Haber Merkezi

22/07/14

Gazzede ölen Filistinliler kimler?

 

Gazze operasyonu başladığı günden itibaren İsraili sivilleri bilerek öldürdüğü söyleniyor.

Biraz düşünebilenler bunun saçma olduğunu, İsrailin amacının sivilleri öldürmek olsaydı bugün Gazzede canlı kedi bile kalmayacağını bilmeliler. Fakat basının yarattığı bilgi kirliliğinden herkes etkileniyor.

Her gün gazetelerde İsrailin Gazzede “katliam yaptığını”, ve “çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan sivilleri” öldürdüğünü okuyoruz. İsraili zaten suçlamak için can atanlar bu haberlere inanmaya zaten razı. Türkiyede bir Hitler hayranlığı bile baş gösterdi. Bilhassa seçimlere doğru İsraile yüklenmenin puan kazandırdığını bilen Başbakan Erdoğana göre İsrailin barbarlığı Hitleri geçmiş durumda.

Peki gerçekten Gazze’de kaç kişi öldü ve buların kaçı kadın, çocuk ve sivil? Katliam iddiaları ne kadar gerçekçi?

Ölenlerin hangisinin sivil, hangisinin terörist olduğunu bugün kestirmek zor. Fakat, Al Jazeera 20 Temmuz itibariyle ölenlerin isimlerini ve yaşlarını yayınlamış. İsraelicool sitesi de bu verileri inceleyerek Gazze’de ölenleri kadın erkek çocuk olarak ve yaşlarına göre sınıflandırmış. Sunduğu veriler çok ilginç:

                       Cinsiyet ve Yaş gruplarına göre sınıflandırma

graph 3

Erkek . kadın ayrımı

 

graph4

Ölen erkeklerin yaş gruplarına göre sınıflandırılması

 

graph2

 

 Tüm ölenlerin yaş gruplarına göre sınıflandırılması

 

Görülüdüğü gibi, Gazzede öldürülenlerin %80 inden çoğu erkek, bunun yarısı 18 – 28 yaş grubunda. Bunların çoğunluğunun savaşanlardan olduğunu  varsayabiliriz. Öldürülenlerin %20 si 29 – 48 yaş grubunda, bu grubun da çoğunluğunun Hamasın adamları olduğunu varsayabiliriz.

Başka bir deyimle, bu veriler “sivilleri kasten öldürme” ve bilhassa “katliam” iftiralarını yalanlıyor. Gazze nüfusunun %50 sinin 14 yaşından küçük. Eğer İsrail cidden katliam yaparak, ayrım göstermeden sivilleri öldürseydi, öldürülen kadın ve çocukların sayısı çok daha yüksek olurdu

Tabiki bunu her şartta İsraile düşman olanların fikirlerini yerlerinden milimetre oynatmayacak. Ümidimiz, diğerlerinin aklına bir soru işareti koymak.

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi