Haber Merkezi

26/04/12

Bu nasıl bir Apartheid?

 

                        

BU NASIL BİR « APARTHEİD » ?

 

Kaynak: YNET  Itamar Eichner 

 

 

İsrail’in Yeni Zelanda büyükelçiliğine Dürzi bir profesör  atandı

 

Yedioth Ahronoth Pazar günü, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın, İbrani Edebiyatı profesörü Naim Araidi’yi Yeni Zelanda’nın İsrail büyükelçisi olarak atadığını bildirdi. Bu atamayla, Dürzi toplumunun bir üyesi ilk kez büyükelçi tayin edilmiş oldu.

 

Kfar Maghar’da doğan  62 yaşındaki Araidi, doktorasını Zvi Grinberg’in şiirleri üzerine yazdı. Kendisi, Haifa ve Bar-Ilan üniversitelerinde eğitimci olarak, Arab Academic College for Education’da da dekan olarak hizmet verir ve Sapir Ödülü yönetim kurulu üyesidir. 2008 yılında, Başbakanlık İbranice Edebiyat Ödülünü kazanmıştır.Araidi, "Yıllarca gayri resmi olarak İsrail Devletini temsil ettikten sonra, resmi bir sıfatla buna devam etmek ve İsrail'in güzel tarafını, tüm zorluklara rağmen bir arada yaşamanın, sadece gerçek bir demokrasi içinde mümkün olduğunu göstermek benim için büyük bir şeref olacaktır "dedi.

 

Bakan Lieberman Yedioth’a, "Araidi, yetenekli bir kişinin, hangi dinden veya kesimden olursa olsun, en yüksek mertebelere ulaşarak tüm İsrailliler için bir ilham kaynağı olabileceğini gösteren İsrail'in güzel yüzünü temsil etmektedir" dedi.  "Onun, edebiyatta olduğu gibi, elçi olarak da İsrail Devleti'ni onurlandıracağından eminim."

 

 

YORUM : Darısı, İsrail’e apartheid - (soy ayrımı yapan devlet) devleti deyip demokratik geçinen ülkelerdeki azınlıkların başına.

 

 

 

TERCÜME : Alegresse Delail

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi