Haber Merkezi

05/06/12

MAVİ MARMARA İDDİANAMESİNDE UNUTULANLAR

ADALETİN GÖZÜ KÖR OLAMAZ

MAVİ MARMARA GEMİSİNİ KİMSE DAVET ETMEDİ

GAZZE KARASULARININ SEYRÜSEFERE KAPALI OLDUĞU TÜRKİYE BAŞBAKANI DAHİL İSRAİL DIŞ İŞLERİ YETKİLİLERİNCE  HERKESE RESMEN BİLDİRİLMİŞ VE BU GEMİNİN DURDURULMASI TALEP EDİLMİŞTİ....

TÜRKİYE BAŞBAKANI: GİDİN ABLUKAYI KIRIN DEMEKLE BU İNSANLARI SUÇ'A  TEŞVİK ETMİŞ VE ÖLÜM EMRİNİ VERMİŞTİR.  YARGI BAĞIMSIZ İSE BUNLARI  GÖRMEMEZİLK EDEMEYECEKTİR....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkinin üçüncü taraflara yönelik olmayan taktik nitelikli bir ilişki olduğunun vurgulanmasına rağmen, bu ilişkinin gittikçe yaygınlık ve derinlik kazanması Türkiye ile bölgedeki Arap ülkeleri arasında ciddi bir güven probleminin doğmasına yol açmıştır. »

 

« Ortadoğu Barış Süreci de bu çerçevede sadece bir Arap-İsrail anlaşmazlığı olarak görülmemeli ve Türkiye'nin bölgesel politikasının içinde yeni bir anlam kazanmalıdır. (…) Gerek Ortadoğu'nun yeniden yapılanması gerekse Türkiye-İsrail ilişkilerinin bu yapılanma içindeki yeri yeniden değerlendirme gerektiren unsurlar barındırmaktadır. »

 

Ahmet Davutoğlu, Stratejik Derinlik (1)

 

 

 

 

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Mavi Marmara olayıyla ilgili olarak İsrailli 4 generale dava açmış. Basına yansıdığı kadarıyla, iddianamede sağır sultanın bile bilmesine rağmen göz ardı edilen bazı gerçekleri, radikal dincilerin eylemlerinin giderek arttığı bu günlerde tekrar hatırlatmakta yarar vardır.

 

 

MAVİ MARMARA’NIN NİYETİ  « GAZZE’YE YARDIM » DEĞİLDİ 

 

Her hafta  İsrail’den Gazze'ye tonlarca mal geçmektedir.  Gazze’ye yardım göndermek isteyen tüm ülkeler, mallar kontrola tabi tutulduktan sonra, hiçbir engel olmadan yardımlarını yapabilmektedirler. İsrail ambargosunun amacı Gazze’ye yardımı önlemek değil, Hamas ve Hizbullah gibi terörist grupların silah kaçakçılığını engellemektir. Eğer Mavi Marmara olayının müsebbilerinin niyeti yardım olsaydı, bunu resmi yollardan rahatlıkla gerçekleştirebilirlerdi. İsrail önceden filoyu durduracağını ilan etmişti. 31 Mayıs 2010 günü, filonun diğer 5 gemisi olaysız şekilde teftiş için İsrail'in Ashdod Limanına götürüldü fakat Mavi Marmara gemisi İsrail ordusunun tüm uyarı çağrılarına kulak asmamayı tercih etti.  Maksat, sonuçları ne olursa olsun, olay çıkarmaktı.

 

 

ULVİ AMAÇ AÇIK AÇIK BELİRTİLMİŞTİ

 

İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ın, « Gazze'den Kudüs'e Zafer Günleri » etkinliklerinde (Ocak 2010) Filistin’e Özgürlük Konvoyu ile ilgili konuşmasında söyledikleri (2) :

 

« Bizim hedefimiz Gazze’ye girmek değil. Biz zaten Gazze’deyiz. Zaten orada şubemiz var. İstediğimiz yardımı gönderiyoruz. Biz, yerin altından da gireriz. Üstünden de gireriz. Böyle bir sorunumuz yok. »

 

 

« Allah, bir gün Filistin’in tümünü kurtarmayı nasip etsin. Ve öyle bir gün gelsin ki Siyonist işgalci İsrail, tamamen ortadan kalksın. İnsanlık için en önemli problem, bu devletin kendisidir. Allah, bunu bizlerin eliyle nasip etsin. »

 


« Kudüs'te buluşmak üzere hepinizi Allah'a emanet ediyorum. »

 

 

İDDİANAME, « GAZZE’YE YARDIM» ’IN  ŞEHADETLE, KUDÜSLE, CİHATLA İLİŞKİSİNİ SORGULAMIYOR

 

Birçok Mavi Marmara yolcusu cihat ve şehadet yanlısı ateşli konuşmalar yapan  Müslüman Kardeşler Örgütü üyesiydi. Bunların bazıları bu yolculukta şehadete hazır olduklarını duyurmuştu ve hatta vasiyetlerini yazanlar bile olmuştu. (3) Zaten İHH Başkanı Bülent Yıldırım da olaydan evvel, Mart 2010’da, "İstanbul'dan Kudüs'e Dayanışma Günleri" etkinliklerinde yaptığı konuşmada, gemiye binenlerin vurulmayı göze aldıklarını söylemiş ve « Biz, vurulsak da bizim lehimizedir » demişti :

 

« …O kadar çok başvuran var ki gemiyle gitmek isteyen İnsanlar, yolumuzu kesiyor. Yalvarıyor. Biz, insanlara sizi alamayız demeye utanıyoruz. Bunlar biliyorlar belki de orada her şeyle karşılaşacaklar. Bu gemiye binen herkes canıyla, kanıyla ve malıyla biniyor…. İsrail ne yapabilir? Bizi vurmaya mı kalkabilir? Zaten gemiye binenler, bunu göze almışlar. Biz, karar verdik. Biz, başarıyı karar verdiğimiz anda elde ettik. Biz, vurulsak da bizim lehimizedir. Bekletilsek de bizim lehimizedir. İçeriye girsek de bizim lehimizedir. » (4)

 

Haziran 2011’de Gazze’ye ikinci bir deniz filosu göndermeye hazırlanan IHH Başkanı Yıldırım,  bu eylemleri intifada olarak nitelendirmiş ve bunların Mescid-i Aksa yürüyüşü tamamlana kadar devam edeceğini açıklayarak asıl amacı tekrar belirtmişti (5).

 

 

MEŞRU BİR AMBARGOYU DELMEK İSTEYEN YASADIŞI EYLEMİ DURDURMAK İDDİANAMEDE SUÇA DÖNÜŞMÜŞ

 

İsrail karşıtlığını her fırsatta belli eden Birleşmiş Milletler’in bile meşru ilan ettiği ambargoyu delmek için, bir grup terörist ölümüne savaşa çıkacak, gemiye inen askerlere saldıracak ve askerler kendilerini korumayacak ! Bu cihatçılar, metal sopalarla, baltalarla, bıçaklarla « organize şekilde ve şiddetle » saldırırken, askerler onlara çiçek mi sunacaktı ?  Bu nasıl bir mantıktır ?

 

 

SİLAHLI BIÇAKLI « BARIŞ AKTİVİSTLERİ » (elder of ziyon sitesi)

 

 

  

 

 


   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu barış melekleri ellerinde demirlerle kimleri bekliyorlar ?

 

 

İDDİANAMEDE YERSİZ VE ÇİRKİN TARİH DERSİ

 

Gazetelerde çıkan haberlere göre iddianamede bonus olarak bir de tarih dersi varmış…  Burada tarihteki Türk-Yahudi ilişkileri anlatılmakta, Nazi döneminde Türk diplomatlarının Türk pasaportları sağlayarak Musevileri tren yolu ile Türkiye'ye getirip binlerce Museviyi soykırımdan kurtardığı, 190 bilim adamının Holokost’tan kaçarak Türkiye’ye geldiği, 1492'de İspanyol Engizisyon Mahkemesi tarafından sınır dışı edilen 200’den fazla Museviye Osmanlı'nın sahip çıktığı, Osmanlı İmparatorluğu zamanında ticaret ve saray içinde hekim, banker, diplomat gibi çeşitli devlet görevlerinde yer almaya başlayan Musevilerin, sanayide de geniş bir şekilde söz sahibi oldukları vurgulanmakta ve halen Türkiye'de bu soydan gelen binlerce Musevi vatandaşın bulunduğu hatırlatılmaktaymış... Ve böyle bakıldığında İsrail'in bugünkü varlığını Türkiye Cumhuriyeti'ne borçlu olduğu iddia ediliyormuş !

 

Ayrıca, iddianame Türk kamuoyunun büyük üzüntüsünü bakın neye bağlıyormuş :

 

 “Avrupa'da engizisyonlar ve uygarlık tarihinin en karanlık, trajik dönemlerinden olan Holokost yaşanırken, Musevilerin soykırımdan kurtarıldıkları gibi, yalnızca yaşam hakkı değil, bu hakkın üstünde de çeşitli ekonomik, sosyal, yönetsel ve kültürel haklar tanındığı kaydedilen iddianamede, bu çerçevede olaya bakıldığında gemi filosuna yapılan saldırının Türk kamuoyunda derin bir yara açtığı ve üzüntüye neden olduğu vurgulandı.

 

İddianamede, şu ifadelere yer verildi: ''Bir insanlık suçu olan Antisemitizmin yeşermediği bu topraklarda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vatandaşlarına karşı gerçekleştirilen silahlı müdahalenin, tarihi, sosyal, insani ve hukuki açıdan kabul edilmesi mümkün değildir.” (6)

 

 

Bu iddianame sayesinde İsrail'in bugünkü varlığını Türkiye Cumhuriyeti'ne borçlu olduğunu, yani Türkiye’nin Siyonist bir devlet olduğunu öğrenmek sevindirici olsa da, tarihte yaşananların bu tür bir evrakta yer alması gülünç, yersiz ve tehlikelidir.

 

Birincisi, iddianameye göre “Antisemitizmin yeşermediği bu topraklar”, bazılarının sınırsız çabaları sonucunda, artık maalesef bu konuda “yemyeşil” olma yolundadır.

 

İkincisi, Yahudiler Türklerin yaptıklarını gayet iyi bilmekte ve yıllardır şükranlarını her fırsatta, Türk olmanın gururuyla belirtmektedirler. Bu şekilde “yapılan iyiliği” surata kakma ayıbı eskiden kibar Türk zihniyetinde hiç kabul görmezdi. Son yıllarda ise sık sık tekrarlanıyor. Bu da, yeni görgü kurallarından biri olsa gerek.

 

Üçüncüsü, Türk Yahudilerine verildiği iddia edilen haklar (ticaret ve saray içinde hekim, banker, diplomat gibi çeşitli devlet görevlerinde yer almak, sanayide de geniş bir şekilde söz sahibi olmak) herhalde güzel gözleri için verilmedi. Yahudilerin de bu ülkeye bazı katkıları olmuştur. Ayrıca, Türk kamuoyunda filo olayının derin bir yara açması normaldir. Sonuçta 9 kişi hayatını kaybetmiştir. Fakat Türklerin hissettiği üzüntüyü, zamanında Yahudilere sağlandığı iddia edilen bu tarihi, sosyal vs. gibi haklarla bağdaştırmak hem sapla samanı karıştırmaktır, hem de “borçlu misafir” olarak addedilen ve üstelik Mavi Marmara ile hiç bir ilgisi olmayan Yahudileri düpedüz nankörlükle suçlamaktır.

 

Dördüncüsü, ve en kötüsü, Mavi Marmara olayı esnasında İsrail’de görevde olan hükümet ile hem genel olarak tüm Yahudileri hem de özelde Türk Yahudilerini karıştırmak ırkçılıktır.

 

 

İddianame haberine yapılan bazı okuyucu yorumları (Türk pasaportu ile soykırımdan kurtulan Musevilerin iddianame sayesinde hakkettiği sözler) :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İDDİANAME SONRASINDAKİ TEHLİKELİ GELİŞMELER

 

 

Kanal7'de Erhan Çelik'in sunduğu İskele Sancak programında, İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Mavi Marmara'ya saldıran İsrail askerleri arasında Türkiye vatandaşlarının da bulunduğunu söylemiş. Yıldırım ayrıca, Mavi Marmara'ya çıkan İsrail askerlerinden birisinin Taksim'de diğerinin ise İzmir'de görüldüklerini tespit ettiklerini açıklamış. (7)

 

Bu “habere” bir okuyucunun yorumu (8):

 

 

 

 

 

Ve Yeni Şafak gazetesinden Kürşat Bumin’in Bülent Yıldırım’ın bu açıklamalarıyla ilgili makalesinden bir alıntı (9):

 

« Açıklamanın barındırdığı muhtemel tehlikeli gelişmeleri seziyorsunuzdur muhakkak... Demek ki Mavi Marmara'ya inip ateş açarak 9 aktivisti öldüren İsrail askerleri arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Türkiye'de (İzmir'den niçin söz edildiği ayrı bir konu) ikamet eden bazı Musevi vatandaşlarımız da bulunuyor... "Arkadaşlarımız bu askerleri gördü" gibi ciddiyetten uzak bir delilden hareketle ülkenin askere çağırılma yaşı tutan Musevi vatandaşlarını zor durumda bırakmak önemli bir insani yardım kuruluşuna yakışıyor mu?

 

Gelişmeye ilişkin şu açıklama da dikkat çekici:

"Yıldırım'ın iddiaları savcılık kaynakları tarafından da teyit edildi. (...) Edinilen bilgilere göre saldırıyı gerçekleştiren Türkiyeli İsrail askerlerinin bilgileri öğrenilirse, İsrail'in askerlerinin kimlik bilgilerini vermemesi nedeniyle dosyası ayrılan ve halen soruşturması devam eden iddianamede bunların isimleri yer alacak."

 

Bana göre bu gelişme de "endişe verici" nitelikte. "Taksim'de arkadaşların gördüğü" Türkiyeli İsrail askerlerinin teşhisi hangi yöntem kullanılarak yapılacak acaba? Bunun tek bir yolu olduğunu benim gibi siz de biliyorsunuz; "Getirin askerlik çağındaki Türkiyeli Musevilerin fotoğraflarını, bakalım arkadaşlar teşhis edebilecek mi?" yönteminden başkanı mümkün mü? »

 

 

31 MAYIS ETKİNLİKLERİ

Yahudi nefretçileri Mavi Marmara’nın yıldönümünde IHH öncülüğünde bazı

etkinlikler ve Taksim’de ‘Kudüs’ün kurtuluşu için yürüyoruz’

sloganıyla bir yürüyüş düzenlediler. Halbuki Mavi Marmara filosunun

resmi amacı « Gazze’ye yardım » olarak belirtilmişti…

Sözde Gazze’ye yardım götürme amaçlı Mavi Marmara gemisinde ölenlerin anılması ile « Kudüs’ün kurtuluşu» için yürümenin ilgisi nedir ? 

 


« Mavi Marmara gemisindeki yapılan programda İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'le diplomatik ilişkilerin Mavi Marmara saldırısı öncesine dönmesi için İsrail'in Mavi Marmara mağdurlarının ailelerinden özür dilemesi, tazminat ödemesi ve Filistin üzerindeki ambargonun kaldırılması halinde de mücadelelerinin devam edeceğini Müslümanlar Kudüs'te özgürce namaz kılana kadar bu yolda ilerleyeceklerinin sözünü verdi.

Yıldırım, ''Kudüs'ün dünya barışı için barışı sevenlerin elinde olması lazım, siyonizmin Kudüs'ten ellerini çekmesi gerektiğini'' belirtti. »

Programa katılan gazeteci Hakan Albayrak Mavi Marmara’nın amacını İttihad-i İslam olarak açıkladı :

 

« Mavi Marmara'nın İttihad-i İslam için yola çıktığını hatırlatan Albayrak, yaşanan olayın Türklerle Araplar arasındaki psikolojik duvarı yıktığını belirtti. Mavi Marmara baskınının önemini vurgulayan Albayrak, 100 sene sonra geriye bakıldığında İHH, tarihin sayfalarına adını altın harflerle yazdırmış olacak ifadesini kullandı. » (10)


Albayrak haklıdır. Her ne kadar bu dostluk pek sağlam olmasa da, Mavi Marmara, Arap halklarının bir bölümünü Türklere yaklaştırmış olabilir. Ama bir doğru daha vardır : Mavi Marmara komplosu, bölgesel güç olma umuduyla İsrail ile Türkiye’nin arasını bozmaya karar verenlerin başarısıdır. Gazze’ye yardım veya Filistinli kardeşlere destek söylemleri birer safsatadan ibarettir. Aslında bu plan ne yeni bir buluştur, ne de bir Türk icadıdır. Ortadoğu liderleri yıllardır bu « davayı » İslamlaştırarak, emellerine uygun şekilde kullanıyorlar. Mavi Marmara etkinliklerinde, Gazzeye yardım’dan, ölenlerin anılmasından « Kudüs »’e doğru kayan vurgunun sebebi de konuyu kutsallaştırarak kışkırtmayı daha etkili kılmaktır.

 

 


 

 

 

 

CİHATÇILAR ÖLENLER İÇİN ÜZGÜN MÜ ?

 


« BİZLER VERDİĞİMİZ HER ŞEHİD İÇİN SEVİNİYORUZ


Mavi Marmara'da şehidlerin kanlarının dökülmesiyle Filistin'in ve Kudüs'ün özgürlüğü için bir adım atılmış olduğunu ifade eden 1948'de işgal edilen Filistin topraklarında faaliyet gösteren İslami Hareket'in lideri Şeyh Raid Salah, "Şehirlerin kanları Siyonistleri boğacaktır. Siyonist terör devleti İsrail'in yok olacağı günler yakındır. Mavi Marmara'da dökülen şehitlerin kanları tarih boyunca Müslümanlar için meşale olacaktır. Onları şehit eden katiller ise tarihin çöplüğünde yok olup gidecekler. Ahirette de cehennemin dibini boylayacaklar. Kudüs'ün kaderi İstanbul'dan, Gazze'nin kaderi Ankara'dan ayrı değildir. Filistinli annenin acısı Türkiyeli annelerin acısı aynıdır. Bizler verdiğimiz her şehid için seviniyoruz. Kudüs özgür olana kadar şehitler vermeye zindanları doldurmaya devam edeceğiz. Gazze, Filistin, Mescid-i Aksa özgür olana kadar bu mücadelemiz devam edecek." şeklinde konuştu. » (11)


MAVİ MARMARA İDDİANAMESİ ASIL MÜSEBBİLERİ HUKUKUN ÜSTÜNDE Mİ TUTUYOR ?

 

The Meir Amit Intelligence and Terrorism Information Center’ın 8.6.2010 tarihli raporuna göre, İHH görevlileri de dahil olmak üzere yolcular, Türk hükümetinin filo hazırlıklarına dahil olduğunu belirtmişler ve yolcuların ifadeleri, filonun amacının bilhassa provokasyona ve İsrail ile şiddetli bir çatışmaya odaklandığı değerlendirmesini güçlendirir mahiyetteymiş. (12)

 

Birinci filoyu sivil toplum kuruluşlarına karışmamak için, demokrasi adına engellemediklerini söyleyip, ikinci filoyu daha az demokratik olmayı göze alarak engelleyebilenler hiç mi suçlu değil? Olacakları gayet iyi bildikleri halde, Türk vatandaşlarını azılı teröristler eşliğinde ölüme gönderenler ellerini kollarını sallayarak dolaşmaya devam mı edecekler ? Kendini hukukun üstünde zanneden irade bir gün hesap verecek mi ?

 

 

 

TÜRKİYE’DE GERÇEKLERİ GÖRENLER VAR :

 

 

Sabah gazetesinde « Mavi Marmara şehitleri anılıyor » haberine yazılan bir okuyucu yorumu (13) :

 

 

 

 

 

 

Alegresse Delail

 

 

1-http://www.altinicizdiklerim.com/ozetler/StratejikDerinlik.pdf

2-http://www.israhaber.com/turkiye/%5C/%5C/yildirim-siyonist-isgalci-bizim-elimizle-ortadan-kalksin-7990-haberyazdir.html 11.1.2010

3-http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/4265.htm

4-http://www.terrorism-info.org.il/en/article/18032    31-03-2010

5-http://www.gazetegercek.com/haziranda-yola-cikacak-gazze-gemisi-icin-500-bin-kisi-basvurdu.html

6-http://www.kanalahaber.com/iste-mavi-marmara-iddianamesi-haberi-100547.htm

7-http://www.haber7.com/guncel/haber/883907-mavi-marmaraya-turk-vatandas-askerler-de-saldirdi

8-http://www.haber7.com/yorum/oku/883907 

9-http://yenisafak.com.tr/yazarlar/?t=29.05.2012&y=KursatBumin

10-http://www.timeturk.com/tr/2012/05/31/israil-istedigi-gibi-at-kosturamayack.html 31.5.2012

11-http://www.haberyurdum.com/mavi-marmara-yoluna-devam-ediyor-122818n/   31.5.2012

12-http://www.terrorism-info.org.il/en/article/18098

13-http://www.sabah.com.tr/YorumOku/1b98e345-baff-4a1a-88a9-31ac0205a2bf/1   31.5

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
esma
23/08/12 17:27
turkiyenin en buyuk hatasi tum osmanlidan bugune osmanli padisahlarinin yabancilarla evlenmesi osmanlinin tum dunyadan turkiyeye yahudileri almasi osmanlinin zamaninda taviz verip ermenilere rumlara yahudilere turkiyede kalma sansi vermesi en buyuk hatalaridir su anda osmanlinin hatalarini biz oduyoruz malesef
Burcu
28/06/12 12:50
Sirtinizi Webmastere dayamişsiniz",ATIŞ SERBEST "tabiii.Ben sizler için tarihte yazilmiş birkaç örnek koysam 1ini bile yayınlamazsınız..
halit sönmez
22/06/12 08:58
evet burasıda doğru israil in yaptığının 100 katını suriye kendi halkına yapıyor malsefe bu bir gerçek.hepde israil kötü kaka değil araplarda doğru düzgün adam olsa herşey başka olurdu.
1897Basel
21/06/12 15:36
Siz hangi seviyede olduğunuzun farkında mısınız sayın Burcu.Gelin Aziz Nesin cevaplasın bu sorumu..***YOBAZIN BİRİ ÇIKIP TUVALETE ÇIKMAK GÜNAHTIR DESE,BUNDAN DOLAYI ALTINA SIÇACAK O KADAR ÇOK İNSAN VAR Kİ MEMLEKETTE***(A.Nesin)-ANLAYANA.
Burcu
20/06/12 14:28
Sabite hanim bunlarin seviyesine inmeyiniz..
MUSA YAHYAOGLU
16/06/12 16:26
Sayin BETUL hanim SIZ Israil askerini ,Suriyenin IRZ DUSMANI askerleriyle karistiriyorsunuz ,ISRilASKERI DEGIL IRZA GECMEK ARABIN yuzune bile bakmaga tenezul etmez .Irza gecen cocuk olduren kendi halkina korkunc eziyetler eden komsunuz MUSLUMAN SURIYE ve onun askerleridir nedense o guzel diliniz bu konusmayi pek beceremez ,kohne kulaklarinizi acin ve dinleyin dinde yalan iftira ve fitne gunahtir bunu yapanlar sonunda cezasini bulur bu Dunyada ve ahirette ona gore tovbe edin
Mordehay
15/06/12 21:09
Sabite hanim Selanikliler kendi kimliklerini kaybetmis ( Ne Isaya nede Musaya ) yararlanamıyanların sinifindadndirlar yani Kriptodurlar, ne acidir ki Insanin kendi Milliyetini ve dinini bile bile saklamasi, sizler bize uzuleceginize aynaya bakinda aglayin gulunecek halinize Tanri size tez yolda Siyonizmin yolunda yurumeyi daim kilsin
Sabite
15/06/12 12:41
Iyiki Selanikliyiz...Sn.Mordehaya baktikca Musevi köktencileri görüyorum..Ve üzülüyorum bende..
Adınız
13/06/12 06:48
nazan ve nurten hanımlar sizin bu konuda yaşadığınız travma gibi karşı taraf da aynı travmayı yaşamaktadır.yahudi deyin musevi deyin israilli deyin ne derse deyin bunların hiç birisi türkiye ile meselesi olmamıştır.ancak bizim arapseverler bizim ırkçılar bizim arap milliyetçileri her zaman onlarla bir meselesi olmuştur.bakın kavgam en çok türkiye de peynir ekmek gibi satılıyor.bakın en çok ibadethane türkiye de bombalanıyor.niye mi?başkalarının meselelerini kendimize vazife kılmakta şampiyon olduğumuz için.ne yazık ki tüm dostlukları yok etmeye çalışıyoruz.
Mordehay
13/06/12 01:31
Nazan Hanim, sozunu ettiginiz yorumcularda Yahudi olupta kendi Ulusuna ve Devletine karsi menfi yazan hic bir Yahudi yoktur vede rastliyamassiniz, yok siz illa var diyorsaniz zaten o kisiler tamamen kendi kimliklerini kaybetmis zavvali kisilerdir o tip kisilerden bize faydasi dokumadigi gibi sizlere ise hic dokunmaz (YA GOZUKTUGUN GIBI OL YADA OLDUGUN GIBI GOZUK ) Bunun disindakilerin gozumuzde Tuvalet kagidi kadar degerleri yoktur Bilginize.
Nazan
12/06/12 11:39
Nurten Hanimi okudum ve destekliyorum..Yahudi kökenli olupta,musevi inancini birakmiş..Kendini Türk gören ve hissedenlerede zarariniz dokunuyor bu nefret savasinda..Onlari bir kalemde siliyorsunuz bakiyorum..
מיכאל רומנוב
11/06/12 21:55
saygi deger editorumuz ,dun gece bir yorum yazdirdim ve okeylediniz ve bunu neden sunmuyorsunuz, serefimiz ve benim din kardeslerimle paylastigim ulusumuz ilgili yorumumu lutfen yayinlayin tesekur eder saygilar
Adınız
11/06/12 20:16
nurten hanım galiba yanlış adrestesiniz.bu adres karşılıklı atışmanın yaşandığı bir adrestir.savaşın kuralı budur bilmiyorsanız diğer forumlarda da aynı şeyler yaşnmaktadır.burası papatya sevenlerin buluştuğu bir yer olmadığı için bu tür söylemlere alışmanız gerekecek.ancak kin ve nefreti körüklüyen belki de sizin dediğiniz gibi "Bizim dinciler" dir.burada önemli olan "bizimkiler" ve de "sizinkiler" değildir.önemli olan insanların birbirinden nefret etmesinin nedeni kuş uçumu belki de 48 saatlik bir bölgeden "bizimkilerin" kendilerini o bölgenin ağa babası olarak görmesidir.o bölgede yaşayan kişileri yok sayarak....globalleşmek güzel de bu kadar globalleşmek yarardan çok zarar getirir.
yehuda beit halachmi israel
11/06/12 15:35
ASAGIDA ISRAELE KARSI YORUM YAPANLAR ICLERINDE HAKIKATLERI BILENLER VARSA BILE ICLERINDEKI YAHUDI VE ISRAEL DUSMANLIGI O KADAR DERINDIRKI HAKIKATLERI GORMEYI RED EDERLER. BUNLARA TURKIYEDE KULLANDIGIMIZ NATO KAFA NATO MERMER DEYIMI YAKISIR .GELIP HAKIKATLERI ONLERINE SERSENIZ BILE KABUL ETMEZLER .BU YUZDEN .ASAGIDAKI PROFESOR UNVANLILAR PROFESORLUK SIE YAKISMIYOR.ANCAK SIZIN GIBILERI KENDILERINE PROFESOR UNVANINI YAKISTIRIR .SIZIN GIBILERE FAHRI PROFESORLUK BILE YAKISMAZ.
yehuda beit halachmi israel
11/06/12 15:35
ASAGIDA ISRAELE KARSI YORUM YAPANLAR ICLERINDE HAKIKATLERI BILENLER VARSA BILE ICLERINDEKI YAHUDI VE ISRAEL DUSMANLIGI O KADAR DERINDIRKI HAKIKATLERI GORMEYI RED EDERLER. BUNLARA TURKIYEDE KULLANDIGIMIZ NATO KAFA NATO MERMER DEYIMI YAKISIR .GELIP HAKIKATLERI ONLERINE SERSENIZ BILE KABUL ETMEZLER .BU YUZDEN .ASAGIDAKI PROFESOR UNVANLILAR PROFESORLUK SIE YAKISMIYOR.ANCAK SIZIN GIBILERI KENDILERINE PROFESOR UNVANINI YAKISTIRIR .SIZIN GIBILERE FAHRI PROFESORLUK BILE YAKISMAZ.
מיכאל רומנוב
11/06/12 00:51
bu sitede kardeslerimin yazdiklarini okudukca inanin gozlerim yasariyor .dunyanin neresinde olursak olalim sn.1897 BASEL in dedigi gibi , dayanisma birlik ve beraberlik icinde oldugumuzu gormek, beni adeta gururlandiriyor, dunyada ve hele turkiyede bu kadar yahudi dusmani oldugunu gormekte ve beni cok dusunduruyor . iste antesimitizin bu olsa gerek , asirlardan beri bu mikropa bir ilac bulunamamistir. umuyorum ki ISRAEL yukseldikce bumikroplukta artacaktir . fakat bir taraftanda bunun sayesinde birbirimize daha siki sariliyor ve kenetleniyoruz bakiniz gun gelecekki ASIL ULUSUMUZ ISRAEL butun bu mikroplari defedecek ve bizler tum dunyaya hukmedecegiz simdiden bu sitede ve dunyanin her yerinde bizi savunan kardeslerimi kucakliyor ve en derin sevgilerimi sunuyorum gonul ister ki her zaman birlik ve beraberligimiz bozulmasin AMEN VE YEI RATSON AMEN... saygilar
Rudolf
10/06/12 21:49
Ne bekliyordunuz NURTEN HANIM, Cigeri bes para etmeyen,kiliktan kiliga giren,bu gun Hakim olupta 1 Saat sonra Profesor olan binbir surat osmanli hayrani Takunyacilarla nasil konusmamiz gerekiyordu,Iyi bilmelisinis ki biz Yahudiler bize ve ULkemize uzanan hakaret dolu dillere hic tahhamul edemeyiz, hele o diller Baskentimiz Jerusaleme uzaniyorsa hic musamahamiz yoktur arzu ederseniz bir empati kuralim biri size gidin baskentiniz Ankarayi PKK aya verin orasi PKK anin baskenti olsun dese siz acaba nasil bir cevap verirdiniz ?? iste bu da oyle bir sey Kriptolara gelince onlarin nasil etkilenecegini zaman gosterecektir..
OTUZÜC
10/06/12 13:31
Sizlerle konuşulmaz zira HEP SIZ HAKLI CIKARSINIZ..Tek yol DEVRIM...
Nurten
10/06/12 12:25
10 yildir ilişkiler ne hale geldi?Belkide hakiki yüzleri tanimak imkani oldugu için iyi oldu..Bu yazilara bakip utaniyorum..Kalite bayag düstü..akli başinda adamlar sandiklarimiz bile sokak çocugu lügati ile konuşuyor..Bunlar nasil başladi?Yahudi sitesinde konuşulanlar sizdi dişari..Bizim dincilerde onlardan aşagi kalmaz ya..520 yillik beraberlik çatirdadi..Çatladi..Eger sahte idi ise Çatlasin tabii..Pekii ya aramizdaki Yahudi kökenli kriptolar yada Türkleşmiş bazi Deistler?Onlar menfi etkilenmemeli bundan..
yehuda beit halachmi israel
10/06/12 10:09
ASAGIDAKI ISRAEL VE YAHUDI DUSMANI YORUMCULAR'A SIZ ISTEDIGINIZ KADAR BIZE ATES PUSKURTUN CUNKU BU ISINIZE YARAMAYACAK .ISRAEL DAVASINDA HAKLIDIR .MARMARA SADECE HIR CIKARMAK ICIN TERTIPLENMIS (TURK HUKUMETININ RIZASIYLA) BIR PROVOKASYONDU. GAZZENIN HIC BIR YARDIMA IHTIYACI YOKTUR .CUNKU HER ALLAHIN GUNU SADECE ISRAELDEN ONLARCA TIR HER CESIT IHTIYACI GAZZEYE GOTURMEKTEDIR.(SILAH VE CEPHANEDEN AYRI) .GAZZENIN HAKLI ABLUKASI SADECE ISRAEL'E KARSI YAPILAN TEROR EYLEMLERINI ENGELLEMEK ICINDIR. BUDA HER MILLET GIBI ISRAEL'INDE MESRU HAKKIDIR.HAMAS TEROR ORGUTUNUN PLANI ISRAEL'I YOK ETMEKTIR.BUNU ACIKCA DILE GETIRIYORLAR. BILINDIGI GIBI TURK HUKUMETIDE BU TEROR ORGUTUNE DESTEK VERIYOR .IHH TERORISTLERININDE MASKESI DUSTU CUNKU GORDUGUMUZ GIBI ASIL HEDEFLERI ISRAEL'IN BASKENTI YERUSALAYIM'E GELMEKMIS. TURK HUKUMETIDE HEDFLERININ NE OLDUGU BELLI OLAN BU TEROR ORGUTLERINE EL VERIYOR .BU DEMEKTIRKI ISRAEL'IN VARLIGINA KARSILAR. BUNU BILSINLERKI BU ISTEKLERINE VARAMIYACAKLARI GIBI ISRAEL'E EL KALDIRMAGA KALKISANLARIN BU ISTEKLERI KURSAKLARINDA KALIP HEZIMETE UGRAYACAKLARDIR. ASAGIDA YORUMUMMDA DEMISTIMKI IHH VE GIBILERI HAKIKATTEN YARDIM ETMEK ISTIYORLARSA GITSINLER .AFRIKADA ACLIKTAN VE HASTALIKLARDA HER GUN YUZLERCE INSAN OLUYOR ONLARA YARDIM EDIN CUNKU HAKIKI YARDIMA MUHTAC OLANLAR AFRIKADAKI ZAVALLILARDIR.
1897Basel
09/06/12 21:43
Gelbendrof...Guzel bir hiciv.Kutlarim.Vatanseverlik yasasindan guzel bir ornek sundunuz..Dunyanin neresinde olunursa olunsun hep bir olabilmek,her daim kenetlenebilmek.Toda.
Gelbendrof
09/06/12 17:35
Sayi Hakim RUKTETTIN ALTANKOR Nasilsiniz umarim Sihhat ve Keyfiniz yerindedir,yerindede olmassa cook umurumda , Ya sen ne kadar yussuz ne kadar asagılık rezil bir Hakkimsin utanmaz adam bu yaziyi yazarken sana kac defa ilk once salavat sonrada tekbir diyerek yaz dediler demekki sen derslerini iyi calisamamissin artik sen haaakimm degil Mubasir olacaksin valla basinizdaki imam tayyip hazretleri duymasin seni duman eder ayrica Sayin Hanim aa Pardon Hakim bizler Titremeyiz Ttitretiriz tipki meshur Profesorunuz betul hanim gibi Tir Tir Titrer sonrada Terleyip Baskentimiz Jerusalem ustunde buhar olur ucarsiniz..
Gelbendrof
09/06/12 17:03
Sayin Profesör Betul Hanimefendi, bize cevap yaarken terlemenize gercekten cok uzuldum vah vah ,birde ardindan tir tir titremeniz, gercekten kabul edilemez bir hal Doktor degilim ama bildigim kadari ile ayni anda terlemek ve titremek cok buyuk bedensel bir sorundur sizin mutlak surette Metabolizmanız bozuk oldugunua isaret etmektedir o halde hic vakit kaybetmeden bir Veteriner Hekime kendinizi gostermeniz gerekmektedir bu cok ciddi bir sorun dur ,Allah korusun yarin oburgun Universitede Talebelere ders verirken Tir Tir Titremeye baslarsanız ve arkasındanda Terlerseniz ne olur verdiginiz ders agzinizdan Diyagonal bir sekilde cikar ve kimse hic bir sey anlamaz bu ulkeniz icin coook buyuk kayıptır , size parlak bir onerim var ISRAEL Baskent Jerusalemde bu Enstutu nun adı Tir Tir Terletenler enstutusu en iyisi siz oraya gelin sizi orda Tedavi etsinler orda oyle Terlersinizki Buhar olur el-aksanin tepesine konarsiniz bu sayede selahaddin eyubi Beyefendiyidi gormus olursunuz size ve ulkenize gecirmis olsun dileklerimizle.
1897Basel
09/06/12 15:57
Prof.Dr.Betul Rodoplu nam-i diger Dr.Matasanos..Osmanli ile sizin nasil bir baginiz var ki acaba.Osmanli sancagina bir daha bak.Iyicene bak.Dikkatli gozlerle.Bakalim ne goreceksin.Bir sey goremezsen,o zaman Barba Rosa (Barbaros Hayrettin) nin sancagina bak..Yine de goremezsen Kanuni'nin bastirdigi Osmanli paralarina bak..Dahasi da var..Bir de sana Osmanli'nin senin icin soylediklerini bir yazsam...Oylesine bir ter basar ki seni,erir gidersin..Seni gidi kara cahil seni..Sen Osmanli'nin degil....Orta asyada at kosturan,medeniyetlere coreklenen isgalci ve gocebe bir toplumun torunusun.Osmanli'nin degil..
רודולפ
08/06/12 22:28
ב 19 יוני אני בארצ מם פלפונ 0526349923 אני רוצה להפגש נםמח צאוד 1897 basel1897
3 cu ISTANBUL AGIR CEZA HAKIMI RUKTETTIN ALTANKOR
08/06/12 22:18
sitenizde yapilan yazismalarda bir duyarsizlik var, bence bu kudus meselesini ele alip enine boyuna tebaruzlasmak lazim sehutrat ve cebelliyat geregi bu cok onemli olaya bir nester atmak lazim, bu nesteride yakinda kurulacak olan buyuk osmanli atacaktir, tek dilegim bu harekattan sonra , butun dunya eskisi gibi adil bir duzene kavusur , isgalci israil bir an evvel, o topraklardan def edilmis olur, tapusu halen osmanlinin tasaruf himayesinde bulunan bu kutsal topraklari , turk osmanli islam devletinin gorevidir, bizde bu gorevi yerine seveseve getirmek icin elimizden gelen her turlu gayret ve selameti gosterecegiz bolgenin degil bir dunya lideri , bir devlet olusumuzdan dolayi, dini ve siyasi kutsal bir gorev olarak gormekteyiz . bundan sonra karsinizda, hukukcular var , titreyin ve korkun ayaga kalkip son duanizi aglayan duvarinizda yapiniz...
Prof. Dr. Betül Rodoplu
08/06/12 22:09
Yahudilerin öteden beri Fanatik bir Millet olduğunu bilirdim, ama bu Siteye girdikten sonra gercekten onları daha yakinen tanımış oldum, Maasum Yavruları diri diri kuyulara atan,cebren işgal ettikleri bölgelerde evleri tankları ile yerle bir eden,hastaneleri hic umursamadan bombalayan,Müslüman kadınlarımızın ırzına gecen , bu işgalci siyonist sürülerinin,sözcülerinin yazmış oldukları yorumları okudukca inanın o kadar ürperdimki her tarafımı ter bastı , sonrada soğukkanlı bir şekilde kendimi toparladım , sonradan anladımki bunları yapan bir Ordunun sözcüleride elbette onlara benziyecek bir tarafta Haclı sürüleri bir tarafta Siyonist sürüler ,, AAHHH nerdesin Büyk Selahaddin Eyubi nerde isen kalk gel ve bunlara derslerini ver ,inanın bu satırları yazarken hem titriyor hemde terliyorum Insallah pek yakında Kudüsümüzü özgür göreceğiz üstünde şanlı Osmanlı Sancağı ile..
yusuf
08/06/12 20:23
oyy oyy kes kopyala yapıştır hem suçlu başkaları ihh gemidekiler v.s...yahudiler akpak sütten çıkma akkaşıkmı.cennetin krallığındaki olduğu gibi bırakalım tanrı istediğini yapsın.şuanda kudüsün yahudilerde olmasını istiyor.dinsizin hakkından elbet birgün imansız gelecektir sabır irade ve çok çalışmak bu sonucu getirir tıpkı yahudilerin geçmişde yaptığı gibi.evet türkiye kudüe 1 haftada girer ama atom bombası dahil israil her türlü pisliği kullanarak türkiyede belki 5 milyon insanın ölmesine neden olur bu yüzden değmez bırakalım herşeyi zaman çöszün.
Rudolf
08/06/12 18:57
Gordugum kadarı ile imamın cetecileri hala uslamamislar, ee ne yapalim meshur bir laf vardır ( Yenilen pehlivan gurese doymazmıs) osmanlı donanması Akdenizde yedigi sopayı unutmamıs bir sopa daha istiyor ama simdiki sopa evvelkinden daha korkunc olacak mesela yeniden gelirlerse bu sefer gemiyi Torpilleriz hem kendileri Cennetteki Hurilerine kavusurlar hende Akdenizin Balıklarıda sayemizde unutamıyacakları bir ziyafet cekip bize dogacı olurlar inanın gelmelerini cok istiyoruz 2012-2013 Kıs ve yaz Yeni Kreasyonlarımızı gormelerını cok istiyoruz kendilerine yapyeni desenler,Modeller hazırladık umarız ki kendileride cok begeneceklerdir, hele bunların bir baskanları var tıpkı Paylaco kılıklı bulent yıldırım on bir elbiseler diktikki bastan asgıya benbeyaz bastan asagıya fermuarlı her turlu hava kosulunda bedeni serin tutan gıcır gıcır elbiseler umarım tez zamanda bunları giyerler,.. Baskentimiz JERUSALEM e gelince Esas sahipleri ne kavustuktan sonra JERUSALEM Simdiye kadar hic olmadıgı kadar Ozgur pırıl pırıl bir gelecek vaad ediyor ISRAEL Devletine cunku o esas sahiplerinin kucagında iken bir cocuk kadar maasum bir akarsu kadar ahenkli, bir gelin kadar sevincli, bunun icin de ozur dileriz o bize aittir onu kimseye koklatmayız o bizim nurumuz goz bebegimizdir simdi size ne dusuyor avuclarınızı yalamaaaakkk hadi gule gule,, Gelelim murtaza el-subaiki aslanım sen tahranda kapıcılık falanmı yapıyorsun ? yoksa tenekeci misin ? uslubun ve meshur ismin bana bunları cagırıstırıyor subaiki sen acaba bir ISRAEL Askeri ni yakından gordumu hayatında zanetmiyorum cunku onun yanında asagıda zırvaladıklarını soyleseyindin herhalde simdi subakika olurdun,seni sarlatan hadi simdi git ahmedi nejat denen o uzunboylu adama selam soyle ve deki ahmet abiii dikkat et bir gece ansızın geliverirler ona gore..
1897Basel
08/06/12 16:54
Yakın akraba evliliği ürünü değilsen eğer Murtaza El Zayn ...Sadece saçmalamamış,üstüne üstlük zırvalamışsın da.Senin gibiler oldukça,asla yenilemeyeceğimize bir kez daha inandım.Allah seni nazarlardan,kem gözlerden korusun.İnsan vardır fark edilmez süsünden,kimi farksızdır koyun sürüsünden söylemi adeta seni çağırıştırıyor.Değil bir saat kırk iki dakikada almak,yüzyıllar geçse dahi gölgeniz geçemez sınırlarımızdan içeri.Kendinle karıştırdın herhalde.Yol geçen hanı olmuş hava sahanda cirit atmak ne de eğlencelidir bir bilsen.....Aynen senin gibi kimileri Tel-Aviv’de öğlen yemeği hayal etmişlerdi.Yiyemedikleri balığın kılçığı takıldı boğazlarına.Ağır oldu bedeli Ümmet-i İslam’a o kılçık....Tarihten ders alamayan,dünü göremeyen,göremediği içindir ki başına neler gelebileceğini hesap edemeyen “Çukur insan” konumundaki cardonlar cihada çıktı dandik bir gemi ile.Ne imiş...Gazze’ye özgürlük ve adalet getireceklermiş...Bilebilselerdi ki,Kara Mustafa Paşa’nın asırlar sürecek Viyana kapılarında başlayan mağlubiyet halkasının günümüzde halen geçerli olduğunu,kalkışırlar mıydı başından belli olan böylesi çakma bir cihada ve getirisi olan asla hesabı sorulamayacak olan bozguna.Hoş,hesabı sorulsa da ne olur ki..Sonra birileri Jerusalem’de namaz hayallarinden bahsetti.O bahsettikçe arşa yükseliyordu gökdelenler başkentimizde..Kıtalararası laf şampiyonu sultan şaşkın,Kandil Halep arası git geller yaşar iken,böylesi bir ümmetin kulu,adeta bir peygamber zuhur etmişçesine kendisine bu forumda ikram edilen kahvenin içine tükürmekten imtina etmeden,hallisünisyanları gerçekmiş gibi lutfedip paylaşmaya çalışması ne denli bir acizlik içinde olduğunun göstergesidir...Nufus planlamasını da adeta sayım memuru edasıya bu satırlara taşıyan gözü kör,kulağı sağır,aklı tutulmuş,vicdanı körelmişe demezler mi....Nüfus sayımın dahi yanlış.Birimiz,bininiz ettiği hesaplandığında,ki bu gerçek Gilad olayında tüm dünyanın gözüne sokularak kabul ettirilmiştir,yorumun dam üstünde saksağan vur beline kazmayı cinsinden değildir de nedir.Hep demişimdir “Küçükler,büyüklük taslayamazlar” diye..Yok biz taslarız diyen varsa eğer,demek elinde bizlerin bilmediği bir güç vardır..O zaman da “HODRİ MEYDAN” demekten gayrı bir şey gelmez elimizden..Bizler buradayız efendim,bekleriz.
cem yılmaz
08/06/12 14:29
yaşasın sanal kabadayılık, helal murti. Kim tutar seni beah... ilk ayakta seni tek geçtim...
Bekçi Murtaza ya
08/06/12 13:38
Israil hakkinda benimde sempatim yok ama bu kadarda yukardan atma be kardesim..Bu laflari 67 savasindan az öncede bol bol dinledik..Bu kibir yüzünden zaten aptal araplarin çektigi..SU UYUR DÜŞMAN UYUMAZ DE mesela..
murtaza el subayki
07/06/12 23:40
sevgili lonsiko anlat anlat cok heycanli oldu but tarih dersin sinifini gectin belli oluyor cok iyi talebesin fakat matematik dersin den 0 zayifsin anlatayim nedeni biz 80000 milyon nufusa sahibiz sizler ise 8000 milyon bu demek oluyor ki bizler kudusu bir saat kirk iki dakikada aliriz ve oraya bayragimizi da dikeriz sayin basbakanimizin hanimini da oraya vali olur ve boyle son bulur simdi bunu iyicene idrak et bir dusun bunu enine boyuna
yehuda beit halachmi israel
07/06/12 17:42
IHH ORGUTU HAMAS GIBI TEROR ORGUTLERIYLE ISBIRLIGI YAPMAK TERORDUR .ZATEN MARMARA GEMISINDEKI OLAYLARA BAKACAK OLURSAK IHH CIRKIN YUZUNU ORTAYA CIKARMISTIR .IHH DIGER ISRAEL DUSMANLARI GIBI SEBEPSIZ OLARAK YAHUDILERI VE ISRAEL'i HOR GOREN CIRKEF INSANLARDIR. BUNLAR SIRF PROVOKASYON YARATMAK ICIN GAZZEYE GELMEK ISTEMISLERDIR. IHH CANILERI GAZZEDE HICBIR EKSIKLIK OLMADIGINI COK IYI BILIYORLAR .TEK DERTLERI ISRAEL DUSMANLARI GIBI ISRAEL VE YAHUDILERIN VAROLUSUDUR. EGER YARDIM ETMEK ISTIYORLARSA GIDIP AFRIKADAKI MILYONLARCA ACLIK VE SEFALET ICINDE YASAYAN HAKIKI ZAVALLILARA YARDIM ETSINLER. ASAGIDA YORUMLARI OLAN PALAVRACILARA ISKEMBEDEN ATMAYIN.
loniko
07/06/12 12:52
sevgili murteza el subaiki 1948 den beri senin gibi düşünen kişiler her fırsatta bu ülkenin bir günde yok edilebileceği hayalini kurmuşlardır. Bu yüzden hem 67 de 12 arap ülkesine karşı 73 de de 15 ülkeye karşı yaptığı savaşlardan mutlak galibiyetle ayrılmıştır. Her iki savaşı da israil başlatmamıştır. Savaş israelin istediği bir unsur değil senin gibi tahrikçilerin ve varlığını bir türlü kabul edemediğin yahudilerin sadece tekrar soykırım gibi acılar çekmemesi için mecbur kalarak karşı koydukları bir mücadele olmuştur. Yazık ki tarih, senin gibi cahiller yüzünden sürekli tekerrür etmektedir. Keza anlayışı kıt olanların tek bir yenilgiden ders alamıyacakları bunun 3-5 kere daha yaşanırsa belki idrak edebileceği görülmektedir.
murtaza el subaiki
07/06/12 01:16
burada korkak yahudiler goruyorum iranla savasmaya girdigi anda bir gunde yok olurlar
Işbirlikci Sami
06/06/12 14:15
Itiraf ediyorum..Mavi Marmarada Nükleer Silah götürüyorduk..

Haber Merkezi