Haber Merkezi

06/08/14

Siz olsanız ne yapardınız?

İsrailde ırkçılık testi

İsrail 2 ci kanalında “Siz olsaydınız ne yapardınız adlı bir program vardır. Bu programda, günlük olaylara halkın nasıl tepki vereceğini görmek için bir senaryo kurulur, ve halkın bilgisi olmadan aktörler bir olay canlandırırlar. Birçok gizli kameranın kullanıldığı bu programda maksat, beklenmedik bir durumda halkın nasıl tepki vereceğini görmektir.

Bir örnek vermek gerekirse, bir programda sokakta eşinden şiddet ve hakaretlere maruz kalan bir kadın canlandırılmış ve oradan geçenlerin bu olaya tepkileri (“aman bana bulaşmasın ben görmemiş olayım” dan, adamı tartaklayan, polis çağıranlara kadar...) gözlenir.

Aşağıda videosunu sunduğumuz programda ise, İsrail halkının ırkçılığa tepkisi görülmek istenmiş. Kapalı bir kıyafet giymiş bir arap kadın rolünde bir (arap artist) kadın bir dükkana girip kahve istiyor. Irkçı İsrailli rolündeki dükkan sahibi aktör de “burada araplara mal satılmaz” diye çıkışıyor.

Diğer müşterilerin tepkilerini ve yaptıklarını seyredelim.

Türkçe alt yazıyı videoya ekleyen “matters else” e teşekkürler.

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi