Haber Merkezi

18/07/14

Dostları da Hamas’ı suçlamaya başladılar

BM Gazzedeki okulunda gizlenmiş roket buldu

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere yardım ajansı UNWRA Perşembe günü yaptığı araştırma sonucu, Gazze’deki okullarından birinde yirmi adet roket bulduğunu açıkladı.

Ajans, bu olayı uluslar arası anlaşmaların kötü bir ihlali olduğunu,   ve roketlerin okuldan çıkartılıp “gerekli yerlere” haber verdiğini de ekledi.

Basın bildirisinde “UNWRA okullarımıza silah yerleştiren grupları en sert şekilde kınıyor” denirken, bu olayın ilk defea cereyan ettiğini ve “çalışanları ve sivilleri ve ajansımızın misyonunu tehlikeye atmıştır” deniyor. 

"UNRWA strongly condemns the group or groups responsible for placing the weapons in one of its installations," it continued.

Bilindiği gibi İsrail Hamas’ı silahlarını ve roketlerini sivil binalarda  saklamakla ve bu binaları roket atmak için kullanmakla suçluyor.

22,000 Gazzeli UNWRA okullarına sığındı. Roketlerin bulunduğu okul şu anda boş.

  Hamas’ı savaş suçu işlemekle suçlayan diğer biri de, sürpriz bir isim: BM Filistin temsilcisi İbrahim Khraişi 9   Temmuzda Filistin TV ye şunları söylüyor: “İsraile atılan her roket, hedefini vursa veya vurmasa bir insanlık suçudur çünkü sivil hedeflere atılıyor. Bir tane de olsa bin tane de olsa sivilleri hedeflemek insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur” dedi.

 

Cenevre’deki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Filistin temsilcisi “İsrail’e

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Filistin temsilcisi Kraishi

BIRLEŞMIŞ MILLETLER İNSAN HAKLARI KOMISYONU FILISTIN TEMSILCISI KRAISHI

9 Temmuz’da Filistin televizyonuna açıklamalarda bulunan Büyükelçi İbrahim Kraishi; Filistin liderlerinin İsrail’e yaptırımlarda bulunmak için Uluslararası Ceza Mahkemesine katılmak istemelerinde riskler bulunduğunu ve İsrail’e gelişigüzel roket atılmasının uluslararası hukuk açısından ‘Filistin’in zayıflığı’ olarak tanımlanabileceğini söyledi.

MEMRI TV tarafından yayımlanan röportajda Krashi “İsrail’e karşı atılan füzeler, isabet etsin ya da etmesin insanlık suçudur çünkü ayırım yapmadan sivil halkı hedef almaktadır.” dedi.


Büyükelçi, İsrail’in eylemlerinde yasal prosedürleri takip ettiğini yani İsrail Savunma Bakanlığı’nın alanları ve siteleri bombalamadan önce buraları terk etmeleri için Gazze’deki sivilleri uyardığını belirtti.

Krashi ayrıca “Televizyonlarda görünen Gazze’deki birçok insanımız, İsrail’in bomba atmadan önce evlerini boşaltmaları için kendilerini uyardığını söylüyor. Böyle bir durumda biri ölürse hukuk bunu ve kasten adam öldürmek yerine hata olarak değerlendirir çünkü İsrail uluslararası yasal prosedürlere uymaktadır.”

“Biz gönderdiğimiz füzelerin nereye yollanacağı veya yürütülen operasyonlar ile ilgili hiçbir zaman uyarı yapmıyoruz.”

“Dördüncü Cenevre Sözleşmesi kapsamında Batı Şeria’daki yerleşim yerleri, Kudüs’deki kontrol noktaları, tutuklamalar da “savaş suçu” olarak kabul edildi.” dedi.

kaynak:timesofiisrael

çeviri: http://israilblogu.com/2014/07/14/birlesmis-milletler-insan-haklari-komisyonu-filistin-temsilcisi-kraishi-israile-firlatilan-her-roket-insanlik-sucudur/

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi