Haber Merkezi

14/08/10

Dakika Dakika Mavi Marmarada yaşananlar

 

Eiland Komisyonu araştırmalarının sonucunu animasyonlar  ve operasyonlar zamanında çekilen videolardan oluşan bir sunum halinde özetledi. Bu sunum, askerlerin soruşturmalarından, eldeki video ve diğer kanıtları birleştirip Mavi Marmarayı durdurma operasyonunu dakika dakika anlatan bir sunum.  Bu sunumun linkine buradan erişebilirsiniz

 

Animasyonun Tercümesini aşağıda sunuyoruz

 

Operasyon zaman çizelgesi

 

Operasyona Deniz komandoları ve İsrail Cezaevi personelı katıldı. Herhangi bir silah kullanma durumunda askerlere hemen ölümcül kuvvet kullanmamaları, ve sadece hayatları tehlikeye girdiğinde ateş açabilecekleri söylendi.


 

30 Mayıs 16:27 Gemiler hareket ettiler. Altı gemi bulundukları yerden Gazzeye doğru yola çıktılar. Gemiler bir grup halinde, aralarında birkaç yüz metreden az bir mesafeyle hareket ettiler. İSK deniz kuvvetleri de aynı zamanda gemilere doğru hareket ettiler.


21:00 – 00:41 arası gemiler sorgulandı ve mesajlar iletildi. Bu mesajlarda gemilerin deniz ablukası altında bir bölgeye doğru hareket ettikleri ve bu bölgeye girmelerine izin verilmeyeceği anlatıldı. Akabinde gemilere Aşdot limanına gelmelerini ve getirdiklerini kara yoluyla Gazzeye götürmeleri teklif edildi.

 

Gemilerin bazıları Gazzeye gittiklerini ve İsrailin onları durdurmaya hakları olmadığını savundu. Sofia gemisi cevap vermedi, Diğer gemiler küfür ve hakaretle cevap verdiler. Mavi marmaradan gelen cevap (Telsizden) "S... çeneni kapat. Auschwitz e geri git"..."Araplara yardım ediyoruz Amerikaya karşı geliyoruz 11 Eylülü hatırlayın".

 


Bu mesajların alınmasından sonra deniz kuvvetleri birkaç gemiye birden operasyon yapmaya hazırlandı. Önce Mavi Marmara sonrasında diğer gemiler kontrol altına alınacaktı. Aynı zamanda elektronik perdeleme uygulanarak geminin iletişim imkanları önlendi. Buna rağmen Mavi Marmaradan birkaç video klipi ve bazı mesajlar gönderildi.

 


Filoda içlerinde birçok yolcu olan birkaç gemi bulunduğundan operasyon abluka bölgesine varılmadan ve gece yapılmak istendi.


04:28 Mavi Marmaraya operasyon başlangıcı


Motorlarla  gemiye yaklaşan komandolara karşı İHH aktivistleri geminin kenarlarında toplanmaya başladılar. Askerlerin gemiye tırmanma denemelerine gemidekiler demir sopalar, zincirler ve hortumlar atarak şiddetle karşı koydular. Aynı zamanda komandoların gemiye dayadıkları merdivenler elektrikli testerelerle kesildi.  (Telsizden)"Burada taş sopa ve şişe yağmuruna tutulduk".

 

 


Motorlar gemiden biraz uzaklaştılar fakat görüş mesafesinde kalıp aktivistlerin dikkatlerini çekmeyi denediler. Aynı zamanda,  ilk Black Hawk helikopteri gönderildi.


04:30 İçinde 15 askerle ilk helikopterin gelişi. Halatlarla helikopterden kayarak inecek komandoların gemiye inecekleri çatıda 10 15 kişi gözlendi. Askerlerin güvenle inebilmeleri için birkaç ses bombası atıldı. Bombaların atılmasıyla aktivistler çatıyı boşalttılar. İlk halat atıldığında üç aktivist bu halatı geminin güvertesine bağladılar. (Telsizden) "Aktivistler halatla yakalayip kontrolünü ellerine geçirdiler". İkinci halat atılıp askerler bu halattan kaymaya başladılar.  Bundan sonraki dakikalarda çatıda sert çatışmalar yaşandı.

 

 

Her inen askere ellerinde bıçaklar, demir sopa ve balta olan iki – dört aktivist saldırdı. Gemiye varan ikinci asker bir aktivistin açtığı ateş sonucu midesinden yaralandı. Hayati tehlikeyle karşı karşıya kalan askerler ateş açmaya mecbur oldular. Bu ilk çarpışmada beş asker kurşun, bıçak ve sopalarla yaralandılar. Üç asker çatıdan güverteye atıldılar, ve oradan geminin içine götürüldüler. Askerlerden biri atılırken elinden ve midesinden yaralandı.

 

 


04:35 içinde 12 asker olan İkinci helikopterin gelişi. İlk helikopterdeki komuta zincirinde dördüncü sıradaki sıhhiyeci emin bir yer bularak yaralıları tedaviye başlıyor. İkinci helikopterin gelişi sırasında askerler saldırıya devam eden aktivistlerin bacaklarına ateşle cevap veriyorlar. Aktivistler kayıplar vererek çatının merkezinden ayrılıp ön ve arka taraflarda toplanıyorlar.


Aynı zamanda motorlar ikinci defa gemiye yanaşmayı deniyorlar ve geminin her iki yanından üzerlerine ateş açıldığını görüyorlar.


Halatlardan gemiye inen diğer bir kuvvet çatının ön tarafına doğru harekete geçip oradaki saldırganları etkisiz hale getiriyor, ve alt güverteleri de kontrol altına almaya başlıyor. Aktivistlerin saldırılarına tekrar bacaklarına ateşle cevap veriliyor. Aşağı güverteye inme teşebbüsüne, askerlere ateş etme dahil  şiddetle karşı konuluyor.

 

Mavi Marmara ile aynı zamanda diğer askerler 8000 ve Challenger'i de kontrol altına alma girişiminde bulunuyorlar. Bu teknelerde de şiddetli bir karşı koyma oluyor, ve askerler bu karşı koymaları nümayiş kontrol metodlarıyla bastırılabiliyorlar.


04:46 içinde 14 asker olan üçüncü helikopterin gelişi. İkinci ve üçüncü helikopterdeki kuvvetler buluşup kaptan köşküne doğru harekete geçiyorlar. Köprüye inerken askerler saldırıya uğruyor ve ateşle cevap veriyorlar.

 


05:04 Kaptan köşküne giriş, ve gemiyi kontrol altına alma. Askerlerin istekleri doğrultusunda gemi kaptanı herkesin kabinelere girmelerini ve gemi kontrolünün kendisinde olmadığını anons ediyor. Geminin yanlarında toplanmış aktivistler içeri giriyorlar. Motorlar üçüncü defa tekrar gemiye yanaşıyorlar. Aktivistler tekrar demir çubuklar fırlatarak şiddetle karşılık veriyorlar.


Şiddetli karşı koyma devam ettiğinden, ve kuvvet komutanının durumunu bilmediği birkaç yaralı asker olduğundan vakit kaybetmeden gemiye çıkabilmek için komutan şiddet kullanan aktivistleri hedefleyen ateş açma emri veriyor.

 

 

Bu ateş sonucu geminin kenarları çabukça boşalıyor ve askerler motorlardan gemiye tırmanmaya başlıyorlar. Kuvvet komutanı gemiye tırmanıp çatıya doğru harekete geçiyorlar. Çatıya gelip durum değerlendirmesi yapıldığında ilk helikopterden inen üç askerin kayıp olduğunu görüyorlar. Kuvvet komutanı geminin yolcu kısmına girip askerleri bulma hazırlığı yaparken çatıdaki askerler üç askerin yaralı olarak geminin ön güvertesine doğru götürüldüğünü görürler. Askerlerin uyarı ateşi açması sonunda yaralı askerlerin yanındaki aktivistler askerleri bırakıp  geminin içine dönerler. İki yaralı asker güverteden denize atlayıp motorlar tarafında kurtarılırlar.

 

 Üçüncü asker bilinçsiz bir şekilde güvertede kalır. (Telsizden) "Güvertede yaralı asker var acele oraya gidin". Çatıdan ateş açan askerler atlayarak yaralı askerin yanına giderler.

 

05:17 Operasyonun sonu ve durum: Çatıdaki askerler yaralıları tedavi ediyor, köprüdeki askerler gemi idaresini ellerine geçirdiler. Gemideki diğer askerler yokcu giriş kapılarını kontrol ediyorlar.

 

Yapılan araştırmada aktivistlerin askerlere ateş ettiği tesbit edildi. Motorlardaki askerler aktivistlerin onlara ateş ettiğini gördü. Gemiye inen ikinci asker inişinden kısa bir süre sonra midesinden vuruldu. Anlaşıldığı kadarıyla bu, gemide edilen ilk ateşti. Gemide yapılan aramalarda aktivistlerin yaralı askerlerden aldığı bir silah bulundu. Yaralanan üç askerden hiç birisinin ateş etmemiş olmasına rağmen bu silah boş bulundu.

 

Diğer gemilerin Sofiya, Dafne ve Gazzanın kontrol altına alınması sorunsuz oldu.

 

Yaralıların transferi

Gemi kontroü ele geçince yaralananlar çatıya çıkartılıp ilk yardım yapıldı. Yedisi İsrailli asker olan toplam 38 yaralı helikopterlerlerle tahliye edildi. İki asker deniz yoluyla tahliye edildi.
Operasyonda üç tanesi ağır olmak üzere toplam 9 asker yaralandı. Geminin içine alınan üç yaralı asker, onlara daha fazla zarar vermek isteyen aktivistlerle, tek tük yolcuların aktivistlere karşı koymalarına da şahit oldular.

 

 

9 Aktivist öldü ve 14 ü ağır 55 aktivist yaralandı. 31 yaralı helikopterlerle tahliye edildi, 24 kişinin yaralı olduğu Aşdot limanında görüldü ve yaraları tedavi edildi. Cesetler bir hücumbotla İsraile getirildiç Gemide 14 ameliyat yapıldı. Yaralıları taşımak için 40 helikopter uçuşu yapıldı. Saat 12:30 sularında tüm yaralılar İsrailde hastanelere gönderildiler. Diğer yolcular güverteye getirildiler, arandılar.ve kelepçelendiler. Gemide arama yapıldı ve askerin silahı boş olarak bulundu.

 

Gemiler Deniz Kuvvetleri tarafından Aşdot limanına getirildiler. Yolcuların soruşturmalarından öğrenilen, 40 İHH aktivisti İstanbuldan gemiye bindi. Yolcuların gerisi Antalya limanında gemiye bindiler. 9 ölüden 8 i Türk vatandaşı, İHH veya İHH ya yakın bir İslami parti üyesi. Ölenlerin yarısı yakınlarına Şehit olmak isteklerini belirtmişler. "İlk seyahatimde şehit olmak istedim ama şansım olmadı. İnşallah bu sefer olurum".

 


İnsan hakları aktivistlerinden ölen olmadı. Ölenlerden bir gencin herhangi bir örgüte bağlılığı tesbit edilmedi.. Filoyu düzenleyenler İsrail askerleriyle şiddetli ve basın tarafından gözlenecek bir mücadeleye hazırlandılar. Demir sopalar, zincirler, bıçaklar, gaz maskeleri, kurşun geçirmez yelekler, elektrikli testereler, sapanlar, molotof kokteyleri, göz yaşartıcı bomba (şişeleri), gece görme cihazları ve diğer silah niteliğindeki eşyalar hazırlandı.

 

Gemide İSK ya ait olmayan cephane, ve modern bir yayın ve kurgu merkezi de bulundu. Aktivistlerin amacı her ne pahasına olursa olsun askerlerin gemiye çıkmasını önlemekti. (Arapça konuşma) "Diyecekler ki – askerlgönderiyoruz...ve askerler gemiye çıkacaklar...gemiye çıkabilirlerse biz onları denize atacağız. TEKBİR – Allahüekber

 

 


Gemilerde 718 kişi vardı. Hükümet kararıyla tüm yolcular soruşturma yapılmadan serbest bırakıldılar. Son yolcu İsraili 6 Haziranda terketti.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
tarafsız
12/02/15 15:55
şehit olan aktivistlerden 8 nin Türk vatandaşı olduğu belirtilmesine rağmen nedense son herhangi bir yere bağlı olmayan şehit arkadaşın AMERİKAN vatandaşı olduğu beliritlmemiş!! Hayrola bu davada en büyük müttefiğiniz amerika nın bir vatandaşının katledilmesi sizi zor durumda mı bırakıyor yoksa. Bu olayları yakınen takip eden birisi olarak o mavi marmaradan yapılan küfürlü karşılıkların hepsinin incelemelerinde size ait uydurma sonradan oluşturulma şeyler olduğu ortaya çıktı.Ayrıca eğer yüreği yetiyosa aktivistlerden gaspedilen video görüntülerini yayınlasa ya İsrail devleti bu kadar muammanın ortasında İsrail'in meşru savunma iddiaları hiçbir temele dayanmamakta ve daha öncesinde yaptığı kanlı katliamlara dünyanın gözleri önünde bir yenisini daha eklemiştir
Yehuda Beit - Halachmi
12/12/13 11:24
HEY KAFIR KESKIN ALLAHA INANMIYANLAR SENIN GIBILERIDIR, HERHALDE ETRAFINI GOREMIYECEK VE ISITEMIYECEK KORLESMIS VE SAHIRLASMISSIN. BIR ARAP ULKELERI VE AFGANISTAN VE PAKISTAN GIBI ULKELERE BIR GOZ AT SADECE BU SON UC YIL ICINDE KAN GOVDEYI GOTURUYOR HUNHARCA CINAYETLER ISLENIYOR,BUNUDA ALLAHIN ADINA YAPIYORLAR, EGER BUNLARI SEBEP OLARAK GORUYORSAN TEK SEBEP KENDI IMANLARINI BASKALARINA ZORLA KABUL ETTIRMEK,KISACASI DINI DIKTATORLUK, BUNLARIN ALLAHI YOKTUR ,TAPTIKLARIDA SEYTANDAN BASKA BIRSEY DEGILDIR.
yusuf zengin
05/12/13 12:13
KESKIN AMMADA ATIYOR MUSLUMANLAR SEBEPSIZ OLDURMEZMIS?????? GALIBA ARAP VE DIGER ISLAM ULKELERINDE NE OLUP BITTIGINI GOREMIYECEK VE ISITEMIYECEK KADAR SAGIR VE KORLESMIS . ARAP ULKELERINDE COLUK COCUK DEMEDEN KATLEDILIYOR,BU CANILERIN ICINDE KAFA KESMEYE KADAR CURET GOSTEREN CANAVARLARDA VAR,SEBEP SIRF KENDI INANCLARINI (BU NASIL INANC ISE?) ZORLA KENDILERINE KARSI OLANLARA UYGULAMAK, BUNLARIN ALLAHA HICBIR IMANI OLMADIGI GIBI INSAN DEMEKTE COK ZORDUR, BUNLARA ANCAK SEYTANIN OGULLARI DENEBILIR,ONUN ICIN KESKIN BEYIN ALLAHIN ADINI ANMAMASI GEREKIR,CUNKU YAZDIKLARINA BAKILIRSA O'DA BU CANAVARLARIN YOLUNU DESTEKLEMIS GIBI GORUNUYOR.
yusuf zengin
02/12/13 12:11
KESKIN'E... YAZDIGIN BIRINCI CUMLE ILE KIM OLDUGUN BELLI (YAHUDI DUSMANI) MUSLUMAN SEBEPSIZ OLDURMEZMIS, HERHALDE ARAP VE DIGER ISLAM ULKELERINDE NELER OLDUGUNU GORMUYORSUN ,GORSEYDIN SIRF KENDI CIKARLARI ICIN COLUK COCUK DEMEDEN SADECE BU ARAP BAHARI DEDIGIMIZ 2 YILLIK ZAMAN ICINDE YUZBINLERCE INSAN KATLEDILIYOR, BUNLARI KIM YAPIYOR TABIIKI KENDILERI. KENDILERINI MUMIN OLARAK TANITAN BU INSANLAR ,DAHA DOGRUSU CANAVARLAR ALLAH ADINA BU CINAYETLERI ISLIYORLAR,BU CANAVARLARIN ALLAHA INANCLARI OLDUGUNU ZANNETMIYORUM, BUNLARIN TAPTIKLARI ANCAK SEYTAN OLABILIR.
Y.L.B.
26/11/13 11:39
KESKIN......HITLER IYI YAPMIS DEMENLE KIM OLDUGUN BELLI ,GUYA MUHAMMED'E INANMADIK DIYE LANETLENMISIZ,GALIBA ETRAFTA NE OLDUGUNU GOREMIYECEK KADAR KOR VE SAGIR. IKINCISI NEDEN PEYGAMBERINIZE INANALIM ,BIZIM HZ MOSHE PEYGABERIMIZ YETERLI. ETRAFINA BAK ARAP ULKELERI VE DIGER ISLAM ULKELERI,SADECE 21'INCI YUZYILIN BASINDAN BERI BU YERLERDE ALLAH ADINA YUZBINLERCE KISI COLUK COLUK DEMEDEN HUNHARCA SADECE KENDI CIKARLARINI KORUMAK ICIN KATLEDILDILER ,BU HALEN DEVAM EDIYOR .ALLAH BILIR BU NE KADAR SURER,YAKINDA BITECEGE BENZEMIYOR. AYRIYETTEN BU GUYA ALLAHA INANAN TERORISTLER ISLAM DEVLETLERINDE GERCEKLESTIRDIKLERI TEROR EYLEMLERI YETMIYORMUS GIBI BU EYLEMLERI BATI DUNYASINA IHRAC EDIYORLAR. ALLAH ASKINA BU CANAVARLAR ALLAHA'MI INANIYORLAR? ZANNETMEM BUNLARIN TAPTIKLARI ALLAH DEGIL ,BESBELLI SEYTANDIR, CUNKU HUNHARCA CINAYETLER ANCAK SEYTANA INANANLARIN ISIDIR.
Y.L.B.
26/11/13 11:32
KESKIN......HITLER IYI YAPMIS DEMENLE KIM OLDUGUN BELLI ,GUYA MUHAMMED'E INANMADIK DIYE LANETLENMISIZ,GALIBA ETRAFTA NE OLDUGUNU GOREMIYECEK KADAR KOR VE SAGIR. IKINCISI NEDEN PEYGAMBERINIZE INANALIM ,BIZIM HZ MOSHE PEYGABERIMIZ YETERLI. ETRAFINA BAK ARAP ULKELERI VE DIGER ISLAM ULKELERI,SADECE 21'INCI YUZYILIN BASINDAN BERI BU YERLERDE ALLAH ADINA YUZBINLERCE KISI COLUK COLUK DEMEDEN HUNHARCA SADECE KENDI CIKARLARINI KORUMAK ICIN KATLEDILDILER ,BU HALEN DEVAM EDIYOR .ALLAH BILIR BU NE KADAR SURER,YAKINDA BITECEGE BENZEMIYOR. AYRIYETTEN BU GUYA ALLAHA INANAN TERORISTLER ISLAM DEVLETLERINDE GERCEKLESTIRDIKLERI TEROR EYLEMLERI YETMIYORMUS GIBI BU EYLEMLERI BATI DUNYASINA IHRAC EDIYORLAR. ALLAH ASKINA BU CANAVARLAR ALLAHA'MI INANIYORLAR? ZANNETMEM BUNLARIN TAPTIKLARI ALLAH DEGIL ,BESBELLI SEYTANDIR, CUNKU HUNHARCA CINAYETLER ANCAK SEYTANA INANANLARIN ISIDIR.
Yehuda Beit - Halachmi
23/11/13 10:37
HUSEYIN.......KAFIR OLANLAR SENIN GIBI DUSUNENLERDIR. MUSLUMANLAR SEBEPSIZ OLDURMEZMIS, EGER MUSLUMAN OLMIYANLARI OLDURMEK NASIL BIR SEBEPSE? TUM DUNYADA TEROR VE SIDDET UYGULUYORLAR ASYADAN BASLA (PAKISTAN ,AFGANISTAN) AFRIKADA HRISTIYANLARA KARSI TEROR EYLEMLERI ,ISLAMI TEROR ORGUTLERI ORTA DOGUDA ARAP ULKELERINDE LAIKLERE KARSI TEROR EYLEMLERINDE BULUNUYORLAR. AYRIYETTEN SUNNI ,SII, ALEVI BIRBIRLERINI BOGAZLIYORLAR (BU BARBARLIKLAR NASIL SEBEP OLABILIRSE?) .GELELIM ISLAMIYETIN DOGUSUNDA GUYA PEYGAMBER MUHAMMED ,ONUN YOLUNDA GITMEYENLERI YA MUHAMMED YA OLUM NARALARIYLA ORDUSUYLA KILICTAN GECIRDI, BU NASIL SEBEPSE TABI? SENIN GIBILERI ALLAHA DEGIL ICINIZDEKI SEYTANA INANIYORSUNUZ.
Yehuda Beit - Halachmi
21/11/13 09:59
HUSEYIN KESKIN CAHILINE... YALNIZ CAHIL DEGIL ZAVALLININ TEKISIN MUSLUMAN OLDURMEZMIS, GULDURME BENI ARAP DEVLETLERINDE IKTIDARDA KALMAK ICIN YUZBINLERCE KISI INSAFSIZCA OLDURULUYOR (MESELA SURIYE IRAK IRAN LIBYA YEMEN) DAHA SAYAYIMMI? PEYGAMBERINIZE GELINCE YA MUHAMMED YA OLUM ,YANI ONUN YARATTIGI DINI ALLAH ONA VERMEDI GOKTENDE ZEMBIL ILE INMEDI, TEVRATI ORNEK ALARAK BIR KITAP DERLEDI, VE INSANLARI ZORLA ISLAMIYETE ITTI ,KARSI GELENLERI KILICTAN GECIRDI,ANLADINMI AHMAK, CANILIK SIZLERDE HER TURLU PILIK SIZLERDE.BU SITEYI KIN VE NEFRETINLE KIRLETMEGE HAKKIN YOK .
hüseyin keskin
18/11/13 12:25
hitler iyi yapmış yahudileri yakmakla bakın dünyanın her yerinde yahudi katliamları var bir müslüman asla sebebsiz yere birini öldürmez çünki dinimizce yasaktır yahudiler allah cc lanetlediği bir toplumdur ve sonun da cezası ateştir yazıklar olsun ki onlara onlar peygamber olarak gönderilen muhammed s.a.v inanmadılar ve ona karşı geldiler şuphesiz onlara çok büyük bir azap vardır allah a dönün ey kafirler hesap günü yakın
davut
03/11/13 21:38
uluslararasi sularda vurdular has türkmü yassaniza has israil taslarla insanlarin kollarinida kirdiginizi gördük
Yehuda Beit - Halachmi
28/09/13 18:10
HUSEYIN DEMIRKIRAN BU SITEDE YAYINLANANLAR TAMAMEN DOGRUDUR, MAVI MARMARA YARDIM DEGIL PROVOKASYON AMACLIYDI,ISTESELERDI YARDIMI MISIR YOLUYLA VEYAHUT HER YARDIM ETMEK ISTEYEN GIBI ISRAEL YOLUYLA YAPABILIRLERDI, BUNUN YERINE HIR CIKARMAK ISTEDILER ISRAEL ASKERLERINE OLDURME MAKSADIYLA SALDIRDKLARI AN BELALARINI BULDULAR ,ZATEN BUNLARDAN BAZILARI SEHIT OLMAK ISTIYORUZ DEDILER,ISTEKLERINE KAVUSTULAR. ISRAEL'E BULASAN BELASINI BULUR.
Yavuz
14/08/13 22:12
seni uzaktan yakından ilgilendirmeyen gemide ne işin var.
ismail
12/12/12 06:34
benhur ismet inönü yahudilere varlık vergisi çıkararak yahudilerin israile gitmesini sağladı çünkü hali vakti yerinde hiçbir yahudi israile gitmek istemiyordu inönü böylece siyonizme hizmet etti tıpkı hitler gibi.heralde hitlerin yahudi olduğunu biliyorsun soykırımı ari ırk bahanesiyle yaptıysada asıl amaç israile gitmek istemeyen yahudilerin israile gitmesini sağlamaktı 1900 lü yıllarda da toprak işçisi yahudilerin filistine gitmesi için örgütler kurup gitmek istemeyenleri öldürdüler siyonizme hizmet etmeyen her yahudi ölümü hakketmiştir anlayışıyla gerçi bu yorum biraz zor yayınlanır ama bir umut yazdım işte
benhur
07/11/12 14:44
buna kim inanır biliyormusunuz KADİR İNANIR belki oda inanmaz ama biz sizin MUSANIN NÇOCUĞU olduğunuza inanmıyoruz aslında İsmet İNÖNÜ yü sevmem ama Türkiye'ye en büyük sevabı israil devleti kurulduğu gün bütün yahudileri gemiye doldurup telavive göndermesidir bu konuda Allah İsmet İnönü den razı olsun
hakan
17/08/12 20:47
yorumumu sansürlemeyip yayımladığınız için teşekkür etmek istedim.görüşlerinizi benimsemesemde yayıncılık ilkelerine sadakatinizi takdir ettiğimi bildirmek isterim
hakan
15/08/12 23:10
sadece zaman kaybı bu haber.bir site kurup kafanıza göre dezenformasyon yapabilirsiniz ama kimse sallamaz sizi.bir şeyler söylemek ona inanılacağı anlamına gelmez.bende burda kafama göre bir senaryo üzerinden sizi terörist gibi gösterebilirim.ciddi bi çalışma yayınlarsanız ciddiye alınırsınız.yoksa sadece masumiyet safsatası üzerine kurulu bi medya çalışmasıyla bi işe yaramaz ve zaman kaybı olarak yer alır bu haber.yorumum yer alacak mı bakalım arada bir kontrol edecem.tarafsızlık gereği yorumumum yer alması gerektiğine inanıyorum bakalım nolacak.
HÜSEYİN DEMİRKAN
15/08/12 10:46
yehuda beit halachmi israel: YAHUDİLERİN YALANLARLA GERÇEKLERİ ÖRTMEK GİBİ GAYE GÜTMELERİ O TOPLUMU TEMİZE ÇİKARMAZ. yehuda beit halachmi israel:AŞAĞIDA YORUMLARINI OKUDUĞUM KİŞİNİN YAISININ SAPKIN VE DRMATİK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.EL CÜMLE KULAĞINA KÜPE OLMASINI İSTİYORSAN ŞUNU UNUTMA yehuda beit halachmi SİZLER NEKADAR ZORLASANIZDA ALLAHcc NURUNU TAMAMLAYACAKTIR. SİZİ SAKLAYACAK AĞAÇLARIN SUYUNU VEREN ALLAH cc ONLARIN KURUDUKLARINI SİZE GÖSTERECEKTİR.
HÜSEYİN DEMİRKAN
15/08/12 10:34
Site ismini tesadüfen birhaber okurken gördüm.ben anti seminist birisi deyilim ancak bu site içerisinde yapılan haberleri okuyunca yalanlarla bir toplumu temizlemeye çalışmanın gayretini gördüm. Allahın yeryüzünde lanetlediği ve kıyamet günü cehennemde ençok olacak olanları bildirdiği bu toplum islahta olamayacak çünkü öyle bir imkanlarıda yok. Yazık siz nekadar çaba sarf etsenizde yazılanakıbetın değişmesi mümkün değil.anc ak pişman olup Allahın ipine sımsıkı sarılanlar müstesna. Mavi Marmarada yaşananlar bir kader orada ölenler şehit yaralananlar gazi.Gemi mutfağında bulunan malzemeleri teşir etmek bunu değiştirmez. Yer yüzünde zalimlikleri ile ünlü en zalim toplum israilliler,sırplar,ruslar,almanlar,çinliler,yunanlılar ve araplar. Saymış olduğum bu toplulukların içerisinden çıkan zalim toplumlar yer yüzünü her dönem kana bulayıp yasa boğmuştur.Her toplum yaptığının karşılığını muhakak görecektir. vesselam
halit sönmez
09/05/12 12:25
furkan doğan mı azılıydı?insan da vicdan ve adalet duygusu kalmadığı zaman işde ağzından çıkanı kulağıda duymuyor malesef. hitler e sorarsanız fırınlayıb sabun yaptığı yahudeler için eminim azılı derdi.adam öldürme yarışında yahudiler den çok daha başrılı ırklar var adam öldürmekden gurur duyma noktasında çok geridesiniz. 9 canın bedeli ebedi türkiyenin ve türkün dostluğunu kaybetmek oldu tabi ölenlerin çoğu kürt olduğu onlarında nefreti daha fazladır.
yehuda beit halachmi israel
27/12/11 14:49
mavi marmaradaki azililarin istekleri yardim degil provokasyon yaratmakti.Nitekim evvelden hazirlanan bicaklar,sopalar,demir cubuklar Israel askerlerine karsi kullanmak icindi .Israel askerleri gemiyi Asdot limanina cekmek icin gemiye indiklerinde LINC edilmek istendiler .Bu taarruzu beklemeyen askerlerimizden 10'u iclerinde agir derecede olmak uzere yaralanip hayati tehlikede bulundular.Bu sefer Israel askerleri kendilerini korumak icin onlari tehlikeye atanlara ates etme mecburiyetinde kaldilar. Olen 9 azilida olumu haklariyla kazandilar.Umarimki bu diger azililarin kulagina kupe olur,bir dahada bu aptalligi tekrarlamazlar.
halit sönmez
26/12/11 17:23
bu yazılanlara türkiye de inanacak kadar aptal insan bulmak mümkün değildir.silahsız insanlara saldırıp 9 kişiyi öldürmenin savunması olabilir mi? diyelimki var o zaman hitler derki tamam yahudilere fırınlara attımda bir sorun bakalım niye attım.eminim hitleri dinledikden sonrada ona bile hak verilebilir aklını yitirirse insan.
yehuda beit halachmi israel
26/12/11 11:08
Daha onceden hazirlanan baltalar, bicaklar ,sopalar ve demir cubuklarla askerleri oldurmek gayesiyle saldiran bu azili teroristler 10 askerimizi iclerinde 3'u agir olmak uzere yaraladilar.Durumun vahimiyetini kavrayan askerlerimiz bu azililardan korunmak icin ates acmak mecburiyetinde kaldilar. bu azili teroristler kendi elleriyle belalarini aradilar ve buldular.Boyle olacagini bilmeliydiler. Marmara gemisinde 600 kisi vardi ,askerlere el kaldirmiyanlarin basina bir sey gelmedi.Israel askeri hayati tehlike olmadikca kuvvet kullanmaz ve masumlara saldirmaz. Kulaginiza kupe olsun.
Altan
21/09/11 04:58
Ne isiniz var kardesim sizin Gazze de? Cin de ki uygur Turklerine yapilanlari bilmiyormusunuz? KKTC icin ne yaptiniz? En basta hukumet suclu ki sizi limanlardan cikardi kanunsuz olarak. Adam size gelmeyin vururum dedi mi? Israil askeri de acemice davrandi tabiki ve 9 kisiyi oldurdu. Plastik mermi yada bayiltci kullanmaliydi. Bence eninde ve sonun da ozur dileyecektir Israil ve tazminat odeyecektir. Basbakanimiza gelince de bence sunni bir balon olusturuluyor ama hadi hayirlisi. Tarih tekkerrurden ibarettir beyler diyecegim ama buraya yazanlarin cogu asiri uclardaki insanlar sanirim.Arap kardesleriniz sizi yine hancerlerler haberiniz ola!
Ümit
12/09/11 16:29
siz çok komiksiniz meyve atıyor diye adam mı vurdunuz? Gemi de yahudilerde vardı hrsityanlarda her ülkeden insan vardı yalan mı? 9 tane TÜRK öldürüldü sitenin adına bak hasturk utanmalısınız. Gemide olanlar ve sizin anlatışınız çok komik adamım SEVERE karşılık gördü ha İsrail ASKERİ :) kendisine yardım eden TÜRK doktorunu neden öldürdü onuda yazsana? Yoksa Türk DOktoru organ mı çalıyordu? İsraili temiz göstermeye çalıştıkça batıyorsunuz belki birgün herkes inanır size diye saf avrupalıları kandırıyorsunuz avcunuzun içerisinde ki politikacılarla tviclerle eh en sonunda Muhabertul Kubra...
SÜLEYMAN
04/09/11 15:11
SİZ BİTTİNİZ ÇIRPIDIKÇA BATIYORSUNUZ ALLAHIN PLANI TAYİBİN ELİYLE DEĞİL NETEN(YAHUDİNİN )ELİYLE BİLE GERÇEKLEŞİR.OĞLUM DÜNYAYA GELDİ ADI AHMET YASİN
hüsam
16/07/11 11:39
ahmet isimli arkadaş sen mavi marmarada kaç tane türk öldüğünü biliyor musun da kaç israilli öldü diye merek ediyorsun. yok ırkçı yok bilmem ne
Tayfun
23/06/11 21:18
ya buna kim inanır ya. onca rapor onca belge var askerlerin üzerinden cıkan ölüm listeleri var.öldürülecek kişilerin resimleri bile var. o canlı yayın olmasa daha neler yaparlardı. Allah korududa canlı yayını kesemediler.şimdi kıvırmaya calısıyorlar. Yanlış yaptın israil. öldüren sensin sanki öldürülmüş gibi davranma. yeter artık mazlumu oynamayı bırakın. herkez biliyor gercekleri. bazı saflarda burda okuduğuna kanıyor. selamlar
tarik
08/06/11 21:34
israil ogullari peygamberlerinin dediklerini evirip cevirmis mavi marmara ya gelene kadar ay bacayi asar
Ahmet
14/05/11 13:37
O kadar açık anlatılmış ki bunu bir de Türk TVlerinde yayınlansa idi daha hayırlı olurdu. O ırkçıların amacı başka. Şimdi yine gitmeye çalışacaklar.
ahmet
07/05/11 13:09
gönüllüler böyle cani gösterilince merak ettim şimdi , mavi marmara olayında kaç tane israil askeri öldü?

Haber Merkezi