Haber Merkezi

20/07/14

"Erdoğan soykırımın anısına hakaret ediyor"

 

Netanyahu Erdoğanın “İsrail Filistinlileri katlediyor ve Gazzede Hitlerden kötü insanlığa karşı suçlar işliyor” demesine karşılık verdi

 Cumartesi akşamı Başbakan Netanyahu T.C. Başbakanı Erdoğanın anti semitik sözlerine, ABD dışişleri bakanıyla yaptığı bir telefon görüşmesinde sert cevaplar verdi.

Netanyahu Kerry’ye Erdoğanın İsrailin Filistinde katliam yaptığını iddia etmesi, ve insanlığa karşı Hitlerden daha çok usç işlediğini söylemesinin holokost kurbanlarının anısına hakaret olduğunu söyledi.

Cuma günü Kerry’nin sözcüsü Jen Psaki Erdoğanın sözlerine “yaralayıcı ve yanlış” diyerek, “tabiki böyle tahrik edici konuşmalar yıkıcı ve dikkatleri ateşkes çabalarından dağıtıyor” demişti.

Geçtiğimiz hafta İsrail temsilciliklerine yapılan saldırılar sonucu İsrail dışilşeri bakanlığı Türkiyedeki diplomat ailelerini İsraile getirmiş, ve Türkiyeye seyahati tehlikeli ve kaçınılması gereken” olarak nitelendirmişti.

İsrail Dışişlerinin görüşü geçen haftaki İsrail karşıtı şiddet gösterilerinin Başbakan Erdoğan ve Ankara belediye başkanı Gökçek’in kışkırtmaları olduğunu düşünüyorlar. Gökçek “İsrailin Gazze’de yaptığı soykırım Hitlerin yaptığından on misli beter” demişti. Dışişleri yetkilileri Türkiyeden İsrail temsilciliklieri cıvarındaki korumayı arttırmaların talep etmişler; ve güvenlik kuvvetlerinin bu saldırıların şiddete dönüşmesini önlemekte  görevlerini yapmadıklarını düşünüyorlar.

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi