Haber Merkezi

19/05/12

Suriye ve İran'a açılan terör davası kazanıldı

 

Washington mahkemesi Suriye ve İran'ı İslami Cihad terör grubunun 11  kişinin ölümüne neden olan terör saldırısını desteklemekten suçlu buldu ve davacı İsrailli gruba 323 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verdi.

 

Avukat Nitsana Darshan Leitner öncülüğünde İsrailli "Shurat ha Din" Hukuk merkezini daha önce İran'a karşı davalarda başarılı olmuşlardı. Fakat ilk defa bir mahkeme Suriye'yi suçlu buluyor. Dava, 2006 yılında aralarında biri Amerikalı 11 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir terör saldırısının İran ve Suriye tarafından desteklendiği iddiasıyla açılmıştı. Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan dava, her iki ülkeyi suçlu bulurken davacılara 323 milyon dolar tazminat ödemelerine karar verdi.

 

        

                               Nitsana Darshan-Leitner

 

Hukuk merkezi 6 sene önce Tel Aviv de bombalanan bir lokantada hayatını kaybeden 16 yaşındaki Floridalı Daniel Wultz'un ailesini temsil ediyordu. Danielin babası da saldırıda ağır yaralanmıştı. Darshan-Leitner İranın İslami Cihada maddi yardımda bulunduğunu, ve Suriyenin bu terör grubunu  kendi ülkesinde eğittiğini idda etmişti.

 

                     

                                    Ölen genç Daniel Wultz

 

Washington'daki mahkemenin hakimi Royce Lambeth: "İran ve Suriye gibi ülkeler terörü dışişleri politikasının bir parçası olarak kullanırlarsa , bu ülkeler diplomatik dokunulmazlıklarını kaybeder ve sert cezalarar çarptırılırlar. 17 Nizan 2006 daki barbarca bombalı saldırının medeni toplumda yeri yoktur, ve ahlaki değerlerin tamamen çöktüşünün ispatıdır" dedi. Suriyeyi temsil eden bir avukat davanın "bağımsız ülkelerin dokunulmazlığı" prensibine göre davanın reddedilmesini istemişti.

 

Darshan-Leitner kurbanın ailesine Suriye'ninABD deki dondurulmuş hesaplarından tazminat ödemesi yapılabileceğini söyledi. "İlk defa bir Amerikan hükümeti Suriyenin terörü desteklediğini kabul etti" dedi.  

 

17 Nisan 2006 da İslami Cihad Tel Aviv eski otobüs garının yakınlarında gerçekleştirdiği bir bombalı terör saldırısında 11 kişi hayatını kaybetmiş, 60 kişi yaralanmıştı

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi