Haber Merkezi

19/07/14

SÜKUNET ÇABASI

 

 

Hamas Mısır'ı sollamaya çalışıyor...

 

Yazarlar: ROI CAIS   ve ELIOR LEVI

Tercüme : Rafael Sadi

 

Hamas Örgütü Mısır'ın çabasına oldukça soğuk yaklaşıyor.

Katar'a yakın olduğu bilinen medya'da Hamas'ın  ateşkes için detaylı taleplerini yayınladı.Bu talepler Türkiye ve Katar'ın hayır duasını da almış durumdadır. Ancak bu taleplerde Mısır adeta göz ardı edilmektedir.

 

İsrail'de ise bu taleplere PALAVRA diye tepki veriyorlar.

 

Katar kendi kendisinin aracısı durumundadır demektedirler İsrail'de.

 

Peki bu teklif neleri içeriyor.

 

Hamas bugün (Cumartesi) alenen ve elinin tersi ile Mısır'ın Hamas ve diğer Filistinli örgütler ile İsrail arasında ara buluculuk teklifini  ve bir ateşkes getirebilecek olan siyasi bir sonucu özellikle de  Güçlü Kaya harekatının sonunu getirebilecek çabasını ret etmiştir.

 

Katar emirliğine bağlı bir yayın organı Hamas'ın taleplerini resmen ilan etti.

Bu taleplerin Türkiye ve katar'ın da hayır duasını aldığı belirtiliyor. Böylece hamas  mesajlarını iletebilmek için Katar kanalını tercih ettiğini de göstermiş oluyor.

 

Ve Mısır'a  soğu bir sırt çevirmiş oluyor.Mısır olayın başından beri Hamas'a ateşkesin şartlarını kabul  ettirme çabasındaydı.

 

İlan'a göre bu teklif Gazze'deki diğer Terör örgütlerinin de onayını almış durumdadır.

 

Bu teklifin de ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry'ye  de iletildiği ve kerry'nin de bu teklifi İsrail'e ilettiği belirtiliyor. İsrail'de ise bu teklifin alınmadığı belirtiliyor.

 

Bu teklifin ilanı aslında Hamas ile Mısır'ı karşı karşıya getirmektedir. Bu teklifin ilanından sonra Mısır Dış İşleri Bakanı SAMAH ŞUKRİ  Mısır'ın sorunun başından beri ortaya koydukları ateşkes şartlarını değiştirmeye niyetleri olmadığını ve ABD , ABU MAZEN ve İSRAİL'in de bu şartlara bağlı oldukları belirtildi.

                        

Hamas Misir Yetkilisi Musa Bu Marzuk

Durumu yumuşatmaya çalışan ve Mısır'da yaşayan Hamas Örgütünün İleri derece yetkilisi MUSA ABU MARZUK olup arayı bulma çabası içindedir. Abu Marzuk daha bugün '' Mısır ile ilişkimiz devam etmektedir. Ateş kes ile ilgili görüşmeler yok ancak fikir alışverişimiz devam ediyor.'' Abu Marzu Mısırlıların herkesten daha fazla ara buluculuk şansı ve gücü olduğunu söylüyor ve sözlerine devam ederek Filistin halkı için menfaatler elde edebilmek için savaşmaya devam etmek zorundayız diyor. Biz harekatın başladığı noktaya dönmek istemiyoruz.

 

HAMAS'IN  TALEPLERİ NELERDİR?

 

Hamas'ın önerisi aslında  10  gün önceki taleplerinden çok farklı değil . Fark sadece yazılım nüshalarındaki değişiklikleridir.

 

1-     İki tarafın da hemen ateşi kesmesi.

2-     İki Tarafında saldırılarının sona ermesi özellikle İsrail'in hamas yetkililerini noktasal vuruş ile imha  faaliyetlerini durdurması.

3-     İsrail Gazze üzerindeki  kara ve deniz yolu ile ekonomik ambargoyu  kaldırması temin edilmelidir.Bu kısmı değil tam bir serbesti getirmelidir.Bütün geçiş noktalarının  kontrolsüz  açılması ve Gazze Limanının işletmeye açılmasını da içermelidir. Bu şekilde gazze'de yaşayanlara gereken her türlü malzemenin girişi temin edilebilecektir.

4-     Balıkçılık sahasının 12 mil'e çıkartılması.

5-     Sınır bölgesi trafiğe serbest olmalı ve askeri yasak bölge sayılmamalıdır.

6-     Gazze şeridinin yeniden inşası saplanmalıdır.

7-     İsrail Gilad Şalit anlaşması çerçevesinde serbest bırakılan Hamas yetkililerinin serbest bırakılması ( 3 İsrailli çocuğun kaçırılması ile bir çok Hamas yetkilisi tekrar  gözaltına alınmıştı) Bu Filistin hapishanelerinde bulunan hamas  elemanlarını da kapsamalıdır. 3 çocuğun kaçırılması ile ilgili olarak alınan her türlü kolektif kararların iptali. O tarihten itibaren tutuklanan bütün tutukluların serbest bırakılması. İçlerinde Hamas hukuk komisyonu başkanı AZİZ DAVİK'in de  serbest bırakılması.Kapatılan hamas  ofislerinin açılması ve el konulan eşyaların iadesi.

8-     Yöresel gözaltı uygulamasına son verilmesi.İsrail ve Filistin hapishanelerinde tutuklulara verilen cezaların iptali.

 

Bu teklife göre ABD kararlaştırılacak zamanlamaya da bu anlaşmanın kefili olacak. Sükunetin hasıl olması için ABD'nin bu anlaşmanın  takipçisi olması ve ihlaller konusunda  tarafların şikayet merci olarak ABD'ye müracaat etmeleri öngörülüyor.

İsrail ve Filistinliler 6 saat içinde ateşi keseceklerdir deniyor.

 

Geçtiğimiz Salı günü Hamas'ın Mısır'ın Ateşkes teklifini geri çevirmesi üzerine Mısır Hamas'a karşı çok ağır eleştiride bulunmuştu.Ve Mısır Bu sebeple ölecek olan Filistinlilerin sorumluluğunu da Hamas'ın omuzlarına yüklemişti. Dış İşleri Bakanı Şukri o zaman Hamas'a en az 40 kişinin hayatını kurtarabilirdiniz demişti.

 

                           

 

Katar Emiri  Şeyh Temim Bin Hamad Bin Hamad Al Sani Erdoğan ile.

 

Mısır Dışişleri Bakanı aynı zamanda HAMAS-KATAR-TÜRKİYE kanalını Mısır'ın ara buluculuk rolünü ve ateşkes saplanma ihtimalini baltalamakla suçladı. Bakan Şukri İsrail'e etki edebilecek yegane ülkenin Mısır olduğunun altını çizerek bu çabanın  Mısır'ın  bölgesel önemini yok saymanın kimseye yarar getirmeyeceğini ekledi.

 

 

ABD  Dış İşleri Bakanı John Kerry

Mısır gazetesi AL-AHRAM'ın yayınına göre  ABD Dış İşleri Bakanı  John Kerry yakın saatlerde  Mısır'a gelecek ve ateşkes anlaşması için yardımda bulunacak. BM Gn.Sekreteri Ban Ki Moon'un da geleceği belirtildi aynı yayında. Hedefi ise bölgede sükuneti temin edebilmek.

 

Yeruşalayim'deki siyasi bir üs düzey yetkilisinin ifadesine göre Hamas'ın taleplerini  PALAVRA olarak değerlendirdi.Gözümüzde Katarlılar  ara bulucu değiller. Hatta kimsenin de gözünde değiller sadece kendi kendileri için ara buluculuk yapabilirler belki. Masa üzerindeki yegane ateş kes önerisi Mısır'ın teklifidir , ve en ciddisi odur çünkü Mısır bu anlaşmanın gereklerini yerine getirtebilecek  tek ülkedir.

 

 

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Adınız
20/07/14 11:18
Sayın Eyyubi. Ne yazık ki televizyona bile çıkan onlarca ortadoğu uzmanı gibi sen de yanılıyorsun. Şöyle ki. İsrail, kendi halkı söz konusu olduğunda, kimseyi dinlemez. 2012 deki hava operasyonunda Mursi işbaşındaydı. Ne değişti. Televizyonlara çıkan ve amaçları balık hafızalı Türk insanını yanıltmak olan papucumun bölge uzmanlarına göre, İsrail'in bugünkü pervasızlığına sebep, Irak, suriye, ve Mısırdaki güncel durumdur. Bu ülkelrde savaş olmasa, israil bu harekata girişmezmiş. Halbuki, 2009-2010 daki dökme kurşun harekatında, bu ülkelerde bugünkü durum yoktu. Herkes sesini gür şekilde çıkardı. Peki; ne değişti. İsrail'in hedefi Gazze'den İsrail sivilleri üzerine atılan füzeleri engellemektir, hedefine ulaşana kadar Türkiye hatta AB ve ABD dahil kimseyi dinlemeyecektir. Belki AB ve ABD'yi dinler gibi yapar. Türkiye ise malesef bölgedeki etkisini kaybetmiştir. Ve artık Türkiye, Gazze için yüksek sesle konuşmaktan başka bir şey yapamaz. Konuşma da Gazze de bir işe yaramıyor. Acil ateşkes olmalı. Ve Türkiye devre dışı.
selahattin eyyubi
20/07/14 02:25
Mısır israil terörünü sonlandırılmasında en önemli faktördü bu yüzden mursi hapistedir.mısırın başında mursi varken israil terör örgütünün böyle alçakça bir saldırı yapması mümkün değildi!

Haber Merkezi