Haber Merkezi

15/06/15

Iraklı bebek İsrailde kalp ameliyatı geçirdi

 

 Kaynak: nana10

Süleymaniyeli Ahmet İsrail hastahanesinde…

 

Tercüme: RAFAEL SADİ

Küçük Ahmet sadece   bir ay önce Irak’ın Kürt bölgesindeki bir yerleşim bölgesinde dünyaya geldi. Ancak kalp damarlarında  özellikle kalp’ten Beyin’e  taze oksijen taşıyan damarlarda  delikler ile doğdu. ‘’Bu hasar ile doğan bebekler bir kaç gün içinde ileri Tıp teknolojisine sahip bir hasta haneye gelmedikleri takdirde  bir kaç gün içinde ölümleri neredeyse kesindir.’’  Diyor Wolfson Hasta hanesi Yoğun Bakım servisi başhekimi Dr. Tsiyon Huri .Çok’ta kolay olmayan yollardan İsrail’e  büyük annesi eşliğinde getirilen Ahmet İç İşleri Bakanlığının  verdiği özel izin ile giriş yapabildi ve hayatını kurtaran ameliyatın yapılması mümkün oldu.

 Filmin Tercümesi:

Doktor: Kuru bez Lütfen

Sunucu: Başka şartlar altında henüz bir aylık olan Ahmet ne yazık ki hayatta olmayabilirdi.Ahmet yaklaşık bir ay kadar önce Kürdistan’ın Süleymaniye şehrinde doğdu. Yerel doktorlar da  hemen kalbinin çalışmasındaki sorunu tespit ettiler.

Doktor: Ahmet bize kalbinde delikler ile geldi T.G.A. denilen bir rahatsızlıktır bu. Bu aslında ana damarların ters oluşumu olup iki adet kan dolaşımı olması anlamına geliyor.Bir tanesi Kalp-Ciğerlere ciğerler-Kalb’e gidiyor, diğeri ise Kalp-Vücut , Vücut –Kalp . İkisi birbiri ile karşılaşırsa da kişi ölür.

Sunucu: Süleymaniyendeki hastahane alt yapısı bu ameliyatı yapmaya yeterli değil. Ahmet ile karşılaşan ve gönüllü olan bir doktor ahmet’in her an ölebileceğini tespit ederek hemen ameliyat edilmesi gerektiğini beyan etti.

Doktor: Kalplerinde bu tür bir arıza ile doğan bebekler yeterli teknik imkanları olan bir hasta haneye zamanında gelmemeleri halinde bu kesin ölüm demektir.

Sunucu: ÇOCUK KALBİ derneği Ekim ayında 20 senelik faaliyet dönemini dolduracaktır. Bu dernek bu türden bir çok vakaya imzasını atmıştır. Ancak IRAK Düşman ülkesi statüsünde olup Dernek vakit kaybetmeksizin İç İşleri Bakanı SİLVAN ŞALOM’a müracaat ederek Ahmet’in ülkeye girişi için izin talebinde bulundu.

Dernek yetkilisi : Bir aydan küçük bir bebeği İsrail’e getirebilmek için uluslararası bir çalışma gerekmektedir.Özellikle Irak’lı bir bebek veya küçük çocuğu tedavi olmak için bile olsa ülkeye sokabilmek için Sadece ve sadece İsrail İç İşleri Bakanlığı ile yakın takip ve doğru ilişkiler ile  mümkündür.

 

İç İşleri Bakanı Silvan Şalom: Mutluyum ki bu yolla bile olsa İsrail’in güzel yüzünü de gösterme imkanımız oldu. Bu bir gerçektir ki bütün Dünya’dan hasta çocukları tedavi olmak üzere getirmeye muvaffak olmaktayız.Bu vesile ile onların hayatlarını kurtarmaya ve aslında güzel ülkemizin insanı yönünü gösterebilmekteyiz.

Sunucu: Irak Kürdistanındaki Süleymaniye’den başlayıp Ürdün ve İsrail’e uzanan yolculuk bebeğin annesi diğer 9  çocuğuna bakmak için ülkesinde kalırken Ahmet Bebek Büyük annesi eşliğinde İsrail’e Ürdün’den kara yolu ile İsrail’e girmiş oluyor.

Doktor: O kendine gelecek ve iyi hissedecek.

Sunucu: Ahmet Perşembe günü (11.06.205) acil olarak ameliyat  edildi.Doktorlar bu sabah  cerrahi bakımı tamamladılar ve kalbinin gerektiği gibi çalıştığını beyan ettiler.

Doktor: Allahın izni ile iki gün sonra  ağzındaki boruyu da çıkartacağız inşallah.

 

Ahmet’in Büyük Annesi: İnşallah.

Sizlere de bütün saygımla teşekkür ediyorum. İsrail’e geldiğimde ne  gibi bir beklenti içinde olmam gerektiğini bile bilmiyordum. Güzel ve modern bir yer gördüm , ağırlamanıza gösterdiğiniz yakınlığa ve sıcaklığa  çok teşekkür ederim.Bütün yaptıklarınızı çok takdir ediyorum.

Sunucu: Ahmet önümüzdeki günlerde kendine gelecek ve doktorların  müsaade ettiğinde de Büyük Annesi ile evine dönecek. Kendisine bakan doktorlar ise her sağlıklı çocuk gibi yaşamına devam edeceğini söylediler.

 

Save a Childs Heart örgütü her sene bürün dünyadan yüzlerce çocuğun ameliyat masraflarını karşılayarak İsrailde ameliyat ettirir.

 

3 Haz 2011 ... Save a Child's Heart – SACH (Bir Çocuğun Kalbini kurtar) adlı yardım örgütü günümüze kadar aralarında Afrika, Asya, Doğu Avrupadaki toplam ...
www.hasturktv.com
www.hasturktv.com/turkiyede_bugun/2224.htm

 

14 Tem 2014 ... Roketlere rağmen Gazze'li çocuklar İsrail hastanelerinde tedavide. Save a Child's Heart. İsrail hava saldırılarının Gazze'de can aldığı bu ...www.hasturktv.com/israilde_gundem/6542.htm

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
hakan
15/06/16 00:01
Filistinli binlerce çocuğu öldür veya sakat bırak. sonra ıraklı kürt olduğu söylenen bir çocuğu ameliyat et ve bunu propaganda olarak göster . bu çok utanmazca ve ahlaksızca bir davranış.
Kürt Müslüman
16/06/15 01:38
Siyonistler bunu iyilik olsun diye yapmazlar, yüzde yüz cocugun bazi organlarini calmislardir.

Haber Merkezi