Haber Merkezi

03/09/14

İsrail Ürdüne gaz satıyor

 

İsrail ve Ürdün, İsrailin Akdenizdeki Leviathan gaz rezervinden Ürdüne gaz satışı yapılması için ön anlaşmayı imzaladılar.

 

Doğu Akdenizdeki Leviathan gaz rezervinin değeri 45 milyar dolar

 

15 Milyar dolarlık anlaşmada İsrail Ürdüne 15 sene zarfında doğalgaz sağlayacak. BU anlaşma günümüze kadar Ürdünle yapılan en büyük işbirliğği anlaşması, ve İsraili Ürdünün en büyük enerji tedarikçisi durumuna getiriyor.

 

 

Anlaşma, İsrail Enerji bakanı Silvan Şalom’un tasdikinden sonra yürürlüğe girecek. Şalom bu anlaşmanın “İsrail ile Ürdün arasındaki diplomatic ilişkileri de güçlendirecek tarihi bir anlaşma” diyor.  İsrail’in komşularının enerji ihtiyacını karşılayabilecek ve bölgede enereji merkezi halne gelen enerji sahasında bir süper güç olmasından sevinçliyim”

Görüşmelere ABD nin de katıldığı bildiriliyor.

Ocak ayında İsrail ile Ürdün, Tamar sahasından çıkartılan gazın satışı için 500 milyon dolarlık bir enerji anlaşması imzalamışlardı.

Ürdün, bugüne kadar doğalgazı Mısırdan alıyordu. Mısır – Ürdün gaz borusunun teröristler tarafından defalarca sabote edilmesi, Ürdünün İsraili tercih etmesine neden oldu.

İsrail geçen sene Akdenmizde keşfedilen gazın %40 ını ihrac etme kararı almıştı.

Ürdünle yapılan anlaşma, gaz şhracatı konusunda üçüncü anlaşma: İlk anlaşma 20 sene üzerinden 1.2 Milyar dolara bir Fİlistinli şirketle, ve geçtiğimiz ay Mısırllı bir şirketle yapıldı.

İsrail 8.5 trilyon cu. ft gaz rezervi olduğu tahmin edilen, Hayfadan 90 km uzaklıktaki Tamar bölgesinden 2013 Martında gaz çıkartmaya başlamıştı. Bunun iki misli gaz rezervi olduğu tahmin edilen ve Hayfadan 130 km uzakta olan Leviathan bölgesinden de 2016 da gaz çıkartılmaya başlanacak.

2011 de alınan bir kararla, hükümet bulunan rezevlerin 450 milyar cu. ft ini kendi ihtiyaçları için kullanırken, çıkartılan gazın yarısını ihraç etmeye izin vermişti.  

Bu rezervler İsraili enerji dünyasında ciddi bir konuma taşıyor.

 Enerji dünyasının yeni süpergücü: İsrail - Hasturk

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Eskici
09/09/14 20:58
Turk ya da Yahudi, gelin bir daha dusunun. Dostlugu ve barisi yeniden tesis edin. Yapilmis hatalardan donun. Ortadoguyu zenginligin huzurun merkezi yapin. Unutmayin iki tasi carpistirisaniz biri kirilirsa biri de catlar. Neden Akdenizdeki gaz Turkiye uzerinden Avrupa ulkelerine tasinmasin? Akilli olalim, iki halk da kazansin. Bu yapay dusmanliklara son verelim. Turk ve yahudi halklari yuzyillardan beri dosttur, dost kalmalidir.

Haber Merkezi