Haber Merkezi

21/07/14

İsrail hava kuvvetleri Sudan’da Hamasın cephaneliğini vurdu

 

AL-Arab gazetesinin haverine göre saldırıda 6 kişi yaralandı. Sudan, saldırıyı yalanlıyor, depoda yangın çıktığını söylüyor.

 

Kaynak

Israel News

 

Londrada yayınlanan Al-Arab gazetesinin haberine göre İsrail hava kuvvetleri geçtiğimiz günlerde Sudan’da Hamasa gönderilmek üzere stoklanan roketlerin deposunu  vurdu. Sudan yetkilileri bu saldırıyı İsrailin yaptığına inanıyorlar ve bu haberi sansürlediler.

Gazete, bu saldırını İsrailin Sudanı, Hamas’a uzun menzilli roketler vemekle suşmalasından saatler sonra olduğunu yazıyor.  

 Sudan güvenliğinden bir kaynağa göre geçtiğimiz Cuma günü Hartumun kuzeyindeki bir askeri üsteki cephanelikte  şiddetli bir patlama meydana geldi. Görevliye göre patlamanın nedeni İsrailin saldırısı değil, yangındı.

Sudan ordu sözcüsü de, bir saldırıya uğramadıklarını söyledi. Al- Arab 6 kişiinin yaralandığını iddia ederken Sudan yetkişileri yangını kontrol altına ladıklarını ve yaralı olmadığını söylüyor. Görevli bu cephanelikte “eğitim malzemesi” olduğunu bildiriyor.

 

Sudan birçok kere İsrailin Hartum ve ülkenin geri kalan kısmında İsrailin geçtiğimiz yıllarda saldırılarda bulunduğunu iddia etmişti. Yabanıc kaynaklara göre İsrail roket ve silah kaçakçılığını önlemek için Sudanda birçok hedefi vurmuştu. 

Sudan Dışişleri bakanı İranın ülkesine hava savunma sistemleri vererek bu saldırılara karşı koymalarına yardım teklif ettiğini, fakat Sudan, bu sistemleri çalıştıracak İranlıların kendi topraklarında olmalarını istemediğini için bu teklifi reddetti.

Al- Arab Hamasın politik lideri Halit Meşal’in onbeş gün önce Hartumu ziyaret ederek  Sudan Cumhurbaşkanı Omer el Beşirle görüştüğünü ve İsrail saldırısı haberlerine yapılan sansürün Meşal ile el Beşir arasındaki ilişkiyi gizlemek için yapıldığını iddia ediyorlar.

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi