Haber Merkezi

18/08/14

Hamasın darbe planı ortaya çıkarıldı

 

Kaynak: Times of İsrael

 

Güvenlik kuvvetleri Abbas’a karşı darbe, ve İsraile tekrar terör saldırılarına başlamayı planyan 93 Hamas mensubunu tutukladı.

 

İsrailin gizli servisi Shin Bet, 93 kişinin tutuklandığını, Batı Şeriaya gizlice kaçırılan birçok silaya, ve terör saldırıları için kullanılacak $170,000 el koyduklarını açıkladı.

 

אמל"ח שנתפס ביישובים שונים בגדה בחודשים האחרונים            ()

 

Darbe ve terör saldırılarını Hamasın Türkiye yaşayan ve destek alan Salah al Aruri’nin planladığı ortaya çıktı.  Al Aruri aslen Ramallahlı. İsrailde senelerce hapiste kaldıktaqn sonra sınır dışı edilmiş ve Türkiyede yaşıyor. Emirlerini Haled Meşalden alıyor.

 

 

Shin Bet in bulgularına göre  Al Aruri Batı Şeriya şehirlerinde terör hücreleri örgütleme çalışmalarına başlamış. Shin Bet, bu hücrelerin amacının İsraile bugünlerde terör saldırıları başlatarak Gazzeye ek ikinci bir cephe açmak olduğunu söylüyorlar.  Maksat, roket saldırıları, intihar bombaları, silahlı saldırılar yaparak İsrailin tekrar Batı Şeriyayı kontrolü, Abbas yönetimini çökerterek doğacak karışıklıkta Hamasın bu bölgedeki yönetimi ele geçirmesi.

Hamas Türkiye ve Ürdünde birçok kurye kullanarak roket imalatı için laboratuarlar ve cephanelikler kurma, silah satın alma, güvenli evler tesis etme amacıyla Batı Şeriyaya yüzbinlerce dolar göndermiş.

Hamasın yurt dışı Batı Şeriya faaliyetlerinden sorumlu Al Aruri, Batı Şeriyadaki Dir Kadis köyünden Riyad Nasır’ı bütün operasyonun sorumlusu olarak görevlendirmiş. Al Aruri, Hamasın silahlı kolu İzzeddin El Kassam bölüğünün kurucularından.

Daha önce yapılan açıklamara göre, Al Aruri 12 Haziranda üç İsrailli çocuğun kaçırılmasından da sorumlu. İsrailde eskiden hapiste olan Udeh Zahran maddi yardımları kuryeler aracılığıyla Batı Şeriya’ ya getiren Hamas mensubu. Bu operasyona diğer karışanlar arasında Beit Likiyalı, Malezyadan bu operasyon için gelen bilgisayar doktorası olan Mecdi Mafarya. Mafarya 22 Mayısta Hamasın silahlı koluna şifreli mesajlar gönderdiğini itiraf etmiş. Beit Safafalı Salah Barakt da Hamas teröristlerine mesajlar götürmek için çalıştığını itiraf etmişti.

Abu Dis üniversitesi Hamas mensubu MUhammed Kafaya 27 Haziranda 24 silahla yakalanmıştı

Şin Bet  "bugüne kadar gördüğümüz en yaygın şebeke" deyip, İsrail dışında Hamasın gücününü gösterdiğini ve Abbası devirme planları yaptıklarından bilhassa tehlikeli olduklarını söylüyorlar

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
fahribaba
20/08/14 10:19
Eee İsraile ne oluyor Abbasa karşı darbe çalışması yapıyorsa. Geçen sene de Mısırda bir darbe oldu İsrail buna da müdahale etseydi ya. Şimdi yine barış için v.s. der kapatırsınız...

Haber Merkezi