Haber Merkezi

20/07/14

Bu roket nereden geldi?

 

 

 

Yeni yapılan bir internet sitesinde bunun cevabını bulabilirsiniz

 

İsrailli bir Arap ve bir yahudinin ortaklaşa geliştirdikleri sitede, Hamas’ın roketleri nereden attığı görülebiliyor

İsrail sivil savunma komutanlığının geliştirdiği “kırmızı renk” alarmı roketlerin nereye düşeceğini önceden kestirebiliyor. İki İsraillinin geliştirdiği yeni bir yazılım ise, bu roketlerin Gazzenin hangi noktasından atıldığını gösteriyor.

 

Israel Under Attack,  veya İsraile saldırı adlı yazılım  Samuel Lespes Cardillo ve  Farid el-Nasire  tarafından geliştirildi.  Nasire bu yazılımı, roketin yolunu görebilmek için geliştirdiklerini söyledi

Yazılım aynı zamanda İsraile en son düşen roketten ne kadar zaman geçtiğini de gösteriyor. Bir saldırı zamanında yazılım gerçek zamanda roketin atıldığı yeri, çizeceği yolu ve tahminen nereye düşeceğini gösteriyor

“Kırmızı alarm” gibi, İsrael Under Attack,düşmana atışlarını daha düzgün yapmasına yardımcı olmamak için da roketin düşeceği bölgeyi fazla detay vermeden gösteriyor.

Nasire, güvenlik kısıtlamalarına rağmen yazılımın çok hassas olduğunu belirtiyor. “Hamasın roketlerinde GPS yok, dolayısıyla yaratıcı olmalıydık” diyor. Roketin atıldığı zamandaki faktörlere göre  çizeceği yolu, ne zaman ve nereye düşeceğini hesaplıyoruz.Yazılım roket atıldığını bir saniye içinde haber alıyor, ve hedefe varma zamanını hesaplıyoruz. Tahminimiz bir iki saniye yanılabilir. BU hesapladıdığımız eğriyi Google Maps ile birleştirince düşeceği yeri de bilebiliyoruz.

İsrail doğumlu Nasire birkaç senedir Hollanda’da öğrenim görüyor. Cardillo ise İsrailde bir hi tech şirketinde çalışıyor. Yazılımı geliştirmelerinin nedeni olarak “insanların bu roketlerin tehdidini ciddiye almadığını gördük” diyorlar. “Günde bir iki tane atılıyor, onları da zaten Demir Kubbe düşürüyor, İsrail neden savaşsın ki diye düşünen çok insan tanıdık”.

Aslında iş öyle basit değil. Her alarm çaldığında binlerce kadın çocuk sığınak bulmalı. Bunların çoğunun 15 saniyesi var. Bu nedenle İsrail pek gönüllü olmadı bir savaşın içinde. Nasire facebook sayfasında İsrailin Gazzeye saldırısın detaylarını  da veriyor. “Bazılarının İsrailin kendini korumasını çekemediğini görüyorum. Sanki İsrail oturduğu yerde hiç birşey yapmadan roket saldırılarını kabul etmeli”

Yazılım sadece web sitelerinde fakat çok yakında iphone ve android versyonları da çıkacak.

“Aslında bu yazılım Gazzelilerin de işine çok yarar. Her atılan rokete İsrailin iki bombayla cevap verdiği biliniyor. Roket atılan yere yakınsanız orada kalmayın.

Gazzeliler İsrail ordusunun onlara telefonla, broşürlerle, dama vurmakla ikaz etmelerine dikkat edip, Hamastan uzaklaşarak hayatlarını kurtarmalılar. İlkokulda matematiğe dikkat ettiyseniz sıfır çarpı iki sıfır yapar. Yani eğer Hamas sıfır roket atarsa sıfır bomba yiyecek. Eğer İsrail kışkırtılmadan Gazzeyi bombalarsa o zaman ben de Filistin yanlısı olurum” diyor.

Yazılıma ve web sitesine bu linkten erişebilirsiniz  http://israelunderattack.tk/

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi