Haber Merkezi

25/02/11

Benim İsrailim

 

İSRAİL VE IRKÇILIK

Kaynak: Harvard Crimson

Benim İsrail’im
Lee M Hiromoto

"Ayrımcılık İsrail’in içine inşa edilmiştir”. “Siyonizm’in özünde bir halkın, başka bir halkın yerine konması vardır."

Bu bu iki iddiayı, tesadüfen birçok Yahudinin dua edip ailece yemek yediği bir Cuma gecesi yapılan, hukuk fakültesinde "İsrail işgalini boykot" konulu bir panelde duydum. Konuşmacılar İsrail Devletinin yok edilmesi için en faydalı olacak uygulamaları sıralarken, ben, geçen sonbaharda hukuk okuluna başlamadan önce orada geçirdiğim dört yılı düşündüm.

Benim yaşadığım İsrail panelistlerin anlattığı faşist sanal ülkeden çok farklıydı. O İsrail, benim İsrail’im, komşuları ile barış içinde yaşamayı umut eder ve, bazı konularda azınlık haklarına ABD’den bile daha fazla saygı gösterir.

Benim çift pasaportlu vatandaş olarak yapmış olduğum askerlik İsrail'in Arap komşuları ile birlikte yaşama konusundaki derin özlemine büyük saygı duymamı sağladı. Ben, Filistin Yönetimi ile irtibattan sorumlu olan, Milli Savunma Bakanlığının Hükümet Etkinlik Koordinatörü ajansında görev yaptım. Filistin Yönetimi, Filistin halkının Batı Şeria toprakları üzerinde neredeyse tam anlamda egemen olduğu ve uluslararası camia tarafından kabul görmüş, ulusal umutların gerçekleşmesi yolunda ilerleyen bir devlet kurumudur (hatta muhafazakar İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu bile bu kuruma verdiği desteği açıklamıştır).

Görevim dahilinde, hastaneleri gezdim ve İsrail askeri koordinasyonu ile haftada birkaç kez kritik diyaliz tedavileri için Yeruşalayim’e gelen Filistinli çocukları gördüm (bu tür tedavi Batı Şeria'da yok). İsrail Savunma Kuvvetlerinde yedek Apache pilotu olan ve yoğun bakım ünitesinde, Iraklı, Filistinli ve Afrikalı çocukları tedavi eden Yahudi İsrail cerrahını gördüm. Şafağın yeni söktüğü saatlerde, Yeruşalayim dışındaki Qedar’a İsrailli komşuları ile çalışmaya gelen, bir Filistin kentine nazaran çok daha yüksek maaşlar alan Filistinli işçileri karşıladım.

Sonuçta İsrail, birçoğu halâ İsrail'in varolma hakkını inkâr eden binlerce Filistinliye her gün tıbbi bakım için veya çalışmak için topraklarına gelme izni vermek zorunda değildir. Ancak İsrail bunu yapıyor. Bu hareketleri ve 2005 yılında Gazze Şeridinden, 1982 yılında Sina Yarımadasından acılarla dolu çekilme eylemleri, İsrail'in komşularıyla iyi geçinme – onların yerini alma değil- konusundaki derin arzusunu kelimelerden daha iyi anlatmaktadır.

Yeruşalayim ve Tel-Aviv’de yaşamak, bana birçok dünya kentlerine taş çıkartacak kozmopolit faklılıklarla karşılaşmamı sağladı. Biri dinselliğiyle, diğeri eğlenceleriyle ünlü olan her iki şehirde ünüformalı (ve bazen silahlı) askerlerden Orta Doğu'da benzersiz özgürlükleri olan gay ve lezbiyen İsrailli Araplara kadar birçoklarının katıldığı ‘gay pride’ geçitleri düzenleniyor (eşcinsellik İran'da, Suudi Arabistan’da ve diğer bazı Müslüman ülkelerde cezası ölüm olan bir suçtur). Ben, burada liberal Cambridge’de nadiren görülen, sokaklarda elele yürüyen eşcinsel çiftler gördüm. Eşcinsel İsrailliler, (Filistinliler dahil) partönerleri için göçmenlik hakkı isteyebilirler, ve bu şu anda ABD'de imkansızdır.

İsrailli Araplar, İsrail nüfusunun yaklaşık yüzde 20'sini oluşturur ve her düzeyde İsrail demokrasisine katılırlar. Hristiyan Arap Yargıç Salim Joubran, ülkenin Anayasa Mahkemesinde görevlidir ve insan haklarının geliştirilmesi konusunda hükümetin diğer birimleriyle karşı karşıya gelmekten kaçınmaz. Arap kadın ve erkekler seçimlerde oy kullanır ve İsrail parlamentosu Knesset’te görev alırlar. İsrailli Arap kimliğinin karmaşıklığına saygı göstergesi olarak, Arap vatandaşları İsrail demokrasisinin başarılarılarını sağlayan zorunlu askerlikten muaftırlar.

Ben şahsen, kendilerini ayrımcılık ve kızgınlık sarmalına hapsetmek yerine, İsrail’de sık sık burs çatısı altında Yahudilerin ve Arapların bir araya geldiklerini biliyorum. Ben, uluslararası sıralamalarda Ortadoğunun en üst sırasında yer alan Kudüs İbrani Üniversitesi'nde, Yahudi yurttaşları ile okumaktan mutlu görünen çok sayıda Arap öğrenci ile birikte okudum. Bir yıl sonra, hem İbranice hem Arapça eğitim veren (İsrail’de her iki dil resmi dildir) çokkültürlü okullarda Yahudi ve Arap gençleri biraraya getiren kurumlara destek veren ve kâr amacı gütmeyen Hand in Hand örgütünde çalışmaya başladım. En iyi arkadaşının bar-Mitzvah törenine katılan ve İbraniceyi bu kadar iyi anlayan bir Arap gencini Ortadoğu'da buradan başka nerede bulabilirim?

Geçtiğimiz günlerde 60.cı doğum gününü kutlayan genç bir demokrasi olarak, İsrail mükemmel değildir. Birçokları, Filistin ulusal özleminin gerçekleşmesi için İsrail’in daha büyük bir rol oynaması konusunda mutabık. Ama İsrail'in farklılıkları benımsemiş toplumu ve uzun zamandır süren barış arzusu ile ilgili temel gerçekleri gizlemek barışa ters düşen bir yöntemdir ve sadece zaten kutuplaşmış olan söylemleri daha fazla tutuşturmaya yaramaktadır.

 

2008-2010 yıllarında İsrail Savunma Kuvvetleri'nde görevli Lee M. Hiromoto, HLS '13.

 


BUNLAR IRKÇILIK MIDIR ?
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Selim Joubran, İsrail Anayasa Mahkemesi

Yargıcı Arap

Eski Tümgeneral Yosef Mihslav. Dürzi 

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 Walid Badir, İsrailli milli takım futbolcusu 

Hapoel Tel Aviv takımının kaptanı. Arap. 

Şarkıcı, artist, şarkı sözü yazarı Mira Awad.

2009 Eurovizyon İsrail temsilcisi. Arap
 

.                                              .

 

                               
                         Eski İsrail güzellik kraliçesi Rana Raslan. Arap.

 

 

 

 

   
 

 

 

 

 

 

 

Eski

Knesset Sözcü yardımcısı Majalli Wahabi. 

Şubat 2007’de İsrail vekaleten Cumhurbaşkanı. Dürzi.

 

İsrailli şair, tarihçi ve eski Ekvador elçisi  Reda Mansour. Dürzi.

 

                                      

 

BUNLAR KESİNLİKLE IRKÇILIKTIR


            

                              

 

 Abbas, 28.7.2010’da Mısır medyasına : "Bizim aramızda, Filistin topraklarında tek bir İsraillinin yaşamasına izin vermeyeceğim"

 

 


                                     

                                                     Müslüman olmayan giremez


 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi