Haber Merkezi

07/09/14

Filistin Yönetimi Hamas üzerindeki baskısını arttırıyor

 

 İsrail radyosunu Cumaretesi günü Hamas kaynaklı haberine göre, Filistin Yönetimi Hamas elemanları ve destekçilerini tutukluyor.

Rapora göre, son 10 günde Abbas a bağlı güvenlik kuvvetleri 40 Hamaslıyı tutuklamış, 30 tanesini de soruşturmaya davet etmiş.

Geçtiğimiz hafta Mahmut Abbas Hamas’ı Batı Şeriyada bir darbe yapmak girişimiyle suçlamış ve şikayetlerini Katara bildirmişti.

 

18 Ağu 2014 ... Hamasın Türkiye temsilcisi Saleh Al Aruri Batı Şeriyada terör dalgası yaratmak ve İsrailin bölgeyi tekrar işgal etmesini planlamış. Amaç, doğan ...

 
 

Tutuklananların arasında yüksek mevkide Hamas yöneticilerinin akrabaları, serbest bırakılmış esirler ve sosyal medyada GAzze çatışmasında Hamas’a destek verenler de var.

İsmail Haniye Cuma günü verdiği bir demeçte ateşkesin şartlarından biri olan – ablukanın kaldırılması, liman  ve havaalanı inşasına karşılık Gazzenin silahsızlanmasını reddettiklerini açıkladı.

Hamasın başkanı ve eski başbakan, “dünya milletlerinin aldığı kararla mukavemetin silahlarını bırakmayız” dedi. Haniye, teröristlerin “kutsal” olduğunu, ve [tüm İsraili kapsayan] Filistin topraklarında işgal olduğu sürece mücadeleye devam edeceklerini de ekledi. “İsrail ile birkaç hafta önce biten savaşın son savaş ta olmadığını söyledi.

İsrail, 26 Ağustosta kabul edilen ateşkesin önemli şartlarından biri olan Gazze şeridinin silahsız bölge olması konusunda ısrarcı olduğunu belirtiyor.

 

28 Ağu 2014 ... Ateşkesin hemen uygulanacak bazı şartlarının yanında, anlaşması zor konular ileri bir taihte görüşülecek: Bunların arasında Gilad Shalit'e karşı ..

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi