Haber Merkezi

19/04/15

Arap kadın bir spiker, Demir Kubbe, ve otist bir çocuğun ortak yönü

Kurulduğu günden bugüne İsrail her alanda yaptığı yeni buluş ve gelişmelerle “girişim ülkesi” adını her gün daha çok hakediyor. İsrailin ilk cumhurbaşkanı Hayim weizman’ın eşi Vera Weizman İsrailin bu özelliğini “İmkansızı başarmak daha çok zaman alır” adlı kitabında ülkenin atılımcılığını anlatmıştı.

Bu sene bağımsızlık bayramında işlenen konu Girişimcilik. Girişimcilik, İsrailin bu hafta kutlanacak 67. bağımsızlık bayramının en önemli töreni   olan Hertzel dağındaki meşale yakma töreninde onurlandırılacak.

 

 

] Her sene bağımsızlık bayramında 12 İsrail kabilesi adına 12 meşale yakılır. Bu meşaleleri yakanlar o sene seçilen bir konuda üstün başarı gösteren İsraillilerdir. Bazı meşaleleri iki kişi beraber yakarlar]

Meşaleleri yakmak için onurlandırılan 14 kişi kendi alanlarında büyük başarılara imza atmış kişiler. Aralarından 7 si kadın

Milli güvenlik konusunda artık herkesin yakından tanıdığı Demir Kubbe projesi emekli tümgeneral Danny Gold’un ordu Ar-Gesinin başındaylen başlattığı bir proje.

                              

Gold, bütün bürokratik engellere ve herkesin karşı çıkmasına rağmen geçtiğimiz yaz Gazzeden atılan roketleri büyük başarıyla durdurabilen sistemi geliştirdi. Sistem, gelen roketlerin %90 ından fazlasını başarıyla düşürerek İsrail halkını büyük bir tehlikeden korudu.

İlk meşaleyi yakan Gold olacak.


İkinci meşaleyi yakacak olan ise Ehud Shabtai.

                               

Shabtai WAZE GPS Navigasyon sistemini geliştiren şirketin kurucusu. Gerçek zamanda sürücülerden aldığı yer ve sürat bilgileriyle WAZE gidilecek yere en kısa zamanda ulaşılabilecek yolu sürücüye gösteriyor.

Dünyada en çok kullanılan navigasyon sistemini geliştiren WAZE şirketini Google 1.1 Milyar dolara satın aldı.

İkinci meşaleyi Shabtai ile birlikte yakacak olan 17 yaşındaki Or Assouline.
Assouline genç bir girişimci, ve genç girişimciler şirletinin CEO’su.


Üçüncü meşale Rami Levy’nin.

Yeruşalayimim meşhur Mahane Yehuda pazarında geçen fakir çocukluğunda fiyatın talep üzerindeki etkisini çok iyi öğrendi: Fiyat uygunsa talep ona göre artar. Levy bugün İsrailin en hesaplı fiyatlarının olduğu bir süpermarket zincirinin sahibi. Terör kurbanlarına da bedava gıda yardımı yapar.

Alice Miller İsrail Hava kuvvetlerinde pilot olmak için başvurunca, eski cumhurbaşkanı ve zamanın Hava Kuvvetleri Komutanı Ezer Weizman ona “eve gidip çorap örmesini” tavsiye etmiş.  

Alice Miller İsrail Hava kuvvetlerinde pilot olmak için başvurunca, eski cumhurbaşkanı ve zamanın Hava Kuvvetleri Komutanı Ezer Weizman ona “eve gidip çorap örmesini” tavsiye etmiş.  

Onun tavsiyesine uyacağına, reddedilme gerekçesini kanuni bulmayan Miller, Yüksek mahkemede bu kararı bozdurarak hem kendisine, hemde kendisinden sonra pilot olan kadınlara bu mesleğin kapısını açtı.

Female graduates of the IAF's 163rd flight school course (photo credit: IDF Flickr/CC BY-NC)

Bugün İsrail hava kuvvetlerinde yetişen kadın pilot sayısı 38.

Miller ile birlikte meşaleyi İsrail Televizyonunun başarılı Arap sunucusu Lucy Aharish yakacak.

Aharish 34 yaşında, Müslüman bir Arap ve İbranice sunuculuk yapan İsrailin ilk Arap kadın sunucusu. İsrailin güneyinde Dimona’da doğdu. Gerek İbranice gerekse Arap kültürüne çok hakim olması halkar arasında bir hoşgörü köprüsü yaratıyor. Hayatında ilginç bir detay ise, 6 yaşında iken Arap teröristler tarafından arabasına atılan bir moloyov kokteylinin onu hafifçe yaralamış olması.

Arap kadınların İsrailde iş çevrelerine kabulünün kolay olmadığından, Aharish’in bu meşaleyi yakması, ve bunun Dünya Kadınlar Gününde açıklanması önem taşıyor.

Onurlandırılar diğer bir kadın ise geçen sene İsrail Tıp ödülüne layık görülen, Viyana doğumlu Harvard Üniversitesinde onursal profesör Marta Weinstock- Rosin. Rozin, Alzheşmer ve Parkinson hastalıklarının etkilerini yavaşlatacak bir ilaç geliştirdi.

Birçok yeni ilaç geliştirmesinde katkısı olan Rozin’in en tanınan katkısı Exelon’dur. Alzheimer hastalığının hala bir tedavisi yok. Exelon, hafif ve ılımlı hastaların yaşamlarını kolaylaştırıyor.


Rosin ile meşaleyi beraber yakacak olan Dr. Gabriel İdan, içinde minyatür bir kamera olan bir hap geliştirdi.

Hastanın normal bir hap gibi yuttuğu bu buluş, doktorlara vücudun içinden ilettiği resimlerle sindirim yolu hastalıklarına teşhis koymayı kolaylaştırıyor


İsrailin sulama teknolojisinde geliştirdiği sistemler bütün   dünyada, fakat bilhassa gelişmekte olan ülkelerde büyük faydalar sağlıyorlar.

                                       

Su yönetim ve tasarrufu konusunda dünyaca meşhur girişimci mühendis Rafi Mehudar da meşale yakanlar arasında.

Ülkeyle yaşıt, Akdeniz türü müziğiyle tanınan, 400 den fazla bestesi olan şarkıcı ve kompozitör Avihu Medina da meşale yakıyor.  En tanınmış bestelerinden biri Şabehi Yerushalayim.


Diğer bir meşaleyi de Sima Shine yakıyor: Shine, İstihbarat teşkilatında en yüksek mevkiye gelebilmiş İsrailli kadın.

 

 

 

İsrail dünyadaki felaketzedelere en çok yardım eden ülkelerden biri. Hayatını zorda olan insanlara, felaketzedelere insani yardım götürmeye adamış Gal Lusky’nin kurduğu “İsrael Flying Aid”i veya “İsrail uçan yardım” çoğunlukla devletle işbirliği yapan bir kuruluş. Lusky’nin  kendini insanli yardıma adamışlığı da onurlandırılıyor.

 Sondan bir önceki meşaleyi din kadını haham Malka Piotrowski yakacak.

Öğretmen, kadın hakları ve Tevrat üzereine bir uzman olan Piotrowski, dinsel evililiklerde eşini boşamayı reddeden erkeklere hapis cezası verilmesi taraftarı. “Kocasının boşamayı reddettiği bir kadın bir şekilde kocasına zincirle bağlı bir esir, dolayısıyla kocasının da hürriyeti kısıtlanmalı” diyor.


Son meşaleyi İsrail Savunma Kuvvetleri 9900 uncu özel istihbarat bölüğünden er Dan Korkowsky yakacak. Ordunun 9900. Bölüğü haritalar hazırlar, uydudan ve havadan çekilmiş resimleri inceleyip yorumlar.

unit 9900 1

 

Bu seçilmiş asker grubunun içinde otist olan Dan Korkowsky de var. Otizm’i dolayısıyla Korkowsky bu resimlerde kimsenin göremediği detayların farkına varıyor. Ordunun bazı konularda otist gençlerin özel durumlarından faydalanmaları birkaç sene önce "uzakları görelim" adlı bir programla başlamış.

 

Özel durumu dolayısıyla Korkowsky bazı konularda hiç kimsenin erişemediği başarılara imza atmış.   Meşaleyi yakarken yanında üstü çavuş Bat Chen Fumorchok olacak.    
 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi