Haber Merkezi

23/08/14

Hamas temsilcisi ABD ye iade edilmeli

 

 

Kaynaklar: Times of İsrael

                    Shurat Hadin web sitesi 

İsrailli hukuki Sivik toplum Kuruluşu Shurat Hadin (Kanun çizgisi) Amerikan Federal Savcısı Eric Holder’den Hamas yetkilisi Salah Aruri’yi Türkiyeden “suçlu iadesi” anlaşmasına göre ABD ye teslim etmesini talep ediyor.

Aruri geçtiğimiz hafta bir konferansta yaptığı bir konuşmada 8 Haziranda kaçırılıp öldürülen, biri Amerikan vatandaşı  üç İsrailli gencin Hamas tarafından kaçırıldığını söylemişti.

STK nın kurucusu Nitsana Darshan Lerner  “Türkiye, kendi toprakları üzerinde Hamas mensubu bir teröristin, üç masum gencin kaçırılmalarını ve öldürülmelerini destekleyip bu eylemin sorumluluğu üzerine almasına sessiz kalıp aynı zamanda ahlaki bir ülke olduğunu iddia edemez”  diyor. “Türkiye terör eylemleri yapmaktan mahkum birisine ev sahipliği yaparken, bu kişi rahatça yaşadığı bu ülkeden, yüzsüzce diğer İsrail vatandaşlarının kaçırılmalarından öldürülmelerinden şahsen sorumlu olduğunu söylüyor.

 

Nitsana Darshan Lerner

 

Türkiye ve ABD arasında suçluları iade anlaşması var.

Salah Aruri geçtiğimiz Perşembe günü Halit Meşal ile Mahmut Abbas arasındaki görüşmelere katlımak için Katara gitmişti.

Çarşamba günü ise, katıldığı Dünya Müslüman Alimler Birliği konfereransında, üç İsrailli çocuğun kaçırılıp katledilmesine “bu kahramanca mübarek eylemin” İzzeddin el Kassam tugaylarınca yapıldığını ve bu operasyonun “dillere destan” olduğunu söylemişti.

Atatürk posterinin altında yaptığı bu konuşmayı, toplantıya katılan Başbakan yardımcısı Emrullah İşler de bütün katılanlar gibi şahsen dinlemişti. İşler, kendi yaptığı konuşmada İsraili kınamıştı.

Shurat Hadin 2003 yılında kurulan, ve dünyada birçok gönüllü hukuk bürosuyla işbirliği yaparak terörle kanuni yollardan savaşan bir örgüt. 1990 dan itibaren öncelikle ABD ve batılı ülkeler terör kurbanlarının, terörü destekleyen ülkeleri, onlarla çalışan bankaları, hayırsever kurumlar gibi vitrin görevi gören diğer örgütleri ve hatta teröristleri dava edebilecek kanunları kabul ettiler. Terör kurbanları haklarını artık mahkemelerde arayabiliyorlar.

Örgüt, 2003 yılından beri 60 kadar dava açmış, ve biri hariç hepsini kazanmış. Terörü destekleyen devletlere, şirketlere, bankalara açtığı tazminat davlarından terör kurbanlarına bir milyar doların üzerinde tazminat ödettirmiş.   ABD ve Batı dünyasında Hamas, Hizbullah, İslami Cihad gibi terör örgütlerinin 600 milyon dolar tutarı varlıklarını dondurmuş. Kendilerine göre en önemli başarıları terörün maddi olarak desteklenmesine ciddi bir darbe vurmuşlar. En son başarıları, ABD mahkemesinin, 2006 Lübnan savaşında Hizbullah’ın roket saldırıları sonucu ölenlerden, bu örgüte silah ve teknoloji sağlayan Kuzey Kore ve İranın sorumlu olduğunu karara bağlaması.

Shurat Hadin, 14 Temmuzda bir grup Kıbrıslı Rum adına Uluslarararası Ceza Mahkemesine Türkiye aleyhine dava açtı. Davanı n gereği: İşgal altında bulunan Kuzey Kıbrısa, uluslararası kanunlara aykırı olarak Türkiyeden yerleşimci getirerek adanın demografik yapısını değiştirmek. İddiaya güre, Kuzey Kıbırısın 300,000 kişilik nüfusunu üçte biri Türk yerleşimciler. Türkiye bu davaha daha herhangi bir cevap vermiş değil.

Shurat Hadin, İkinci Gazze filosunu durdurmakta da önemli bir rol oynamış, 2012 de İran ve Suriyeye açtığı terör destekleme davalarından 323 milyon dolar tazminat kazanmıştı.

/dunyada_bugun/2399.htm

/teror/3640.htm

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi