Haber Merkezi

11/05/12

571 SEFER SAYILI SABENA UÇAĞI

 

 

 Kaynak: http://www.idfblog.com/2012/05/08/sabena-flight-571/

 

571 no.lu seferin özelliği nedir?

 

8 Mayıs 1972 tarihinde, Belçika havayolları Sabena’nın Tel Aviv’e giden  571 sefer sayılı uçağı Viyana’dan yola çıktı. Kalkıştan yirmi dakika sonra, uçağın kontrolu, Kara Eylül terör örgütüne mensup olan, ik kadın iki erkek, dört terörist tarafından ele geçirildi. Böylece,  İsrail tarihinin en cesur kurtarma operasyonlarından biri olan İsotope Operasyonu’na kadar süren bir dizi olay başlamış oldu.


Teröristlerin kokpite girme girişiminin ardından, uçağın kaptanı Reginald Levy soğukkanlılığını muhafaza etti ve oparlörleri açık bırakarak, uçuştan sekse kadar her türlü konuda teröristlerle konuşarak yolcuları teskin etmeye çalıştı.

 

Kaptan Reginald Levy

 

İsrail hapishanelerinde yatan 315 Filistinli mahkumun serbest bırakılmasını talep eden teröristler, talepleri yerine getirilmezse uçağı havaya uçuracaklarını bildirdiler.

 

Kaptan Levy’nin gönderdiği tehlike sinyalleri İsrail Güvenlik Bakanı Moshe Dayan tarafından alındı. Dayan derhal teröristlerle görüşmelere başladı ve aynı anda Isotope Operasyonu adlı gizli kurtarma operasyonunun planlanması başlatıldı.

 

Bu arada Sabena uçağı Tel-Aviv’e vardı ve Lod Havaalanı’na iniş yaptı (bugünkü Ben-Gurion Havaalanı). Kaptan Levy, dışarıda bekleyen İsraillileri ikna etmek için uçaktaki patlayıcılardan örneklerle uçaktan çıktı. Uçakta yolcular ağlıyorlardı ve histerik vaziyetteydiler.


Teröristler uçakta mutlaka tamirat yapılması gereksinimi olduğuna inandırıldı. Uçak teknisyenlerinin beyaz elbiselerini giyen 16 elit komandodan oluşan bir ekip uçağa yaklaştı.

 

 

Teknisyen kılığındaki elit komandolar

 

 

Uçağa binen elit komando takımı, on dakika içinde iki erkek teröristi öldürdü, iki kadın teröristi tutukladı ve yolcuları kurtarmayı başardı. Uçaktaki sivillerden üç yaralı hariç hepsi sağ salim kurtuldu. Yaralılardan birisi sonradan öldü. Komandolar arasında, sonradan Başbakan olan Ehud Barak ve Benyamin Netanyahu da vardı.

Sağ kalan kadın teröristler İsrail’de ömür boyu hapse mahkûm edildiler, ancak 1982 Lübnan Savaşı sonrasındaki esir takası anlaşmasında serbest bırakıldılar.


Kara Eylül örgütünün üyeleri, İsrail Olimpiyat takımının 11 sporcusunu rehin alıp sonradan öldüren 1972 Münih katliamının failleridir.


Kara Eylül eylemcileri sonradan elit Sayeret timi askerleri tarafından Gençlik Baharı Operasyonu çerçevesinde hedef alınmışlardı.

             

Bugün İsrail Başbakanı olan Benjamin Netanyahu, 571 sefer sayılı Sabena uçağından rehineleri kurtaran elit komandolar onuruna yapılan törende  eski İsrail Cumhurbaşkanı Zalman Shazar tarafından tebrik edilirken

Tercüme: Alegresse Delail

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi