Haber Merkezi

22/08/14

Netanyahu'nun basın açıklaması

 

Öncelikle, şahsen  İSK  birimlerindeki askerler ve komutanlarına, Tsuk Eitan operasyonunda değerli varlıklarını  kaybeden yakınlarına, hastanelerde tedavi olan yaralılarımıza, Gazze şeridi çevresi, Negev bölgesi, Dan Tel Aviv, Küdüs te ikamet eden ve diğer tüm İsrail vatandaşlarına hitap etmek istiyorum.

Son haftalarda  halkımın ve ordu mensuplarımın, olağan üstü göstermiş oldukları dik duruş ,birlik ve beraberlikten dolayı kendilerini kutlar ve teşekkür ederim.

Tüm vatandaşlarımın  ve cepheye gönderdiğimiz askerlerimiz ile evlerinde  bıraktıkları ailelerinin gerekli  güvenliklerinin sorumluluğum altında olduğunu bilmenizi isterim.

Hedefimiz Kerem Shalom, Sderot , Gazze şeridi çevresi, Ashkelon, Tel Aviv,Ofakim,Netivot,Ashdod,Beer Sheva da herkesin rahat uyuyabilmesi ve çocuklarımızın okulların da sığınaklara koşmalarını engellemektir.

Meslektaşlarımla birlikte,başlarında Savunma bakanı Moshe Yaalon,şu an düşen askerlerimizi anma töreninde bulunan Genelkurmay başkanı Beni Gantz la birlikte tüm imkanlarımızı kullanarak  hedeflerimize tek tek ulaşacağız.Ve tüm bunları iş birliği içinde sorumluluk ve kararlıklıkla hedefe ulaşmak için yapmaya devam edeceğiz.

Her şeyi  İsrail devletinin iyiliği için göz önünde bulunduruyorum. Ve bu doğrultuda kararlarımızı almaktayım. Savunma Bakanı ve Genel Kurmay Başkanı ile hiçbir tahrike kapılmadan, çıkar gözetmeden tüm vatandaşlarımın güvenliği için karalılıkla hareket edeceğim.

Tsuk Eitan operasyonu bir dakikalığına bile bitmedi, uzun süre devam etmektedir.Yalnızca son haftalardan bahsetmiyorum.Terör örgütlerine karşı uzun yıllar mücadele etmekteyiz .Bunlar  Hizbullah,   El Kaide ve İslami Cihad, cani bir örgüt olan Hamas ,Irak ve Suriye de  ise Isid dir.

Son haftalarda  cephede sert bir şekilde Haması bozguna uğratmayı başardık.Ve planlarını uygulamalarını engelledik.

Öncelikle demir kubbe sayesinde binlerce roketin yerleşim alanlarına düşmesini engelledik. Yüzlerce teröristi öldürdük. Binlerce roket ve cephaneliği imha ettik. Hamasın ülkemize saldırı amaçlı yıllarca inşa ettiği tünelleri imha ettik. Denizden, havadan  ve karadan olan saldırılarını bozguna uğrattık.

Hamas kuruluşundan beri en büyük darbeyi almıştır.Ve  aynı zamanda Batı Şeria da örgütlenerek planladıkları darbe  girişimini engelledik.Tüm bunları operasyon öncesi ve operasyon dahilinde uyguladık. Bu mücadelemiz gerekli gördüğümüz sürece güneyde ve tüm İsrail de yaşayan halkımızın güvenlikleri sağlanana kadar kararllıkla devam edecektir.

Hamas bizleri yoracağını düşünmektedir.Ama yanılmaktadır.İsrael halkı güçlüdür.Alt yapısı ,teröristleri ve komutanları ile birlikte  etkisiz hale getirilecektir.

Hamasa karşı politikamız çok basit,ne kadar ateş aderlerse misli misli cevap alacaklar. Bu gün bunu anlamıyorlarsa yarın veya öbür gün anlayacaklar. Çünkü ortadoğuda sadece askeri güç değil, süreklilik ve sabır  şarttır.

Büyükbabam İsrail topraklarına, buraya Yafo ya  1920 yılında göç etti.Göç ettikten birkaç ay sonra Yafo da bulunan Yahudi ajansında isyancılar Yahudileri katlettiler,aralarında ünlü yazar Y.H Brener de vardı.Bu olaylar bundan 94 sene önce oldu.O yıllardan beri terörle başarıyla  mücadele etmekteyiz. Bu süre zarfında  politikalarımızı,şehirlerimizi,ekonomimizi  geliştirip muhteşem bir ordu kurduk.

Bir an bile olsa yılmadık, aksine tek vücut olduk. Birlik ve beraberlik içinde cesaretle evimizi korumaya devam edeceğiz.

Tüm bunlar  milli gücümüzü korumak adına  olumlu unsurlardır. Ve görevlerimizi yerine getirmek için temel oluşturmaktadır. Sessizlik ve güvenliğimizin geri sağlanması gibi. Ekliyorum, bölgemizde gelişmekte olan değişiklikler doğrultusunda dramatik olaylar olmaktadır. Tamamı negatif olmamakla birlikte İsrael devleti  yeni bir siyasi ufuk kazandıracaktır.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi