Haber Merkezi

05/08/14

Hamasin şehirlerde savaşma el kitabı

 

 

İsrail Silahlı Kuvvetleri Gazze şeridindeki “Hamas Şecaiye Tugayı” teröristlerinin üzerlerinde “şehirlerde savaşma el kitabı” adlı bir belge buldular. Belge, Hamas’ın İsrailin sivillere zarar vermekten çekindiğini bilerek, sivillerin İsrail ordusuna karşı nasıl kullanılacağını anlatıyor.

 

manua_shaji'yal

manual_shai'ya_text

 

Gazze operasyonu süresince Hamas sivilleri sistematik bir şekilde canlı kalkan olarak kullandı. Örgütün “Şehirde savaşma el kitabı” nın bulunması, Hamasın sivil halkı canlı kalkan olarak kullanmasının kasten ve planlanmış olduğunun ispatıdır. Bu el kitabı iki gerçeği ispatlıyor:

 

1 – Hamas teröristleri İsrail ordusunun, sivillere zarar vermemek için elinden geleni yapacağını biliyor

2  - Hamas, İsrail ordusunun sivillere zarar vermeme çabalarından, sivilleri canlı kalkan olarak kullanarak istifade ediyor.

 

Silah kullanımına izin vermeme” bölümünde el kitabı şunları anlatıyor:

İsrail ordusunun asker ve subayları gereksiz yere sivil can kaybı ve sivil binalara zarar gelmeyecek şekilde kullanmaya mecburdurlar. Dolayısıyla (sivillerin olduğu yerlerde) silahlarını ve topçu ateşi gibi desteği verimli bir şekilde kullanamazlar.

El kitabı sivillerin askerlerin ilerlermelerinde ve daha yüksek bir ateş gücü kullanmakta sorun yaratacak direnme hücreleri şu problemleri yaratacaklarını anlatıyor:

1 – Rahat ateş açma

2  - Operasyon boyunca ve sonrasında sivil halkı kontrol

3 – İhtiyacı olan sivillere tıbbi yardımı sağlamak.

 

El kitabı, yıkılan evlerin Hamas’a yaratacağı avantajları da anlatıyor:

Sivillerin yıkılan evleri vatandaşların saldırganlara (İsrail ordusu) nefretlerini arttırır ve onları şehrin koruyucuları (Hamas) etrafında birleşmeye teşvik eder.

Şecaiye neden önemliydi?

Bu el kitabının Şecaiyede bulunması bir tesadüf değil. İsrail ordusu bir terör karakolu haline getirilmiş Şecaiyede çok çetin bir savaş yaptı. Bu el kitabı Şecaiyedeki sivillerin ölmelerinin ve buranın yıkıma uğramasının Hamas’ın planlarının bir parçası olduğunu gösteriyor.

 

Aşağıdaki harita Şecaiyedeki roket rampaları, cephane depoları, teröristlerin sığınakları, tünellerin çıkış yerlerini gösteriyor. Mahalle tamamen savaşa hazır bir üs halinde. İsrail ordusu gösterilen hedeflerin çoğunu imha etti

shaja'iya

 

 

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi