Haber Merkezi

29/07/14

Hamas kaç Gazzelinin ölümünden doğrudan sorumlu?

 

 

Son birkaç günde Gazze’den gelen ölüm haberlerinin hepsinde İsrailin suçlanmasına ve şeytani “okullara ateş ediyor” “ hastaneleri vuruyor” gibi suçlamalar o kadar olağan oldu ki artık kimsenin dikkatini bile çekmiyor. “İsraildir yapar” mantığıyla her söylenene amin deniliyor.

Hamas’ın teröristlerinin aksine İsrail ordusu belirli bir yapısı, ve disiplini ve mesuliyeti olan bir örgüttür. Ordunun bildirdiğine göre, her bölükte,  yapılacak her saldırının, açılacak her ateşin uluslararası savaş kanunlarına uyup uymadığına karar veren, ve buna izin veren  bir hukuk danışmanı bile var. Saldırılar sonucunda her saldırı incelenir, bundan dersler alınır, emirlere ve kanunlara uyup uymadığı araştırılır. İddiaların aksine, sivillere zarar gelmemesi için mümkün oplan her şey yapılır. Bazılarına göre İsrail dünyanın en etik ordusudur.  Tabi bütün bunlar basının günlük bombardımanı karşısında ateşe kar misali erir gider.

Bu İsrailin Gazze’de yaptığı üçüncü büyük operasyon. Şehir savaşlarında gerillalara karşı savaşıldığında, bilhassa savaşılan gerilla insan hayatına kıymet vermiyorsa sivil kayıplar büyür. Gazzede her sivil ölümünden otomatik olarak İsrail suçlu bulunur.  Hamas’ın sivilleri canlı kalkan olarak kullandıklarını, sivil merkezlerden ateş ederek İsrail ateşini bu sivil merkezlere çektiklerini ve bunların bir insanlık suçu olduğu duymak, dinlemek isteyenler tarafından Filistin Birleşmiş Milletler sözcüsü tarafından bile söylendi.

Fakat diğer bir konu gitgide önem kazanıyor: Hamas ve İslami Cihad’ın “iş kazaları” sonucu ölen Filistinlilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Son 3 haftada İsraile atılmak istenen, ve Gazze sınırları içine düşen roketlerin sayısının 100 ile 200 arası olduğu tahmin ediliyor. 

IDF map showing 100 Hamas rockets striking within Gaza. Photo: IDF / Twitter.

Boş alana düştüğünde  veya Demir Kubbe tarafından düşürüldüklerinde “soba borusu” adı verilen bu roketlerin en küçüğü havan topu mermisi, en büyüğü ise 100 kg lık ir patlayıcıyı İsrailin en büyük yerleşim merkezlerine gönderebilecek Fecr 5 roketi. “Soba Borusu” bir havan topu dün İsrailde 4 askeri öldürdü ve 10 dan fazlasını yaraladı.

Dünkü iş kazasında Şifa hastanesi ve Al Şati mülteci kampında çoğu çocuk onlarca ölüden bahsediliyor. 24 Temmuzda otomatik olarak İsrailin suçlandığı, fakat yapılan araştırmada Hamas’ın ateşe ttiği BM okulunda 16 çocuk ölmüş.

 

Daha kim bilir bilmediğimiz “kim vurdu” ya giden kaç Filistinli var. Fakat bildiklerimiz de artık ciddi bir rakama varıyor.

Sadece bu savaşta değil, önceki savaşlarda da Filistinliler tarafından öldürüldüğü kesin bilinen Filistinliler için yaptığımız geçmiş haberleri sunuyoruz.

“Futbol oynarken öldürülen çocuklar”

“Ayıptır günahtır şerefsizliktir”

“Gazzenin bebekleri”

“Okula biz ateş etmedik”

“İş kazası”

“Gazze tünelzedeleri”

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi