Haber Merkezi

26/07/14

Hamas Ticaretin yeni ürünü: Savaş tünelleri

 

  Resim: Hamas'ın GAzze şeridindeki Secaiya bölgesinden İsrail yerleşimlerine kazdıkları İsrail ordusu tarafından bulunan saldırı tünelleri. Amaç: Teröristlerin görünmeden yerleşimlere sızıp asker veya sivik kaçırmalarıı veya öldürmeleri Bu tünellerden biri Wafa hastanesinden başlıyor

İSrail ordusunun tüneli imhası

SAVAŞ TÜNELLERİ GAZZE'NİN İHRAÇ ÜRÜNÜ OLDU...

 İsrail'in en önemli    ekonomi gazetelerinden biri olan   Kalkalist   İSK'nin Gazze'ye girişinden hemen sonra Tüneller ekonomisini irdeliyor.

Hizbullah'tan satın alınan ve Suriye'deki direnişçilere    ihraç   edilen tünel teknolojisinin kazı maliyetleri, patlayıcıların aksamları ve ham madde kaçakçılığı ekonomik krizden etkilenmemiştir.

Kaynak: Calcalist

 Yazar :   DORON   PESKİN

 Tercüme:   Rafael   Sadi

 Güçlü Kaya Harekatının başlamasından iki hafta kadar önce Hamas siyasi zirvesi Hamas savaşı kolunun 5 adamının cenazesinde bir araya geldiler. Bu ekibin başında da Eski Hamas başbakanı İsmail Haniye bulunuyordu. Yanı başında da Gazze Parlamentosu Başkanı Ahmet Bahar , Mahmud A- Zahar   , ve Halil   Alhaya   duruyordu. Bu siyasi zirvenin seçme isimleriydi. Gerçekten de bu isimlerin bir araya gelmesi oldukça ender bir birliktelikti.   Bunun   en önemli sebebi cenazelerin kimliklerinden kaynaklanmaktaydı. Hepsi Hamas savaşçı kolunun   ''Tünel kazı ekibinin'' elemanlarıydı. Bu birlik pek tanınmaz.Ancak Gazzeliler, özellikle Hamas'a gönül verenlerin    gözünde bir efsanedir.

Senelerdir önce İsrail Savunma Kuvvetleri ile    toprak üstünde mücadele edemeyeceklerini anlayan Hamas TÜNEL modelini geliştirmeye karar verdi. Tünellerle   İsrail'e karşı bir üstünlük kazanabileceklerine inanıyorlardı. Bu modeli icad eden aslında Hamas değil: Teknolojiyi ve bilgiHizbullah'tan. Hizbullah bu modeli 90'lı yıllarda Güney Lübnan'da İsrail Hava Kuvvetlerinin havadan olan üstünlüğüne karşı geliştirmiş ve Güney Lübnanın altını delik deşik etmişti. Kuşkusuz o zamandan beri   Litani   nehrinden çok sular aktı. Hamas ile Hizbullah arasındaki ilişkiler Suriye'deki iç savaş nedeni ile kötüleşti.

Hamas tüneller birliği ile ilgili bilgiler gizli. Bu birlikte ince elenip sık dokunulduktan sonra kabul edilen, ve   uzun  bir eğitimden geçen birkaç yüz adam çalışır. Zor şartlarda çalışmaya dayanıklı olmaları gerekmektedir. Son senelerde onlarcası bu iş esnasında hayatlarını kaybettiler. Bu iş kolu yüksek ölüm riski olan bir iş olarak kabul ediliyor. Pek çok kere ölenlerin cesetleri kurtarırken bile insanlarının öldüğünü oldu.

 

Tüneller    savaş malzemesi    geçirmek için geliştirildi.

Bu tatsız ve toprak altında çalışma bazen haftalar boyu da sürebiliyor. “Saldırı Tünelleri” olarak adlandırılan bu tüneller eskilerinden çok daha geliştirilmişlerdir. İnşaatında hafif mekanik aletler kullanılmakta olmasına rağmen de    kazıların bir kısmı halen el yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Cidarlar Sina yarımadasından kaçak olarak getirilen Çimento ile inşa edilir. Çalışanlarda telsizler ve tünellerde elektrik bulunur. Geniştirler ve içlerinde normal hareket edilebilir. Artık sürünerek gerekmiyor. Bu sayede savaş malzemesi artık rahatlıkla transfer edilebilmektedir.

 Deneyimli bir Hamas kazı ekibi günde 20 metreye kadar kazı yapabiliyor. Böyle bir tünelin inşa maliyetinin metresi ise yaklaşık    200 dolar olarak hesaplanmaktadır.

Son senelerde Filistin Yönetimi   yetkilileri Gazzedeki Hamas yönetimini Halkın refahının sağlanması için gelen ve yüzlerce milyon dolarlara varan    yardım paralarının Tünel kazılması için harcanmasını eleştirmişlerdi. Gittikçe kötüleşen Gazze alt yapısının yenilenmesi yerine tünellerin inşası   Ramallah   Hükümetini endişelendiriyordu.

Arap basınına göre Hamasın silahlı kolunun faaliyetinin bir ürünü olan    tüneller aslında bir ''İHRAÇ'' ürünü haline geldi. Suriye-Lübnan sınırında da direnişçiler aynı sistemi kullanmaya başlamışlar. Halep'teki direniş liderlerinden birinin anlattığına göre tünel teknolojisini Hamas örgütünden satın almışlar. İşin komik yanı da bu tünelleri ortaya çıkarması gereken güç bu kez karşı tarafta bulunan Hizbullahtır.

Şu anda İsrail Savunma Kuvvetleri ve AMAN ( Ordu İstihbarat Birimi) ’ın yerlerini bularak imha edilmeleri için uğraştıkları   SALDIRI TÜNELLERİ   ile Mısır sınırında bulunan   KAÇAKÇILIK TÜNELLERİNİ   ayırmak gerekir. Kaçakçılık tünellerinin Gazze ekonomisinde önemli bir yerleri vardı. Kaçakçılık sektörü Hamas'ın denetiminde faaliyet gösterdi. Hukuk dışı olan bu sistemden Hamas yetkilileri ve yandaşları bu faaliyetten doğrudan   kendi ceplerine oldukça büyük ve hatırı sayılı paralar indirdiler.

Kaçakçılık tünelleri    gerek Gazze'ye mal temini gerekse gazze gençleri için bir gelir kapısı idi. Tabii ki aynı zamanda çabuk karlılık isteyen yatırımcılar için de    bir    yatırım aracı idi.   Rafiah   bölgesinde iki tür tünel işletmesi vardı. Biri mal geçişi için olan tüneller, diğeri ise insan geçişi için inşa edilmiş tüneller. Bunlar, Mısır yönetimince kapatılmış olan   Rafiah   geçiş noktasına alternatif çözümdü. Tünellerdeki faaliyet arttıkça ve pazar genişledikçe  tüneller konusunda da uzmanlaşma başladı. Akaryakıt ve gaz geçişi için düzenlenmiş tüneller , hafif gıda maddeleri geçişi için yapılmış tüneller ve ağır inşaat malzemesi hatta arabalarında kaçırıldığı tüneller inşa edildi. 

2013 senesinde bu tünellerin sayısı 1200'e ulaştı. Bu tüneller Hamas'ın ve Hamasın silahlı kolu İzzeddin el Kassam grubunun da güçlenmesine    yaradı. Bu grup hiç bir zaman maddi sıkınıtılar yaşamadı. Gazze halkının ekonomik durumunun aksine  durumları her zaman çok iyiydi.

Bu tüneller Sina yarımadasına silah kaçırıldığı iddiası ve endişesi ile Mısır ordusunca     imha edildiler.

 

Gazze'deki Ekonomik Kriz Hamas   Savaşçı   grubunun finanse edilmesinde etkin olmadı.

 Gazzeli Profesör Adnan Abu   Amar   , “Her geçen gün ağırlaşan ve   Gazze'yi   simgeleyen ekonomik kriz bu dönen çark sayesinde İzzeddin el Kassam’ın ekonomik yetisine herhangi bir darbe vurmuş değildir'' demektedir.

Günümüzde Hamas'a yapılan yardımların esası KATAR'dan gelmektedir.Katar İzzeddin el Kassam’a para pompalamakta, Gazze şeridine senede 100 milyon dolar yardım göndermektedir. Prof. Abu   Amar   Hamas'ın,   saldırıların   başarısının bölgedeki bazı çevrelerde kendilerine olan desteği arttıracağını, hatta İran'ın da Hamas'a yakınlaşmasına sağlayacağını düşünüyor. İran her yıl Hamas kasasına 250 milyon dolar bağışlamaktaydı. Suriye'deki İç savaş sonrasında 2011 yılında İran ile Hamas arasında anlaşmazlık çıktı ve İran yardımını durdurdu.

 Hamas bu yılın başında devlet memurlarına maaş ödeyemeyeceğini beyan etti. Gazze'li siyasi yorumcu   Aani   Habib   ekonomik kriz'in Hamas'ın silahlı kolunu hiç etkilemeyeceğini ifade etti.    '' Hamas usta bir tüccardır. Kendine göre bir Ekonomik mantığı vardır'' diyor.   Habib   geçen haftaki bir röportajında    '' Hamas’ın daimi bir sıkıntısı yok. Gelirleri bazen düşer ve bazen daha zor sağlanır, fakat her zaman başarılı olurlar” diyor.

 Arap basınına demeç veren bir Hamas yetkilisi Hamas'ın Arap işadamlarından gelen yardımlar ile geçindiklerini itiraf etti. Hamas yetkilisine göre bu insanlar İsrail'e sürprizler üretip sunmaya devam edebilmeleri için öncelikle Hamas'ın askeri savaşçı koluna yardım etmek istiyorlar. Dolayısıyla GÜÇLÜ KAYA harekatı Hamas açısından oldukça ilginç bir ekonomik fırsat. Bu sayede yardım toplama sahnesine çıkabilecek ve yeni yardımlar   toplayabileceklerdir .

 

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi