Haber Merkezi

21/09/14

Gazzedeki kadın askerler

 

 

Ruth Eglash

Kaynak: Washington Post

Gazze operasyonuna her zamankinden çok kadın asker katıldı. Bazıları için bu bile yetersiz.

 

The four female paramedics that saved lives during Operation Protective Edge (Photo: Gadi Kablo, Yedioth Aharnoth)

 

Çavuş Noam Dan beş gün durmadan cephede yaralı askerleri tedavi ettikten sonra istirahat ederken başka bir bölükten bir subay oradan geçer.

Çavuş Dan’ın üzerinde aynı diğer askerlerin giydiği üniforma ve miğfer, ve elinde de de silahı vardı. Fakat subayın dikkatini miğferin altından çavuşun sırtına dökülen örgülü siyah saçlar çekti. “Kadınsın! Burada ne işin var” dedi. 21 yaşındaki sıhhiye görevlisi, ve bir hafta bir tankın içinde şiddetli savaşın sürdüğü bir cephede yaşayarak yaralıları tedavi eden Dan, “ben cevap veremeden komutanım atıldı” diyor. “Ne istiyorsun?” demiş. “Hepinizden daha iyi savaşıyor.”

Staff Sgt. Noam Dan (Photo: Gadi Kablo, Yedioth Aharonoth)

Sihhiye çavuşu Noam Dan

 

Son operasyonda 50 kadar kadın asker Gazzenin içine giren askerlerle birlikte görev yaptılar. Bukadar çok kadın askerin cephede görev yapması, eski tartışmaları tekrar alevlendirdi: Dünyada kadın ve erkeklerden mecburi askerlik hizmeti talep eden yegane  ülke olmakla gururlanan İsrailde savaşçı askerlerin arasında kadınların sadece %3.3 ü olmasını çok az görenler var. İddialarına göre erkeklerin hakim olduğu, ve git gide dindarların sözünün geçtiği askerlik kurumunda Dan gibilerin sadece göstermelik.

Kadın aktivisti ve yazar Elena Stokzman “önemli olan kadınların erişemediği konumlar” diyor. “Askerlikten sonra bütün kapıları açan, ve ülkenin birçok başarılı politikacılarının askerliklerini yaptıkları seçkin bölüklere hala alınmıyorlar.”

Ordu görevlileri ise, ordudaki görevlerin %92 sinin kadınlara açık olduğunu söylüyorlar. Bu rakkam ABD de %14. Ordu kadın işlerinde sorumlusu Tuğgeneral Rachel Tevet Wiesel, “kadınlar bu yazki operasyonda cephe görevi dahil mühendislik, levazım, haberleşme ve Hamasın fırlattığı roketleri önleyen hava savunma sistemlerinde de görev aldılar” diyor.

Tevet, orduda albay ve daha yukarı rütbeli 30 kadından – o rütbelerde tüm subayların %4 ü - biri. 2011 de Ordunun il ve tek Tümgenerali olan Orna Barbivai ise görevini geçen ay tamamladı. “Caracal” bölüğünde kadın ve erkek savaşçı askerler İsrailin Mısırla olan Sina çölündeki nazik sınırı korumakla görevli.

Açık üniversitede öğretim üyesi ve asker – sivil ilişkileri uzmanı Yagil Levy, 1990’larda kadınlara askerde pilot olma ve cephede savaşan bölüklere katılabilme yolunu açan önemli bir mahkeme kararından bu güne pek bir ilerleme kaydedilmediğini söylüyor.

İsrail Hava kuvvetlerindeki kadın pilotlar

 

“Ordunun kadınları her göreve getirebilmesi ve daha eşit bir yaklaşın kendi çıkarına olur, fakat burada sorun ordudaki dindarların nüfuzunun artması.

Levy ordunun İsrail halkının bir aynası olduğunu, ve burada da dindar kesimin kadınların ordudaki rulünü zayıflatmak istediklerini söylüyor. “Bir yandan geçen seneye kadar askerlikten muaf tutulan çok dindar (ortodoks) erkeklerin askere gitmelerini, diğer yandan kadınların ordudaki görevlerini arttırmayı teşvik etmek arasında bir çelişki var. Kadınların ilerlemesine bir engel de bu” diyor. Ortodoks Yahudilerin endişeleri askerde kadın askerlerle beraber çalışmak ve yaşamak zorunda kalabilecekleri.

Geçtiğimiz ay İsrailde gazeteler, popüler kadın şarkıcı Sarit Haddad’ın askerlere vereceği bir konserin, dindar askerlerin kaygılarını de düşünerek iptal edildiği haberini yazdılar. Askeri sözcü bunu yalanladı. Bu olay son senelerde meydana gelen benzer birçok olayın en sonuncusuydu: 2011 de dört asker, kadın askerlerin şarkı söylediği resmi bir törenden izinsiz, protesto mahiyetinde ayrıldıkları için çok saygın bir subaylık kursundan çıkartılmışlardı.

Herşeye rağmen, cephede görev yapan kadın askerler hatırı sayılır bir değişiklik yaşandığını söylüyorlar. 2008 – 2010 da Caracal’da görev yapan, ve bu yazki operasyon sırasında yedek asker olarak tekrar göreve çağırılan 25 yaşındaki Sapir Yehudain “Artık bizi daha ciddiye alıyorlar” diyor.

 

 
24 Eyl 2012 ... Mısır'dan gelen teröristleri etkisiz hale getiren Karkal tugayında vatani hizmetlerini yerine getiren bayan savaşçı askerler başarılarının sırrının ...

 

“Erkek silah arkadaşlarım Caracal’de görev yapmamışlar. Fakat aldığımız eğitimin onlarınkinden daha eksik olmadığını görünce, kendilerinin yapabildiği herşeyi bizim de yapabileceğimizi anladılar”.

Caracal bölümü, 2102 yılında aralarında en az bir kadın askerin de müdahalesiyle Mısırdan İsraile girmeye çalışan üç teröristi imha etmesiyle ismini duyurmuştu.

 

Yirmi senelik askeri kariyeri olan eski ordu sözcüsü Yarbay Avital Leibovich “bu olayda kadınlar kendilerini ispat ettiler” diyor. “Yavaş bile olsa kadınlar için olumlu değişiklikler var. Bir kadının tabur komutanı, veya bir kadın doktorun bölük doktoru olabilmesi için bu yollardan geçmemiz lazım. Böyle devam edersek kadınların ordunun doğal bir parçası olacaklar. 

                               

 

 

 
31 Ara 2011 ... Bu sene, rekor bir sayıyla beş kadın pilot İsrail hava kuvvetlerine ... Pilot kursu mezuniyet töreninde, dikkatler asker şapkasının altından ...

21 Mar 2010 ... İlk cephe görevli Arap kadın asker. Arap asıllı Çavuş Elinor Joseph Hayfada Arap ve Yahudilerin beraberce yaşadıkları bir mahalleden. Babası ...
 
 
 
 
 
 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi