Haber Merkezi

11/12/10

"ONE MİNUTE" planlanmış mıydı?

 

Başbakan Erdoğanın 2009 Ocağında Davos'ta "Van münüt" diye başlayan, sonrasında da Peres'e “Sayın Peres benden yaşlısın. Sesin çok yüksek çıkıyor.Bu suçluluk psikolojisi. Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları öldürdünüz. Bu insanları öldürenleri alkışlamak insanlık suçudur. (Panel yöneticisine dönerek) Benim için bundan böyle Davos bitmiştir. Davos’a bir daha gelmem”  deyip toplantıyı terketmesi iki ülke ilişkileri arasında bir milat oldu.

 

 

 

Olayı canlı ileyenler bu çıkışın nedeni başbakanın kendisine de eşit zaman verilmediği için sinirlendiği, ve Peres'in sözlerine dayanamayıp o andan içinden gelenleri söylediği kanısına vardılar. Hatta Emine Erdoğanın da gözyaşlarını tutamaması buna daha bir inanırlık kazandırdı.

 

 

Milliyet Gazetesi yazarı Meral Tamer'in Ocak 2010'da yazdığı "Başbakan Erdoğanın 6 ayrı Davos serüveni" adlı yazısı bu kanıya yeni bir görüş getiriyor.

 

Yazısında Meral Tamer Başbakanın her sene Davos toplantılarına katılışında, gelişen olaylar nedeniyle  başka amaçlarrı vardı diyor:

 

"Başbakan 2001’de yeni parti kurmuş, 2003’te seçim kazanmış, 2004’te milletvekili seçilerek Başbakanlık koltuğuna oturmuş, 2005’te İslam dünyası ve Ortadoğu’nun liderliğine göz kırpan bir aday olarak katılıyor Davos’a. 2006 Davosu’nda tam da Erdoğan’ın medya liderleriyle basın toplantısının olduğu gün Filistin’de Hamas seçim kazanıyor. Davos ahalisi Hamas’a fevkalade soğuk bakarken, Erdoğan kendi seçim serüvenini hatırlamış olmalı ki Hamas’tan yana tavır ortaya koyuyor ve İsrail ile Filistin arasında arabuluculuğa talip olduğunu açıklıyor. Erdoğan artık kendini, dünya lideri olmaya aday bölge lideri olarak görüyor."


 


2007 ve 2008 de değişik nedenlerden Davos'a katılmayan başbakan için bakın 2009 da Meral Tamer neler söylüyor:

 

Planlanmış bir “One Minute”
2009 Davosu’na Başbakan Erdoğan damgasını vuruyor. Ama bu öyle rasgele sinirlenilerek gelinmiş bir nokta değil. Toplantı öncesinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu etrafında toplanan Türk yetkililerindeki hareketliliği gözleyen biri olarak, benim vardığım kanaat şu: Başbakan’ın çıkışı, önceden planlanıyor. Hatta o kadar ki bu plandan Dr. Klaus Schwab da haberdar oluyor ve böylesi elektrikli bir oturumu yönetmekten son anda vazgeçiyor.

 


Dahası, o oturumu yarısına kadar izleyen bendeniz, Vuslat Doğan Sabancı’nın oturumuna yetişmek için çıkmak istediğimde, hükümete çok yakın bir isim kolumdan yakalayıp “Sakın gitme, asıl şenlik bundan sonra başlayacak” diyerek beni yakalıyor ve tarihi “One Minute” sahnesini yaşamama vesile oluyor.

 

Gözünü budaktan sakınmayan tecrübeli ve dürüst  gazeteci Meral Tamer böyle diyor.


AKP saflarından bu habere herhangi bir tekzip söz konusu olmadığına göre sükûtun ikrardan geldiğine de bir şüphe kalmıyor.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
recepumut
09/12/13 11:29
Kur-an'ı Kerim'e dil uzatan ahmak, haddini bil, bu zamana kadar ben hiçbir müslümanın ne İncile ne de Tevrata nede peygamberlere dil uzattığını görmedim, duymadım işitmedim. Bu bile şu an yeryüzündeki HAK dinin İslam olduğuna taktiri şayan bir örnektir. Oysa bu hassasiyeti ne bir yahudi, ne de bir hristiyan taşımıyor. Birde bilmeyenler için yazayım şu an Türkiyede 200.000 den fazla gizli yahudi vardır. Cumhuriyetten sonra bir çok vilayette nufus müdürlükleri yakılarak aile kökenlerine erişim kanalı ortadan kaldırılımış ve özellikle istanbul, izmir, bursa, edirne, ankara'ya yerleşmişlerdir. Bunların içinde gerçekten islam'ı kabul etmiş azda olsa vatandaşımız vardır, lakin çoğunluğu hala israil çıkarları için çalışmaktadır. dikkat ederseniz islam karşıtı bir propaganda yapılmaya başlandığı zaman, yahudisi ermenisi rumu, kemalisti , ateisti CHP kanatları altında her zamanki gibi kutsal ittifaklarına start verirler. hepsinin ortak hedefi kesinlikle İSLAM dır. ittifak mevzuları farklı şemsiyeler altında (ağaç, sendika, kadın, atatürk, cumhuriyet, laiklik, hrant dink vs.) isimlendirilmiş olsada biraz irdelerseniz aslında farklı isimler üzerinden esas saldırdıkları nokta İSLAM dır.
ATLAS
02/11/13 15:15
PLANLI PROGRAMLI USA DAN İZİNLİ, İSRAEL İNDE BİLGİSİ DAHİLİNDE GERÇEKLEŞEN BİR SHOW DUR NOKTA....................
ferhat
30/07/13 04:51
siz onu bunu bırakın da israil nasıl oluyor da suriye bir kürt devletinin kurulmasına izin veriyor...
fetih
22/12/12 21:38
kesin....
AS Orby
16/12/12 15:56
Bayrah rumuzlu gerizekalı, sen halgi kafada yaşıyorsun???Ne kötülüğü? Kurandan aldığın masallarla bir milleti kötü ilan etmeye utanmıyor musun? Senin gibi YOBAZLAR yüzünden dünyada huzur barış kalmıyor. Kötü kelimenin tam anlamıyla SENSİN..Bunu otur düşün, yahudiliği kötü görmek, yahudiği yoketmeye çalışmak nasıl bir şey. Kafan beynin umarım bir gün doğru yolu bulur
falcon
11/12/12 19:56
zaman bizim lehimize işliyor sabır en iyi antikordur
Yehuda Beit - Halachmi
21/10/12 14:05
EY Saskin Bayrah.... Tarih boyunca Hangi millet Yahudiler kadar (Iftiralar yuzunden) hor gorulup yok edilmek istenmistir? Bu donemdede Kim kimi yok etmekle tehdit ediyor? Araplar ve Iran tarafindan yok edilmekle tehdit edilen Israel degilmidir? Israel'in elinde Nucler silahlar var ise sirf dusmanlarina karsi caydiriciligi temin etmek icindir. Israel hic bir zaman ne Araplari nede Iran'i yok etmekle tehdit etmemistir. Gozlerini acip etrafina bir bakinsan kotuluklerin Iran gibi teror ve Islami teror orgutlerine destek veren diger Arap ulkelerinindir .Bunlarin ne kadar gaddar ve acimazis olduklarini kendi vatandaslarina uyguladiklari teroru goruyoruz,ayriyetten Islami teror orgutleri batinin ve diger ozgur milletlerin ilkelerine karsi olduklarindan teror eylemleri uygulayip bu ozgur ulkelerin huzur ve guvenlerini sarsmaktir. Kotuluk budur ver er gec dunya bu kotuluklere bir son verecektir.
Bayrah
20/08/12 19:09
Ey Yahudiler neden bu kadar kötüsünüz.? İnsanlık tarihini neden kötülüklerle doldurdunuz? Neden, sahnelenen her kötülüğün altından siz çıkıyorsunuz? Sizi, Firavunun zulmünden kurtaran, sizi, kılınıza zarar vermeden geçirdiği su'da Firavunu boğan Allah'a ve Hz. Musa'ya (A.S) bile şükretmek yerine ihanet ettiniz (örnek: bu yolculuğunuzda Hz. Musa (A.S) kısa bir süre yanınızdan ayrıldığında hemen boğa put yaparak ona tapmaya başladınız)? Kendinizde nükller silah varken aynı silahtan İranda olmasın demek ne kadar bencil ve ahlâksızca bir tutum! Bunu göremiyormusunuz? (Burada; İranında nükleer silahı olsun DEMİYORUM.... İsrail başta olmak üzere hiç kimsenin elinde bu ve benzeri kitle imha silahları olmasın DİYORUM) Lütfen artık yeryüzünde kötülük yapmaktan vazgeçin!
Mehmet e
23/07/12 13:04
Memet aga, Iyide bugün Türkiyenin Arap alemindeki prestiji yerlerde maalesef..
mehmet
15/05/12 15:32
Bu yazı van münitin ABD İsrail V TÜRKİYE SAAYAĞINDA PLANLANDIĞINI söyleyenleri haklı çıkarmıştır.Öyle ise bu sitede yazan çizenlerde güya van münit ile yine bir kurgu olan Mavi Marmara ile Türkiye ve İsrail arasında görüntüde bir kavga varmış gibi göstermek üzere görevli kılınmışlardır. Zahirde durumun bu olduğunu gerçekte ise ilişkilerin ABD nin planladığı üzere gittiğini azıcık aklı olan herkes tahmin etmektedir. Bu kayıkçı kavgasının amacıda BOP projesinin bir parçası olarak Türkiyenin Arap yarım adasında TURUVA ATI rolünü en iyi şekilde oynamasından başka birşey değildir.
Adınız
13/05/12 18:16
one minute ile Türk Dış Politikası tarihin sonsuzluğuna gömülmüştür.Nitekim geldiğimiz duruma bakın mavi marmara da bm İsrail i haklı kılmış,komşularımız rusya,ermenistan,iran,ırak,suriye,yunanistan,güney kıbrıs ile papaz olmuş durumdayız.komşularla sıfır sorun derken 100 adet soruna dönüşmüştür.allahaşkına yok mu bu gerçeği görebilecek insan bu memlekette.bu mu dış politika hedeflerimiz?çevremizde bir adet dostumuz bile yok.
halit sönmez
11/05/12 17:10
erdoğan davos da bir devrim yapmıştır.ilkkez bütün oklar israil e döndü barışı baltaladığına dair.tüm dünyaya israil gerçeğini anlatan kişi olarak tarihe geçdi.alon erdoğan için kurduğun cümleler ilkokul çocuklarından alınmış gibi.netanyahu bm de nerdeyse yalvaracaktı dinleyenlere biz masumuz şudur budur.artık israillere kim inanır kadir inanır belki:)
Alon
06/05/12 19:38
Çakma Alon !!! Bi yerde yanlış yaptın.. yutturamadın :-) Erdoğanın cevabına gelince, kuyruğunu bacakları arasına alıp sıvışmasını mı mana ettin ? Ben bi daha davosa gelmicem...böööö,,hüüü , diye ağlamasını mı ?Ses yükselterek haklı olunmuyor çakma arkadaş..
alon
25/04/12 11:14
erdoğan gereken cevabı hakkıyle vermiştir anlayana
faruk
12/06/11 16:05
o günkü zirvede yaptığı işten dolayı başbakanımızı alnından öpüyorum ve aynı zamanda izlenimlerime göre israilin hiçde saf bir devlet olmadığını hiç birşey olmasa bile dökülen kanların ne olacağı sorusunu insanlık namına kendimize sormalıyız düşünsenize barış adı altında oluk oluk kan akıcak bu oay iki kardes birbiriyle baba parası için kavga ederde ordan yabancı bir kişi gelip onların kavgasından yararlanarak bütün mirası eline geçirir ve o parayla o iki kardeşide bulundunduğu sahibi olduğu mekandan burası benim deyip defeder..admin yayınlamanı diliyorum
ali
10/04/11 10:13
Velev ki öyle olsun. Siyasette hiçbir şey tesadüf ya da tevafuk değildir. Her şey planlanir. Aklı selim biri böyle yapmalidir. Sonuçlarının ne olacağını dusunmeden hareket etmek bir lidere yakışmaz. Ben yine se bu çıkışı dönüm noktası olarak kabul ediyorum.

Haber Merkezi