Haber Merkezi

31/07/14

Hamas’ın askeri gücü

 

 

Elhanan Miller

Kaynak : Times of İsrael

 

 

Tüneller, R-160 roketleri, diğer imkanları. Araştırma dosyası

 1987 de Müslüman kardeşlerin bir kolu olarak, İsraili yokedip yerine İslam devletini kurmak amacıyla kurulmuş Hamas, bilhassa Gazze şeridini ele geçirdiği günden beri kuvvetlenerek günümüzde ciddi bi askeri güç haline gelmiştir.

 

2012 de yapılan ve İsraile roket saldırısı riskini azaltmaya yönelik Bulut sütunu ve günümüzdeki Koruyucu kenar operasyonları arasında Hamas askeri gücünü geliştirerek, bir yandan uzun menzilli roketler diğer yandan İsrailin içlerine kadar kazdığı tünellere milyonlarca yatırım yaptı.

 Bu çalışma, bugünlerde Gazzeye yapılan operasyon sırasında ulaşılmış, Hamasın askeri gücü hakkında bazı bilgiler

Hamas’ın kaç savaşçısı var?

Operasyon başladığında, destek görevlileri dahil Hamas’n 15,000 savaşçısı olduğu tahmin ediliyor. İsrail ordusunun 1,000 kadar Hamas savaşçısını öldürdüğü tahmin ediliyorsa da bu rakam daha düşük olabilir. İsrail ordusu Gazzenin kuzeyinde Beit Hanun ve Şecaiye bölgelerinde, güneyde Han Yunus’ta Hamas savaşçılarını yok ettiğini veya ağır kayıplar verdiğini söylüyor.

 

 

Hangi silahları kullanıyorlar?

 Gazze’de yüz yüze pek az çarpışma oluyor. Hizbullahın Lübnanda yaptığına benzer bir taktik kullanan Hamas, iki tür silahı ağırlıklı kullanıyor: el yapımı patlayıcılar (IED adı verilen), ve tanksavarlar. Kullandıkları tanksavar Rus yapısı RPG-29 u askerlere veya zırhlı araçlara karşı kullanıyorlar. Tünellerden İsraile sızarak ve Nahal Oz da ordu karakoluna baskın düzenleyerek beş askerin öldüğü saldırıda, ve  Ein Hashelosha cıvarında iki aslerin öldüğü saldırıda silah kullanıldı.

Gazzenin içinde ise Hamas yüzlerce eve el yapımı patlayıcılarla tuzak kurdu. Bu tip bir patlayıcı Han Yunus bölgesinde Birleşmiş Milletler UNWRA nın bir kliniğinde tünel çıkışı arayan üç askerin ölümüne neden oldu.IDG Gaza bölüğü komutanı Miki Edelstein Han Yunus’ta bir sokaktaki 28 evden 19 unda patlayıcı tuzakları olduğunu söyledi. Tuzak evlerin çokluğu orduyu şaşırtmış.

Hamas, intihar bombacıları ve iki keresinde bir eşeğin üzerine yükledikleri patlaıyıcılarlar İsrail askerlerine saldırdılar. Eski rus tipi SA-7 ve bir ihtimal daha yeni uçaksavar silahları da var.

Bu silahlar nereden geldi?

Hamas’ın silahlarının çoğu Mısırdaki Sina yarımadasından Gazzeye kazılan tüneller sayesinde kaçırıldı. İsrail istihbaratı Şin Bet in bildirdiğine göre Bulut sütunu operasyonundan beri Hamas Sina da kaçakçılık şebekelerine ve Libya, İran ve Sudan’dan silah alımına büyük yatırımlar yaptı. Geçtiğimiz Mart ayında İsrail donanması İran dan Sudana giden ve Gazzeye silah getiren Klos C gemisini durdurdu. Gemide onlarca, 200 km menzili olan ve 170 kg lık patlayıcı taşıyabilen Suriye yapımı M 302 roketleri bulundu.

Mısır Sina’daki kaçakçılığı durdurmayı başarınca Hamas’ın silah ithalatı ciddi bir darbe yedi. Shin Bet in istihbaratına göre Asya’dan getirdiği hammadeler ve yabancı uzmanların yardımıyla bu silahları Gazze’de üretmeye başladı.

Hamas militanları nerede eğitim görürler?

Hamas militanları Gazzede yerel kamplarda, yabancı uzmanlar tarafından eğitilirler. Han Yunus’ta 20 Temmuzda esir alınan bit terörist, 2010 yılında 10 Hamaslıyla birlikte Malezya’ya “yamaç paraşütü” eğitimi almaya gittiklerini söyledi. Amaç, İsraile havadan sızarak terör saldırılarında bulunmak.

2002 yılında Shin Bet Gazzede 20 yaşındaki Muntasir Fajed’i tutuklamıştı. Fajed, İran ve Sudanda patlayıcılar konusunda eğitim görmüş ve görevi diğerlerini eğitmekmiş.

Suriye ve İranda Hamas’a eğitim veren diğer kamplar oldupu da biliniyor.

Hamas terör tünellerini nasıl inşa etti

İsrail son bir buçuk senede Gazzenin yeni terör silahının gelişmesini takip etti: İsraile tünel kazmak. Onbeş gün önce İsrailin kara operasyonuna başlama nedenlerinden biri de, o güne kadar bilinen 31 tünelin imhası ve 2006 da çavuş Gilad Şalit gibi başka bir askerin de kaçırılmasını  önlemekti.

Tünellere camiden kazılan girişin İsrail ordusu tarafından bulunması

 

Time of İsrael’in yaptığı araştırmaya göre tünellerin kazılmasına 4 sene önce başlandı. Bu operasyon Hamas’ın bütçesinin %40 ını gerektiriyor. Tünel kazıcıları elektrikli veya hava basınçlı kaya delicileri kullanıp günde 4 – 5 metre kazabiliyorlar. Tünellerin çoğu 18 – 25 metre derinliğinde. Hatta bir tünel 35 metre derinlikte bulundu. Bu yeraltında 10 katlı bir bina yüksekliğidir.

 

 

Kumlu arazide, üzerlerinde daha sert kil tabaka olan tünnerin inşası jeoloji ve mühendislik bilgileri gerektiriyor. Tünel kazıldıkça yerel imalat beton panellerle sağlamlaştırılıyor. BU beton panelleri yapan imalathaneler de İsrail tarafından imha edildi.

 İsrail 31 tünelin varlığından haberdar. Bunların 10 kadarının İsraile çıkan ağızları var. Daha çok tünel olabileceği ihtimali de var. Yakalanan bir terörist bilinmeyen bir tünelin yerini söyledi.

Hamas bu roketleri nasıl elde ediyor?

Hamas’ın iki tip roketi vardır: Genelliklikle İran’dan kaçırılarak getirilen, ve yerli yapım.

Mayıs ayında yaptığı bir sunumda askeri istihbarat başkanı İtay Brun Hamas’ın Bulut sütunu operasyonundan beri roket stokunu iki misline çıkardığını söyledi. Örgütün elinde “birkaç yüz” Yeruşalayim ve Tel Avivi vurabilecek 8o km menzilli, ve  birkaç bin Berşeva ve diğer Negev şehirlerini vurabilecek 40 km menzilli roketi, ve binlerce 25 km lik Aşdot ve Aşkelonu vurabilecek roket olduğunu belirtmişti.

İsrail ve Mısırın çalışmaları sonucu Sinadan yapılan kaçakçılık azalınca Hamasın elinde 80 km üzerinde menzili olan kısıtlı bir miktar Fecr 5 roketi kaldı. İran teknolojisini kullanarak orta menzilli roketler üretmeke başladı. İsrailin öldürdüğü İbrahim Makadme’nin adını verdikleri 75 km menzilli M-75 roketlerini imal ettiler. Bu roketlerden 9 tanesi 2012 de İsraile atılmıştı.

Günümüzdeki Gazze operasyonu sırasında İsrail Hamas’ın R-160 roketiyle roketlerin menzilini 160 km ye kadar arttırabilerek Hayfaya kadar saldırabileceğini gördü. J-80 de 80 km ye kadar gelebiliyor. İzzeddin el Kassam tugayı kendi web sitesinde 9 adet r-160 ve 19 adet J-80 roketi attıklarını söylüyorlar. İslami cihad ise 2 tane 100 km menzilli roket ve 38 tane 70 km menzilli roket attıklarını söylüyorlar.

İsrail 1,500 hava saldırısıyla Hamas’ın roket kapasitesini ciddi bir şeklide azalttığını iddia ediyor. İsrailin tahmini, savaşın başlangıcından beri 2,800 füze saldırısından sonra Gazzedeki teröristlerin roketlerinin üçte birini kullandıklarını, fakat hala ellerinde birkaç düzine uzun menzilli roket olduğu.

Hamas başka nasıl saldırdı?

Roketler ve tüneller dışında Hamas İsraile denizden de saldırmaya çalıştı. İsrail hava kuvvetleri tarafından öldürülen beş terörist Gazzeden yüzerek güneyde Ziqim cıvarında sahile çıkmışlardı

Gerek saldırı gerekse istihbarat toplamak içn İnsansız Hava araçları da kullandılar. Bunlardan biri 14 Temmuzda Aşdot üzerinde vuruldu.

İsrail Hamas’ın bu imkanlarından nekadar haberi vardı?

Bu soruya kesin bir cevap yok. Ordu, Hamasın tüneller kazdığını iyi bildiğini fakat tünellerin tanm sayısını bilmediğini söylüyor. Hamas teröristleri esir alındığında veya evlere girildiğinide yeni tünel girişleri bulunuyor.

Roket sayılarını çok iyi tahmin edebilmelerine rağmen, bu bilgi eksik: Roket atarlar yeraltına veya çalılarlara bir evin arkasına gizlenebilince, Gazze’ye girmeden bu roketlerin atılığı yerleri bulmak ve imha etmek imkansızdı. 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi