Haber Merkezi

22/07/14

Asker cenazesine 20,000 kişi katıldı

 

Kaynak: Haaretz

Ailesi İsrailde yaşamamasına rağmen İsrailde askeri görevini yapmayı seçen çavuş Nissim Sean Carmeli’nin cenazesine fazla katılacak olmadığını düşünen binlerce kişi son görevlerini yaptılar.

Cenazeye katılan yaklaşık 20,000 kişinin çoğu daha düne kadar 21 yaşındaki Amerikalı İsraillinin adını duymamışlardı.

South Padre Texas doğumlu Carmeli, Pazar günü Hamasla çarpışmalarda ölen 13 askerden birisiydi. Pazar günü, California doğumlu 24 yaşındaki Maz Steinberg de hayatını kaybetmişti.

İsrail Savunma Kuvvetlerinin bildirisinde bu iki asker, orduda binlercesi olan, ve ailelerinin İsrailde yaşamadığı askerler için kullanılan “yanlız asker” olarak tanımlanmışlardı.

אמר למ"מ שהוא נכנס, למרות פציעה בקרסול. כרמלי (צילום: באדיבות המשפחה)

 

Carmeli’nin ailesi seneler önce Texas’a göç etmiş, ve yarı yarıya Amerika ile İsrail arasında yaşıyorlar. İki kız kardeşi, ve ailesinin çoğu İsrailde yaşıyor. 16 yaşında Raanana’da Ostrovski lisesinde okumaya baaşlamış ve pek çok arkadaşı var.

Fakat sosyal medyada, yurt dışında yaşayıp askerlik yapmasına gerek olmayan fakat buna rağmen bu görevi seçen bir “yanlız askerin” ölmesi, ve cenazesine fazla katılım olmayabileceği düşüncesi on binleri etkiledi, ve dün gece 11:30 daHayfa’nın askeri mezarlığı Neve David’deki cenaze törenine yönlendirdi.

 

 Rami Shllush

 

Facebook taki sayfasına göre Carmeli Dallas Cowboys’un, ve İsraile geldiğinden beri her fırsatta maça giden koyu Maccabi Haifa taraftarı. Sosyal medyada Maccabi bayrağıyla bir resmi yayınlanınca takım yöneticileri  “bizim yaşamamız için kendini feda eden bir kahramana son görevimizi yapalım” diye bir mesaj yayınlayarak taraftarlardan cenazeye katılmalarını istediler. Takım, şehirden mezarlığa otobüs servisi koydu.

 

 

 

Maccabi Haifa üniformasıyla cenazeye katılan Aliza “Onu tanımadımfakat her maça giderim. Demek ortak bir yanımız varmış” diyor. Ruhama, mezarlıktan görünen yeni stadı göstererek “sanki onun şerefine açılacak” diyor.

İsrailli izcilerden yüzlercesi, motorsiklet birliğinden 50 kişi de katıldı. Büyük bir İsrail bayrağıyla Harley Davidson sürüvüsü Moshe “whatsapp ta bir mesaj aldım ve buradayım” diyor. “Hiç olmazsa burada olayım”.

İsrailin değişik bölgelerinden ve ordunun çeşitli bölüklerinden binlerce asker de cenazeye geldiler. Moshe “Burada olmak istedik” diyor. “O savaşan bir bölükte askerlik yaptı ve her şeyini verdi. Burada olmak bizim görevimiz. Komutanımızdan izin aldım. Sadece izin vermekle kalmadı kendisi de geldi.”

Bazıları da kendi başlarına gelmişler. 22 yaşındaki Yulia “askerliğimi yeni bitirdim. Onunula bir bağım var. Askere gitmeye mecbur olmayan fakat isteyerek askerliik yapan bu  gence hayranım”. Ve konuştuğumuz herkes gibi ekledi “Burada olmak benim görevim”.  

İsraile göç eden askerlerden sorumlu Yakov Danon bu büyük kalabalığı görünce “İsrail halkının en güzel örneği bu. Zor zamanlarda kenetleniriz. Bu bizim geleneğimizdir. Sean bizim hayranlık duyduğumuz değerlerin bir ifadesi gibi: Sadekat, ülkesine hizmet hissi, açık sözlülük,  insan sıcaklığı, yardımseverlik. Dindar, layik, haredi, genç, ihtiyar insanların burada toplanmasının nedeni bu.

Golani tugayının gözü yaşlı altı genci bayrağa sarılı tabutu taşırken, 56 yaşındaki Anat gözyaşlarını tutamadı. “Onu tanımıyoruz fakat o herkesin oğlu herkesin kardeşi. Burada olmamız, sevdiklerimizi kaybetmenin korkusunu da ifade ediyor” dedi

 Carmeli’nin babası Ruhama titrek bir sesle geleneksel yas duası Kadiş’i okudu. Bitirince “Düşman bunu görsün. Bu onlara en güzel cevabımız. Her asker bizim için çok önemlidir” dedi

 

Genç bir kadın “ İsrailde çoğunluğun Gazze’deki savaşı onayladığını biliyorum fakat buradakiler politika yapmaya gelmediler. Bu savaşa karşıyım. Bu savaşın doğru olup olmadığını da bilmiyorum. Burada olmamın nedeni bu genç çocuğun güzel değerleri temsil etmesi. Yanlış bir savaşta öldüyse bile saygı duyulmalı.

Cenazeye gelen pek çok kişi arabalarını çok uzaklara park etmek zorunda kaldılar. King Saul sokağında evinin önünde bir masanın üzerinde geçenlere bedava içecek ve yemek veren bir adam ismi sorulduğunda “Benim adım önemli değil. Sean Carmeli’nin adı hatırlanmalı. Bu benim görevim” dedi.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi