Haber Merkezi

01/08/11

FİLİSTİN KÜLTÜR HAFTASI

 

« FİLİSTİN HALKINI » İCAD ETME GAYRETLERİ VE BAKANIN KONUŞMASI

 

Yeni bir millet yaratmak için bir bayrak çizip başka bir millete onu yok etme savaşı açmak yetmez. Ona bir de kendine özgü bir kültür icad etmek gerekir.  Bu insanların Ürdünlü, Mısırlı Araplar olduklarını unutturmak gerekir. (1) Kutsal davayı her fırsatta hatırlatmak, beyin yıkamayı kesintisiz devam ettirmek gerekir. Ve tabi ki “ağabey” gene “yardıma” hazır. Arap dünyasının liderliğine oynamak kolay değil.

 

                                  

 

 

TÜRKİYE’DE “FİLİSTİN KÜLTÜR” HAFTASI

 

 

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Filistin Kültür Haftası" hem İstanbul. hem Şanlıurfa’da kutlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesinde, Filistin'in Ankara Büyükelçiliği ve Fatih Belediyesince ortaklaşa düzenlenen hafta kapsamında, İstanbul Taksim Gezi Parkı'nda kültür çadırı kuruldu. Etkinliğe katılanlara Filistin'i tanıtan kitapçıklar dağıtıldı.

  

23 Temmuz Cumartesi akşamı, saat 19.30’da Filistin Sergisi’nin bulunduğu çadırın açılışı ile başlayan program, Sultanahmet Meydanı Amfi Tiyatro’da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ettı.

Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Suvar da etkinliklerin 4’üncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, Türkiye ile Filistin’in 400 yıl boyunca bir arada yaşadığını, tarihi ve kültürel bir çok ortak noktalarının bulunduğunu ifade etti.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Dairesi Başkanı Onur Gözet de iki ülke arasındaki kültürel etkileşimin bu etkinlikler sayesinde daha da gelişeceğini söyledi. Daha sonra, Filistin Dış İşleri Bakanı Riyad Almaliki, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nabil Maalouf ve Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Suvar, “Filistin El Sanatları Sergisi’nin açılışını yaptı. Filistin’in çeşitli ülkelerde görev yapan 90 büyükelçisinin de katıldığı etkinliklere, yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösterdi. (2)

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Şanlıurfa’da neler dedi ?

 

 

Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde Filistin'in Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Şanlıurfa Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği "4. Filistin Kültür Haftası Etkinlikleri" Şanlıurfa'nın "Filistin Çadırı" kurulan Balıklıgöl yerleşkesinde  Anfi Tiyatro'da devam etti.

 

Etkinliğe Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nabil Maalouf, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri, Filistin'den gelen misafirler ile çok sayıda Şanlıurfalı katıldı.

 

                          

 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bakan Faruk Çelik, 4. Filistin Kültür Haftası Etkinliklerinin Şanlıurfa'da olmasını çok anlamlı bulduğunu belirterek,

 

"Bildiğiniz gibi bu mekan, yani Şanlıurfa, Hz. İbrahim'in şahsında zulme direnişle sembolleşen bir mekandır. Nemrut'un zulmüne karşı Hz. İbrahim'in, Firavun'un zulmüne karşı Hz. Musa'nın imanlı duruşu, tüm mazlumların ilham kaynağıdır. İşte bugün Filistin halkı, Hz. İbrahim'in ve Hz. Musa'nın haklı davasının bayraktarlığını yapmaktadır. Onun için bu mücadelede Filistin halkının yanında olmak bir insanlık görevidir" dedi. (3)

 

Bakan Faruk Çelik şöyle devam etti :

 

''Filistin, günümüz dünyasının en uzun süreli kanayan yarasıdır. Filistin'den bahsederken akıllara bir ülke, bir coğrafya, bir halk yerine dinmeyen bir sancı, kurumayan gözyaşı, yanan yürekler gelmektedir. Bunun içinde Filistin'i konuşmaya günler, haftalar, aylar, hatta yıllar dar geliyor.  İnsanlık onurunun gömülü olduğu anıt  mezarın adıdır Filistin.  Ölüm kusan namlulardan korunmak için babasının  gölgesini siper eden çocuğun bakışları, bombalanan sahillerde cıvıldaşan yavruların çığlıkları,  gıcırdayan tankların karşısında dikilen anaların  ihtişamı, aslında bütün dünyaya yıllardır her şeyi çok iyi anlatmaktadır.  Ne  acıdır ki ağızlarını her açtıklarında evrensel değerlerden, insan haklarından  bahsedenler, Filistin'de yaşananlar karşısında duyarsız, kör ve sağır kalmaya  devam etmektedir. BM okulunu dahi bombalamaktan çekinmeyen bir zihniyet karşısında BM Evrensel Beyannamesinin, haklarının ne anlamı vardır. Bir damla petrol için dünyayı ayağa kaldıranların, zaman zaman kan deryasına dönüşen Filistin için kıllarını kıpırdatmamaları çok manidar değil midir? Onların gözünde bir damla petrol, bir damla kandan, bir damla gözyaşından daha da değerlidir.

 

Bütün  bunlara rağmen Filistin için çarpan cesur yüreklerin olması, bizleri umutlandırmakta, zalimleri ise telaşlandırmaktadır. Onların isteği Filistin'de kardeşkanının akması ve Filistin'in açık cezaevi olmaya devam etmesidir. Amaçları 60 yıldır yaptıkları gibi Filistin'i Filistinlilerden arındırma mücadelesidir. Bunun için her yolu denediler, her zulmü mubah gördüler, ama çok şükür ki başaramadılar.  Masum Filistin'i gönlümüzden, yüreğimizden çekip alamadılar.''

 

 

 

                      

 

''Gönül birliği, el birliği devam edecektir''

 

Faruk Çelik, İsrail'in her şeye rağmen Filistin'i zulmüyle yok edemediğini,  yalnızlaştıramadığını ve sindiremediğini belirtti. Her türlü zulme ve yokluğa rağmen Filistin'de yürütülen haklı mücadelenin insanlık onurunu kurtarma mücadelesi olarak nitelendiren Çelik, bu köklü mücadelenin siyasetin dışına  taşıp, sanattan edebiyata kadar her alanda kendini en gür bir şekilde ifade etmenin yollarını bulduğunu dile getirdi. Sanat ve edebiyat yoluyla Filistin mücadelesine destek olan iki isme dikkati çeken ve ilkinin Şanlıurfa'nın  yetiştirdiği şair ve yazar Akif İnan olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

 

''Bakın ne diyor usta şair, 'Mescid'i Aksa'yı gördüm düşümde. Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu. Varıp eşiğine anlımı koydum, sanki bir yer altı nehri kanıyordu'.

 

Merhumun bu dizelerle başlayan şiiri, şimdi Mescid'i Aksa'nın duvarlarını süslüyor. Diğer isim ise Naci Salim Ali'dir. Dünya Filistin'de olup bitenleri, onun çizdiği Hanzala karakterinden öğrendi. Empati kurup sahiplendi. Dünyaya verdiği mesaj İsrail'i çok çok rahatsız etti ve sonunda İsrail, Hanza'nın çizeri Naci Salim Ali'yi susturmak istedi, onu da şehit etti. Peki, Hanzala sustu mu? Milyonlarca Filistinli sustu mu? Filistin davasına gönül veren yüz milyonlar sustu mu? Filistin davası bitti mi? Bitmedi. Bitmeyecek diye Şanlıurfa'dan bütün dünyaya haykırıyoruz. Filistin, 20. yüzyılda olduğu gibi 21. yüzyılda da zulme karşı direnişin sembolü olmayı sürdürecektir. Biz geçmişte olduğu gibi bugün de yarın da Filistin halkının haklı davasının yanında olmaya devam  edeceğiz. Çünkü Filistin'in acısı tüm Türkiye'nin, tüm Müslümanların, duyarlı tüm insanların acısıdır. Bu vesileyle, Filistin'de yıllardır devam eden drama seyirci kalan dünya devletlerini insafa davet ediyorum.

 

Norveç'te geçtiğimiz  hafta meydana gelen vahşi saldırı karşısında tüm dünya nasıl tek vücut olduysa,

aynı duyarlılığı başta Filistin olmak üzere, zulme uğrayan herkes için dünyadan, gelişmiş ülkelerden, özgürlükten bahsedenlerden beklediğimizi  belirtmek istiyorum. Filistin davası uğruna şehit olan bütün kardeşlerimi rahmetle anıyorum. Gerek şehit olanlar, gerekse yaşayanlara buradan haykırıyoruz. Bu dava muzaffer oluncaya kadar, gönül birliğimiz, el birliğimiz  devam edecektir. Cenab-ı Hak inşallah Filistinlileri, Filistinli kardeşlerimizi muzaffer kılacaktır.''

 

Filistin Büyükelçisi Maruf

 

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf da etkinliğin, Filistin'in El Halil şehri ile kardeş şehir olan Şanlıurfa'da düzenlenmesinin önemine dikkati çekti. Geçen haftadan bu yana Filistin ile ilgili üç faaliyete imza attıklarını, ilk olarak Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın Türkiye ziyareti, daha sonra dünyanın  her tarafındaki Filistin büyükelçilerinin İstanbul'da yaptığı zirve olduğunu  anlatan Maruf, son olarak Filistin Kültür Haftası'nın İstanbul'da yapıldığını hatırlattı. ''Bu faaliyetler kardeş ülke Türkiye'nin Başbakanı Sayın Recep  Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Devlet Başkanımız Mahmut  Abbas'ın himayelerinde tertip edilmiştir'' diyen Maruf, şöyle devam etti: ''Büyükelçiler zirvesinin İstanbul'da düzenlenmiş olması, yani dünyanın her tarafındaki  Filistin büyükelçilerin burada toplanmasıyla birlikte biz dünyaya şöyle bir  mesaj vermek istedik. Türkiye, bu bölgenin en önemli ülkesidir ve biz Türkiye'ye Filistin davasına verdiği destekten ötürü teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Bu faaliyet BM'ye yapacağımız Filistin'in devlet olarak kabul edilmesinin ilk adımını oluşturuyordu. Bu hamleyi, Filistin davasına en büyük desteği ve yardımı veren kardeş Türkiye'den başlatmak istedik. Etkinliği  düzenleyerek de iki ülkenin liderliğini ve halkları arasındaki yakınlığı buraya yakınlaştırmak istedik. İki ülke arasındaki ilişkileri canlandırmak ve  güçlendirmek için düzenledik.'' Konuşmasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Faruk Çelik'in Filistin'e verdiği desteğe de değinen Maruf, ''Kendisi Filistinlilerin yanında ilk kez durmuyor. Onun geçmişi Filistin davasına  verdiği desteklerle doludur. Filistin halkı kendisini gayet iyi tanımaktadır'' şeklinde konuştu. (4)

 

 

 

 

      Kültür : Gazze’de anaokulunu bitirme müsameresi

 

  

 

Derleyen: Alegresse Delail

 

1- /israilde_gundem/2146.htm

2-http://www.haber3.com/4.-filistin-kultur-haftasi-etkinlikleri-hafta-kapsaminda-taksim-gezi-parkinda-fi-967783h.htm

http://www.evrensel.net/news.php?id=10452

3- http://www.haber3.com/4.-filistin-kultur-haftasi-etkinlikleri-973270h.htm

4- http://www.sanliurfasafak.com/--4--filistin-kultur-haftasi---etkinlikleri-2486h.htm

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Arastirmaci-yazar
22/08/11 15:47
Almanyada yaşayana Alman,Fransada yaşayana Fransiz denirken;Belçikada yayayan a Belçika LI veya Hollandada yaşayana Hollanda LI ilave ediliyor.Bir nevi uydurma bir millet oldugu nun alti çizilerek..Ayni şey Filistinde oturan lara da Filistinli LI takisi ile yapimakda..Oysa cok eski kayitlarda Filistinde yasayanlara FILIST dendigini cok iyi biliyoruz..Yani bu çaba boşuna..

Haber Merkezi