Haber Merkezi

17/05/11

GAZZE NEYSE İSTANBUL DA ODUR DİYE DİYE...

 

GAZZE NEYSE İSTANBUL DA ODUR DİYE DİYE...

 

 

 

 

Filistin propaganda makinasının « Nekbe », yani « felâket » günü olarak adlandırdığı İsrail devletinin kuruluş yıldönümünde İstanbul’da protesto yürüyüşü düzenlendi.

 

Bir AFP fotoğrafçısı, gösteride « İsrail’i lânetliyoruz », « Hazırlan İsrail, Mavi Marmara geliyor » gibi sloganlar atıldığını bildirdi.

 

 

İHH İnsani Yardım Vakfı, Mazlumder, Hikmet Vakfı, Özgürder,  ve Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği gibi STKların katıldığı protestolarda ‘’Vatanımıza dönüşe evet, Transfere hayır”, ‘‘Direnen Filistin kazanacak’’ pankartları açıldı ve yürüyüşçüler Levent´teki İsrail Başkonsolosluğu binası önünde toplandı.

 

 
 

 

Burada ilk konuşmayı yapan İHH İnsani Yardım Vakfı yöneticilerinden Yavuz Baysan, Türkiye ayağını İHH’nın organize ettiği 2. Özgürlük Filosunun Haziran ayının sonunda hareket edeceğini söyledi. « İşgalci İsrail Devletinin » bu yıl 63. yıldönümü olduğunu söyleyen Baysan, ‘‘İnşallah 64. yıldönümünde Mescid-i Aksa’da sabah namazı kılıyor olacağız’’ dedi.
Özgürder Genel Başkanı Rıdvan Kaya’da Filistin özgürleşinceye kadar mücadelemiz devam edecek derken, aradan yüzlerce yıl geçse de kesinlikle işgalci İsrail’i tanımayacağız şeklinde konuştu.

 

 


 

Türkiye’de yaşayan Filistinliler adına konuşan Hikmet Vakfı’ndan Said el Hacc’da  Filistinlilerin hiçbir zaman yurtlarından vazgeçmedikelrini ve bir gün mutlaka vatanlarına geri döneceklerini söyledi.

 


Konuşmalardan sonra İsrail bayrağına benzin dökülüp yakıldı ve protestolar yapılan dua ile son buldu.

 

 

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN TEPKİSİ

 


Hürriyet Daily News’un haberine göre, Suriye ve Lübnan sınırları boyunca İsrail’e yürüyen binlerce kişiye askerlerin ateş açmasıyla ilgili olarak Türkiye Başbakanı Erdoğan,  gene İsrail’i yerden yere vurdu.

 


Pazartesi günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin kurultayında konuşan Erdoğan, "Filistinliler bir kez daha Nekbe’yi kan ve gözyaşı ile anmak zorunda kalmışlardır", “İsrail’in Akdeniz'de gemileri hedefleyerek korsanlık seviyesine çıkan şiddet politikasındaki ısrarı şüphesiz bizde kaygı uyandırmaktadır” dedi.

 

 

Türk başbakanı konuşmasında, bölgesel sorunların ana kaynağı olarak Yahudi devletini gösterdi.

 


KAYNAKLAR

 

1-  http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2011/May-16/Anti-Israel-protests-in-Turkey-commemorate-catastrophe.ashx#axzz1MX6DTWBp

 

 

2- http://www.timeturk.com/tr/2011/05/15/israil-isgali-istanbul-da-protesto-edildi.html

 

 

3- http://www.arthaber.net/HD24506_konsolosluk-onunde-israil-bayragini-yaktilar.html

 

 

4-  http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=pm-slams-israel-over-nakba-killings-2011-05-16

 

Tercüme : Alegresse Delail

 

 


Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
güneş
18/11/12 19:04
sadece yukarıdaki resimlere bile bakarak bunu savunanların arap taraftarı olduklarını anlayabilirsiniz bence ayrıca başbakan israel ve gazze ile bu kadar uğraşıcağına kendi sorunlarına baksın israel 3 ölü için dünyayı ayağa kaldırdı diyo ama onun kaç askeri öldü ne zaman müdahale etmeyi planlıyor hem müdahale için kaç askerin ölmesi gerekiyor 300 mü 3000 mi?? 3 te 300 te eşittir birbirine hepsi hayattır başbakan ın karısı arap zaten gazze nin tarafını tutmasa asıl tuhaf kaçardı hitler gibi din ayrımı yapan cahilin teki zaten daha önceden osmanlı ya dönmekle ilgili şiir okuduğu birşeyler söylediği için hapishaneye atılmış ne diyim ki amacı baştan belli zaten ne demişler balık baştan kokar....
yehuda beit halachmi israel
18/08/12 09:49
Yukardaki resimlere ve yaziya bakiyorum .... Ne bu siddet bu celal ? Bir gun vaki olacakki bu nefret ve kin Israel dusmanlarini yakacaktir.
yehuda beit halachmi israel
18/08/12 09:49
Yukardaki resimlere ve yaziya bakiyorum .... Ne bu siddet bu celal ? Bir gun vaki olacakki bu nefret ve kin Israel dusmanlarini yakacaktir.
dilara
20/05/11 22:48
baksanıza eskiden yakmak için bayrak alırlardı şimdi beyaz çarşaf üzerine boyayla çizim yapıyorlar.bunun iki nedeni olabilir ya her eylemde yak yak cepleri epey yanmış ya da israil gözden düşmüş olabilir .benim aklıma gelenler bunlar.. :)

Haber Merkezi