Haber Merkezi

18/09/14

Bugün bayram ama kimse farkında değil

 

Eitan Haber   

 Kaynak: YNET

Mısırla 36 senelik barış

 

 

Birçok İsrailli bu barış sayesinde hayatta olduklarının farkında bile değiller

Bugün İsrailde bir bayram olması lazımdı. Çok az İsrailli günün anlamının farkında

Bugün, Mısırla barış anlaşmasıyla sonuçlanan Camp David Anlaşmasının 36 cı yıldönümü. Mısırla barış ne mi demek? Bunu anlamını kavramak için 50 yaşının üzerinde olmak lazım.

36 yıl öncesine kadar Mısırın İsraile karşı her diplomatik ve askeri saldırının başını çektiğini kaç kişi hatırlıyor? Ya şu işe yaramaz antika Mısır ordusunun şanlı İsrail ordusunu sürprize uğratıp büyük bir bedel ödettiğini?

İsrail devleti kurulduğu günden itibaren Mısır tehdidiyle uğraştı. Her kara, her eylem, başarı veya bozgun Kahiredeki kararlara bağlıydı.

Nesillerce günümüzün nasıl geçeceği Mısır Başkanlık sarayına, Cemal Abdul Nasır, Enver Sedat ve diğerlerine bağlıydı. Onları yendik. Ezdik. Belaları olduk, fakat her seferinde Mısırlılar silkinip kendilerine geldiler.

36 sene önce Ezer Weizman’ın (zamanın savunma bakanı) telefonda heyecanla “Beyaz saraya imza törenine gidiyoruz. Mısırla barış gerçekleşti” dediğinin unutmam. Hemen arkasından o saatte arkadaşlarımı uyandırdım ve bu haberi paylaştım. Daha sonra da mezarlıktaki sessiz arkadaşlarımla.

 

             
 
 

Bütün İsrailliler diğer tüm Yahudiler gibi hoşnutsuz ve dün yanın onları sevmelerini isterler. Çoğu bugün “Böyle barış mı olur? Bizi ziyarete gelen yok, bizde oraya gezmeye gitmiyoruz. Ticaret mi? Sıfır. Mısırlılar bizden nefret ediyorlar. Bayraklarımızı yakıyorlar. Kahire bir İsrailli için tehlikeli. Neden bize karşı bukadar düşmanlık besliyorlar” diyecekler.

Cevabım çok sade: Doğru bizi sevmiyorlar. Hatta nefret bile ediyorlar. Londra ve Paristeki gibi bayrağımızı yakıyorlar. Arap dünyasının geri kalanı gibi bizim varolmamızdan bile şikayetçiler. Ne olmuş?

36 senedir aramızda savaş yok. Bu 36 sene içinde İsrail ek zırhlı tugaylar, sınırı korumak için binlerce asker ve muazzaf yerine, kaynaklarını sağlık ve eğitim gibi başka alanlarda kullanabildi.

Doğru. Terör saldırıları oldu. Mısırda İsrailliler de öldürüldü. Fakat – biliyorum kurbanlar olduğunda fakat kelimesi kullanılamaz – bu saldırılarda ölenlerin sayısı Tel Aviv veya Yeruşalayimdeki önemli tek bir terör saldırısında ölenlerden daha az.

Her kurban değerlidir. Mısırla yapılan bağımsızlık savaşı, Sina operasyonu, altı gün savaşı ve Kipur savaşında hayatlarını kaybedenler de öyle.

İsraile karşı nefret gösterilerini, bayrak yakmaları göz ardı edebiliriz. Binlerce evladımızı birkaç senede bir tekrarlanan savaşlarda kaybetmemek için çok şeyi kabul edebiliriz.

Bu barış yarın sona mı erebilir diyorsunuz? Öyleyse bile karımız en azından 36 senelik bir sükunet. Siyonizmin tarihinde buna ender rastlanır. Hayatlarımızı, çocukarımızın ve torunlarımızın hayatlarını korudud. Yaşadığımız bu zalim ve korkunç dünyada 36 sene az değil.

Bu yıldönümü, öncelikle eski başbakan Menahem begin, Dışişleri bakanı Moşe Dayan, Savunma bakanı Ezer Weizman barışı sağlayanlara şükranımızı bildirmek için bir fırsat.  Unutmamak lazım ki bunlar bütün hayatları boyunca Sina yarımadasındaki savaşlarda stratejik önemi olan Bir al-Thamada ve Bir Gifgafa gibi geçitlerle rüyalarında bile uğraşan ve bu yarımadada yerleşimlerde oturmayı planlayan, ve “Barış anlaşmasıyla Şarm el Şeyhi kaybedeceğimize barış olmadan Şarm el Şeyhi elimizde tutalım” diyen devlet adamlarıydılar. Gerçekleri gördüler ve bütün hayat görüşleri de değişti.

Bugün bir bayram fakat farkında bile değiliz. Tel Aviv, Kfar Saba, Maalot ve diğer İsrail şehirlerinde binlerce İsrailli bugün bile hayatlarını bu liderlere borçlu olduğunu bilmeden yaşıyorlar.

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
webmaster
24/09/14 16:34
ilan son yorumunuz silinmiştir.
ilan
24/09/14 16:26
Hayır anlayamadım. Bölgeye barış getiren iki Arap devlet adamını hainlikle suçluyorsun. Ya salak ya bilgisiz yada kötü niyetlisin. Veyahut bu iki "güçlü" millete İsrailin yaşamasını kabul ettiler diye kızan ırkçılardansın. Her durumda tükürülmeyi hakediyorsun! Demek ki yaptıkları barışı İsrail için yapmışlar!!! Vay be! Barış şartlarının ne olduğu hakkında herhangi bir bilgin var mı yoksa omurilikten mi sallıyorsun? Kıbrıs konulu yorumundan başlayarak kesinlikle atıyorsun. Birşey bilmediğin de her yorumunda belli. Demek Hamasın içinde İsrail ile barış istemeyen önemsiz bir zümre ve bunun karşısında İsrail hükümeti Filistinlileri yok etmek istiyor :))))) Ben rahatsız etmemeyim hayal aleminde yaşamaya devam et.
samir
24/09/14 03:28
ilan.. ne barış yapmakla vatan satma arasındaki ince farkı nede israile dilediğim BARIŞ temennisini anlayamadın!israilde oluşacak bir barış ortamının tüm dünyada sevinçle karşılanacağını söylüyorum ve hem filistin halkının hem yahudilerin mutluluğunu yürekten paylaşacağımı söylüyorum kalın kafalımısın?BARIŞ karşılıklı diğer tarafın haklarını gözeterek yapılır tonlarca bombayı üstlerine yığarak sadece düşman yaratılır.son gazze katliamının bilançosunu incele ve aynaya bak tükürülecek bir sima bulabilirsen çatlamayan aynayada yazıklar olsun...Balatlı..filistinde ve hamasın içinde israili haritadan silmeye yahudileri yok etmeye and içmiş kesinlikle desteklemediğim insanlar var(bu nefrete sebep ayrı bir mevzu) filistin halk direnişinin önemsiz ve yararsız bir parçası ve israile karşı güçleri komik seviyededir. bu aşırı düşüncede olanlar filistin halkına gerçek barışı verdiğinizde yok olmaya mahkum HAYALLERİNE ASLA ULAŞAMAYACAK BASİT BİR GURUPTUR! diğer tarafta filistini fikren yok etmeyi ibadet gibi gören israil yönetimi var komple istila edebilecek güce sahip ASIL TEHLİKE uygulamada kabiliyetli olan taraf ama dünyanın tepkisine karşı sadece baskı denetim yıldırma politikalarıyla filistin halkını sindirerek yok etme peşindeler ama gerçek filistinli mücahidler sayesinde israilde ASLA ŞEYTANCA HEDEFLERİNE ULAŞAMAYACAKTIR.barış için tek yol adaletli samimi hakka hukuka uygun tam bagımsız 2 devletli çözümdür farklı düşünüp hayal peşinde koşanlarla asla barış mümkün olmayacaktır tam bu yöneticilerin istedikleri hedefledikleri şekilde.
ilan
22/09/14 10:03
samir aynaya baktığında ne görüyorsun? Yanıldın. İçi nefret ve ön yargı dolu bir adam görüyorsun. İyi bak. Senelerce savaştan sora barışa karar veren iki Arap liderini hain yaptın. Senin için kalleşçe kadınların çarşaflarını altına çocukların arkasına gizlenip sivillere saldıran Hamas kahraman, herşeye rağmen barış yapmak isteyen Abbas kalleş kukla öyle mi? İsraile dilediğin gibi umarım bir gün barış yüzü görmezsin. Aynaya iyice bir bak sonra gördüğün surata şöyle bir tükür. Utanmaz!
BALATLI LEON
22/09/14 09:29
SAMIR HALA HAKIKATLERI ANLIYAMAMIS VEYAHUT ANLAMAK ISTEMIYOR. O HAIN DEDIGINIZ SAADAT VE HUSEYIN 48' DEN 73 HARBINE KADAR DIGER ARAP ULKELERININ YARDIMIYLA ISRAIL DEVLETINI YOK ETMEGE KALKISTILAR. SONUNDA ISRAIL'IN VARLIGINI KABULLENIP ISRAIL ILE BARIS YAPTILAR ,FENAMI OLMUS? FILISTINLILERE GELINCE HALA ISRAIL DEVLETINI YIKMA HULYALARINDA , BU YUZDENDE ISRAIL 9 YIL EVVEL ISRAIL GAZZEDEN TAMAMEN KENDI BEYNELMILEL SINIRLARINA CEKILDIGI HALDE GAZZEDEN ISRAIL'E KARSI TEROR EYLEMLERI ONLARCA KERE FAZLALASTI BU 9 YIL ICINDE ISRAIL'E KARSI 15 ile 20 BIN ARASI ROKET VE BOMBALAR YAGDIRILDI ,GAZZEDEKI TEROR ORGUTLERI ACIKCA ISRAIL ILE BARIS ISTEMIYORUZ ISTEDIGIMIZ URDUN NEHRINDEN AKDENIZ'E KADAR TUM TOPRAKLAR ISRAIL VE YAHUDILERI TANIMIYORUZ. BAK ACIK GOZLERE . DIGER TARAFTAN GUYA ILIMLI FILISTIN REISI MAHMUD ABBAS SIMDIYE KADAR ISRAIL ILE BIR ANLASMAYA VARMAKTAN CEKINIP HALA AYNEN GAZZEDE HAMASIN YAPTIGI GIBI ISRAIL KARSITI PROPAGANDALARLA HALKINI ISRAIL'E KARSI KISKIRTMAGA DEVAM EDIYOR. BU KISKIRTMALARIN SEMERESINI HERGUN BURADA GORUYORUZ . ( KUCUK BIR INTIFADA DIYEBILIRIZ) BOYLE DAVRANISLAR BARIS ICIN HICTE HAYIRLI DEGILDIR ve BARISI BALTALAYAN UNSURLARDIR. 150 yil evet tam 150 yil 1860 tan beri yani ISRAIL DEVLETI KURULMADAN EVVEL BILE YAHUDILERIN KENDI TARIHI TOPRAKLARINDA YASAMA HAKLARINI ELLERINDEN ALMAK ISTEYEN ARAPLAR TA O ZAMANLARDAN BERIDIR YAHUDILERE KARSI TEROR UYGULUYARAK BIZLERI HAKKIMIZ OLAN TOPRAKLARIMIZDAN DEFETMEK ISTIYORLAR,HAKIKI HEDEFLERI BUDUR ,BARISI BALTALIYANLARIN GUYA ISRAIL'MIS GIBI GOSTERILMESI BIR MASALDAN BASKA BIRSEY DEGILDIR. ISRAIL IKI DEVLETLI COZUMU COKTAN KABULLENDI ,BUNU TEPENLER ISRAIL'INTUM TOPRAKLARINA SAHIPLENMEK ISTEYEN FILISTIN CAMIASIDIR.
samir
22/09/14 01:54
israile darbeci şerefsiz sedatlar sisiler lazım dedesi gibi hain kalleş hüseyinler lazım...israile kuklalar lazım kansız vatansız soysuz insan müsveddesi onursuz gurursuz arap yöneticiler lazım...filistinde bir hain aranıyor!!! barış isimli bir hain israilin egemenliğinde sözde bir filistini hiç bir hakkını gözetmeden yönetecek geçmişi silecek geleceğe telavivden yön verecek vazgeçilen topraklardan sonra haysiyetinide israile teslim edecek BİR VATAN HAİNİ!...israil işte bu adamı bulamadığı için uzadı savaş belkide buldu ama halkın gönlüne uyduramadı.EVET israile barış lazım haklların umutlarını karşılayan huzuru sevinci geçmişi silebilecek şekilde kalpleri kapsayan tereddütsüz lekesiz tertemiz ŞEYTANCA HAİNCE DEĞİL ADİLCE BİR HAYKIRIŞ BİR ÇIĞLIK DÜNYAYI SARSAN BİR SEVİNÇ İNSANLIĞA TARİHE BİR DERS BİR BARIŞ LAZIM ORTADOĞUYA.
BALATLI LEON
21/09/14 20:15
Barisi kim istemezki? Bu her dusman olan her iki tarafin yararinadir. MISIR ,ve URDUN 1948'den 1973'e kadar diger Arap devletlerinin destekleriyle ISRAEL devletini yikmayi denediler. Sonunda ISRAEL ile baris yapmanin daha faydali oldugunu anlayip ILK once MERHUM MISIR Reisi SAADAT ,Akabinde Merhum Urdun Kirali HUSEYIN barisi sectiler. Ne yazikki bugune kadar Filistin camiasi hala Barisin ne kadar onemli oldugunu kavramis degiller, Bir taraftan GAZZE'yi ellerinde tutsak olarak tutan Hamas teror orgutu terore son vermek istemiyor ve Israel'in varolusunu tanimamakta israrlilar,diger taraftan bati seria'nin yoneticisi Mahmud Abbas yillardir Israel'in en comert onerilerini geriye cevirmekte israr etmekte devam ediyor,ve Bati Seriada yasayan filistinlileri Israel'e karsi kiskirtma propagandalarina devam ediyor. ISTERIZKI BIR GUN BARISIN KENDILERI ICINDE NE KADAR ONEMLI OLDUGUNU ANLAYIP AYNEN ZAMANINDA MISIR VE URDUN'UN YAPTIKLARI GIBI ISRAEL ILE BARIS ANLASMASINA VARIRLAR.
canilecanan
20/09/14 02:05
Bizim topraklarımızda da bir barış yapılmaya çalışılıyor; türlü yalanlar, hileler, yalan haberler ve provakasyonların arasında.. Bazı maskeler düşüyor, görmemezlikten gelemiyoruz kimi zaman, kimi zaman göremiyoruz.. Bu arada yazının ilk yayınlandığı sitedeki yorumlara biraz bakınca oradaki tartışmalara denk geldim. Demorkasinin baş yan etkisi: büyük bir baş ağrısı :)
isak levi
18/09/14 12:35
bize simdi ileriyi gorebilen liderler lazim birbirlerinin kuyusunu kazanlar degil.

Haber Merkezi