Haber Merkezi

23/08/14

Gazzede casus avı

 

 22 KİŞİ KURŞUNA DİZİLDİ

 

 

Çatışma haberlerinin eksik olmadığı Gazze'de Hamas militanları son iki gün içerisinde 22 kişiyi İsrail Casusu iddiasıyla kurşuna dizdi

 

45 gündür İsrail saldırılarına hedef olan Gazze'den hem çatışma hem de infaz haberleri geliyor. Aralarında 54 yaşında bir kadın olan 22 kişi İsrail ajanı olarak casusluk yaptıkları gerekçesiyle kurşuna dizildi. İnfaz görüntüleri sosyal medyayı ayağa kaldırdı.

İnfaz kararları her suçlu için 10 dakikalık bir celselik mahkeme sonucunda verildi. Hepsi sokakta, hatta son dört infaz Cibaliyede bir caminin avlusunda yapıldı.

İsrail güvenlik kuvvetleri, bu infazların geçmişte ajanlarla alakası olmadığını, iç hersaplaşmaların sonucu olduğunu söylüyorlar. İnfazların çokluğunu İsrailin son günlerde dört Hamas liderini öldürebilmesinin şoku olarak değerlendiriyorlar.

 

 Filistin Yönetimi başkabı bu infazları haksız ve barbarca bulduğunu söyleyerek kınadı.

Bu infazların bütün dünyada İŞİD'in infazlarına benzetilmelerinde sonra Hamas sözcüsü televizyonlara bir açıklama yaparak bu benzetmeden kurtulmaya çalıştı. Çok inandırıcı olmayan bir vüct diliyle infazların genellikle hapishanelerde yapıldığını fakat savaş durumu nedeniyle buna vakiy olmadığını (!) söyledi. Kısacası, sokakta yakalanan 10 dakikalık bir celse sonucu gene sokakta infaz edilmiş.

 

Embedded image permalink

Hamas hareketine yakınlığıyla bilinen El-Mecdu'l-Emni internet sitesinin emniyet kaynaklarına dayandırılan haberinde, Filistin direniş gruplarına bağlı emniyet birimlerinin, yürütülen yargı süreci sonucunda, "İsrail’e casusluk yaptığı ispatlanan" 22 kişiyi sabaha karşı idam ettiği belirtildi.

 

 

“Direnişin güvenlik birimlerinin", şüpheli ve casuslara karşı önlemlerin arttırılması yönünde emir aldığına işaret edilen haberde, "direnişin, düşmana bilgi aktaranlara merhamet göstermeyeceği, idamın söz konusu kişilerin esas cezası olacağı" ifade edildi. Haberde, "sosyal dokuyu korumak amacıyla infaz alanına gazeteci alınmadığı gibi idam edilen kişilerin fotoğraf ve isimlerinin de açıklanmadığı" kaydedildi.Aynı sitede dün yer alan açıklamada, "Casusluk suçlamasıyla daha önce alıkonulan 3 kişinin idam edildiği ve bu kapsamda 7 kişinin daha yakalandığı" belirtilmişti.

Gazze'deki Filistinli gruplara bağlı emniyet birimlerinin, "İsrail adına casusluk yaptığı" gerekçesiyle 7 kişiyi daha idam ettiği bildirildi.

Hamas hareketine yakınlığıyla bilinen El-Mecdu'l-Emni internet sitesinin emniyet kaynaklarına dayandırılan haberinde, Filistin direniş gruplarına bağlı emniyet birimlerinin, yürütülen yargı süreci sonucunda İsrail’e casusluk yaptığı tespit edilen 7 kişiyi daha idam ettiği belirtildi.

 

Direnişin güvenlik birimlerinin şüpheli ve casuslara karşı önlemlerin arttırılması yönünde emir aldığına işaret edilen haberde, "direnişin, düşmana bilgi aktaranlara merhamet göstermeyeceği, idamın söz konusu kişilerin esas cezası olacağı" ifade edildi.

Haberde, "sosyal dokuyu korumak amacıyla infaz alanına gazeteci alınmadığı gibi idam edilen kişilerin fotoğraf ve isimlerinin de açıklanmadığı" kaydedildi. İsrail, "casusluk" suçundan savaşın başlangıcından bugüne kadar 150 Fİlistinlinin tutuklandığını, ve isimlerin açıklanmamasını asıl sebebini, İsraile daha fazla bilgi vermemek için olduğunu savunuyorlar.

 

 

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi