Haber Merkezi

14/07/14

Terör ve Direniş Limited Şirketi

http://www.calcalist.co.il/world/articles/0,7340,L-3635864,00.html

 

 

 

DİRENİŞ HAREKETİ Kİ AYNI ZAMANDA BİR İŞTİR:

VE BÖYLECE DE HAMAS İLERİ GELENLERİ  TOPRAK AĞALARI HALİNE DÖNÜŞTÜLER....

 

Direniş hareketi Gazze şeridine hakim olan Hamas liderlerinin kaçakçılık sektöründen oldukça  yüksek meblağlı karlar edinmelerine  imkan tanımış oldu.

İsmail Haniye Gazze şeridinde bir çok ev satın aldı ve evleri çocuklarının adına kaydetti. Haled Maşal ise gazze'den elde ettiği paralarla Katar'da oldukça büyük bir inşaat projesi tesis etti.

 

DORON PESKİN

13.07.2014

Tercüme: RAFAEL SADİ

 

 

Gazze şeridindeki savaş durumunun  oradaki vatandaşların yaşam şartlarını oldukça olumsuz etkileyeceği  açıktır.Gazze sakinlerinin ekonomik durumu Güçlü Kata harekatındakinden de kötü olacağını söyleyebiliriz.Gazze'deki işssizlik oranı %40 ulaşmış fakirlik yüzdesi de bunun benzeridir.

 

4 Milyon dolarlık arazi...

 

Arazi konusunda öne çıkan isim Hamas'ın eski başbakanı İsmail Haniye. Haniye (51) 2006 yılında  hükümet kurana kadar Hamas'ın merkezi ve lider ismi olarak bilinmiyordu. O tarih'e kadar en önemli görevi Hamas'ın kurucusu Şeyh Ahmet Yasin'in ofisinin başı olması idi. Son yılların ifadelerine göre Haniye'nin liderlik konumu onun ekonomik olarak güçlenmesine ve bir milyoner'e dönüşmesini sağlamıştır. Bir mülteci ailesinin çocuğu olan Haniye bir mülteci kampı olan ŞATİ'de Dünyaya geldi.

 

 

Daha 2010 senesinde Mısır magazini ROZ  EL YUSUF  İsmail Haniye'nin  R

Mal Aza mahallesindeki Ömer El Muhtar caddesinde  4 milyon dolar karşılığında 2500m2'lik bir arazi satın aldığını yayınlamıştı. Olumsuz söylentileri önlemek maksadı ile  arsanın tapusu Kızının eşinin adına kaydedilmişti. Adı NABİL.O  günden sonra  Haniye'nin bir çok ev aldığı ve onları da çocuklarının adına kaydettiği yazıldı.

Bu aslında çok ta zor bir işlem değil Gazze için.Hemde 13 çocuğu olan Haniye için hiç te zor değil.

 

İbranice bir tabir ile ifade etmek gerekirse  Elma ağacından uzağa düşmez . Haniye'nin en büyük oğlu BAŞER'in geçnişte yayınlandığı üzere Mısır-Gazze sınırında Rafiah'ta çantasında milyonlarca dolar'ı Gazze'ye sokmaya çalışırken yakalandığını da hatırlatmadan geçemeyeceğiz.

 

UCUZ BENZİN PAHALIYA SATILIR..

Gazze'deki kaynaklara göre Haniye'ninve Hamas ileri gelenlerinin zenginleşmesi parlayan Tünel sanayiinden kaynaklanmıştır.  Hamas yetkilileri Tünellerden geçirilen mallardan %20  vergi kesmekteydiler. Hamas'ınn zirve yaptığı iyi günleri Hüsnü Mubarek'in  deverilerek yerine  aslında kendilerinin de bağlı oldukları Müslüman Kardeşler hareketinin Mısır'da iktidar'a  geldiği dönemdir.

 

O günlerde Hamas yetkilileri ortamı Arap Baharı yerine İslan Baharı olarak takdim etmekten çekinmemişlerdi.Gmz çıkartıcı zengilikler ile  her biri Milyon dolardan aşağı düşmeyen villalar  alıcısız kalmadı o dönemde. Hamas yönetimine yakın olan herkes bu durumdan sebeplendi.Emlak pazarını  çok iyi bilen Gazzeli bir uzman oldukça lüks bir villa satın almış olab bir Hamas  yandaşının aslında iki sene öncesine kadar bir paket sigara alacak parası olmadığını belirtti.

 

 

Müslüman Kardeşler'in Mısır şubesinin başında duran HAYRAT A-ŞATAR ki kendisi bu kurumun ticari imparatorluğunun da başında duruyor.Gazze'deki hükümet yetkililerine ve askeri kanat komutanlarına şahsi hesabından onlarca milyon dolar göndermekte bir sakınca görmedi. Bazı Hamas yetkililer paralarının  gazze'den daha güvenli bir yerde olmasını tercih ederek Mısır'da emlak yatırmı yapmayı uygun buldular. Bazıları  ise Müslüman kardeşler den bazıları ile iş ortaklıklarına yatırımyaparak karlarını almaya devam ettiler.Yetkililerden biri de AYMAN TAHA olup organizasyonun sözcülüğünü de yapmaktaydı. Taha'nın kendisi de 2011 senesinde 3 katlı oldukça lüks bir villayı 700 bin dolar karşılığı satın almıştı. Bu alım kendisinin Mısır casusu olmakla suçlanmasından önce gerçekleşmişti.

 

Mısır sokağı son 3 yılda Hamas'a karşı oldukça fazla bir kızgınlık içindeydi.Mısırlılar Hamas yetkililerinin ceplaerine indirdikleri paraların Mısır halkının parası olduğunu düşünmekteydiler.Mesela Rafiah sınırında  Mısır'ın Sina Yarımadasında çıkartılan ve Mısır kasasından sübvanse edilen benzinin kaçak olarak tüneller'den Gazze'ye götürülmesi ucuz'a alınıp Gazzelilere pahalııya satılması ve farkın Hamas yetkililerin şahıslarının ceplerine indirilmesi Mısır halkını derinden yaralamakta üzmekte ve bu nedenle de Hamas'a diş bilemekteyediler. Hamas yetkilileri en büyük vurgunu bu benzinin satışından temin ettiler.Edinilen kar satın alınan fiyatın tam 8 misli idi. Bu esnada da Mısır'da benzin kıtlığı olduğu düşünülürse bununMısırlılar için daha vahim bir hal olduğu anlaşılabilir.

 

Bu konuda , Mısır'daki El-Azar Üniversitesi ileri gelen isimlerinden biri olan Dr. Ahmed Kerima  Hamasın  uzun zamandan beri bir direniş örgütü olmaktan çıktığını ve Dolar Milyonerleri  üreten bir kurum haline dönüştüğünü belirtti. İfadesine göre Hamas içinde en azından 1200 milyoner bulunmakta.Ancak bilginin kaynağını belirtmedi.

 

MASHAL AVM'YE YATIRIM YAPIYOR....

 

Bu konumdan zenginleşen sadece hamas'ın Gazze'deki ileri gelenleri değil. Görünen o dur ki Hamas Siyasi  locası  başkanı olan Haled Mashal da örgüt parasının kendi parası haline çevirenlerden biri olmuştur.  Ürdün web sitesi 2012 yılında Haled Mashal'in 2.6 milyar dolar'a  hüknettiğini ilan etmişti. Paranın büyük bir kısmında  Katar ve Mısır bankalarında olduğunu belirtmişti. Anlaşılan odur ki bu paraların kaynağı hayata geçirilmemiş projeler için Arap ve İslam aleminden toplanan  yardım paralarıdır.Bu sitenin ifadesine göre  bazı paraların  bir çok emlak yatırımına  yatırıldığı ve bu yatırımların da Suudi Arabistan , Suriye ve Dubai'de olduğu biliniyor. Bununyanısıra  Haled Mashal'ın çoğunlukla kendi şahsi parası ile Hamas parası arasında  fark gözetmediğini ve bu para konusun genellikle iç iç'e oldupu yazılmaktaydı.

 

Hamas'ın  Suriye'den kovulması Hamas'a oldukça fazla ekonomik zarar vermiştir.Suriye'deki iç savaşın başladığı 2011 yılına kadar Hamas'ın Suriye'deki yatırımları 550 milyon dolar2a ulaşmıştı.Bu rakam Hamas'ın ticari şirketlere yatırdığı meblağların dışında olan para tutarıdır.  Bir öok emlak ve ticari faaliyet te  Haled Mashal'ın yakın adamı olan yardımcısı MUSA ABU MARZOUK adına kayıtlıydı.

 

 

                      

 

Diğer konularda da olduğu gibi Para konusunda da  Hamas liderleri kimselere güvenmeyerek bir çok sırrı sadece kendileri bilmektedirler. Yatırımlar hep paravan şirketler aracılığı ile yapılmakta , aile yakınları veya güvenilir tanıdıklar kullanılmaktadır. Mashal'in Katar'daki şirketleri Eşi ve Kızı adına kayıtlıdır.

 

Şam'daki ofisini kapatmak zorunda kalan Mashal Esad'a karşı olan hayal kırıklığından sonra ofisini KATAR'a taşımıştır. Katar'da beyan ettiği üzere  Şam'daki ofisinin kasasında bulunan 12 milyon doları yok olmuştur. Bu hikayeye herkes inanmadı , bir çokları Mashal'in bu parayı iç ettiğini ve değişik isimler adına  bir yerlere yatırdığını düşünüyorlar.

 

Konuya vakıf olnaların anlattığı kadarı ile Katar'daki  FEDİL EMLAK Mashal'a ,oğlu ve eşine aittir. Katar'ın başkenti Doha'daki  27bin m2  de inşa edilmekte olan 4 kule'nin 10 bin m2 alışveriş merkezi ve ofislerin de kendisine ait olduğunu ve hiç bir zaman da bu yatırımın parasının nereden geldiğini hiç bir zaman  ve yerde beyan etmemiştir.

 

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi