Haber Merkezi

10/05/15

İsrailin yeni hükümeti barış yapabilir mi?

 

Kaynak: Times of Israel

20 senedir ilk defa barış görüşmeleri bir koalisyon protokolünde yer almıyor. Bu, İsrailin barış yapmasına bir engel mi?

 

 

İsrail politikasını takip edenler, Netanyahu’nun kurduğu hükümetin son senelerin en milliyetçi ve en sert hükümeti olduğunu bilirler.  İsrailli ve yabancı yorumcular koalisyonda merkez veya merkez sol partileri olmadığından, Filistinlilerle barış sürecinin ilerleme kaydedemeyeceğinden kaygılılar.

Bu kaygı boşuna değil. İsrailin 34 üncü hükümeti, son 20 senede koalisyon prokollerinde  barış görüşmelerinin yer almadıdğı ilk hükümet.

Netanyahu’nun bunnda önce kurduğu her üç hükümette merkez ve merkez sol temsilcileri vardı: 1996 da eski İşçi partisi politikacaısı Avigdor Kahalani iç güvenlik bakanıydı. 2009 da Ehud Barak yönetiminde İşçi partisi koalisyona katıldı.  Son hükümette de Tsipi Livni ve Yair Lapid koalisyonun merkez soldan ortaklarıydılar.

Yeni koalisyonda ilk işi Filistinlilerle barış yapmak olacak hiçbir parti yok. Barış görüşmeleri bu koalisyonun umurunda değil demek abartmak olmaz.

Fakat, bazı yorumculara göre eğer Neyanyahunun başlayacağı ciddi barış görüşmeleri Knesset’in büyük desteğini alacak.  Bu hükümetten görüşmeleri sonuçlandırmayı beklemek hayalperestlik olur, fakat ABD ve Avrupanın baskı ve yaptırım tehditleri hükümete başka çare bırakmıyabilir.

Tecrübeli gazetece Akiva Eldar’a göre,kimin hükümet kimin muhalefet olduğuna bakmadan barış görüşmelerine gelince 120 kişilik Knesset’de “ideolojik sağ diğer tarafatan daha küçük.”

Al Monitor’da Çarşamba günü yazdığı yazıda “Enver Sedat gibi İsraili ziyaret edecek kadar cesur bir Arap lideri karşısında Netanyahunun yeni bir Menahem Begin olacağı şüpheli” diyor. “Fakat olursa Knesset’in çoğunoluğu onu destekler.”

Barış sürecini destelleyecek partilere bir göz atalım: Naftali Bennet’in Yahudi evi partisi )8 milletvekiliye) herhangi bir anlaşmaya sertçe karşı çıkacak. Buna karşı İşçi partisi, solcu Meretz, Lapid’in Yesh Atid partisi ve Birleşik Arap Listesinin toplam 53 milletvekili bu süreci destekleyecek.

Diğer partilerin ne yapacakları çok kesin değil.

Netanyahu iki devletli bir çözüme inanmakla birlikte, şimdilik bunun imkansız olduğuna inanıyor. Koalisyondaki 61 milletvekilinin 30 unun olduğu Likud ise nu konuda Netanyahu gibi düşünmüyor. Partinin büyük çoğunluğu Filistin devletine topran karşılar; olan durum devamı veya Batı Şeriyanın bütününün ya da bğr kısmının ilhakı taraftarılar.

Koalisyonun ikinci büyük partisi, Moshe Kahalonun Kulanu partisi. Seçim propagandaları sırasında barı görüşmeler konusunu hiç açmadı. Eski bir Likudcu olan Kahalon Gazze’den çekilmeye karşıydı. İki devletli çözüme inanıyor fakat şu anda bir partner olmadığını söylüyor.

Yedi milletvekilli Şas’ın da durumu buna benzer. İki devletli çözüme evet, fakat şimdilin barış anlaşması yapılamaz. Her iki parti de sosyo ekonomik konulara ağırlık veriyorlar.

Altı milletvekili olan Aguda’da barış konusunda fikir birliği yok, fakat ABD hükümetinin öncülüğünde bir barış girişimini destekleyebilirler.

Koalisyonda olmayan tek sağ parti Liberman’ın partisi. Yisrael Beitenu iki devletli bir çözüm taraftarı, fakat 67 sınırlarına göre değil, halk çoğunluğuna göre toprak değiş tokuşu prensibine dayalı olmasını talep ediyor: Amaç, İsrailde mümükün olduğu kadar çok Yahudi ve mümkün olduğu kadar az Arap bırakmak. Fakat bir barış girişimini nasıl karşılayacağı muamma.

Kısacası, yeni Knesset’in bir barış girişimini desteklemesi imkansız değil.

Kesin olan birşey varsa o da barış görüşmelerine başlaması için İsraile baskının artacağı. Netanyahu’ya tebrik mesajı gönderen Obama “iki devletli bir çözümün önemi” ni tekrar vurguladı. Fransa Ürdün Yeni Zelanda yeni bir teklif üzerinde çalışıyorlar ve AB bu konuyu gündeme getireceğini söylüyor.

Bar İlan Üniversitesinden Benjamin Molov’a göre, garip bile gelse yeni hükümetin güvenliğe önem vermesi barış istemediği anlamına gelmemeli. 90 larda başbakan Şamir herkesi şaşırtarak ABD nin baskısıyla Madrid konferansına katılmıştı.

Yeni hükümetin önceliği barış değil, fakay uluslararası baskı bu hükümeti pazarlık masasına oturtabilir. Fakat – Amerikan kongresinin veİsrail halkının karşıt olmasına neden olacak bir şekilde İsrailden ödün verilmesi istenip bir köşeye sıkıştırılması yerine, ılımlı Arapların içinde olacağı çok yönlü bir yaklaşım daha başarılı olacaktır.

Eninde sonunda Eldar’ın da dediği gibi barış görüşmeleri için iki tarafın cesur adımlar atması gerekir. İsraile baskı yapanlara Netanyahu’nun hatırlatacağı gibi İsrail bu sorunu tek başına çözemez.

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
BALATLI LEON
17/06/15 12:15
DUNYA DEVLETLERI ISRAEL'E BASKI YAPACAKLARINA FILISTIN VE DIGER ARAP DEVLETLERINE BASKI YAPSINLAR .CUNKU ISRAEL'DE IKTIDARDA KIM OLURSA OLSUN FILISTINLILERIN (FILISTINLI MULTECILERIN TEKRARDAN ISRAEL DEVLETI SINIRLARI ICINE YERLESTIRME ARZUSU) BUNU HICBIR ISRAEL HUKUMETI SAG SOL HATTA ASIRI SOLCU BIR REJIM BASTA OLSA BILE BU ONERIYI KABULLENEMEZ. BU ADETA ISRAEL DEVLETI ICIN INTIHAR DEMEKTIR. FILISTINLI ARAPLAR BU SEVDALARINDAN VAZGECMEDIKCE HICBIR ZAMAN BARISA VARILAMAZ.

Haber Merkezi