Haber Merkezi

23/07/14

Hamas’ın Ben Gurion’a olası saldırısının sonuçları

 

Kaynak: Haaretz

Hamas’ın Ben Gurion’a olası saldırısının sonuçları

İsrailin, bütün hür dünya adına sivil uçaklara vurmaya çalışan teröristlerle savaşında, Hamasın roket saldırıları birçok Filistinliyi ölüme mahkum ediyor.

Alan M. Dershowitz

Hamas’ın İsrail’deki uluslararası Ben Gurion Havaalanı istikametinde roket atışı yapması, iki devletli çözümün sonunu getirmiş olabilir. Sivil havacılık kurumunun İsraile yapılan uçuşları durdurmasının doğru veya yanlış bir karar olması bir yana, uluslararası seyahat ve turizmin hayati olduğu İsrail gibi demokratik bir ülke bu saldırılara izin veremez.

Hamas'ın yaptığı gibi uluslararası sivil bir havaalanına roket atmak yapmak tabiki insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. İsrailin havaalanını açık tutmaya hakkı vardır. Bu saldırıyla, Hamas İsraili askeri önlemler almaya mecbur ediyor. Sivil halka yapılan saldırıların yanısıra havaalanına da saldırılınca yapılacak askeri harekat daha da geniş olacak ve daha çok Filistinli hayatlarını kaybedecekler. Her ülke, ekonomisinin önemli bir atardamarı olan havaalanlarını açık tutmak için elinden gelen herşeyi yapar. Hamas bunu gayet iyi biliyor, ve İsrailin askeri harekatını genişleterek daha fazla Filistinlinin ölümünü, dolayısıyla İsrailin  daha fazla eleştirilmesini ve kınanmasını hedefliyor.

Daha da kötüsü, Hamasın İsrailin hava trafiğini kapatması, iki devlet çözümüne büyük bir darbe: Güvenliğini garanti etmek isteyen İsrail bu olaydan sonra, havaalanına Gazzeden çok daha  yakın olan Batı Şeriyadaki askeri kontrolü elinde tutmakta daha kararlı davranacaktır.

İsrail Batı Şeriyadaki güvenliği sağlamaktan vaz geçerse, Hamas’ın bu bölgeyi ele geçirme riskini almış olur. Ordusunun Gazzeden çektiğine olan buydu: Hamas bölgeyi kontrolü altına aldı, İsrailli sivil hedeflere binlerce roket saldırısı yaptı, ve şimdi de İsrailin uluslararası hava trafiğini, yani ülkeye giriş ve çıkışları durdurdu.

İsrail, Batı Şeriyanın Hamasın eline geçmesini ve hemen yanıbaşındaki havaalanına roket saldırıları yapmasını kabul edemez. İsrailin sivil yerleşimcilerini boşaltarak ve toprak değişimlerine giderek iki devletki bir çözüm hala geçerli olabilir. Fakat Ürdün nehrine kadar olan toprakların ve sınırlarının güvenliğinden vaz geçmek istemeyecektir. Gazze’de yaşananların Batı Şeriyada yaşanmaması için de bu bölgede yeterli bir askeri kuvvet bulundurmak zorunda da olacaktır. Bu tabiki zamanla değişebilir: Filistin Yönetimi bölgeyi etkin bir şekilde kontrol edip buradan İsraile terörist ve roket saldırılarını önleyebilirlerse İsrail bu bölgedeki askeri kuvvetini azaltabilir.

Hamas uluslararası trafiği durdurabiliyorsa, herhangi iki devletli çözümde İsrail Batı Şeriyada askeri kuvvet bulundurmak için ısrarlı olacak. İsrail halkı başa türlü bir çözümü kabul etmeyecek. Gazzede olanlardan ders alındı, ve Batı Şeriyada tekrarını istemeyecekler. Filistin Yönetimi de böyle bir çözümü de (aslında kabul etmesi gerekirken) kabul etmez. Dolayısıyla çözüme ulaşmak daha zor olur.

Hamas’ın roket ve tünel saldırılarının amaçlarından birizi zaten İsrail ile Filistin Yönetimi arasında yapılacak bir anlaşmayı baltalamaktı. Örgütün kuruluş belgesi, ve askeri kanadı iki devletli bir çözümü kesinlikle reddeder. Görünüşe göre, bu amaçlarına ulaşmış bulunuyorlar. Roketlerini havaalanına yönlendirerek Hamas iki devletki bir çözümün olasılığını neredeyse yoketti. Başarılı olmalarını önlemek lazım.

Uluslararası hava trafiğini terör saldırılarına karşı korumakta büyük çıkarı olan dünya devletlerinin, bu saldırıları tamamen önlemekte İsraile yardım etmeleri lazım. Eğer Hamas İsrail havaalanını kapatabiliyorsa, dünyadaki her terör grubu bir havaalanını hedefleyecektir. Hamas başarılı olursa, Malezya havayolları uçağının Ukrayna üzerinde vurulması bu olayların bir ilki olacaktır. İsrail havaalanının güvenliğine saldırı tüm uluslararası havacılığa saldırıdır. Hamasın İsrailde yaptığı, kömür madenindeki kanarya misali, dünya havacılığına bir ikazdır. Havaalanına roket saldırılarını önlemek için savaşan İsrail dünyada sivil uçakları vurmak isteyen herkese karşı savaşıyor. Dünya İsraili bu savaşında desteklemeli, ve aynı zamanda iki devletli bir çözüme ufak bir şans tanımalıdır.

Alan Dershowitz Harvard Üniversitesinde Huhuk profesörü ve birçok kitabın yazarıdır

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Adınız
26/07/14 13:44
uçuşlar niye iptal edildi eyyy batı.THY nın uçuşlarını niye iptal etti eyyy RTE.Bir kaç çatapat bir kaç maytap yüzünden mi?yapma be abi Kasımpaşalılığa yakışmıyor bu davranışın.benim bildiğim kasampaşalılık kitabında bunlar yazmaz.onlar söyledikleri ile yaptıkları birdir.lütfen biraz Kasımpaşalı ol.yoksa ben Kasımpaşa yı bıraktım bırakalı Kasımpaşa değişti mi acaba?

Haber Merkezi