Haber Merkezi

10/09/14

Yaalon: Türkiye teröre destek veriyor

 

 

Kaynak: Timesofİsrael

İsrail dışişler bakanlığı Türkiyenin Hamas liderini barındırmasına sert çıkıştı.

 

 

Defense Minister Moshe Ya'alon (photo credit: Avi Ohayon/GPO/Flash90)

Pazartesi günü İsrail Savunma bakanı Moshe Yaalon, İstanbul ve Katar’ın açıkça teröre destek verdiğini söyleyerek, belki de İsrail hükümetinden Türkiyeye karşı bugüne kadar duyulan en sert sözleri söyledi.

Herzliyada Uluslararası terörle mücadele konferansında konuşan Yaalon, ülkelerin Birleşmiş Milletler, ve Türkiyenin durumunda NATO gibi örgütlere üyeliklerini sürdürmelerine rağmen teröre destek vermelerine dünyanın tepkisi olmadığına  öfkesinin dile getirdi.

“Hamasın uluslararası komuta merkezi İstanbulda. Saleh al Aruri de bu örgütün başında” dedi. Hamas politbürosundan Türkiyede yaşayan, ve devletten destek gören Saleh al Aruri, geçtiğimiz haftalarda Haziran ayında kaçırılan üç İsrailli gencin kaçırılmalarının Hamas’ın planlayıp yaptığını açıklamıştı.

 

             Hamas operative Saleh al-Arouri (photo credit: YouTube screenshot)

 

Yaalon “Dünya buna ne diyor?” diye sordu. “Terörle savaştan bahsederken öncelikle açık açığa teröre destek verek ülkelere karşı tutumunuzun ne olacağını belirlemeniz gerekir”

Yaalon dünyanın her gün artan terör tehlikesine hazır olmadığını, ve İŞİD in Surşye ve Iraktaki korkunç davranışlarını teröre karşı mücadelede bir alarm olarak algılamak gerektiğini de söyledi.

“Dünya devletleri hala terörle başa çıkacak bir şekilde örgütlenmiş değiller fakat belki İŞİD sayesinde hür dünya teröre dur diyebilecek”

“Gün gelecek terör, onları destekleyen ülkeleri de vuracak. İşbirliği yapmamız şart ve biz buna hazırız”

 Yaalon konuşmasının devamında İsrailin Gazze operasyonunu sertçe kınayan devletleri eleştirdi. Savunma bakanı, Hamas’ın Gazzelileri roket ve cephaneliklerini korumak için canlı kalkan olarak kullanarak insan haklarını ihlal ederken İsrailin sözde savaş suçlarını araştırılmasının doğru olmadığını söyledi.


 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
fahribaba
13/09/14 09:50
Evet bir kaç yıl öncesine kadar destek veriyorduk. Ancak israille bağlar koptuktan sonra teröre ve terör devleti israile destek kalmadı.
İhsan
10/09/14 16:45
Pek sanmıyorum bildiğim kadarıyla son 4 yıldır türkiyenin israille diplomatik ilişkisi yok..

Haber Merkezi