Haber Merkezi

22/08/14

İsrailin öldürdüğü teröristler

 

 

 

 İSRAİL ŞİMDİYE KADAR KİMLERİ İMHA ETTİ?

 

YAZAR: RON NOTKİN

Tercüme: Rafael Sadi

 

İsrail'in terör ile mücadele yöntemlerinden biri de  Terör örgütlerini liderlerini noktasal vuruşlar ile imha etmektir. İsrail ordusu ile İsrail Askeri İstihbaratının ortaklaşa iş birliğinden kaynaklanan bu operasyonel sonuçlarda suikast veya öldürme sözcüğünün yerine ibranice HİSUL- İMHA sözcüğünün kullanılıyor olmasının da  ayrı bir anlamı vardır. Bu türden varlıkların imha /itlaf edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır adeta.

 

Peki İsrail'in terör ile mücadelede en etkin yöntemi olan Terörist İMHA kozunun son gerginlikte ne kadar işe yarayacağı tartışması  oldukça fazla su kaldırırken son48 saat içinde aslında 24 saatlik bir sürede 4 önemli Hamas liderinin imhası ve devam edeceği mesajı ne gibi bir netice verecek hep birlikte göreceğiz.

Bu sayede şimdiye kadar imha edilen Teröristlerin isim listesi resimleri ile birlikte aşağıdaki gibidir:

 

16.04.1988    ABU CİHAD 

Gerçek ismi Halil İbrahim Al Wazir , 1935 yılında RAMLA şehrinde doğdu. 1948 İsrail'in Kurtuluş savaşında Ramla'nın İsrail'in eline geçmesi ile Ailesi ile birlikte Gazze'ye göç eder. 1950 'de  İskenderiye Üniversitesinde Kültür Fakültesinde eğitim görür ve orada başka bir Filistinli öğrenci ile dostluk ilişkisi geliştirir. Diğer öğrenci Yaser Arafat idi. 1957 yılında Kuveyt'e göç eder ve orada eğitmenlikle hayatını kazanır. 10 Kasım 1959 da  ekibi ve Arafat ile birlikte EL-FETİH örgütünü kurar.

 

Abu Cihad  05.Mart 1975 günü Tel-Aviv'deki SAVOY Oteli baskınından ve ayrıca 11 Mart 1978'de Tel-Aviv sahil yolunda bir yolcu otobüsü kaçırmasından sorumludur.

 

Operasyon İsrail Deniz Komando birliği Şayetet 13 tarafından TUNUS'ta gerçekleştirildi. Operasyona Tunus'ta operasyon öncesi bir süre faaliyette bulunan Mossad ajanları da destek verdi.2012 yılında ise  operasyonu gerçekleştirenin Bugünkü Savunma Bakanı Moşe Boogy Yaalon olduğu açıklık kazanmıştır.

 

 

 

ABU CİHAD FKÖ'yü kurarken ortağı olan Arafat ile birlikte

 

 

 

 

Kasım 1995 FATHİ ŞKAKİ

 

Fathi Şkaki 1986 yılında Filistin İslami Cihad Örgütünü kurdu. İsrail tarafından tutuklandı ve Birinci İntifada ortasında sınır dışı edildi.Şkaki sınır dışı edilmesinden sonra  örgütünü yeniden toplamaya ve faaliyete geçirmeyi başardı.

1995 yılında Şkaki Malta'ya sahte bir kimlikle geldi. Yolda yaya yürürken yanında üzerinde iki kişi bulunan bir motorsiklet belirdi ve 3 kurşun ile anında öldürüldü. Yabancı basın yayınlarına göre öldürenler Mossad ajanı idi.daha sonraları bildirildiğine göre operasyon yine Şayetet 13'e aitti ve bu kez başında 2005-2010 yılları arasında İsrail Savunma Kuvvetleri Güney Ordu Komutanlığı görevinde de bulunmuş olan YOAV GALANT vardı. Kendisi de savaşçıların  Malta adasından çıkartılmasına yardım ettiği biliniyor.

 

 

FATHİ ŞKAKİ

 

OCAK 1995 YAHYA AYAŞ –MÜHENDİS

 

Yahya Ayaş 1992 yılında  Yehuda ve Lomron'daki en fazla aranan terörist idi.Kendisi Bir Zet Üniversitesinde Elektrik Elektronik Mühendisliği okudu ve aynı yıllarda hamas'ın savaşçı koluna dahil  oldu.Aynı sene ilk kez bombalı araba düzenledi.Bombalı araba Ramat Efal şehrinde patlatılmak üzere planlanmıştı.Ancak terör ile mücadele elemanlarınca  zararsız hale getirilmişti. Kendisi Batı Şeria da faaliyet göstermekteydi  ve bombalı arabalar hazırlamak ve intihar komandoları eğitmekle  görevliydi.Faaliyetleri boyunca  50 İsrailli'nin hayatını kaybetmesinden sorumluydu.Bu insanların çoğu intihar komandolarının eylemleri sonucunda öldüler.

Kendisi 4 sene boyunca  Yahudi dini adetlerinin simgesi olan Kippa giyerek dolaştı ve arasında  halkımız Golan Tepeleri ile birliktedir olan stikerli bir araba ile dolaştı. Bu sayede İsrail Güvenlik birimlerinin kontrollerinden sıyrılabilmekteydi.

Ocak 1995 yılında öldürücü Tel-Aviv -Dizengof  caddesindeki otobüs patlatma eyleminden aylar  sonra kendisi Gazze'ye kaçmıştı. Olaydan neredeyse bir sene kadar sonra israil Yahya'nin izine ulaşmayı başardı.  İsrail'in eline geçen bilgi oldukça karmaşık yollardan geldi. 50  gram patlayıcı Yahya Ayaş'ın cep telefonuna yerleştirildi ve ''Yahya  mı ?''  diye sordu kendisine telefon eden şahıs.Ayaş Lahya'daki evindeyken soruya olumlu cevap verdi ve bu cevap telefona olumlu sinyal göndererek cep telefonunun patlamasına sebebiyet verdi. Yahya Ayaş artık hayatta değildi. Mühendis bir mühendislik eseri ile imha edilmişti.

 

 

YAHYA AYAŞ - MÜHENDİS

 

SALAH ŞAHADA

80'li yıllarda Hamas'ın savaşçı kolu olan AZ-A-DİN AL-KASAM TUGAYLARI'nı kurdu. Önceleri İsrail'in elinde tutukluydu ve serbest bırakıldığında ise FOY'imnce tutuklandı ve 2000 yılında serbest bırakıldı.İlk başlarda Şahada Hamas'ın siyasi kolu ile savaşçı kolu arasında aracı olarak bilinmekteydi.İntifadanın patlak vermesi ile kendisini Hamasın savaşçı kolunun başındaki adam olduğu anlaşıldı. Aynı zamanda Şeyh Ahmet Yasin'in en yakın yardımcılarından biriydi.Kendini aynı zamanda Hamas'ın Yurt Dışındaki  Yönetimi ile temasları kuran kişi idi. Şahada  İsraillilere karşı gerçekleştirilen yüzlerce  eylemin arkasındaki isimdir.İmha edilmeden önce tabii. Kendisi aynı zamanda ATSMONA'daki saldırıyı planladı 2002 yılında. Bu  saldırıda 5 askeri öğrenci hayatını kaybetmişti. Bunun dışında da Afrika üsü saldırısında da etkin olmuştur.

Şahada birinci intifada da kaçırılıp öldürülen askerler Avi Sasportas ve İlan Saadon'un da katlinden sorumluydu.

Haziran 2002 yılında bir F-16 uçağı 1 tonluk bir bombayı  Gazze'de oturmakta olduğu binaya bıraktı. Ailesi  ve ekibi ile birlikte imha edildiler.

 

SALAH  ŞAHADA 

 

 

 

 

 

MART 2004 ŞEYH AHMED YASİN

 

Yasin 1988  yılında hamas'ı kuran kişidir. Bu tarihten 3 yıl sonra tutuklandı ve yargılanarak Müebbet hapse  mahkum edildi. 15 yıl hapiste kaldı. Olaylar İsrail'im Siyasi şube şefi Haled Maşal'i imha operasyonun başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra karıştı.Olay 1997  yılında Ürdün'de meydana geldi.

 

Başbakan Natanyahu Ürdün ile  kriz önlemek maksadı ile Şeyh yasin'in serbest  bırakılmasını kararlaştırdı. Natanyahu  o  günlerde henüz taze bir başbakandı. Serbest bırakılmasından sonra Yasin Gazze'ye faaliyetlerine geri döndü. 8  senelik bir kriz süresi yaşandı. Şeyh Yasin Namaz çıkışı İsrail Hava Kuvvetleri saldırısı sonucu imha edildi. Şeyh Ahmet Yasin 400 İsraillinin öldürülmesinin vebalini taşıyordu.

 

ŞEYH AHMET YASİN

NİSAN 2004  DR.ABED EL AZİZ RANTİSİ

 

Rantisi Hamas'ın ruhani örgüt lideri Şeyh Ahmet Yasin'in öldürülmesinden sonra sadece bir ay kadar terör faaliyetine ara vermişti. Rantisi aynı zamanda 2003 yılında arabasına bir Apaçi helikopterinden atılan füzeden de kurtulmuştu. İsrail bu başarısız girişimden 10 ay sonra  düşmanını aracına gönderdiği iki'den fazla  füze ile aracını ve kendisini imha etmiştir.Kendisi koma halinde iken  Gazze'deki ŞİFA hasta hanesine kaldırılmış ancak orada ölmüştür.

Rantisi 80'li yıllarda hamasın kurucularından olup defalarca tutuklanmıştı.Son tutuklanması 1990 senesinde idi. Ve bir sene sonra da serbest bırakılmıştı. 1992 senesinde  400 tutuklu ile beraber Lübnan'a sınır dışı edilmiş ve döndüğünde de 1997 yılına kadar İsrail hapishanesinde yatmıştı. Bundan sonra ise  defalarca  FOY tarafından tutuklanmış ve hapis yatmıştı. 31 Ağustos 2004 yılında Beer Şeva'da bir terör saldırı geçekleştirilmiş  ve Hamas bir otobüs patlatmıştır.Bu saldırıda 15 sivil hayatını kaybederken 80  kişi de  yaralanmıştı. Hamas'tan bildirildiği üzere  bu  saldırı Yasin ve Rantisi'nin imhalarının intikamı olarak gerçekleştirilmiş. Dr. Rantisi çocuk doktoru idi.

 

 

 

DR. ABED EL RANTİSİ

 

 

 

20 OCAK 2010 MADMUD EL MABHUH

 

Mabhuh Gazze doğumlu olup 1989 yılında İSK'nin sürdürdüğü sürek avı nedeni ile Gazze'yı terk etmeye mecbur kaldı. Bundan sonra da Hamas'ın Yurt dışı liderlerinden biri olarak görevine devam etti.Kendisi yurt dışında  silah kaçakçılığı ile iştigal etti.Yönettiği kaçakçılık şebekesi ile Gazze'ye silah temin edilmekteydi.Mabhuh 1. intifada da kaçırılıp öldürülen askerler Avi Sasporta ve İlan Sadon'un katlinden sorumluydu.

 

Yabancı basın yayınlarına göre Mabhuh 20 Ocak 2010  günü kaldığı otel'e gelmiş olan Mossad ajanlarında imha edilmiş. Dubai polisine göre 26  kişilik Mossad ekibi imhayı gerçekleştirdikten sonra sahte pasaportlarla ülkelerine dönüş yaptılar. Sahte pasaport olayı İrlanda ve Avustralya ile İsrail arasında diplomatik sorunlara sebebiyet verdi ve bazı İsrailli diplomatlarına  bu ülkelerden sınır dışı edilmeleri ile sonuçlandı.

 

 

MADMUD EL MABHUH

 

KASIM 2012 AHMED GABRI

 

Muhammed Deff'in yaralanmasından sonra Hamas'ın fiili Genel Kurmay başkanı diyebileceğimiz biriydi.Gabri Bulut Sütünü operasyonunun başlaması ile birlikte  havadan yapılan bir saldırı ile Kasım 2012 'de imha edildi.

Gabri önceleri El Fetih ile özdeşleşmekteydi. Ve  EL Fetih örgütünün Gazze'deki hücrelerinden birinde faaldi.İlk kez 22 yaşında iken katıldığı bir terör saldırısı sonrasında İsrail tarafından tutuklandı. 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Gabri hapiste iken İbranice öğrendi ve lisan'a mükemmel bir hakimiyet sağladı. Hapiste iken İsrail' karşı nefretini geliştirdi ve aşırı uçlara yöneldi.Salah Şahada'nın imhasından sonra Hamas'ın askeri kanadında ilerletildi.Muhammed Deff'in Şahada'yı ikame etmesinden sonra sıra  Gabri'ye gelmişti.Deff imha denemesinde ağır yaralamıştı. Bundan sonra Gabri Az-A-Din El Kasam Tugaylarının lideri olarak göreve getirildi.

Gabri İsrail ordusunun aleyhinde yapılan bir çok operasyonda etkin ve faal olup ayrıca Hamas'ın 2007 yılında Gazze'ye hakimiyet kurmasında ve El Fetih'in Gazze'den çıkartılmasında  etkin olmuştur. Gabri'nin en önemli faaliyeti aslında 3 terör örgütü olan Hamas ,  Direniş tugayları  ve İslam ordusu'nun ortak eylemi olan GİLAD ŞALİT'in kaçırılması operasyonun arkasındaki beyindir. Gabri Şalit'in iadesi konusunda yapılan pazarlıklarında  kilit ismi idi. Başarıları  sayesinde  Haled Maşal ile direkt ilişkide bulunma imkanı da yaratmış oldu. Bu sayede Haled Maşal Gazze hükümetini haberdar etmeden bile İsrail'e karşı kanlı eylemleri yönlendirebilmekteydi. Buna örnek ise  Gazze sınırındaki bir öğrenci otobüsüne atılan bir tanksavar füzesinin DANİEL WİLFLİH isimli bir genci öldürmesidir.

 

AHMED GABRİ ve HALED MAŞAL

 

 

 

GABRİ GİLAD ŞALİT'İ TESLİM GÜNÜ

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi