Haber Merkezi

04/09/14

Ban ki mun'a açık mektup

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri

Ban Ki-Mun

Sayın Genel Sekreter,

Adım Gila. İsrail vatandaşıyım. Gazze sınırına yakın Nahal Oz kibutz’unda yaşıyorum.

Bir hafta önce 4.5 yaşındaki büyük oğlumuzu kaybettik. Gazze’den İsraile kasten açılan bir havan topu ateşinde hayatını kaybetti.

Size, Başbakan Neyanyahu’ya  Gazze çatışmasında “İsrailin savaş suçları”nı araştıran uluslararası bir komite kuracağınızı haber vermenizden sonra yazıyorum.

Biraz kendimizden bahsedeyim: Doron ve ben 5 sene önce evlendik ve 3 harika çocuğumuz var: 4.5 yaşındaki Daniel, 3.5 yaşındaki Yuval ve 4 aylık Uri. Mutlu bir aileyiz. Gazze yakınlarında Nahal Oz kibutzunda yaşıyoruz, ve sürekli, burayı bırakıp alarmlardan ve roket ateşinden uzakta daha emniyetli bir yere taşınalım mı diye düşünüyoruz.

 

The Tregerman family. 'We were a happy family.'

 

Roketlerden çekinirken birden tünelleri düşünmeye başladık: Hamas’ın Gazzeden evimizin altına, bize zarar vermek için kazdıkları tüneller. Geceleri devamlı kazma sesleri duyuyorduk ve çocuklarımızın kaçırılacağı korkusundan kapılarımızı pencerelerimizi kitliyorduk.

Bizim hayatımızı düşünebiliyor musunuz sayın Genel Sekreter? Devamlı havan topu ateşi veya teröristlerin tünellerden çıkabileceği korkusuyla nasıl yaşanır?

Ve geçen Cuma olan oldu, Daniel’i kaybettik. Aldığımız bütün tedbirler boşa çıktı. 4.5 yaşındaki Daniel evimizde kardeşi Yuval ile oynarken evde kurduğumuz bir çadırda öldürüldü. Çadırı dışarıda kurmadık çünkü tehlikeliydi. Terçristler tarafından atılan bir havan topuyla vurularak ellerimizde öldü. Daniel en iyi arkadaşı ve kız kardeşi Yuvalin gözleri önünde öldü. Dört aylık Uri’nin ve anne babasının gözleri önünde öldü.

Başaramadık. Güzel oğlumuzu koruyamadık.  Daniel Hamas teröristlerinin Gazzede erkek çocukların okuduğu bir ilkokuldan atılan bir havan topu mermisiyle öldü. Bu kazara buraya düşen bir mermi değildi. Bu ölüm de bir tesadüf değildi. O okuldan teröristler kadın çocuk ihtiyar ayırdmadan sivilleri öldürmek için devamlı ateş ettiler. Bu sefer başarılı oldular. Daniel hemen can verdi. Babası Doron onu bir battaniyeyle örttü. Ağlayarak, en değerli varlığımızı arkamızda bırakarak hayatta kalan çocuklarımızı alarak, evimizin etrafına düşmeye devam eden havan topu mermilerinden onları korumak için  kaçtık. Danielin kız kardeşi Yuval korkunç birşey olduğunu anlamıştı.Ufacık kızımızın boş gözlerle duvara bakarak sessizce ağlaması dayanılmazdı.

Geçtiğimiz hafta Danielin yasını tutarken, “İsrailin savaş suçlarını” araştırmak üzere uluslararası bir komisyon kuracağınızı duyduk. Bunu, Başbakan Neyanyahu’ya Danielin öldürülmesinden yarım saat sonra, herhalde Daniel hala öldüğü yerde, bir battaniyeyle örtülüylken bildirdiniz.

Bu araştırma komisyonu çatışmada “İsrailin suçlarını” inceleyek. Teröristlerin nasıl Birleşmiş Milletler bina ve okullarından ateş ettiklerini araştırmak bu komisyonun vazifesi değil.

Komisyon, Birleşmiş Milletler bina ve hastanelerinde Hamas teröristlerine nasıl destek verildiğine ve bu yerlerden masum sivillere nasıl saldırılabildiğini de araştırmayacak.

Hamas’ın Filistin haklına nasıl zulmettiğini, çocukları bile İsraile terör saldırısı için kullanılacak tünelleri kazmakta kullandıkları da incelenmeyecek. Çocuklar dahil bu tünelleri kazanların, yerlerini kimseye söylemesinler diye acımasızca infaz edilmeleri de araştırılmayacak.

Neden susuyorsunuz? Susmanız Filistin ve İsrail halklarına yapılan bu zulmü uygun bulduğunuzdan mı?

Tabiki bu sorularım cevapsız kalacak.

Bir sorum daha var.

Başkanı olduğunuz Birleşmiş Milletler dünyadaki terör olaylarının birbirleryle ilişkisini anlayamıyor mu?

Bizim evimize saldıran bu tam techizatlı ve kindar teröristler, Suriyede 43 Birleşmiş Milletler gözlemcisini kaçıranlar. Irak ve Suriyede masumların kafalarını kesenler. 2001 de New York’taki binalara uçakları çarpanlar. Bunlar demokratik hayatın özünü, ve Avrupada, Maerikada ve dünyanın her yerinde hayatı tehdid ederler.

Size burada, Gazze sınırındaki hayatımızdan biraz daha detay vereyim. Eşimin annesi ve babası da sınıra yakın yaşarlar ve üç buçuk sene önce bir Kasam roketi evlerine düşerek tamamen yıktı.

Birkaç sene öncesine kadar Gazzelilerle iyi ilişkileri vardı. Tarlalarında Gazzeli işçiler çalışırdı. Danielin büyük annesi Paulina onları işten sora Refah’a evlerine kadar götürürdü. Refah ve Gazzede düğünlere devet edilirler, ve Gazzeli arkadaşlarıyla oradaki cafe’lere de giderlerdi

 

         tregerman

Paulina ve Marcelo Tregerman

Bunlar Hamasın iktidara gelmesi ve İsrailde çalışan işçilere işverenlerini öldürmeleri, aksi takdirde onların ailelerine zarar vereceklerini söylemesiyle sona erdi. Danielin büyükbabası bize bunları anlatırken iyi komşuluk zamanlarına dönme umuduyla da yaşıyor. Hatta havan topu saldırıları zamanında bile Gazze’deki dostlarıyla temasa geçme imkanı bulabildi.

Eşim Doron’un annesi ve babası gibi biz de iyi komşuluk, barış ve güvenlik içinde yaşamak istiyoruz. Ümidimiz Gazze halkının da ülkelerinde barışla yaşamayı ve ülkeleri geliştirmeyi  istemeleri. İnsanların çoğunun radikal İslamın getirdiği kanı, gözyaşını ve ateşi değil, çocuk kahkahasını, sakin bir hayatı ve daha iyi bir yarını düşlediğini de inanıyorum.

Daniel’in katilini aramıyoruz.

Hamasın bu cinayetine ve kendi halkına karşı işlediği suçlar hakkında ne düşündüğünüzü merak edip sesinizi yükseltmenizi talep ediyoruz.

Gila ve Doron Tregerman

Daniel (z.l.) Yuval ve Ori’nin annesi ve babası

Nahal Oz, İsrael

  

Gazzeden atılan havan mermisi 4 yaşındaki bir çocuğu vurdu

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
zxb
08/05/15 23:13
isaril gerekeni yapmıştır. israil'e kazılan tüneller yıkıldı. 15'e yakın demir kubbe bataryası yerleştirildi. 2014 yılındaki koruyucu hat operasyonunda 1000 hamas üyesi öldürüldü. demir ışın gelecek. sderot aşkelon gibi şehirler nir am nahal oz gibi kibutzlar korunacak. bir de gazze şeridi'nde devamlı ölümler oluyormuş. hamas israilin bina yok edilmeden 10 dakika önce çatılara atılan başlıksız füzeleri, cep telefonu mesajlarını atılan kağıtları dinlemeyip bulduğunu canlı kalkan olarak kullanırsa ölümler olur. o binalar hamas tarafından israil'e roket ve havan topu atmak için kullanıldı.
Yehuda Beit - Halachmi
15/09/14 12:12
BU SITEDE TURKIYEDEN ISRAEL VE YAHUDILERE KARSI FAHRI BABA RUMUZLU'NUN YAPTIGI GIBI BIR COK ON YARGILI SAHIS TUM ZEHIR VEYALANLARINI BIZLERE AKITIYORLAR,OLUR OLMAZ SACMALIKLARLA BIZLERI SUCLAMAYA CALISIRLAR, SONRADA GELMISTE WEBMASTERE KIMBILIR NE KADAR CIRKIN VE IFTIRA DOLU YORUMUNU YAYINLAMADIGI ICIN YAKINIYOR. BU SITEDE YAYINLANAN YAZILAR DOGRULARI BELIRTEN YAZILARDIR,YINE IYI KI WEB MASTER SENIN GIBILERE KARSI SABIRLI DAVRANIP ISRAIL'E KARSI ZEHIR VE YALANLARLA DOLU YORUMLARINIZI YAYINLIYOR. WEBMASTER AKILLI BIR INSAN BOYLECE BIZLERE TURKIYEDE NE KADAR CAHILLER YASADIGINI GOSTERIYOR ,YOKSA ISRAIL VE YAHUDILER HAKKINDA TURKIYEDE SIZLERE ANLATINLANLARI GUYA CENABI HAKKIN SOZLERIYMIS GIBI YUTMAYIP BIZLERE KARSI ON YARGILI OLMAZDINIZ. SIZLERE ANLATILAN GUYA ZAVALLI FILISTIN MASALLARINA KANMAZDINIZ. HADI KAL SAGLICAKLA.
fahribaba
14/09/14 11:20
Webmaster yorumumu yayınlamama sebebi olarak bahsi geçen herşey İsrail lehine Filistinliler aleyhine değinildiğinde yayınlanmaktadır. Ne hikmetse İsrail aleyhine yazılınca kurallar aklınıza gelmektedir. Önyargı, iftira nedeniyle yayınlanmama kararını birazda Filistinliler aleyhine yazanlarada uygularsan sevinirim. Cehalet ile ilgili yorumuna gelince bence en büyük cehalet hiç tanımadığın bir kişiye bu etiketi yapıştırmaktır... Tabi anlayana....
Adınız
13/09/14 20:53
fahribaba hızını alamayarak bu sitenin türk sitesi olduğunu sanıyor.
webmaster
13/09/14 18:57
fahribaba burada ifade özgürlüğünden ve "sadece israil lehine yazılan yazılar" yayınlamamızdan en son şikayetçi olacak sizsiniz. Hangi yorumun yayınlanıp yayınlanmayacağına dair kurallarımız belli. Sayenizde "aşırı nefret, önyargı, cehalet ve iftira" içeren yorumları da yayınlamama kararı aldık. Her yorumunuz ya ırkçılık ya nefret yada iftira kırmızı çizgilerimize değiyor ve çoğu yayınlanıyor. Herkes işine baksın
fahribaba
13/09/14 09:55
Webmaster son yorumum silindi demişsin. Ne o sizin ifade özgürlüğünden anladığınız sadece İsrailliler lehine yazılar mı? Bu kararınızı kınıyor yorumumu yayınlamanızda ısrar ediyorum...Unutmayın hiç bir cümle masum insanlara atılan bombalar kadar tehlikeli, korkutucu olamaz...
Alon
08/09/14 20:41
samir ,,tarihi bir film yapılırken karakterler, olaylar, söylemler dikkatle seçilir..aslında gösterilen osmanlının cici yüzü..neyse osmanlıyı tartışacak değilim yoksa gerçekten mahçup olursun..Ama sen ne demek istediğimi anlamamışsın..Veya anladın da kendini kurnaz zannediyorsun..alt tarafı ayasofya yı sorduk, kıvırmaya ne hacet...
Adınız
08/09/14 15:52
şamaroğlan şimdi sen de mi bana küstün.altından kalkamıyacağını anlayınca haydi bye bye diyorsun.ama inan ki senin kıvırmaların bu forumda boş bir seda olarak kalacaktır.zira sen musevilik yok hükmünde dediğin için sana zaten notumu vermiştim.ancak bakıyorum aynen kırmızı şapkalı kız öyküsünde olduğu gibi,bu forumda tutunabilme adına kırmızı şapkalı kızı kandırmak için elini una batırmış hain bir kurt olarak elini uzatmış bulunmaktasın.
samir
08/09/14 04:41
adınız(ZIPIR) sen bu sitede sözleri değersiz karaktersiz cevap olsunda ne olursa olsun şeklinde bir şarlatan olarak görev yapan eleman hissi verdin bana BU NEDENLE ARTIK YAZDIKLARINI DİKKATE ALMIYORUM....Alon muhteşem yüzyılın replikleriyle tartışacaksak ben yokum dizi izlemiyorum bu nedenle karşında mahcup olmaktan çekiniyorum:)) selim diğer sayfada gereksiz bir gerginlik var burdan devam edelim var olan iyi niyetin ve ılımlı bakışın İNŞALLAH HUZUR VE BARIŞA GÖTÜRECEK UMUDUN TOHUMLARIDIR anlık tepkilerimin bu duruşa zarar vermesi büyük kayıp olur saygılar.
Adınız
07/09/14 21:49
şamiroğlan ve sonradan peydahlanmış öten ötüken gibiler tarihi pek bilmezler. Haziran 1967 6 günlük savaşı ertesiydi o zamanlar Filistin milistin in esamisi okunmuyordu. O tarihlerde Filistin meselesi bile gündemde değildi. Sonradan çakma bir başkan olan mısır doğumlu Arafat bile o zamanlar mühendislikle iştigal ediyordu. Dediğim gibi savaşın hemen ertesinde o zamanın İsrail deşişleri bakanı Aba Eban BM de konuşma yapıyor. Diyor ki 6 günlük savaşında aldıkları toprakları Arap ülkelerinin barış yapmaları şartıyla iade edeceğini BM kürsüsünde açık açık beyan ediyor. Arap ülkeleri umursamaz bir tavırla bu teklifi ret ediyor. Ve o zaman Filistin meselesi birden bire peydahlanıyor. Gazze mısır da iken batı Şeria Ürdün de iken Filistinli yoktu da bu unvan uzaydan zembille mi indi birden bire o halk Filistinli mi oldular?İnanın ki ben de anlamadım ama İnanıyorum ki İsrail Fas ı işgal etseydi Faslıların tümü bir anda Filistinli olurdu. Bizim milli rakkaseler şamaoğlan ile düne kadar hamas ın sivil öldürdüğünü bilmeyen öttüren ötüken bu gibi şeyleri bilmezler. Bunların Arap İsrail sorunu bilgisi olmamasına şaşmamak gerekir. Zira ikisi de karşılıklı kıvırmaktan ve kıvrılmaktan bu bilgileri okumaya pek vakitleri olmuyor. Bunlar ancak bir sağ...bir sol...bir sol... bir sağ yaparak kıvırtıp beni eğlendirirler...
Alon
07/09/14 19:10
Boşuna nefes tükeymeyelim. Müslümanların huyudur.Tarihin herhangi bir döneminde öyle veya böyle başkalarına ait bir toprağa çöreklendilermi kendilerinin zannederler. Burada mazlumları oynayan aklı evvel arkadaşa şöyle bir soru sorayım.. Acaba hristyanın biri gelip Ayasofyada ibadet etmek istese nasıl bir tepki alır ?? O Ayasofya 1800 yıllıktır..islamdan önce vardı..Burada mazlumları oynamaya bayılan vatandaş 1800 yıllık bir kilisenin , çakma bir camiye dönüştüğü için acaba çok mu üzülmüştür ?? Dedim ya çöreklenmeyi severler..Yahudi mabedinin üzerine gecekondu gibi oturttukları mescidi aksayı sahiplenirken , ya burası aslında yahudilerin kutsal mabedi idi diye çok mu üzülürler ??Kendi kitaplarında bile israiloğullarının hangi topraklarda yaşadıklarını söylerken, hatta kendi kitaplarında adı bir kere bile geçmeyen Kudüse sahiplenme gayretleri hep bu çöreklenme huyları yüzündendir. Gün gelecek göreceksiniz, aynı olaylar avrupada da yaşanacak..Avrupaya göç etmiş müslümanlar günü geldiğinde hoppp beyler durun bakalım burası islam toprağıdır diyeceklerdir. Anadolu böyle olmadı mı ?? Doğusunda ermeni , batısında rum..Bütün bu medeniyetleri yerle bir ettiler..Ve utanmadan , sıkılmadan adamların kutsal mabetlerini ya yıktılar ya da çakma camiye dönüştürdüler. Muhteşem Yüzyılı seyretmişseniz bilirsiniz. Sülüman avrupaya sefere giderken , oraları islam toprağı yapacağız diyebiliyor..Ha be sülüman sordun mu istiyorlar mı diye ?? ve utanmadan hoşgörüden bahsediyorlar..sizin hoşgörünüze tüküreyim...
Selim
07/09/14 17:37
Ötüken tarihten sıfır aldın. Git biraz araştır bana sonar cevap ver. O topraklar kiminmiş? Ama araştır ve delillerle gel tamam mı?
Ötüken
07/09/14 17:32
Pardon ama selim,israil kimin toprağını kime veriyor?1948 de gelip üzerine konduğunuz toprakların hala size ait olduğunu mu düşünüyorsun?İddian iddia olarak kalır ancak.Gerçeğe dönüşmesi imkansız.arap devletleri israili kabul etmeyipte ne yapacaklardı?kardeşlerinin toprağınının üzerine konan bir devlete hoş geldiniz mi diyecekler di?Siz olsanız ne yapardınız selim?cevap bekliyorum.israil baştan beridir orda olsaydı araplar gelip israile bir devlet kurup çoluğunu çocuğunu acımadan öldürseydi kabul eder miydin?
selim
07/09/14 15:46
samir el insaf diyorum başka birşey demiyorum. "Sözde" barış görüşmeleri, 2000 ve 2005 te yapılan tekliflerin neresi sahteydi? Adaletsiz ve içi boş demek kolay bunun lütfen içini doldurun. Madem bu kadar iyi biliyorsunuzu ne eksikti bunlardan söyleyin. BU ithamınızı da kabul etmiyorum. İsrailde halkın büyük çoğunluğu (%70 ten yukarı) her şeye rağmen iki devletli çözüme inanıyor. "Barışın en büyük engeli yerleşim politikası" lafı biraz havada kalıyor: 1948 de Araplar İsraili kabul etmeyip imha etmeyi denediklerinde yerleşim diye birşey yoktu. Peki o zaman barışın en büyük engeli neydi? Bakın Fİlistin toprağı diye birşey yok. İddia ediyorum. İsrail tarihte hiç kimsenin yapmadığını yapıp ilk defa 2005 te Gazzeden çekilerek Filistine kendi ülkelerini kurabilecekleri bir toprak verdi. Diğer topraklar ise hala ihtilaflıdır. Size tekrar söylüyorum. Şahsen kabul ettiğim ve akıllı bulduğum bir politika değil, fakat hiçbir uluslar arası kanuna da karşı değil. Madem işgal ve kanun dışı diyorsunuz, bana hangi kanuna karşı olduğunu siz söyleyin. "İnkar politikası" ve kendinizi kandırırsınız" lafları da biraz amaçlarını aşmış, bu sohbetimizde gereksizlerdi. İsailin "çakma" bir ülke olmadığını sizinle sabaha kadar tartışabilirim ve ispat edebilirim. Fakat bu düşüncenize rağmen "hadi yaşasın bari" demeniz teşekkürler. Hamas ve benzerlerinin kökünün kurulması gerektiğine katıldığınıza teşekkür ederim . Bana gönderdiğiniz yazı Gideon Levy nin. Netanyahu ve diğerlerinin yerleşim politikasına ne kadar karşıysam, diğer ucu temsil eden Gideon Levy nin fikirlerine de o kadar karşıyım.Ilımlı yolun ikisi arası bir yerde olduğuna inanıyorum.
samir
07/09/14 03:40
selim israil hiç bir taviz vermeden adaletsiz ve içi boş sahte barış teklifleri ile israil halkına filistinle barış olmaz fikrini amacına uygun bir şekilde yerleştirdi.çeşitli sözde barış görüşmelerinin detaylarını siz benden daha iyi bilirsiniz uzatmadan söylemek gerekirse anlaşmaların TEMEL HEDEFİ filistinle masaya oturmakla israil İŞGALİNİ MEŞRULAŞTIRMAK VE SONRA İHTİLAFLI KONULARI İLERDE KONUŞMAK ÜZERE ERTELEMEKTİR.halbuki ihtilaflı konulardır bitmeyen savaşın sebebi israilin asla geri adım atmadığı yerleşim politikasıdır BARIŞIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL...bana cevaben toprak İŞGALİNİ gereksiz aptalca bulduğunu ama kanunsuz olmadığını yazmışsın HANGİ YASAYA GÖRE israil işgal ''devletine'' göre kanunsuz bir durum yok çünkü filistin toprağı diye bir yer yok öylemi? BU İNKAR POLİTİKASIYLAMI BARIŞA YAKINSINIZ BU BAKIŞ AÇISIYLAMI HAKLI OLDUĞUNUZU SANIYORSUNUZ? vicdanınızı rahatlatmak için ancak kendi kendinizi kandırırsınız..."tüm Yahudiler ölmeden barış olmaz" diyenlerin acımadan köklerini kurutmak gerekiğine BENDE İNANIYORUM! iyi niyetimi israil işgaline hak vermekte bulacaksan bu asla mümkün olmayacaktır.yahudilerin haksız bir şekilde yurt edinselerde üstünde yaşadıkları topraklarda filistin halkına zulüm etmeden VE ARTIK ÇAKMA KANUNLARLA İŞGAL ETMEDEN edepli barışcıl mutlu yaşamasına ılımlı bakarken SİZE İYİ NİYETİMİ İSPAT İÇİN NE SÖYLEMEM GEREKİR? selim senin iyi niyetini israil politikaları kirletip yok ediyor israilin aptalca uygulamaları yüzünden eleştirdiğiniz HAMAS filistinliler ve destekçileri tarafından haklı bir mücadelenin mücahidleri olarak kabul görüyor.....http://www.evrensel.net/haber/87748/israil-baris-istemiyor.html#.VAuTJ1fm4pE.... LİNK VERDİĞİM YAZIYI BURUŞTURUP ATMADAN İNCELEMENİ TAVSİYE EDERİM.
Selim
06/09/14 22:32
Samşir iyi niyetimi gördüğüne teşekkürler. Ben de seninkini görmeye gayret ediyorum, daha becermiş değilim. Tüm Filistini yekpare olarak göremezsin. Hamas ve aşırı dinciler barışın olmaması için tek engeldir. geçenlerde bir yazı okudum, İsrailin solunu tek başına çökerten Hamastır diyordu. Tesbit doğru. Hiçbir taviz vermeden yaptıkları şiddet birçok İsrailliyi Fİlistinle barış olmaz demeye getirdi. Ben hala bu grupta değilim, fakat Hamas ve "tüm Yahudiler ölmeden barış olmaz" diyenlerin acımadan köklerini kurutmak gerekiğine de inanıyorum. Soruna cevap olarak. İsraildeki iktidarın son toprak haczini aptalca ve gereksiz buluyorum. barışa hiçbir faydası yok, zararı olacaktır. Fakat bütün bunlarla beraber, burası "Filistin toprağı" değil. Yapılan kanunsuz bir iş yok. Keşke olsa ve yapılamasaydı. 100 den fazla ülkenin tanıdığı Filistin hala İsrail ile tek başına kararlar alarak değil, hakkıyla görüşme masasında barış yapmak istiyor. FİLİSTİN abluka alatınd adeğil, Gazze abluka altında ve çok geçerli nedenlerden. Nekadar duydun bilmiyorum, yapılan ateşkes şartlarına göre, Mahmut Abbas sınırları kontrol edecek ve abluka kalkıyor. Bu da sansa sorunun Hamas olduğunu açıkça göstermiyor mu? Yanıalgı içindesin. Şu anda (ne yazık ki diyelim) hala Filistin toprağı diye bir yer yok. Umarım yakında olur. Fakat olmadığı sürece kendi kontrol ettikleri bölgelerden İsraile geöerken kontrol noktalarından geçerler. "Camine ve cuma namazına giderken Yahudilerin karar verme nedeni çok basit. Buranın coğrafyasını biliyorsanız, El Aksanın üzerinde durduğu tepenin hemen altı Yahudilerin en kutsalı Ağlama duvarı. Durum gerginleştiğinde aşırı dincilerin Cuma namazı diye girip hemen aşağıdaki Yahudileri taşladıkları, veya namazdan çıkarken etrafa saldırdıkları bir değil on değil yüzlerce defa olmuştur. Dolayısıyla bunu vicdan hürriyetini engelleme olarak görme. Ama bana Yahudilerin Ağlama Duvarı Arapların elindeyken nasıl izin alıp orada ne kadar dua edebildiklerini sorabilirsin (Cevap: SIFIR. Ürdün 48 den 67 ye kadar hiçbir Yahudiye orada dua izni vermedi. Yüzzyıllarca Yeruşalayimde yaşayan Yahudileri şehirden kovdu, tüm sinagogları yerle bir etti, mezar taşlarını inşaat malzemesi olarak kullandı. Bu konuda yorumunuz?) Uçaklara karşı sapan çok şiirsel bir tasvir fakat yanlış. İrandan gelen roketler ve rus malı kalaşnikov artı tanksavarlar demek daha doğru olurdu. Sizi eski barış girişimlerinin sahte olduğunu ispata davet ediyorum! Özellikle Ehud Barak ve Ehud Olmertin tekliflerinin nereleri sahteydi? Filistinin EL AKSA dahil her talebi kabul edildi. Hiçbir zaman İsrailin sütten çıkmış ak kaşık oldupnuu iddia etmedim. Fakat sizin yaptığınız gibi araplar mazlum, cennetlik melek, İsrail gaddar ve şeytan değil. Burada hiç birşey beyaz veya siyah değil. Aramızdaki fark bu. Dİğer bir fark, İsrailde yaşıyorum ve olayları sizden çok daha yakından takip edebiliyorum
webmaster
06/09/14 22:30
fahribaba son yorumunuz silinmiştir.
Adınız
06/09/14 06:31
ötüken evladım. Benimle niye küstün ki? Küçüklüğünden beri böyleydin hep ananı üzerdin her konuda haklı çıkman adına...bir türlü terbiye edemedik seni. Neyse bak oğlum, yakın günlere kadar hamasın sivil öldürmediği bilmemen senin Gazze nin dünyada değil de mars ta zannetmen gibi bir şey.sonra da bilmediğin bir bölge için ahkam ve bilgiçlik taslıyorsun dünya alem hamas ın terör faaliyetleri ile sivilleri öldürdüğünü bilirken...İstanbul da senin yanı başında hamas ın Türkiye temsilcisi "evet bu üç genci biz kaçırdık ve öldürdük" demesine rağmen 3 çocuğun kaçırılmasını masal olduğunu söylemen bu olaya cahilce ve bilgisizce bodoslama girmen ve bu konuda zerre kadar bilgiye sahip olmadığını gösterir. Sevgili oğlum dediğim gibi bilmediğin konulara bodoslama girersen rezil olursun. Çünkü önce bir sola bir sağa kıvırmaya başlarsın ki bu yol taşra dansözlüğü yoludur. Aman dikkat et senin gibi bir evladı kaybetmek istemem Filistin uğruna. Senin bir tek bildiğin ne biliyor musun o da gargat ağaçlarıdır. Senin gibi olan o gargat ağaçları çok iyi yanarlar. Bir gün ola ki yolun oralara düşerse kendinle birlikte o ağaçları götür belki kışı sayende ısınarak geçirirler doğalgaz kullanmadan. Yalnız oraya giderken bir sağ bir sol yaparak kıvırmadan git yoksa orada sana iyi gözle bakmazlar. Anladın mı öten ötüken oğlum? Bir sağ...bir sol....bir sağ....bir sol....bir de şamaroğlan
samir
06/09/14 02:29
Selim forumda iyi niyetli olup barış ve kardeşlik umuduna faydalı olan tek kişisin umarım bazı faşistler senide ''yahudi aylaklar''sınıfına alıp linç etmeye kalkmazlar...sorunun nedenini tespit için osmanlı dönemine hatta romalılara gidersek havanda su döveriz..en sondan başlayalım israilin gasp edip el koyduğu filistine ait 4 bin dönüm arazi konusunda ne düşünüyorsun? 100 den fazla ülkenin bir devlet olarak tanıdığı filistinin tuttuğu balıklara kadar ablukaya alınışı ne ifade ediyor? kendi topraklarında seyahat ederken israil askeri kontrol noktalarına hesap vermek nasıl bir duygu olabilir? ve camine cuma namazına NE ZAMAN VE KAÇ YAŞINDA GİREBİLECEĞİNE HANGİ HAKLA!!! KARAR VEREN YAHUDİLERİ (ömrümde birkere bile olsa) kabullenmek kolaymı sanıyorsun! bu aşağılanmaya zulme rıza göstermeyip uçaklara karşı sapanla havanla karşı çıkmak neden terörizm olsun(çaresiz hedef gözetmeden atılsada ve tasvip etmesemde bu direniştir) bu baskının sonucunda haması iktidar yapan israil değilmidir sence? ve sence barışı huzuru getirmek her yönüyle övündüğünüz israil için ne kadar zor yada bunun için yöneticileriniz ne kadar istekliler..lütfen eski sahte barış girişimlerini örnek vermeyin! hamas dediğiniz gibi olsa bile filistin halkını barışa inandırmak onlara özgürlüklerini hissettirmek filistine bağımsızlığını geri vermekle huzura ulaşabilirsiniz NE YAPMASI GEREKTİĞİNİ İSRAİL BENDEN ÇOK DAHA İYİ BİLİYOR! şu an yürütülen katliam politikası yeni bir intifada yaratmaktan dünyanın nefretini üzerinize almaktan başka bir işe yaramaz.''NİYET HAYIR AKIBET HAYIR'' saygılar.
Hayim
05/09/14 23:47
Ötüken sana kim anlatıyor bunları? İstediğin zaman gel, seni ben götüreyim oraya. Ama eşitlik yok hakkın var, ben Yahudiyim diye giremem, sen gider istediğin gibi duanı edersin kimse de karışmaz. Ha ne zaman giremezsin biliyor musun? Polis olay çıkacağını düşündüğü zamanlar 45 yaşından gençleri Cuma namazına almaz. Bu da senede 3 4 kere olur. Her ülkedeki polisin her tarafta yaptığı uygulamalar gibi. Birşeyler duymuşsun tekrarlıyorsun. Burada olan bitenden haberin yok. Daha bugüne kadar HAmasın sivillere saldırdığından haberin yokmuş. Gerçekleri biliyormuş gibi bana gerçeklerle gelin deme. Al sana gerçekler.
ötüken
05/09/14 22:50
Nerde eşitlik ? Mescid i Aksa ya girip 2 rekat namaz kılamıyorsak ne işe yarıyor bu sözde eşitlik. Bana sözde kavramlarla gelmeyin.Bana gerçekte olanlarla gelin.SELİM....
Selim
05/09/14 20:54
Ötüken hangi tarihe gidelim? Milat yıllarına da gidelim mi? Yahudilerin o topraklardan Romalılar tarafındna kovulduğu tarihlere? Bana bilmeden konuşma deme, bilmeden konulan sensin. Bahsettiğin yıllarda bugün 14 km2 Kagıtanenin nüfüsü kadar adam, günümüzde 9 milyonun yaşadığı yerlerde yaşıyordu. Yahudi göçü başladığında buralar genellikle boştu. Siyonizm tabiki Yahudilerin anavatanına dönme hareketidir ama herkese eşit şartlar tanıyarak. Osmanlı zamanında herkes mesut mutlu yaşamıyordu. 1916 da Yafo'dan hicrete zorlanan Yahudilerden, en kutsal Ağlama duvarında dua etmelerine izin verilmemesinden haberin yok herhalde. Kral Faysalın önce Yahudilerin bu bölgeye gelmesine sevindiğine de, Arap Yahudi çatışmasında ilk çatışmanın, ilk kurşunun El Halil kentinde senelerdir yaşayan Yahudilere karşı araplar tarafından atıldığına da. Dedin ya fikrini değiştiremeyiz. gerçekler tokat gibi suratında patlasa bile. Ama senin gibiler ne yaparlarsa yapsınla hariçten gazel okumaktan uzağa gitmezler. İsrail bütün köktendincileri bertaraf edip Filistinlilerle barış yapacaklar. Batı şeriyada bu neredeyse bir gerçek. O zaman kinini nereye dökeceksin?Sahi şu Filistinliler dedikerlin o yıllarda kaç kişilermiş? Nerden gelmişler bir araştır bakalım
Ötüken
05/09/14 20:39
İt olsa kedinin iplemediği bir adam olan Adınız a hitaben:O haritada Filistin yazacağına İsrail yazdığı için gider İZLANDA yı gösterirdim...Merasimle attığımız dediğiniz füzeler uyarı atışından 50 saniye sonra geliyor ne kadar acayip dimi?Yoksa sen saniyeyi dakika olarak mı algılıyorsun sayın İT.Öten kuş bile Allah ı zikrediyor bunuda biliyorsun dimi?Senin gibi laçka,cıvık BİR kişilikle tartışmayacağım.Bundan sonra sana cevap yok.İstediğin kadar havla.Havlaki it olduğun belli olsun.....
Ötüken
05/09/14 20:23
Sen bana ilk önce savaşın kimler tarafından başlatıldığını ispat et.Osmanlı döneminde başlayan 1920-1948 yılları arasında da yoğunlaşan Yahudi göçlerinin olduğunu bilmeden konuşma.Araştır da gel.Burda boş muhabbet yapma.O kadar Yahudi'nin neden Filistine göç ettirildiğini biliyor musun?Tek sebep Filistin i Yahudi lerin yeni anavatanı olarak dünyaya kabul ettirme çabaları...Yani bütün bunlar bir oyun Selim arkadaş.Bu oyunuda tahmin edersin artık Yahudiler başlattı.Yoksa Filistinlilerin zoru neydi?Filistinde Osmanlı döneminde sadece Müslüman yoktu.Yahudilerde vardı.Sorun olsa başında olurdu.O zaman gül gibi geçinen Yahudi ve Arap veya Müslüman her ne dersen de vatandaşlar birbirlerini öldürmedi de şimdi mi başladı bu kavga.Düşün bakalım Selim arkadaş?Kim başlatmış bu çatışma ortamını ? Hala Araplar diyeceksende yorum atma ben anlarım.....
Selim
05/09/14 19:33
Ötüken nefretinin İsrailden önceye Yahudilere hadar gitmediğinden emin misin? Bak Hamas sivillere saldırmaz dedin yanıldın. Şİmdi gene yanılıyorsun: 1948 de terörü savaşı çatışmayı başlatan Araplardı. Filistinlilere devlet kurma imkanı tanımayanlar Araplardı. Masumları öldürmeye başlayan, hala Tüm Yahudileri denize dökmeden barış olmaz diyen Araplar. Son Gazze savaşında ölenlerin 1000 kadarı Haması Terörist. Maalesef 400 kadar çocuk ta öldü. Kimse kimsenin buyruğu altında yaşamasın. Kİmse de kimseye saldırmasın. Oku bak. Önce İsrail GAZZEYİ TAMAMEN BOŞALTTI. ARKASINDAN TERÖR SALDIRILARI GELDİ ONDAN SONRA ABLUKA. O dandik el yapımı füzeler 130 kg lık patlayıcıyı 75 km ye atıyorlar. Başında evinde patlasın diyeyim mi? Gazzede füze fabrikası olduğunu biliyor musun? İrandan füze getirildiğini biliyor musun? Ne konuştuğunun farkında mısın? Sana kim dedi o füzelerin İsrail askeri kamplarına atıldığını? İspat et bu sitede bir daha yazmayacağım! edemezsen özür dileyecek misin? Gözlerini bir nefret bürümüş kendini ahklı çıkartmaya çalışıyorsun
Adınız
05/09/14 19:31
civciv gibi öten ötüken e sorarsanız Gazze nerede hani haritada bana göster derseniz vallahi de billahi de İzlanda yı gösterir. Onun için bu ötüken öterken hiç kaale almayın aksi taktirde çevreye zarar verebilir. Ancak arada bir öten bu evladımızı biraz aydınlatalım. Aydınlatalım ki günde 100 füze atan Hamas ın ver allah hiçbir ayırt etmeden şehirlere bu füzeleri sallaması senin bahsettiğin gibi Gazze ye yarım saat önce merasimle bildirilen füzelerle kıyas edilmez ötüken evladım. Ufak at da civcivler ötsün ötüken evladım...
Ötüken
05/09/14 18:12
Benim israil e nefretimin nedeni masum halkın katledilmesi.!SELİM.söyle bana bugüne kadar öldürülen Gazzelilerden kaç tanesi HAMAS ın elemanı.AÇIKLA.Açıklaki bilelim.Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp derler.Siz HAMAS elemanlarının evlerini çocuklarını bombalayarak mı onlara zaiyat verdiriyorsunuz.1948 de terörü siz başlattınız.Gazzeliler değil.!Bunu Dünya alem biliyor.Yamanmış bir devlet kurdunuz.Özgürlük için savaşanların adınıda terörist koydunuz.SELİM.Gazzeliler sizleri değil sizlerin buyruğu altında yaşamayı köleleşmeyi istemiyorlar!Kim ister ki?Ablukaya aldığınız şehri hem havadan hem karadan hem denizden bombalıyorsunuz.Sonra kalkmış 3-5 dandik el yapımı füzeden korktuğunu söylüyorsun.İşin şu tarafıda var.O füzeler sivillere değil İsrail kamplarına atılmış füzeler.Sizde böyle diyorsunuz ya.Biz sivilleri vurmuyoruz.HAMAS cephaneliklerini vuruyoruz diyorsunuz ya.Yaa ondan 500 e yakın çocuk öldü.Çocuk mu kandırıyorsunuz siz?Her sene barış antlaşması.Her sene yeni bir şehir kuruluyor.Her sene temeli olmayan sebeplerle savaşı yeniden başlatıyor israil...Ama dedim ya gün gelecek .........
Selim
05/09/14 17:14
Ötüken sana kim neler anlatıyor, ne içiyorsun bilmiyorum ama her gün dakka başı füze düşmesi korkusuyla, evinin altına açılacak tünelden terörist çıkma korkusuyla yaşayanlar Gazze cıvarındaki İsrailliler. 2007 de Gazzeden çekildiler bu tarihten sonra üç kere HAMAS İsraile saldırdı. Neyle? Roketlerle. İsrail öyle durduk yerden değil kendini korumak için saldırır, Gazzeden hiçbir talebi beklentisi yok. Huzur içinde yaşama dışında. Bütün bu iddialarına da ispatlamazsan erkek değilsin. Ne o 2 tonluk bombalar çocukları hedef alıyorlarmış lafı? Ya uyduruk devlet? Senin müslüman kardeşlerin huzur içinde yaşamak isteseler burada herkese yer var. Ama yaptıkları devamlı saldırmak devamlı terör. 48 den beri. Senin Müslüman kardeşlerin sadece izi değil birbirlerini de kesmede çok ustalar. Senin yerinde olsam Yahudilerle zaman kaybetmem. Onlardan 100 misli fazlasını kendiniz öldürüyorsunuz. KESER DÖNER SAP DÖNER,GÜN GELİR DEVRAN DÖNER....devran dönüyor... 66 senedir İSrail dünyanın en ileri ülkelerinden bir haline geldi. Bilim teknoloji demokrasi. Ya senin Müslüman kardeşlerin? Yoksa bu nefretininin nedeni kıskançlık mı?
Ötüken
05/09/14 16:30
Peki selim;her gün her dakka başına füze düşme korkusu nasıl?Her an 2 tonluk füze yi yiyebilirsin kafana.Hatta çocuklar parktaysa daha dikkatli olmak lazım.2 tonluk bombalar çocukları hedef alıyormuş.kas katı kesilmiş beyinleri almıyor bunu.1948 de FİLİSTİN de yapmacık bir devlet kurarak siz başlattınız bu çatışmayı.şimdide devam ediyorsunuz.1948 hatta daha gerilerden beridir öldürdüğünüz müslüman kardeşlerimiz belli değil.ama bizlerin bir atasözü vardır...KESER DÖNER SAP DÖNER,GÜN GELİR DEVRAN DÖNER....sonrası malum.... anlayana....
selim
05/09/14 15:41
fahribaba evinin altına teröristlerin tünel kazıp seni öldürmelerini, karına tecavüz edip oğlunu kaçırmalarını mı dilemek lazzım olan biteni anlaman için?
fahribaba
05/09/14 15:24
çok dokunaklı sürekli kazma sesi duyup korku içinde yaşıyorlarmış demek... insan olsanız bunu haber diye sunmazsınız. Diğer tarafta binlerce ölü ve her gece binlerce bomba her an kafalarına düşecek korkusuyla kendi topraklarında yaşayan insanlar. Diğer tarafta işgal ettikleri topraklarda kürek sesinden korktuğunu iddia eden yaratıklar. Bu kadar dramatize edilmiş saçmalıkta bir haber daha duymadım...
ilan
05/09/14 12:08
Ötüken ben sadece kendi adıma konuşuyorum. Hamas'ın terörist olduğunu uydurmadım. Kuruldukları gönden beri yaptıkları terör saldırıları sonucu Türkiye hariç bütün dünyanın (AB, ABD, Japonya, Kanada vb) onları terör örgütü olarak görür. Bir bak bakalım ablukamı önce terör mü önce? Hamastan önce orası nasıldı? Cahillerle laf anlatmak çok zor. Gazzeyi korumaya gerek yok. Orada tek İsrailli de yok. Saldırılar olmasın, abluka da kalkar. Madem bu sitede yazıyorsun yazdıklarını da oku. Bak Hamas terör örgütü müymüş. Bunu görüp değil dersen senin de terörist olduğuna karar vereceğim http://www.hasturktv.com/teror/6741.htm
ötüken
05/09/14 10:54
ilan; siz kimsiniz? HAMAS ın terörist olduğunu nerden çıkarıyorsun.Kimden öğrendin? israilin ablukası altında ki Gazze yi korumaya çalışan bir örgüt.!Özgürlük için savaşıyor.Özgür olmak için savaşıyor.israil gibi sivil halkı katlederek de yapmıyor bunu.25 yıldır binlerce masum Gazzeli öldü.Kaç tane Yahudi vatandaşı öldürüldü?Hadi anlat?Kaç masum,melek yavrunun üzerine misket bombası atıldı.HAMAS kaç tane hamile kadın vurdu?Parkta oynayan kaç tane çocuğa 1,5 tonluk füze attı ?Öldürdüğünüz masumlar HAMAS yüzünden ölmüyor.?Senin attığın bombalar yüzünden ölüyor.Küçücük yerde söyle HAMAS nereyi kullansın.?O uçaklarla ; Yerde yürüyen karıncayı görüyorsunuz.Bana masal anlatma.!
Adınız
05/09/14 06:57
ötüken ötmüş yine.şamaroğlan da peydahlanmış.ancak her ikisi de İsrail in ölümlere ağıt yakmasına hakkı yok gibi saçma sapan bir kısır düşünce içindeler.samiroğlanı iyi tanıyorum pire gibi zıp zıplar aynen hacıyatmazlar gibi.ama beni çok eğlendiriyor.
ilan
05/09/14 01:57
Ötüken orada mıydın? HAMAS terörist bir grup. Bunun eğeri meğeri yok! Siz kimsiniz kuzum birde şunu güzelce anlatın. Hangi yetkiyle nasıl savaşılacağını nerden bilip ne konuşuyorsun? "Temiz savaş" istiyorsan - BİR ülkende HAMAS teröristlerini barındırıp onlara yardım etmeyeceksin. İKİ bize değil, HAMAS a konuşup onları şehir ve kasabaları askeri nedenlerle kullanmamalarına ikna edeceksin. Kolay gelsin. O zaman belki savaşlar durur.
hayim
05/09/14 01:52
Hakkın var. İyi niyetimle sorun anlayışında sanmıştım. Hani tüm çocukları öldürenler kahrolsun nerede? Hani siviller saldıranları Allah kahretsin nerede? Senin sorunun anlayışın değil. Nalıncı keseri olman. Kötü niyetin, ve ne olursa olsun İSraili suçlu İslami örgütleri haklı bulma içgüdün. İflah olmazsın. Holokosta da dil uzatmışsın galiba ne halin varsa gör.
ötüken
05/09/14 01:44
Eğer HAMAS terörist bir grupsa,sizde terörist bir devletsiniz. Plajda oyun oynuyorlarken öldürülen o 3 çocuğada yanlışlıkla füze atılmadı. Siz onların çocuklarını öldürürseniz,onlar da intikam almak için sizin çocuklarınızı öldürür. Biz iki tarafdada sivil kayıp istemiyoruz.Savaşacaksanız adam gibi savaşın.Bu masallarla kendinizi temize çıkarmaya çalışmayın.
samir
05/09/14 01:08
Yazıyı yeterince anladığımı düşünüyorum! ama sen bana cevap vermek için acele edip okumamışsın anlaşılan bu nedenle sana özet geçeyim DİYORKİ israilin savaş suçlarını incelemk için komisyon kuruyorsunuzda oğlumun ölümüne neden olan terörist! hamas için neden inceleme yapmıyorsunuz DİYOR. bende diyorumki danielin ölümüne sebep israilin işgal politikası fisitin halkına gösterdiği zulüm ve katliamın neticesinde oluşan tepkidir yani daniel filistinde öldürülülen 600 çocuk gibi israilli yöneticiler tarafından öldürülmüştür BU NEDENLE SORUMLU VE İNCELENMESİ GEREKEN israildir.
hayim
04/09/14 19:45
samir bu yazıyı okudun mu? ne diyor? ne talep ediyor? anlayışın bu kadar mı kıt?
samir
04/09/14 19:26
Ateş düştüğü yeri yakıyor...israilde bir evde yaşanan tarifsiz acı filistinde her evde her gün yaşanıyor...en acı ve can sıkıcı tarafıysa dostumuz dediğinğiz filistin halkına uygulanan vahşete kayıtsız kalmanız önceki gün el konulan 4 bin dönüm topraklarına tepki göstermeyip sadece acıyı tattığınızda vicdan muhasebesi yapmanızdır.

Haber Merkezi