştirilerine cevap veren Erdoğan, şöyle konuştu:  

"Artık istismar boyutunu, iftira boyutunu aşarak, Türkiye 'yi çok haksız şekilde töhmet altında bırakan bir meseleye, 'tutuklu gazeteciler' diye takdim edilen meseleye de   özellikle   değinmek istiyorum. Maalesef, ana muhalefet partisinin ve bazı medya kuruluşlarının, kendi ülkelerine, kendi vatanlarına yönelik, haksız, mesnetsiz, gerçeği yansıtmayan   kampanyaları ,   Türkiye   hakkında da negatif bir   imajın   oluşmasına neden oldu. Biz, bu konuyu defalarca izah ettik. Şu anda cezaevinde bulunan, gazeteci olarak takdim edilen zanlıların ve hükümlülerin, gazetecilik faaliyetinden dolayı değil, büyük bir çoğunluğunun diğer bazı suç isnatlarıyla içerde tutulduklarını tekrar tekrar açıkladık.   Türkiye 'de, 'içerdeki gazeteciler' diye takdim edilenlerin çoğu, aslında gazeteci değil; gazeteci olanlarsa gazetecilik faaliyetinden dolayı içerde değil."  


-"Ana muhalefet partisinin Genel Başkanı bu kampanyanın aracı haline gelmiştir"-  

"Gelsen ne olur, gelmesen ne olur"-  

Paul Auster   isimli Amerikalı bir yazarın geçen pazar günü   Türkiye 'de yayımlanan bir gazeteye verdiği röportajda, "Hapiste yatan yazar ve gazeteciler yüzünden   Türkiye 'ye gelmeyi reddediyorum. Aynı sebeple Çin 'den gelen davetleri de geri çeviriyorum. Bu hükümetleri protesto ediyorum" şeklinde ifadeler kullandığına dikkati çeken   Başbakan Erdoğan , şunları kaydetti:  

"Hah biz sana çok muhtaçtık. Niye gelmedin- Aman gel, ne olur gel. Gelsen ne olur gelmesen ne olur. Türkiye   irtifa mı kaybeder- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da   Türkiye 'ye Fransız bu yazarın ifadelerine sahip çıkıyor. 'Onun gördüğünü bazıları görmüyor' diyor. Tam anlamıyla tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş. Ama mesele bu kadar basit değil.  

Güya, kendince Türk Hükümetini protesto eden bu yazar, en son 2010 yılında,   İsrail 'e gitmiş,   İsrail 'de Uluslararası Yazarlar Konferansı'na katılmış. Güya   İsrail   demokrat bir ülke, laik bir ülke. İfade özgürlüğünün, insan hak ve hürriyetlerinin sınırsız olduğu bir ülke. Yahu sen ne cahil bir adamsın.   İsrail 'e sen nasıl laik bir ülke dersin-   İsrail   tam bir din devletidir. Daha bunu öğrenememiş bu adam. Nasıl demokrat bir ülke dersin.   Gazze 'de bombaları yağdıranlar bunlar değil mi, fosfor bombalarını atan kimyasal silah kullanan bunlar değil mi- Nasıl sen bunları görmezden gelirsin. Bizdeki Kılıçdardoğlu bunları görmezse onlar da görmez. Ortak yanları var.   Türkiye 'yi protesto eden beyefendi,   Türkiye 'de bazılarının görmediğini gören bu beyefendi, nasıl oluyorsa   İsrail 'deki zulmü, baskıyı, hak ihlallerini görmüyor, göremiyor. Bizim ana muhalefet Genel Başkanı da bu beyefendinin   Türkiye   aleyhtarı açıklamalarına, tıpkı o röportajı yapan gazete gibi çanak tutuyor.  

Auster'den Erdoğan'a yanıt

Erdoğan'ın "Gelsen ne olur, gelmesen ne olur" dediği ABD'li yazar ne dedi?

01 Şubat 2012 Çarşamba, 21:34:51
Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi