Haber Merkezi

19/07/14

Fenerbahçenin 1950 İsrail Turnesi

                 

                  

 

19.07 Fenerbahçeliler gününde Srulik'in kaleminden geçmişten bir hatıra

 

 

FENERBAHÇE’NİN İSRAİL TURNESİ 1950

Sharulik Tel-Aviv 19 Temmuz 2014

 

Kipat Barzel (füze kalkanı) sağolsun, Hamas teröristlerinin günlük istihkakımıza düşen her gün kafamıza defalarca yediğimiz defalarca duyduğumuz bir füze alarm sireni daha başlamadan, günün mana ve ehemmiyetine binaen, konuyu ıskalamadan yazmak istedim.

 

Bugün 19.07

Öylesine lalettayin bir gün değil.

Dünya Fenerbahçeliler günü.

 

Şu içinde bulunduğumuz günlerde taraflı yandaş basının uydurduğu bilgi kirliliğinden sıyrılmak, Türk medyasının yalan haber üretmediği şerefli ve tarafsız haber yaptığı;

Dostlukların sahte olmadığı geçmiş günlere dönmek istedim.

Hani şu Yahudi Rober’lerin, Rum Lefter’lerin, Ermeni Garbis’lerin,

Türk milli takımında oynadığı günler.

1948’ler, 50’ler.

 

Yahudi, Rum, Ermeni, Müslüman Türk gençlerinin aynı çilingir sofrasını zevkle paylaştığı,

Birbirinin bayramlarını kutladığı

Fenerler, Cimbomlar, Kartallar gibi farklı takımlara gönül verse de,

Mithatpaşa stadyumunun tribünlerinde karışık oturabildiği,

Henüz, saf ve temiz ayrımsız arkadaşlıkların din hanesine endeksli olmadığı, halen birbirinin kültürüne, dinine saygılı insanların yaşadığı, saygın yaşamın hüküm sürdüğü yıllar.

 

İşte o günlerden,

Fenerbahçe futbol takımının İsrael turnesini dile getirmek için http://fenerleaks.wordpress.com sitesinden yaptığım alıntıya,

kaynağını belirtip emeklerine saygı ve  teşekkürlerimle bir bölüm paylaşayım.

Savaştan,  terörden, terör destekçilerinden, yalan haber yapanlardan, yandaşlardan, antisemitlerden gına geldi.

Barış Gel Artık.

 

                                                      **********

 

İSRAİL TURNESİ

Fenerbahçe’nin 1948 de Atina’ya yaptığı 3. den sonraki 4 üncü deplasman 9-22 Mart 1950 de 4 maç için İsrail’e yapıldı. Fenerbahçe Kulübü, mali yönden dar bir zamanında, bu turnenin verimli olacağını göz önüne almış ve sağlanan 23 bin lira (8300 Dolar) net gelir Türk futbolunda bütün kulüpler için bir rekor oluşturmuştur.

Umumi Kaptan Rüştü Dağlaroğlu başkanlığında uçakla yapılan turnenin 4 maçı Tel-Aviv, Petah-Tikva ve Hayfa’da yapılmış, Tel-Aviv’de kalabalıktan stat duvarlarının yıkıldığı 11 Mart 1950 Cumartesi günü şampiyon Hapoel’i 3-0 yenen Fenerbahçe takımı sahadan eller üstünde ve etrafı inleten, Ya.. Ya.. Ya… ŞA.. ŞA.. ŞA… FE… FE..NER.. BAH..ÇE… ÇOK.YA.ŞAAAA… sesleri arasında çıkmıştır.

Saha içine dolan mahşeri kalabalığı İsrail güçleri, halatlarla bir saatlik uğraşıya rağmen, taç çizgilerine süremeyince, bu iş Fenerbahçe takımından rica edildi. Yayılan Sarı-Lacivertliler hemen işi becerdiler. Bu nedenle geç başlayan maç 60 dakika oynanabildi.

CİHAT-HİLMİ, AHMET-SALAHADDİN, KÂMİL, MÜZDAT-FİKRET, EROL, CEMAL UZKES, LEFTER VE HALİT-den kurulu Fenerbahçe’nin gollerini Halit, Fikret ve Cemal attılar.

Maçtan sonra İsrail’in sesi (Kol Yisrael) radyosuyle yurda hitab eden kafile yurtdışından yabancı radyo ile ülkesine seslenen ilk Türk spor kafilesi olmak özelliğini kazandı. Aynı akşam İsrail Dışişleri Bakanlığı Fenerbahçe şerefine muhteşem bir yemek verdi. Başta SEYFULLAH ESİN ve eşi olarak bütün Elçilik mensuplarının bulunduğu ziyafette, Türkiye’den göç eden Musevi vatandaşlar Fenerbahçe’ye çok güzel bir gümüş kupa sundular.

Elçimiz de, duygularını :

— Bu günkü maç ve ceryan tarzından övünç duydum…. sözleriyle açıklamıştır.

Petah-Tikva’da da 5-3 kazanan Fenerbahçe, Hayfa’da 3-1, Tel-Aviv karmasına’da 1-0 yenildi ve 7 ye karşı 9 gol attı.

Fenerbahçe İsrail’de son derecede büyük ilgi ve itibar gördü. Gerek halk ve gerekse Devlet erkanı ve kuruluşların propaganda amaçlı çaba ve konukseverlikleri tahminlerin çok üstünde oldu. (LA VERDAD = GERÇEK), adlı politik gazetenin Fenerbahçe’nin geliş günü Sarı Lacivert renkte çıkması ve sayfa boyu, Türkçe olarak, (HOŞ GELDİN FENERBAHÇE!..) başlığıyla yayınlanması, her yerde gözlere çarpan Türkçe, Fransızca ve İbranice, (İSRAİL’E HOŞ GELDİNİZ) afişleri, Fenerbahçe’nin emrindeki 6 otonun, sürekli olarak üniformalı görevlilerce kontrol ve gidiş gelişlerde refakatte bulundurulmaları gösterilen ilgiden örneklerdir.

        -Fenerbahçe’yi uğurlayanlar arasında B.Elçi Eliyahu Sason da vardı.

 

 

 

                                                      **********

Hepinizin Dünya Fenerbahçeliler gününüzü kutlar

Barış dolu Sarı Lacivert günler dilerim.

Shrulik

 

Embedded image permalink

 

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi