Haber Merkezi

18/04/15

İsrailde özel bir hafta

İsrailde anma ve kutlamalar haftası

 

14 Mayıs 1948 günü, İngiliz mandasının bitimine 8 saat kala David Ben Gurion İsrailin bağımsızlığını ilan etmişti.

 

İbrani takvimine göre İsrailin bağımsızlığını ilan ettiği 14 Mayıs 1948, o sene İyar ayının beşinci günü, ve dolayısıyla “5 İyar” İsrailin bağımsızlık bayramıdır. Bu, genelde Nisan ayının ortalarına düşer. Bu sene “Hey Beiyar”, veya İyarın beşinci günü 23 Nisan Perşembe gününe rast geliyor. Yahudi takviminde günler güneş batışında başladığı için bağımsızlık kutlamaları 22 Nisan Çarşamba gecesi başlar.

Her sene, son günü bağımsızlık bayramı günü olan hafta İsrailde özel bir haftadır.  Bayramın bir hafta öncesi Holokost kurbanlarını anma günüdür. Eğlence yerleri kapatılır, sabah saat 10:00 da çalan bir siren herkesi bir dakikalık saygı duruşuna davet eder. Televizyon ve radyolarda 6,000,000 Yahudinin katledildiği Holokost hakkında programlar yayınlaınr.

Bağımsızlık bayramından bir gün öncesi ise savaşlarda ölen askerler ve terör kurbanlarını anma günüdür. Bu rakkam bu sene 23,320. Geçen seneden bu seneye bu listeye 116 asker ilave oldu.

Anma törenleri gece saat 8 de bir siren ve saygı duruşuyla başlar. Başbakan ve devlet ileri gelenlerinin karılımyla resmi tören ağlama duvarında yapılır.

 

Bir televizyon kanalında 24 saat ölen askerlerin isimleri, nerede ve hangi tarihte öldükleri bir şerit halinde geçer. Diğer bütün kanallar ölen askerlerin hatıralarına programlar yaparlar. Eski savaş, kahramanlık ve insanlık hikayeleri tekrar anılır.

Anma günü ertesi gün devam eder. Saat 11 de çalan bir siren ile herkes saygı duruşuna geçer.

 

 

Bugün sadece ölenleri anma değili aynı zamanda onların ailelerine bir saygı gösterme günüdür. Bütün askeri mezarlıklarda resmi törenler yapılır, ve bu mezarlıklar insan selinden dolup taşar. O kadar ki, önemli mezarlıkların birkaç kilometre çevresinde trafiği polisler yönetir, park yeri bulmaya imkan yoktur.  

Bu sene 2 milyona yakın İsraillinin (toplam nüfusun yaklaşık dörtte biri) 52 askeri mezarlıkta yatan yakınlarını ziyaret etmesi bekleniyor

BU sene devlet anma törenine katılacaklar için yüzlerce otobüs tahsis eder, mezarlıklara 20,000 iskemle, 450,000 şişe su ve mezarlara 120,000 çiçek yerleştiriyor.  

Anma günü güneş batıncaya kadar devam eder. Siyonizmin fikir babası Theodore Hertzel’in adını taşıyan Hertzel dağında, Hertzel’in mezarı önünde yakılan bir meşaleyle sona erer.

Ve aynı yerde, ölümden yaşama geçiş gibi ani bir geçişle bağımsızlık bayramı töreni, ve ardından şenlikleri başlar.

Bağımsızlık töreni, meclis başkanının yaptığı bir konuşmayla başlar.

Arkasından 12 İsrail kavmini sembolik olarak temsil eden 12 meşale, o sene onurlandırılması uygun görülen 12 İsrail vatandaşı tarafından yakılır. Meşaleyi yakarken her biri kısa özgeçmişini, nereden geldiğini ve meşaleyi yakma nedenini kısaca anlattıktan sonra “İsrailin şerefine” diyerek meşaleyi yakar.

Meşale yakma töreninden sonra şenliklere devam edilir. Dans grupları, askeri bayrak taşıyıcıları gösteriler yapar ve tören büyük bir havai fişek gösterisiyle sona erer.

 

 

İsrailin bütün şehir ve kasabalarında ana cadde trafiğe kapatılır, ve sakinler bayramı kutlarlar. Caddeler panayır haline döner ve tıklım tıklım olurlar. Her şehirde müzik ve dans grupları o gün için kurulan sahnelerde gösteriler yaparlar. Seyyar satıcılar, el sanatları yapanlar, ressamlar hazır yemek yerleri bu kargaşa ve coşkuya renk katarlar.

 

Genellikle gece 10 ve 12 de havai fişek gösterileri yapılır ve kutlamalar geç saatlere kadar devam eder.

 

Ertesi gün, yani bayram günü İsrailin dini olmayan tek tatil günü, ve “ananevi mangal günü”dür.  Bütün parklar, bahçeler, hatta bazı şehirlerde yer yokluğundan yolların ortasındaki adalara kadar mangallar yakılır.

 

Hava kuvvetleri Akdeniz sahilinde akrobasi uçuşları yaparlar.

 

 

Birçok askeri üs halka açılır. Günün daha kültürel faaliyetleri de dünyanın dört bir yanından gelel Yahudi çocukların katıldığı “Tanah sınavı” yarışması ve İsrail kültür ödüllerinin verildiği törenlerdir. 

 

Cumhurbaşkanı da evini halka açar, her bölükte senenin üstün başarı gösteren askerlerini kabul eder. Geçen sene Cumhurbaşkanı Şimon Peres aynı vesileyle televizyonda canlı verilen “Cumhurbaşkanıyla şarkı söyleyin” adlı bir program yapmış, Başbakan, Genel Kurmay başkanı ve diğer birkaç devlet büyüğünü davet edip onların seçtikleri bir şarkıcıyla ve halkın katılımıyla sevdikleri bir şarkıyı beraber söylemişlerdi.

Bu sene yeni Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in nasıl bir kutlama yapacağı merakla bekleniyor.

 

 

İsrailin 67 ci yılı kutlu olsun!

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi