Haber Merkezi

25/08/11

GOLDA MEİR NEDEN HAKLIYDI ?

 

Golda Meir neden haklıydı

23 Ağustos 2011, Salı

 

 Kaynak:Hurriyet Daily News

Burak Bekdil- burak.bekdil@hurriyet.com.tr

Çeviri: Avram Cerasi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e‘’Siz (Yahudiler) öldürmeyi iyi bilirsiniz’’ diyeli iki buçuk yıldan fazla oldu. Başbakan Erdoğan aynı zamanda dünyanın bu bölgesinde barışa en büyük engelin İsrail olduğunu birkaç kez hatırlattı ve İsrail devletini bir keresinde ‘’Ortadoğu’da kin ve düşmanlık yayan bir iltihap’’ olarak adlandırdı. Müslüman topraklarının kanla dolduğu bu kutsal Ramazan ayında, gelin kimlerin öldürmeyi iyi bildiğini anlamaya çalışalım.

Suriye’deki ölümlerin sayısı her gün artarak 2,000 e yaklaşırken, Türk-Kürt ölü sayısı 1984 ten beri 40.000i aşmış ve halen durmamıştır; her ikisi de Ortadoğu diye adlandırılan büyük kan gölüne katkıda bulunmaktadır. Sadece bu Ramazan’da Kürdistan İşçi Partisi veya PKK’nın ölü sayısı, bu Müslüman Kürtlerin Müslüman Türklerle savaşında, 50'yi buldu. Bu sayıya PKK’nın Türkiye’deki ve kuzey Irak’taki Türk askeri harekâtlarındaki kayıpları dâhil değildir zira bunlar çok ender olarak doğru bildirilmektedir.

Gerçeklerden bahsedelim.

Sudan Ortadoğu’da değildir. Oradaki soykırımı hesaba katmayalım. Doğu Pakistan’daki (Bangladeş) Batı Pakistan’ın 1971 yılında 1.25 milyona ulaşan katliamını da hesaba katmayalım. Hatta 1991-2006 yılları arasında İslamcılarla Cezayir hükumeti  arasındaki savaşta ölen 200.000i de hesaba katmayalım.

Basit ve sade Ortadoğu için yapılacak bir araştırmada şu gerçekleri görürüz: Müslüman İran-Irak savaşında bir milyon ölü var; 300.000 Müslüman azınlık Saddam Hüseyin tarafından öldürüldü; İslam devrimi sırasında 80.000 İranlı öldürüldü; 1970-1971 deki kara Eylül günlerinde Ürdün hükumetinin Filistinlilerle savaşı sırasında ölen 25.000 kişi ve 1982'de baba Esad tarafından Hama’ da öldürülen 20.000 İslamcı. Dünya Sağlık Örgütünün, Usame Bin Ladin’in Irak’taki katliamı için tahmini birkaç yıl önce 150.000'e ulaşmıştı.

Bremen Üniversitesinden Gunnar Heinsohn ve Ortadoğu Forumunun direktörü Daniel Pipes’ın 2007deki bir araştırmasına göre, 1948 den beri şiddet sonucu öldürülen 11 milyon Müslüman içinde 35.000'i (yüzde 0,3) altı yıllık Arap İsrail savaşında öldürüldü, bu da her 315 ölümden biri demektir. Buna karşılık, ölenlerin yüzde 90'dan fazlası dost Müslümanlar tarafından öldürüldü.

Heinsohn ve Pipes’ın tüyler ürperten envanterine göre, 1950den beri bütün dünyada meydana gelen çatışmalarda öldürülenlerin sayısı yaklaşık 85 milyon. Bu sayıdan, Arap-İsrail ihtilafı sırasında ölen Müslüman Arapların sayısı, İsrail’in bağımsızlık savaşı sırasındaki 11.000 dâhil olmak üzere, 46.000dir. Bu da tüm ihtilaflardaki ölümlerin yüzde 0,05'i, veya Arap-İsrail çatışmasındaki tüm Arap ölümlerinin yüzde 0,4ü yapar.

Diğer bir hesapla, Suriye’de halen devam eden ve Arap Baharı sırasındaki ‘’ufak’’ katliamları inkâr ederek, sadece Saddam’ın Irak’ı, Ürdün, baba Esad’ın Suriye’si, İran-Irak savaşı, Bin Ladin’in Irak’taki kampanyası, İran İslam devrimi ve Türk-Kürt çatışması 1,65 milyon Müslümanın Müslümanlar tarafından öldürülmesine yol açmıştır.  Heinsohn-Pipes araştırmasından sonra meydana gelen Dökme Kurşun operasyonundakiler dâhil, 1950 den beri Arap-İsrail çatışmasında ölenlerin sayısı 50.000in altındadır. Yanlarında hazırda bir hesap makinesi olmayanlar için, söylememe izin verin: 50.000, 1,65 milyonun yüzde üçüdür.

İsrail’in dördüncü başbakanı, daha doğrusu ‘’İsrail’in anası’’, Ortadoğu’da barışın ancak ‘’Araplar kendi çocuklarını bizden nefret ettiklerinden daha fazla sevdikleri zaman’’ mümkün olacağını söylerken çok gerçekçiydi.

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Adınız
25/02/12 00:58
’Siz (Yahudiler) öldürmeyi iyi bilirsiniz’’ burada eksik yazmışsınız sahildeki masum çocukları diye devam etmişti. Türk devleti çocuk öldürmüyor. tebrik eden yorumculara Haklısınız az öldürmüşsünüz devam edin 50000 den 1,65 milyona daha çok var.
Nural AKTAŞ
04/11/11 11:10
İyi ve doğruyu bulmak için gerekirse tarihimizdeki yanlışları bile konuşup tartışmaktan çekinmeyelim...
yehuda beyt halahmi ISRAEL
30/09/11 13:48
hakikatleri yazdiginizicin sizler tebrik ederim ne yazikki simdiye kadar kendi liderleri tarafindan beyinleri ISRAEL'e karsi kin ve nefretle doldurulmus olan arap milletleri ve onlara el veren dalkavuklar yuzunden arap milletleri hakikatleri goremiyorlar cunku arap rejimlerinin iclerinde kiralliklar ve diger liderler olmak uzere butun rejimler diktatorluktur eger ISRAEL ile baris yapsalar halkin gozu acilip ozgurluk ve demokrasi isteyecekler buda rejimlerin isine gelmez cunku bu diktator rejimlerin sonu demektir bu yuzden arap liderler sanki milletlerinin sefil durumunun ISRAEL yuzunden oldugunu inandirmaga calisirlar son zamanlarda arap ulkerinde cereyan eden rejimlere karsi cikan ozgurluk ve demokrasi ayaklanmalarinda yavas yavas hakikati gormeye baslamislardir arap halki icin giden ve gitmekte olan kotu rejimler yerine demokratik ve baris yanlisi rejimlerin gelmesini ortadoguda Israel ile araplarin baris icinde yasamalarini can ve yurekten temenni ederim SAYGILARLA .
Macit e
05/09/11 12:39
"Yahudi ve Yalan"bu iki kelimenin uyumu yüzyiilardir yazilmis..Bir örnekmi"Die Juden und ihre lügen"kitabi,Protestan dininin kurucusu Luther den..500 yil önce ye ait..
Macit Cününoğlu
28/08/11 15:21
Sayın Yazar’ın verdiği rakamları tartışacak değilim… Ancak bakış açısını doğru bulmuyorum. Yaşanan acılar, savaşlarda veya hangi gerekçeye dayanırsa dayansın katliâmlarda yitirilen insan sayısına göre tek başına değerlendirilemez. Örneğin yakın tarihimizde Ruanda’da yüz gün içinde 800.000 insan öldürüldü… Ülkem de dahil Batı’lı kaynaklarda ciddî haber değeri yoktu. Halbuki Bush’un köpeğinin ölmesi bile, başlı başına sür manşetten verilecek haber niteliğinde(!) Dolayısıyla “Ateş düştüğü yeri yakar” tespitini unutmadan insan cesedi sayarak bir yere varılamaz, ayrıca haklı da çıkılamaz. Elbette verilen savaşların gerekçesi çok daha anlamlıdır… Halk için, vatan için… Yine de “BARIŞ’ın en değerli varlık olduğunu unutmadan. Saygılarımla. M.C.
Shlomo Hayim
28/08/11 02:34
Boylesi bir yaziya yorum yapilmaz..Sapka cikarilir.Kalemine yuregine saglik sayin Bekdil.
r.a
27/08/11 22:37
helal olsun da bu arkadas bu yazını gorsel medyada ana haberde yayınlata bılırmi yok demekki ??? boss halkın ıstedıgını vermeye devam vurun yahudıye

Haber Merkezi