Haber Merkezi

28/08/14

Savaş sonrası: Ateşkes şartları

 

 

İsrail ve Hamas Mısırın arabuluculuğunda çatışmaya son vermeyi kabul ettiler.

 

Ateşkesin hemen uygulanacak bazı şartlarının yanında, anlaşması zor konular ileri bir taihte görüşülecek: Bunların arasında Gilad Shalit’e karşı serbest bırakılan ve İsrail tarafından tekrar tutuklanan esirlerin serbest bırakılması, Gazzede bir liman inşası gibi konular yer alıyor.

Gazzede sevinç gösterileri, Haniyye ve diğer Hamas liderlerinin zafer konuşmalarına rağmen, savaşın sonucunda Gazzelilerin  - 2000 den fazla kişinin ölümüne ve büyük yıkıma karşı – elde ettikleri hemen hemen hiç birşey yok.

 

Hamas supporters at a demonstration in the West Bank city of Nablus on Friday, Aug. 15, 2014 (photo credit: AP Photo/Nasser Ishtayeh)

 

İsrail ile yapılan ateşkes anlaşması, Hamasın Mısır ve Filistin Yönetiminden taleplerini de içeriyor.

 

Hemen atılacak adımlar

 • Hamas ve diğer terör grupları İsraile roket ve havan topu saldırılarını durduacaklar.  
 • İsrail Gazzeye karşı giriştiği operasyonu durduracak. 
 • İsrail, Gazze sınır kapısından Gazzeye insani yardım ve inşaat malzemesi girişinde kolaylıklar sağlayacak.  (Bu günümüzde uygulanan, 2012 ateşkes anlaşmasının bir parçası)
 • Mısırla yapılan ayrı bir anlaşmaya göre Mısır Gazzeyle olan 14 km lik sınırındaki Refah kapısını açacak.  
 • Gazze sınır kapılarındaki kontrol, Hamas’tan Mahmut Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimine devredilecek. Bu sayede İsrail ve Mısır Gazzeye silah ve silah olarak kullanılabilecek malzemenin girişinin engellenceğini umuyor. Çimento ve dökme demir gibi inşaatlarda kullanılan, fakat son senelerde bilhassa İsraile saldırma amacıyla kazılan terör tünellerinde kullanan malzemelerin de sıkı kontrolda olmasını bekliyorlar.
 • Gazzeye yardım eden uluslararası kuruluşlar, ve Katar, Türkiye, AB, Norveç gibi ülkelerden gelen yardımların koordinasyonunun da Filistin Yöneyimi sağlayacak.  
 • Eğer sükunet sağlanırsa, İsrail Gazzenin İsrail sınır bölgesindeki girilmez ilan ettiği alanı 300 metreden 100 metreye indirecek. Bu, Gazzelilere daha fazla tarım alanı sağlayacak.  
 • İsrail Gazzede balık avlanabilen mesafeyi 3 milden 6 mile, ve sükunet devam ederse daha da arttıracak. Filistinlilerin hedefi 12 uluslararası sınır olan mile erişmek.  Bu da 2012 ateşkesin bir şartı, ve 2013 Martında kadar uygulanmıştı.

İleride konuşulacak konular

 • Hamas İsrailin Haziran ayında kaçırılan üç İsrailli ile yaptığı aramalar sonucunda tutukladığı Filistinlileri serbest bırakmasını talep ediyor. Öncelikle bunun kendileriyle alaksı olmadığını söyleyen Hamas, geçtiğimiz hafta İstanbuldaki yetkilisi tarafından sonra bu kaçırma olayını kendilerinin düzenlediğini kabul etmişti.
 • Filistin Yönetimi başkanı Mahmut Abbas, barış süreci devam etmediğinden serbest bırakılmayan Filistinli mahpusların serbest bıurakılmasını istiyor.  
 • İsrail Hamas ve diğer terör gruplarından savaşta ölen İsrailli askerlerin şahsi eşyalarını ve uzuvlarını geri vermelerini istiyor.  
 • Hamas, Gazzede bir liman inşa edip şeritten dünyaya açılmak istiyor. İsrail  bu talebi her zaman reddetmişti, fakat kesin güvenlik garantileri verilirse bu konuda ilerleme yapılabileceği düşünülüyor. Oslo anlaşması Gazzede bir limanı öngörüyordu fakat herhangi bir ilerleme kaydedilmemişti.  
 • Hamas Filistin Yönetiminin dondurduğu banka hesaplarından 40,000 polis, devlet memur ve diğer çalışanlarına yaklaşık bir senedir ödenmeyen maaşlarının ödenmesini talep ediyor. Hesaplar Filistin Yönetimi tarafından,  dondurulmuştu.
 • İsrail Gazzenin tamamen silahtan arıtılmasını talep ediyor. ABD ve Avrupa birliği de bunu destekliyorlar, fakat bu talep tam olarak tanımlanmış değil, ve Hamas tarafından reddedilmişti. Ateşkes uygulanıp görüşmelere devam edilince İsrail bu konuyu tekrar ortaya koyacak.
 • Filistin Yasir Arafat Uluslararası havaalanının da tekrar inşa edilip açılmasını istiyorlar.  1998 de açılan bu havaalanı, 200 yılında İsrail tarafından bombalanmıştı.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
samir
31/08/14 01:49
webmaster mesaj yayınlanma sürelerinde bir tutarsızlık var sanırım şöyleki bazen aynı günlerde hatta bir kaç saat içinde yayınlanırken bazen bir gün sonra ve daha fazla zaman alabiliyor... editörlerinde makina değil bir insan olduğunu haksız ve sabırsız davrandığımı kabul ediyorum ön yargılı ve tahamülsüzlüğümden dolayı tekrar özür dilerim.
webmaster
31/08/14 00:01
Samir "sebepsiz bir şekilde yayınlanmayan mesaj" diye birşey söz konusu değil daha birkaç gün önce özür dilediniz. Sistemde yayınlanmamış hiçbir mesajınız yoktur.
samir
30/08/14 01:55
Zafer çığlıklarına rağmen hamas hiç birşey elde edemedi NE KADAR DOĞRU BİR TESPİT BRAVO. ''Gazzelilerin - 2000 den fazla kişinin ölümüne ve büyük yıkıma karşı – elde ettikleri hemen hemen hiç birşey yok'' bunlar sizin ifadeleriniz!!! peki siz bu savaşta NEFRETTEN başka ne kazandınız? (sebepsiz bir şekilde yayınlanmayan mesajlarım var lütfen emeğe ve fikirlere saygı gösterip ilgilenirmisiniz)

Haber Merkezi